Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Phone Zone > Aparati i oprema
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Aparati i oprema Mobilni telefoni i dodaci

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.11.2015, 15:09   #1
andrej1989
Član
 
Član od: 6.8.2011.
Poruke: 153
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Trebam se naći sa nekim čovekom da kupim Sony Xperia Z2 koji je "star mesec dana".
E sad, osim što ga fizički pregledam, pregledam rade li sve funkcije (kamere, blic, blutut, gps, wi-fi, zvučnik, mikrofon, poziv, sms), pregledam puni li se baterija (ako budem imao utičnicu blizu), imate li još neke savete šta pogledati?
Dosad sam uvek uzimao skroz nove telefone.
Ima li neka aplikacija ili neki način da se vidi da li telefon zaista radi mesec dana ili više?
Postoji li neka kineska ili neka druga kopija ovog modela koju bi mi mogao podvaliti? I kako da prepoznam razliku, ako ima (ako su fizički spolja isti, naravno)?
Takođe, ima li razlike u konkretnom modelu ako je iz Irske? Pošto ga je odatle dobio.
Prodavac deluje OK, ali ipak volim da se ogradim sa svih strana.

Hvala.

Poslednja ispravka: andrej1989 (21.11.2015 u 15:19)
andrej1989 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2015, 20:31   #2
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Ako je za Irsko tržište to je sigurno dlbar telefon. Moj mnogo jeftiniji je za Italijansko i ni malo se ne žalim. Verovatno ima u sebi aplikaciju o dužini razgovora i sličnim parametrima. Ne znam za android kako to da proveriš. Ako telefon nema neku skrivenu manu onda je OK. Proveri da nije pao, vidi da li je menjana maska zbog toga.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2015, 20:53   #3
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Stavi ga pod vodu za početak, pošpricaj ga mlazom vode info o modelu i ostalo imaš u Settings -> About phone
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2015, 21:49   #4
Crytek
Član
 
Član od: 19.1.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 355
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 222 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Mora svetom vodicom da se poprska da bi upalilo....

Šalu na stranu. Dobar izbor prodavca je svetinja. Ako loše ceniš ljude, ne kupuj na oglasima ni novo ni polovno.
Isto važi ako ne možeš da provališ kopiju na prvu. Znači na oglasima samo ako su ispunjeni jedan od gore dva navedena kriterijuma.

Što se tiče softverskih dokaza o predjenoj kilometraži. Sve se briše tako da ne možeš da utvrdiš tačno stanje.
Crytek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 2:19   #5
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Najbolje bi bilo da zatražiš telefon 24h na probu, to uvek pali. Ako prodavac odbija znači da zna za neku manu, ako ti pak dozvoli to je pola obavljenog posla jer prodavac nema sta da krije, a imas i telefon 24h da istestiras. (osim ako ti njemu nisi sumnjiv da ces se izgubiti sa sve telefonom ) U principu biće ti dovoljno i nekoliko sati da primetis da li ima mana jer ce se ona sigurno pojaviti.
Onda radis sledece:
Ja bih lično pratio telefon da li se greje pri normalnom radu (pri nekim zahtevima je to normalno u granicama normale). Ako se pregreva pri normalnom radu to je znak da nesto nije u redu, da je padao i tome sl.
Takodje bih pratio da li se resetuje sam od sebe, koči pri normalnom radu, "zamrzava", baguje itd. Gledao bih da li mu varira jačina signala na istom mestu (npr negde gde ti znas da je signal jak i konstantan).
To su neke stvari koje ukazuju na potencijalne hardverske poteskoce, koje ne mozes da primetis vizuelno i dok ga drzis u ruci kao sto si vec napomenuo.
Sve softverske mane donekle mozes da resis pojedinim softv. alatima, resetima i na kraju krajeva default restore-om na fabrička podesavanja.
Sto se tice kineskih kopija, nisam imao neka iskustva sa njima i nikad se ne bih upustao u to. Ja bih mu trazio originalnu opremu (original kutiju, slusalice itd) mada kinezi sve mogu da iskopiraju, tako da, to je rizik polovne kupovine.
Ako je sve to OK, sasvim je jasno da je telefon u dobrom stanju. ( da ne računamo onu mačku u džaku koja je uvek prisutna kod polovnjaka)
Srecno i nadam se da ce sve biti ok.
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 10:24   #6
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Ako je star mjesec dana onda Ima neku garanciju firme gdje je kupljen.
Ubacis sim i probas sve funkcije, pustis nesto zahtjevno, tipa benchmark test i vidis kako se baterija ponasa to jest kako se trosi.

Sent from my IDOL 3 using Tapatalk
JovanK je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 12:58   #7
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Previše komplikujete, kao da kupuje vojni avion a ne telefon.
Kao što neko već kaže, najbitnije je procijeniti čovjeka, da li je iskren, da li nešto krije i slično.
Kupovao sam više puta polovne telefone i nisam imao problema jer sam pazio od koga kupujem.
Popričaš sa čovjekom, isprobaš osnovne funkcije na par minuta, ako je potrebno sjedite negdje na kafu, i to je to.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 13:19   #8
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Bas tako. A ovo za 24h proveru je hit godine. Pa ko ce ti dati bre telefon na probu?
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 15:28   #9
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Opcija za "na licu mesta" je CPU/RAM/DEVICE Identifier koji skines sa Google prodavnice tokom provere i lepo preko tog programa proveris komponente koje su telefonu, doduse covek je prestao sa azuriranjem ove aplikacije nekad tokom 2014 valjda osim ako nije nastavio pa ne bi bilo lose da proveris da li podrzava ocitavanje komponenti sa Z2.

Elem, kopije imaju modifikovane predinstalirane aplikacije i fake softver koji ti prikazuje jedno a u stvari je realnost sasvim drugo sto se tice komponenti i ne veruj nicemu sto je vec instalirano u telefonu bez obzira ko ti sta kaze, pri tom mislim na aplikacije tipa Antutu benchmark koji je cesto vec u telefonu i naravno prikazuje fake stanje, i ne oslanjaj se nikako na CPU-Z jer kod jedne kopije nije ocitao stvarne komponente.

Gorepomenuta aplikacija mi je pomogla da zaobidjem par kopija pa stoga preporucujem da obavezno uvrstis i to u test telefona ukoliko je moguce.
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 17:55   #10
andrej1989
Član
 
Član od: 6.8.2011.
Poruke: 153
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Hvala svima na odgovorima i savetima.

@Lanikor,

nažalost, ta aplikacija je prestala da se ažurira februara 2014. godine, a Z2 je tada tek najavljen, a izašao je 2,3 meseca kasnije. Tako da verovatno ne mogu tu aplikaciju da koristim.
Ima li neka proverena alternativa?

Ili, recimo, ako nema instaliran Antutu benčmark ili CPU-Z, ako ga ja skinem direktno sa gugl pleja - je l' bi onda trebale te aplikacije da prikazuju prave rezultate?
andrej1989 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 21:47   #11
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Kad ih skines sa play prodavnice prikazace prave rezultate.
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 22:42   #12
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Citat:
OWERKLOKER kaže: Pregled poruke
Bas tako. A ovo za 24h proveru je hit godine. Pa ko ce ti dati bre telefon na probu?
Onaj koji ne krije nista i ne prodaje macku u dzaku. Meni je covek davao telefon i na nedelju dana, rekao koristi, probaj ako ti baguje vrati ga slobodno, naravno da ga nisam vratio jer je i sam znao da prodaje dobar telefon. Čudno, ali jos uvek ima poštenih ljudi.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 22:43   #13
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

A kako moze prodavac da bude siguran da neces nesto da zeznes telefon? Jos uvek nisam imao istuaciju niti bih pitao da mi se da telefon na probu ceo dan.
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 22:45   #14
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Previše komplikujete, kao da kupuje vojni avion a ne telefon.
Ne komplikujemo ništa, čovek je pitao za savet i mi mu prenosimo svoja misljenja. Da mu to nije bitno sigurno bi otiso sa prodavcem na kafu, platio telefon i otiso, a ne bi postavljao pitanja ovde na forumu.


Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 22:50   #15
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Citat:
OWERKLOKER kaže: Pregled poruke
A kako moze prodavac da bude siguran da neces nesto da zeznes telefon? Jos uvek nisam imao istuaciju niti bih pitao da mi se da telefon na probu ceo dan.
Pa isto kao i sto ti mozes da budes siguran da ti on nece uvaliti neko s***, znaci nikako. Radi se o proceni coveka kao sto je neko napomenuo, ako je on ok i ti takodje, nema razloga da ti ne da da probas telefon. Sasvim je dovoljno i par sati. Ja bih svoj telefon za koji znam da je dobar i da nema nikakvu manu bez problema da coveku da proba slobodno i ako hoce jedan dan ako procenim da je kupac ok lik.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 23:04   #16
andrej1989
Član
 
Član od: 6.8.2011.
Poruke: 153
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

@Owerkloker,

to mi je i bilo logično, hvala.

Rekao mi je da ga mogu probati i ako nešto ne bude OK, da ga mogu vratiti. Tvrdi više puta da je kao nov, bez ikakve greške, kao iz radnje.

Sešću sa čovekom na kafu, proveriću sve što sam i mislio, iskoristiti savete koje sam i ovde dobio, pa se nadam da će biti nešto od trgovine i da će biti dobar telefon. Na fotkama koje mi je poslao deluje OK, mada su slabije rezolucije, pa se ne vidi najbolje. Slikano je sa nekim koji nema najsjajniju kameru.

Ima sve od opreme, sem kutije. Garanciju nema (neko je ovde spominjao), jer je iz Irske. A sad da li tamo neki njegov drugar ima, koji mu ga je poslao, ne znam.
andrej1989 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2015, 23:09   #17
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Citat:
andrej1989 kaže: Pregled poruke
Rekao mi je da ga mogu probati i ako nešto ne bude OK, da ga mogu vratiti. Tvrdi više puta da je kao nov, bez ikakve greške, kao iz radnje.
To je upravo ono o čemu sam pričao.
Znači da čovek ne krije nista i prodaje dobar telefon.

Srećno.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2015, 9:05   #18
OWERKLOKER
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2009.
Poruke: 2.557
Zahvalnice: 204
Zahvaljeno 333 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Opet je pitanje da li bi mu uvazio ako bi nasao neku manu.
OWERKLOKER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2015, 10:13   #19
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Treba prihvatiti i deo rizika kad se kupuje nešto ispod realne cene. Ja prvo vizuelno pregledam ako uopšte imam mogućnosti za to jer obično povoljne stvari kupujem preko neta i sa prevozom kurirske službe. Kroz telefonski razgovor mogu da procenim čoveka ako ima bilo kakve nesigurnosti u govoru. Ne može to svako, treba se roditi sa takvim mogućnostima. Do sada sam imao 95% bez greške u takvim transakcijama. U onih 5% spada pokvareni punjač za baterije i majica manja za dva broja.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2015, 11:01   #20
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Kako proveriti kvalitet polovnog mobilnog telefona

Sta god samo nikako bez licnog preuzimanja. Ja sam pre 2-3god narucio telefon i na fotografijama sve lepo, lik preko telefona slatkoreciv a kad je telefon stigao posle dan-dva se odvojio onaj prsten oko telefona sto drzi prednji i zadnji deo maske i podvlacila mi se prasina pod ekran, dva meseca nakon toga mi rikne zvucnik za zvono, dva meseca nakon toga ulaz za slusalice, spftverski je radio bez greske, baterija super ali.... Znaci samo licno preuzimanje i izvadi bateriju i gledaj po srafovima da li su izgrebani, da li na ivicama telefona ima pravih linija, da li maska svuda ravnomerno leze, jer ako ne- znaci da je nestrucno telefon otvaran.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Android] Hitno potrebna pomoc pri odabiru mobilnog telefona anta91 Aparati i oprema 14 28.7.2015 13:15
Kupovina dual sim mobilnog telefona S-man Aparati i oprema 7 5.2.2013 19:56
Internet preko mobilnog telefona Rukometas Aparati i oprema 13 26.1.2009 18:59
Kako se povezati na Internet bez telefona, uz lokaciju koja je podaleko od centra? P@vle Internet usluge 3 25.10.2007 3:21
Kako proveriti svoju konfiguraciju? Veljko the King Aplikativni softver 20 31.5.2006 22:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com