Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.7.2009, 10:17   #1
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Upgrade kompa? POMOĆ!

Vidim da ima dosta tema,pregledao sam ih ali moram da pitam za pomoc...
Komp koji koristim sam uzeo pre 4 i kusur godina,tada je bio otprilike naj ali doslo vreme da se nesto menja.Trenutno imam

Intel Pentium 3.4Ghz,
1GB RAM,
nVidia Ge Force FX5900 XT. ..

Eh sad fakticki od kad sam uzeo tu konfiguraciju pre 4 godine prestao sam da pratim sva desavnja tako da sam duduk sto se tice novih komponenti. Ali da vas ne bih maximalno smarao pokusao sam da nadjem nesto juce i danas,bar onoliko koliko razumem, a to su CPU's...

Posto zivim drugom kraju planete ne verujem da ce vam cene puno znaciti tako da cu otprilike reci sta mogu da priustim pa nadam se da mozete predloziti nesto sto priblizne cene.

Trenutno planiram da uzmem CPU,uz njega ce naravno trebati i Maticna ploca i RAM...Dakle te tri stvari (ako ne mislite da treba jos nesto) a za sada ce posluziti ova FX5900 pa graficku mogu uzeti naknadno...

Uzeo sam konfiguraciju od ortaka pa sam na osnovu nje gledao sta bih mogao uzeti,njegova je stara vec 5-6 meseci pa mislim da mogu uzeti i nesto malo bolje.

Intel Q6600 2.4ghz
Asus P5KPL-C series motherboard
Gigabyte Ge Force 9600

CPU: ovo sam pokusao da pronadjem sam ali da cujem i vase misljenje... Dakle odlucio sam se za Intel jer ne znam vise im verujem ako ne mislite da cu za iste pare procu puno bolje sa AMD onda nek ostane Intel... Dvoumio sam se izmedju Quad core i dual core ... Sad kazu da je isplatljivije uzeti Dual neki iz E serije jer za manje pare dobijes jaci procesor a ionako trenutno vecina programa i gotovo sve igrice nisu pravljene da mogu da iskoriste prednost 4 jezgra. A koliko sam razumeo u skorijoj buducnosti ce Q biti u prednosti kad se vise softwera prilagodi njima, a to mi je jako bitno-da mi konfiguracija potraje pre sledeceg upgrade-a. Stoga mislim da uzmem neki iz Qserije :
Q9400- to je neki maximum otprilike koji mogu da priustim ako uzmem u obzir koliko mi treba za maticnu i RAM . Q9550 mi je vec preskup a Q9450 nisam nasao u shopu tako da ne znam kolika mu je cena..
Q6600- cuo sam da se ovaj CPU vrlo lagano moze overlockovati na 3.00Ghz i vise i da je sto se toga tice puno bolji od Q9400,ali sam se nadao da je jeftiniji od Q9400 sto je valjda logicno svugde u svetu ali danas sam zvao shop i Q6600 je 15$ skuplji od Q9400.

Znaci dvoumim se izmedju Q6600 i Q9400
Uzmite u obzir da nemam apsolutno nikakvog iskustva sa Overlokovanjem ali dok sam citao o ovima cuo sam tu rec xxx puta i da je veoma lagano. Pa se moze uzeti u obzir da cu overlockovati pod uslovom da je lagano i da ne uzima puno vremena...

Motherboard: O njima stvarno nista ne znam ali po ceni bih mogao recimo
Intel DG41I
Asus P5KPL 1600 , P5QL-AM(maximalno)
Gigabyte EP31-DS3L , EP41-UD3L
ECS P45T-A2R P45
Dakle o ovome ne znam nista do su modeli koje po ceni mogu da priustim,pa ne znam sta bih od togao mogao-trebao, ne znam ni koja od njih moze uz Q9400

Memorija: Pitanje koliko memorije mi je potrebno,koliko mi treba i koliko cu koristiti. DDR2 ili DDR3? Koja je razlika? Ono sto po ceni mogu je naprimer :
Maximalno 4GB Kit (2x2) DDR2 1066 Kingston
ili nesto kao 4GB Kit (2x2) DD3 1333 G.Skill PI

Znaci to je to naravno dao sam primere jer vam cene nece znaciti puno,osim ako ste iz Australije. Znaci ako imate predloga nek to bude otprilike ista cena....

PS. Komp cu koristit onako generalno. Bavim se grafickim dizajnom , znaci Photoshop i ostali Adobe programi koji ce raditi-biti otvoreni u isto vreme. Iz hobija se malo zezam i sa obradom video materijala...(zbog ovoga i mislim uzeti Quad core) a kad uzmem i bolju graficku dolaze i igrice - nisam odavno


Hvala puno na pomoci i nadam se da nisam smorio , pokusao sam samo da objasnim sta zelim a kao sto rekoh ne znam mnogo o tome ...

[SPAJANJE]

OK....

Jos malo sam istrazivao i razmisljam da ipak uzmem neki AMD,posto 90% ljudi tvrdi da su osim ovih i7 procesora bolji od intela-bar sto se tice cene...

Dakle ako bih se odlucio za AMD,mozda nesto ovako

AMD Phenom II 955BE Quad Core CPU(google for facts)
Asus M4A78-EM Motherboard-Supports CPU,4 DDR2 Slots, ONboard Graphics,
Kingston 4GB 4096MB Kit (2GB X 2) DDR2 800

Znaci to mi je negde malo manje od budzeta

Sta mislite,sta bi moglo da se doda-oduzme?

Planiram da uskoro uzmem i neku bolju graficku za igre,pa nisam siguran da li ce ici uz ovu maticnu posto ona na sebi ima integrisanu graficku,a ja bih verovatno do tada koristio ovu FX 5900

???
Hvala

Poslednja ispravka: Freško (14.7.2009 u 10:02) Razlog: spajanje postova nastalih u razmaku od nekoliko sati
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 18:40   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

ne verujem da ta matična ima agp za tu fx5900, i moja ti je preporuka da odmah uzmeš neku grafičku i matičnu bez integrisane grafičke, ili ako hoćeš da uštediš sa integrisanom grafičkom pa posle da dodaš grafičku. U svakom slučaju, na staru grafičku ne računaj
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 18:56   #3
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Citat:
ShonEPFC kaže: Pregled poruke
OK....

Jos malo sam istrazivao i razmisljam da ipak uzmem neki AMD,posto 90% ljudi tvrdi da su osim ovih i7 procesora bolji od intela-bar sto se tice cene...

Dakle ako bih se odlucio za AMD,mozda nesto ovako

AMD Phenom II 955BE Quad Core CPU(google for facts)
Asus M4A78-EM Motherboard-Supports CPU,4 DDR2 Slots, ONboard Graphics,
Kingston 4GB 4096MB Kit (2GB X 2) DDR2 800

Znaci to mi je negde malo manje od budzeta

Sta mislite,sta bi moglo da se doda-oduzme?

Planiram da uskoro uzmem i neku bolju graficku za igre,pa nisam siguran da li ce ici uz ovu maticnu posto ona na sebi ima integrisanu graficku,a ja bih verovatno do tada koristio ovu FX 5900

???
Hvala

to sto ona ima na sebi intergusu neka te ne brine kad uzmes novu pci-e graficku i posadis je u slot samo u biosu iskljucis intergursu ako se vec sama ne ugasi automatski..ako nemas dovoljno kesa onda koristi tu intergrusu neko vreme dok ne skupis za bolje..ne bi ti bilo lose da za taj phenom uzmes kit memorije na 1066mhz umesto na 800mhz
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:03   #4
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Q6600 se ne proizvodi vec izvesno vreme, to sto si nasao je sa nekog starog lagera i sa starom cenom, zato je skuplji od Q9400.

I ja mislim da je trenutno pametnije da ides na AMD, posto verujem da nisi u mogucnosti da kupis konfiguraciju koja se bazira na Intelovom Core i7 procesoru.
Takodje mislim da bi trebalo da odmah uzmes konfiguraciju baziranu na DDR3 platformi, ipak ce to uskoro postati standard, a DDR2 ide u penziju, a verujem da se u Photoshopu oseti veci memorijski protok koji ima DDR3 u odnosu na DDR2.

Znaci, gledaj da nadjes ovako nesto:

Phenom II X4 955BE
Gigabyte GA-MA770T-UD3P
koju ces da uparis sa 4GB neke DDR3 memorije sa ovog spiska (uopste ne znaci da ce samo te memorije moci da rade, ali to je spisak memorija koje su testirane na toj ploci, pa si zbog toga sigurniji, pogledaj recimo da li mozes da nadjes Transcend na 1333MHz, on bi trebalo da bude jeftiniji).
Tvoja stara graficka nece moci da se koristi na novoj ploci, za prvu pomoc uzmi neku polovnu 8500GT/8600GT ili Ati 3650, tako nesto sto ce da ti posluzi do kupovine neke DX11 karte.
Ne znam koje napajanje imas, za quad procesor (koga planiras da overklokujes) i neku solidnu grafu koju bi uzeo kasnije bi trebalo da imas kvalitetno napajanje od nekih 600W da bi bio miran.
Inace, ovaj procesor se vrlo lako overklokuje posto ima otkljucan mnozilac, ali otom-potom, za neke vece overklok rezultate (3.8-4GHz) ce ti trebati kvalitetniji kuler od tog boxa koji se dobija uz njega.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:39   #5
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

E hvala Picard brate,imas za ovo bar pivo

Ok posto nemam pojma o maticnim i ne znam kakva je razlika osim sto razlicite podrzavaju razlicite procesore recimo da uzmem tu maticnu.
Da li mogu neko vreme da prodjem sa 2GB DDR3 memorije?

Ok kuciste je taj coolermaster sad na netu nadjoh da je power suply 430W a unutra pise da je max output 400W,recimo da ga necu overlockovati i da cu biti bez dobre graficke neko vreme da li taj power supply moze da radi uz ovo ostalo bar do tada?
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:44   #6
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Citat:
ShonEPFC kaže: Pregled poruke
E hvala Picard brate,imas za ovo bar pivo

Ok posto nemam pojma o maticnim i ne znam kakva je razlika osim sto razlicite podrzavaju razlicite procesore recimo da uzmem tu maticnu.
Da li mogu neko vreme da prodjem sa 2GB DDR3 memorije?

Ok kuciste je taj coolermaster sad na netu nadjoh da je power suply 430W a unutra pise da je max output 400W,recimo da ga necu overlockovati i da cu biti bez dobre graficke neko vreme da li taj power supply moze da radi uz ovo ostalo bar do tada?


neces moci sa ddr3 treba ti tripple chanelk kit da bi sve to lepo radilo kako bog nalaze tako da ili 3gb ili 4gb kao sto je pikard rekao sa sajta ploce gde ces videti koje su memorije kompatibilne

sto se napjanje tice ako se ne overklokuje trebalo bi da moze ali ja tu ne bi rizikovao kad vec uzimas takvu boimbonicu zasluzuje barem kvalitetno 500w napjanje poput Pc poweer and coling silencer 500w napjanje
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:49   #7
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Mozes bez problema da prodjes sa 2GB RAM-a za sada, ako mozes, daj mi link za to kuciste da vidim, mada verujem da ce ti posluziti dok se ne snadjes da uzmes neko kvalitetnije napajanje.
@flamingos:
tripple-channel kit ti treba za Core i7, to nema veze sa AMD-om.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:54   #8
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

izvinjvam se glavobolja me zeznula nisam pratio sta pisem..povlacim se iz teme..
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:58   #9
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Na kucistu pise Cooler master centurion,kad sam ga otvorio na power supply pise RS 430 PCAR,sad to ukucam i nadjem samo ovo

http://www0.shopping.com/xPF-Cooler-...-Free-Shipping

Kaze 430W ali kao da sam na mom procitao max outpu 400W,sad...?

Ok ako vec mora vise jel moze nesto kao Kingston DD3 1333 C9 triple? i jel to kao dodje u jednom,pa posle mogu jos jedan takav za 6GB?

hvala puno
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 20:12   #10
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Ne, ne, ne, ne moras da stavljas vise od jednog modula od 2GB, kao sto sam vec napisao.
Zavrsice ti posao to napajanje za sada.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 20:24   #11
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Hvala Picard puno
Dakle
Phenom II X4 955BE
Gigabyte GA-MA770T-UD3P
ako neko ima jos nekih predloga za maticnu i zbog cega ...
Ako vec moze 2 onda mozda nesto od ovoga
Kingston DD3 1333 Twin
Corsair DD3 1333 Kit C9
Patriot DD3 2GB 133 ????

Koliko razumem Kinston dodje 2 puta po 1GB ili?

Koliko slotova ima maticna jel ok da stavim posle jos 1-2 puta po 2GB iste


hvala
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 20:34   #12
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Ploca ima 4 memorijska slota, ti sada stavi jedan modul od 2GB, a posle ces da dodas jos jedan.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2009, 18:48   #13
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Hvala na svemu.....

I jos jedno pitanje. Mislite li da mogu ovo sam da odradim ili bih ipak trebao da zovnem nekog experta. Posto eto ne znam mnogo ali par puta sam otvarao kuciste,cistio,promenio sam celo kuciste sam ali opet ne znam mnogo... Jel treba nekakva zaebancija oko instalacije ili je samo ono klasika,povezem kablove i ?
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2009, 19:02   #14
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Klasika.
Lepo sve namestis, povezes i to je to.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2009, 19:35   #15
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Znaci povezivanje i instalacija,CD-ove cu dobiti instaliram drajvere,reinstalacija windowsa se podrazumeva? Hard drive bi trebao da sljaka normalno?
Imam kopiju XP-a,predlazete li nesto drugo kad vec brisem sve? Ortak ima tu neku novu verziju XP-a mislim da je version 7 ili tako nesto...
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2009, 20:00   #16
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Sve bi trebalo da radi normalno, tvoj ortak nema novu verziju XP-a, nego Windows-a i ona se zove Windows 7, jos uvek nije izasla finalna verzija, ali ce se pojaviti uskoro (za nedelju dana ce verovatno moci da se skine sa neta), a moses da instaliras i tu verziju koja moze da se skine sa Microsoftovog sajta (to je RC, Release Candidate, a verovatno tvoj drugar ima bas nju).
Nemoj da instaliras XP na novu masinu, stavi lepo Windows 7.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 15:23   #17
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Upgrade kompa? POMOC?

e ljudi hvala puno na pomoci uzeo sam danas delove znaci
CPU: Phenom x4 II 955
MTH: Gigabyte MA770T-UD3P
RAM: 2G DDR3 1333 Kingston
PSU : Seasonic PSR650W
i uzeo sam najjeftiniju graficku GeForce 7100GS 256MB/64bit znaci jedno mesec dok ne uzmem nesto bolje...

Sad rekoste da nije nista komplikovano spojiti sve to...Znaci vadicu ove delove iz kucista i staviti ove nove....Sad treba da prebacim sve fajlovi koji mi trebaju na external HD i onda?.... Jel prvo treba da izbrisem Windows,instaliram novi ili samo zamenim sve povezem i onda instalacija?
Ako vam je mrsko objasnjavati proceduru jel ima neko uputstvo negde?


Hvala

I jos nesto ...da li uz ovo gore bolje da instaliram Windows 7 32bit ili 64 bit ili nesto trece?

Poslednja ispravka: Freško (14.7.2009 u 9:58) Razlog: spajanje postova
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 15:35   #18
acok97
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Ako imas 64bit instaliraj njega,jer ako budes jos stavio 2g prepoznace ti
sve (svih 4g) dok sa 32bit do 3.5g
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 15:39   #19
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Ja bih stavio XP 32-bit dok se ne pojavi 64-bitni Windows 7, najavljen za 22 Oktobar, a rachunam da ce biti neki leak u avgustu-septembru.

Kopiraj ti lepo to na externi HDD (ono shto ti treba) pa kompletno formatiraj taj HDD i instaliraj svezh Windows na novoj mashini, posle toga samo prebaci potrebne podatke sa externog.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 15:44   #20
ShonEPFC
Član
 
Član od: 29.5.2008.
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Upgrade kompa? POMOC?

Pa evo gledam koji da skinem...Oce li biti problema sa radom ovog 64bit sa ovih 2 GB posto cu jos 2GB uzeti uskoro.... I sto se tice programa jel rade svi na 64,pre svega photoshop itd.?

Znaci prvo sve izbrisem pa onda promenim maticnu,procesor,graficku ili prvo promenim pa onda brisem windows?
ShonEPFC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoć oko nadogradnje kompa... Aca87 ŠDK - Osnovne komponente 44 20.3.2009 15:15
Upgrade kompa __UM__ Šta da kupim? 116 12.2.2008 14:33
Pomoć oko sklapanja kompa mladenko Šta da kupim? 4 18.1.2008 0:55
Pomoć oko dizanja novog kompa vasiljevic Kvarovi 2 5.5.2007 6:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com