Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.8.2014, 22:34   #381
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Yonai kaže: Pregled poruke
Nijedan gaming sajt, video klip, review, niti bilo šta slično ne može da ti dočara osećaj kakva je igra dok je sam ne uzmeš u ruke i vidiš, makar to bilo i na 15-20 minuta ubogog demoa. Jer - kako da znaš da li ti se nešto sviđa, ako to ne probaš?

Koliko sam samo puta naišao na nešto što je dobilo zvezdane ocene, ali džaba - ne leži gameplay, atmosfera, osećaj i to od prvog minuta. I džaba ti je tu i ocena od 99%, nismo svi isti. A da ne govorim o tome što se u današnje vreme i ocene po review sajtovima debelo kupuju. Sve se može uz $$$.

I da, rado skidam pirate da bih isprobao nešto. Ako mi se svidi - kupujem. Nekada, kao mlađi, sam bio ovca koja je bacala pare na nešto zbog hajpa. Šta reći, zrelost dolazi sa godinama.


Niko ne osudjuje koriscenje piraterije samo po sebi. Ljudski je uzeti nesto sto ti je dzabe i na dohvat ruke. Meni licno smetaju dve stvari:

1. Moralno opravdavanje piraterije. Piraterija je kradja po svim definicajama te reci. Moralno pravdati kradju moze onaj koji krade veknu hleba, ili da bi pomogao drugima. Onaj koji krade da bi sebi omogucio luksuz (a video igre to jesu), treba da cuti.
2. Zahtev ljudi koji ne placaju igre da budu povlasceni u odnosu na one koji placaju.



Problem PC igraca je jako lako resiti. Svi izdavaci da prihvate Blizzardov model, pa sve igre da idu preko servera. Starter pack je tu, moze da se proba, pa izvoli. Diktiracete trziste, al bogami cete i placati za to.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 22:35   #382
Skenderevo
Starosedelac
 
Član od: 20.11.2010.
Lokacija: Khorinis
Poruke: 2.069
Zahvalnice: 3.728
Zahvaljeno 979 puta na 534 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Atwa013 kaže: Pregled poruke
Nisi igrao nijednu Witcher igru?
Greska, GARGANTUANSKA greska....
Ispravljeno
Skenderevo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Skenderevo na korisnoj poruci:
Atwa013 (19.8.2014)
Stara 19.8.2014, 22:51   #383
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Pa dobro onda High Life, nemoj više gledati ni jednu jedinu epizodu omiljene serije, nemoj više slušati muziku za džabe i skidati sa neta, nego lepo plati adekvatne servise - u blizzardovom stilu

Možda bi mogli da povedemo diskusiju na temu da li su serije, filmovi, muzika i igre luksuz i onda potežemo temu iz prošlog veka sa problemom video rekordera, kaseta, i ostalo. Ali za sada retko ko od piraterije pravi neku ličnu dobit i korist na tuđem radu. Tako da mislim da u određenoj meri piraterija može da podpomogne prodaju bilo kog medija. Da vrlo brzo generiše veliki broj fanova, koji će posle kupovati franšize, stvarčice, iči na koncerte, odlaziti u bioskope, kupovati originalne diskove itd...
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bokela na korisnoj poruci:
Aelos03 (21.8.2014), Yonai (20.8.2014)
Stara 19.8.2014, 22:59   #384
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Podmeces mi nesto sto nisam rekao. Procitaj sta sam prvo napisao.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 23:18   #385
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
bokela kaže: Pregled poruke
Pa dobro onda High Life, nemoj više gledati ni jednu jedinu epizodu omiljene serije, nemoj više slušati muziku za džabe i skidati sa neta, nego lepo plati adekvatne servise - u blizzardovom stilu

Možda bi mogli da povedemo diskusiju na temu da li su serije, filmovi, muzika i igre luksuz i onda potežemo temu iz prošlog veka sa problemom video rekordera, kaseta, i ostalo. Ali za sada retko ko od piraterije pravi neku ličnu dobit i korist na tuđem radu. Tako da mislim da u određenoj meri piraterija može da podpomogne prodaju bilo kog medija. Da vrlo brzo generiše veliki broj fanova, koji će posle kupovati franšize, stvarčice, iči na koncerte, odlaziti u bioskope, kupovati originalne diskove itd...
Čovek je govorio o moralisanju i traženju prava. Tema koja se provlači kroz svaku raspravu o pirateriji, i na ovom forumu, a i šire.

Ovakvi komentari:

"Piratujem zato što neću da se zle korporacije bogate"
"Piratujem jer mi je plata mala, nek mi daju platu od 10.000 evra mesečno, pa ću da im plaćam originale"
"Zaradili su oni dovoljno para, ne moram i ja da im plaćam"
"Ja mislim da sav software treba da bude besplatan"
"Ja hoću da EA pravi igre ovako, i da stave u igru ovo, a i ono, a to što nemam nameru da platim tu igru, nema veze"
"Samo da vidim kakva je, pa ću da kupim (na -90% sniženju)
I tako dalje...

Piratuje se samo iz jednog razloga, a taj je, proizvod je dostupan i besplatan. Tačka. Sve ostalo moralisanje ne pije vodu.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
marko13 (22.8.2014), Skenderevo (20.8.2014)
Stara 19.8.2014, 23:20   #386
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

I see, an apology is in order!

Moja greška, izvukao sam ti par stvari iz konteksta
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 23:24   #387
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

OK, danas sam naucio veoma bitnu stvar. Na konzolama piraterija ne postoji, svi kupuju nove igre, nikako polovne. To sto vecina novih igara leakuje na torentima za X360/PS3 pre nego sto zapravo izadje, nema nikakve veze, jer ipak samo PC igraci koriste pirate.
Sjajna logika.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 23:29   #388
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ene sad si i ti Sh0m1 izvukao stvari iz konteksta, naravno da nije to tako i nije to poenta ovih postova vezanih za pirateriju...
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 23:47   #389
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Svuda po netu, a bogami i ovde po forumu, se provlaci teorija da ne treba izdavati igre za PC zbog piraterije. Ta teorija bi bila tacna ako izbacimo X360/Wii/PS3/NDS/PSP, tj sve last gen konzole, iz jednacine. Ali ako gledamo sve konzole u globalu onda piraterija na PC-u nikako ne moze da bude razlog za neizbacivanje igara za doticnu platformu.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
Yonai (20.8.2014)
Stara 19.8.2014, 23:53   #390
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Mnogo je manji procenat piraterije na konzolama.
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2014, 23:57   #391
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ovo je sigurno tačno! Evo imaš predhodne dve strane teme gde se upoređuju navike u igranju i problem cimanja oko instalacije igara na PC, podešavanja itd... Neće bre ljudi da se cimaju

Što znači da ih mrzi i konzole da krekuju, tako da verujem da je na konzolama piraterija sigurno drastično manja
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2014, 0:23   #392
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Procenat jeste manji, ali piraterija postoji. Poenta je u tome da uvek prvo izlaze piratske verzije za konzole a tek onda za PC.
Inace, ako mi nadjete vise od 10 ljudi u Srbiji koji koriste X360 koji nije flesovan, skidam kapu
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
bokela (20.8.2014), Yonai (20.8.2014)
Stara 20.8.2014, 0:55   #393
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
bokela kaže: Pregled poruke
Evo jedna taze vest sa benchmarka u vezi PC gejminga:
92 odsto prodaje PC igara čini digitalna distribucija

hm... interesting?:
Kao i obično preneli su samo deo vesti. Ogroman procenat u tih 92% čine mikrotransakcije u F2P igrama.

Citat:
Aside from the usual suspects, such as Steam and GOG, the digital explosion is also being fueled by the rise of free-to-play games, a model that's become so lucrative that Crytek bet (and almost lost) the farm on it. John Romero said last month that the PC is "decimating" consoles, thanks in large part to the popularity of free-to-play games, a position bolstered by DFC in April, when it said that the worldwide PC games market had actually surpassed that of consoles.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
bokela (20.8.2014)
Stara 20.8.2014, 0:57   #394
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Sh0m1 kaže: Pregled poruke
Svuda po netu, a bogami i ovde po forumu, se provlaci teorija da ne treba izdavati igre za PC zbog piraterije. Ta teorija bi bila tacna ako izbacimo X360/Wii/PS3/NDS/PSP, tj sve last gen konzole, iz jednacine. Ali ako gledamo sve konzole u globalu onda piraterija na PC-u nikako ne moze da bude razlog za neizbacivanje igara za doticnu platformu.
Ne, teorija je da je piraterija na računarima jednostavnija, nego na konzolama.

Recimo, Xbox 360 je razbijen 100%. Sve radi, Live radi. Međutim, da bi koristio pirata, moraš prvo da ubaciš custom made firmware u sam DVD drajv (proces je relativno brz, ali rizičan, i nije za prosečnog korisnika, koji nema para za eksperimentisanje), zatim, da to radiš svaki put kad MS izbaci patch. Posle toga, potrebno je ubaciti custom firmware i u DVD rezač na računaru (lakši proces, međutim taj firmware podržava samo nekoliko, tačno navedenih modela rezača). Zatim rezati na isključivo singapurske Verbatim diskove (ne indijske, ne kineske). Da li je komplikovano, ili ne, neka svako proceni, prema svojim sposobnostima. Ali ostaje činjenica da je daleko lakše skinuti image fajl, i iskopirati crack u određeni direktorijum.

I za X360, i za PS3 dosta se čekalo za full hack (nekoliko godina, ako se ne varam). X1 i PS4 nisu ni blizu razbijanja.

Sa tačke gledišta bilo kog izdavača, ovo je ogromna razlika. I važan faktor kada se odlučuje kojoj će se verziji dati prednost.

Recimo da smo mi ovde, sa foruma rešili da napravimo igru "Boćanje Simulator 2015". Kupili smo licencu Svetske boćarske federacije. Investiramo svoje pare, kojih ima dovoljno za AAA igru, a ne neki inde krš. Istraživanjem tržišta smo došli do brojke od 8.000.000 prodatih kopija ukupno. Znamo da će igra, zbog velikog interesovanja, biti odmah piratovana. Neka svako pogleda sebe u ogledalo i iskreno kaže koliko bi kopija izdao za svaki od postojećih sistema.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2014, 0:59   #395
bokela
Veteran
 
Član od: 15.11.2008.
Lokacija: Čačak
Poruke: 1.175
Zahvalnice: 2.781
Zahvaljeno 833 puta na 389 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Aha, ok. Hvala na dopuni vesti, i meni bilo čudno malo. Inače, totalno sam zanemario f2p igre u jednačini
bokela je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2014, 1:13   #396
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

@mvasic
Izbacis je kroz steam, napravis da bude always online sistem i da zahteva steam nalog. Slican sistem ima diablo 3 koji ide preko blizzardovih servera, pvz garden warfare koji ide preko origina i vecina multiplayer igara. Skoro ni jedna AAA igra ne moze da se igra online preko pirata, ranije je to moglo zbog LAN-a, koji vise nigde nije podrzan.
Cak i da igra ima singleplayer, i bude krekovana, kome se svidi, sigurno ce uzeti original zbog multiplayera. Tu je opet PC u prednosti jer sa krekovanom igrom ne mozes da igras online, dok na konzolama mozes. Taj proces za X360 nece biti tezak onome koji hoce da igra pirata.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
Yonai (20.8.2014)
Stara 20.8.2014, 1:45   #397
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Za korišćenje piratskog softvera u slučaju konzola je potrebna hardverska intervencija na samom uređaju, a na tržištima koja nose gro prodaje igara retko ko želi da se upušta u takvu "avanturu".
Kažeš da u Srbiji nema ni 10 korisnika bez čipovanog XBox-a što je u potpunosti u skladu sa prodajom fizičkih kopija igara u našoj zemlji u čemu smo, verujem, rame uz rame sa Vanuatuom, Istočnom Rodezijom i Sv. Vinsentom i Grenadinima, tj. uticaj Srbije na prodaju igara je ispod nivoa statističke greške.
Piraterije bez sumnje ima gotovo podjednako i na konzolama, ali znatno manje na tržištima koja su bitna, pa je i uticaj na smanjenje prihoda izdavača u tom slučaju manji.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Yonai (20.8.2014)
Stara 20.8.2014, 1:57   #398
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Citat:
Sh0m1 kaže: Pregled poruke
@mvasic
Izbacis je kroz steam, napravis da bude always online sistem i da zahteva steam nalog...
Ok. Međutim, always online je nepopularan sistem, i izračunali smo da će nam umanjiti prodaju (samim tim i zaradu) za X%. Odustali smo od tog načina zaštite. Naš proizvod je, ipak, nov na tržištu, i trebaju mu sve pozitivne ocene koje može da skupi.

Iako je sve ovo čisto hipotetički, blizu je načinu razmišljanja onih koji ulažu novac.

Inače, meni je diskusija koji je sistem bolji, apsolutno glupa. Što se tzv. "hard core" igranja tiče, u tu kategoriju mogu da spadaju samo likovi koji mogu da pređu Operation Wolf s jednim žetonom.

Ili ovi likovi:

Korejski Starcraft 2 timovi
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2014, 10:11   #399
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.549
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.487 puta na 3.998 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Ako hocete nesto da kritikujete tu je novi problem/trend koji je dosao na mala vrate i polako se siri. To je izbacivanje Definitive edition/remake/redux/reworked izdanja igara.

Sve je pocelo sa Deus Ex Directors Cut izdanjem a sada dobijamo i Metro LL star godinu dana gdje nista znacajno nije updatovano, Guacamelee! Super Turbo Championship Edition, Sleeping Dogs...

Sva ta reizdanja sadrze mnoge popravge za bug-ove pored svega ostalog i prvobitni korisnici moraju da plate kako bi dobili poravljenu verziju igre. Vise nema poente uzimati igru u prvih godinu dana ako ce kasnije doci jos 2 verzije te igre sa popravljenim bug-ovima (GOTY + Redux).

Poslednja ispravka: dex3108 (20.8.2014 u 11:31)
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
bokela (20.8.2014), Sh0m1 (20.8.2014), Yonai (20.8.2014)
Stara 20.8.2014, 11:03   #400
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Arrow Re: Stanje PC gaming trzista

Apsolutno se slažem sa postom iznad.

Kao što rekoh ranije, malo im je što uzimaju novac od originala, već tu mora da se pokupi kajmak i sa 1st day DLC-ovima, mikrotransakcijama i pay to win konceptom.

I onda kada prvi talas prođe, što reče dex, na red dolaze razna GOTY/HD/Ultimate/Remaster/Mumbo-Jumbo izdanja gde može da se pokupi još novca od gaming publike koju oni očigledno smatraju ovcama za šišanje.

Što više razmišljam o biznis modelima moderne gaming industrije, to mi sve bljutavije izgleda celokupna slika.

Gde li su samo nestala ona dobra stara vremena bez takvih mamipara gluposti kada su igre zaista bile igre, umetnost u malom...?
Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Yonai na korisnoj poruci:
bokela (20.8.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gaming Festival - Dom Omladine DonCorleone91 Dešavanja i događaji 8 19.11.2012 13:56
Gaming lap top, 1400e Dracula Šta da kupim? 2 18.5.2012 9:04
Corsair Announces Gaming Series Line of Power Supply Units Thaedass Ostale komponente 4 16.9.2010 19:19
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com