Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.3.2007, 22:59   #1
Troll
Novi član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom napajanje??

ljudi treba mi savet, pre neki dan sam terao malo memtest i posle nekog vremena iskljucio mi se racunar, kao da je nestalo struje. Probao sam na dugme da ga ponovo ukljucim - ne reaguje, tek kad sam iskljucio i ukljucio prekidac na napajanju racunar se normalno podigao. Isto mi se i juce desilo kad sam ganjao quake 4.
Da li je to znak da je napajanje pri kraju ili da je jednostavno preslabo (mada sve ostalo normalno funkcionise)? U pitanju je Chieftec HPC 300 202 star 3,5 godine
Troll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2007, 23:05   #2
sokratbg
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Poruke: 264
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: napajanje??

mozda, ali probaj prvo da zamenis memoriju pa pusti memtest da vidis sta se desava.
sokratbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2007, 23:17   #3
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: napajanje??

Nisi napisao koju konfu imaš, ali ovo liči na napajanje. To što mašina radi u Win-u je samo još jedan dokaz, jer tad ne "vuče" struju kao kad se igraš ili puštaš neke testove. Takođe, ako ti je mašina klokovana, to bi mogao da bude uzrok gašenja (nestabilnost/grejanje).
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2007, 0:33   #4
Troll
Novi član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: napajanje??

pa masina je sledeca

Athlon XP T'bred B 2600+
Epox RDA+ ultra 400
Gainward Bliss 7600GS DDR3 AGP Golden sample (nedavno dodat)
1 Gb NCP DDR400 (nedavno dodat)
2x80Gb Maxtor HD
1 kombo, i ostalo standardno

problem se sve cesce desava, probacu prvo da vratim staru memoriju da vidim da li je do toga. Nova graficka mi prolazi sve 3dmark testove, mada mi procesor dostize 66C (pre nije prelazio 58 u full load-u)
Troll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2007, 0:43   #5
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: napajanje??

Jesi klokovao nešto? Ako jesi, ovo je solidan napor za 300W napajanje koje je pritom staro 3.5 godina. I tih 66C na procu mogu lako da budu problem. Ne verujem da je do memorije, ne manifestuju se ovako problemi vezani za neispravnu memoriju.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2007, 1:03   #6
Troll
Novi član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: napajanje??

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Jesi klokovao nešto? Ako jesi, ovo je solidan napor za 300W napajanje koje je pritom staro 3.5 godina. I tih 66C na procu mogu lako da budu problem. Ne verujem da je do memorije, ne manifestuju se ovako problemi vezani za neispravnu memoriju.
Nisam nista, samo FSB na 200MHz i mnozioc 10.5, ovako je radila stabilno pre dodavanja novih komponenti. Inace, imam nameru da kloknem graficku ali tek kad resim ovo sa napajanjem. Primetio sam da je posle stavljanja memorije i graficke temperatura celog sistema porasla, ne samo procesora vec i napajanja, hardova i chipseta, jer sam morao da oslobodim molex za graficku pa sm iskljucio prednji fan koji uduvava vazduh.

U biosu sam iskljucio opciju da gasi racunar kad dostigne neku vrednost temperature, cisto da iskljucim tu mogucnost. Pri testiranju memorije se takodje iskljuci racunar, ali to je ipak opterecenje, zar ne?
Troll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2007, 1:07   #7
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: napajanje??

Napajanje, to je sigurno. Inace, lepo ces moci da kloknes grafu, za to je kao stvorena! Klokovanje memorije ti, medjutim, moze praviti probleme... Kao sto si i sam rekao: prvo sredi napajanje.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2007, 1:11   #8
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: napajanje??

Citat:
Troll kaže: Pregled poruke
Nisam nista, samo FSB na 200MHz i mnozioc 10.5, ovako je radila stabilno pre dodavanja novih komponenti. Inace, imam nameru da kloknem graficku ali tek kad resim ovo sa napajanjem. Primetio sam da je posle stavljanja memorije i graficke temperatura celog sistema porasla, ne samo procesora vec i napajanja, hardova i chipseta, jer sam morao da oslobodim molex za graficku pa sm iskljucio prednji fan koji uduvava vazduh.
Vidiš, ta grafička troši solidno struje a kad je klokuješ, onda teško da je 300W dovoljno za takvu mašinu. Nikako nije trebalo da gasiš taj vent napred, bolje nađi neki spliter ili bilo kako zakači taj vent ponovo.
Citat:
Troll kaže: Pregled poruke
U biosu sam iskljucio opciju da gasi racunar kad dostigne neku vrednost temperature, cisto da iskljucim tu mogucnost.
Proc sam ima ugrađenu zaštitu od pregrevanja, tako da to ne možeš da isključiš u BIOS-u. Ako imaš prilike, probaj neko drugo (jače) napajanje na toj mašini da bi potvrdio ili eliminisao svaku sumnju u vezi napajanja.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2007, 1:12   #9
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: napajanje??

Citat:
Troll kaže: Pregled poruke
Nisam nista, samo FSB na 200MHz i mnozioc 10.5, ovako je radila stabilno pre dodavanja novih komponenti. Inace, imam nameru da kloknem graficku ali tek kad resim ovo sa napajanjem. Primetio sam da je posle stavljanja memorije i graficke temperatura celog sistema porasla, ne samo procesora vec i napajanja, hardova i chipseta, jer sam morao da oslobodim molex za graficku pa sm iskljucio prednji fan koji uduvava vazduh.

U biosu sam iskljucio opciju da gasi racunar kad dostigne neku vrednost temperature, cisto da iskljucim tu mogucnost. Pri testiranju memorije se takodje iskljuci racunar, ali to je ipak opterecenje, zar ne?
Sve ovo što si nave meni liči na to da ti je napajanje koje trenutno poseduješ preslabo za novu grafiču u kombinaciji sa novom memorijom , i sve to se manifestuje tako što se računar "preventivno" isključi... Pozajmi od nekog jače napajanje pa vidi kako će da se stvari odvijaju.... Ja predpostavljam da će jače napajanje rešiti tvoj problem.... Još nešto ako si namerio da overklokuješ .... obezbedi i dobru cirkulaciju vazduha u kućišctu (još kulera) jer idu topliji dani ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2007, 18:36   #10
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: napajanje??

Dobro, da ne bih ponovo sve pisao, evo sta sam napisao na temi gasenje-restartovanje kompa, sa koje sam upucen na ovu:

Ok, da ne bih startovao novu temu posto mi naslov ove delimicno odgovara. Naime, u poslednje vreme, recimo nedelju dana, kompjuter mi se sam od sebe ugasi u pola rada, pre svega kada se nalazim u nekoj igri. Kada stoji upaljen, a ne radi nista ne gasi se. Takodje, igre uopste nisu preterano zahtevne, obicno neke Reflexive arcade-ove. Dakle, ni poruke, ni restarta, nista, samo se ugasi.

E sad, kada pokusam odmah da ga upalim, kompjuter krene da se dize sekundu-dve, a onda se opet ugasi, kao da nema dovoljno snage/struje/volje/Bog te pita cega da se upali. Kada ga ostavim jedno petnaestak minuta, upali se normalno i radi, s tim sto bi se opet ugasio kad bih krenuo da igram nesto.


E da dodam da komp nije overklokovan. Konfiguracija je P4 3.0, Gigabyte maticna (ako je bitno naci cu oznaku), Ati Radeon 9250 (uskoro ce da leti, ali to nema veze sa ovim) i Hipomedia kuciste sa 350W napajenjem nepoznatog porekla...
101st Airborne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2007, 18:55   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: napajanje??

VRLO verovatno da je napajanje u pitanju! P4 je opasna zverka što se potrošnje struje tiče, (od njega je gori samo Dual P4 ) a takvim zverkama je no name napajanje od "papirnih" 350W slab "obrok"! Probaj sa nekim drugim napajanjem, čisto da se uveriš, ali mislim da bi trebalo da počneš da odvajaš kintu za neko brendirano, jer po svoj prilici, ovo neće još dugo da te služi.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2007, 22:47   #12
Troll
Novi član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: napajanje??

Citat:
fresko kaže: Pregled poruke
Sve ovo što si nave meni liči na to da ti je napajanje koje trenutno poseduješ preslabo za novu grafiču u kombinaciji sa novom memorijom , i sve to se manifestuje tako što se računar "preventivno" isključi... Pozajmi od nekog jače napajanje pa vidi kako će da se stvari odvijaju.... Ja predpostavljam da će jače napajanje rešiti tvoj problem.... Još nešto ako si namerio da overklokuješ .... obezbedi i dobru cirkulaciju vazduha u kućišctu (još kulera) jer idu topliji dani ....
Nesto sam citao misljenja o LC Power 6550GP napajanju i deluje mi kao ok kupovina, mislis da bi mi to bilo dovoljno?
Troll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2007, 23:10   #13
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: napajanje??

Citat:
Troll kaže: Pregled poruke
Nesto sam citao misljenja o LC Power 6550GP napajanju i deluje mi kao ok kupovina, mislis da bi mi to bilo dovoljno?
Da, to napajanje je sasvim korektno i završilo bi ti posao.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2007, 23:52   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Thumbs up Re: napajanje??

Citat:
Troll kaže: Pregled poruke
Nesto sam citao misljenja o LC Power 6550GP napajanju i deluje mi kao ok kupovina, mislis da bi mi to bilo dovoljno?
Veoma dobro napajaje ja ga koristim skoro dve godine i veoma sam zadovoljan , za to vreme sam promenio tri mašine napajanje je ostajalo isto i evo još me lepo služi .... da ga ne ureknem pu.pu.pu ...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koje napajanje za Core 2 Duo E6600 + 7900GTO N_E_R_O_N Šta da kupim? 48 10.5.2007 20:45
UPS i Napajanje - koja kombinacija moze? xcom ŠDK - Ostale komponente 9 3.3.2007 20:11
7600GS AGP napajanje NjegovaWisost Grafika 12 1.2.2007 21:47
pusenje nije zdravo, a jos kad napajanje propusi... nighthawk Kvarovi 4 6.10.2006 12:13
Napajanje vozdovac Kvarovi 3 20.3.2006 22:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com