Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.4.2010, 0:28   #1
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Hard Disk (laptop)

Pozz ljudi, imam problema sa HDD-om pa mi treba neki savjet!


Problemi su počeli kada sam izdjelio disk na više particija (ranije bio na 4, sada na 7 particija) i instalirao Windows7 na jednoj od njih!
Samo sa tom particijom i imam problema, ali predpostavljam da je komplet HDD pri kraju.
Dakle, ta particija prijavljuje corrupted disk svaki čas i CHKDSK se radi svaki put nakon restarta!
Onda par puta radi dobro, ali brzo krene sa prijavljivanjem greške sa diskom i onda se događa haos. Tada ne mogu čak ni folder na desktopu da kreiram!
Ostali programi isto trokiraju, ma ništa ne radi kako treba. Nakon restarta i CheckDisk-a onda opet kao proradi, ali brzo bude po starom...

Uradim defragmentaciju te particije iz XP-a (koji radi dobro) i isto check disk, i onda radi dobro kao što rekoh,
uspijem nešto da instaliram i uradim u sedmici, ali onda brzo počne sa prijavljivanjem greške!


Radio sam skeniranje harda sa HDD Regeneratorom, koji je dosta hvaljen,
međutim meni nije čak ni pronašao niti jedan bad sector!? Ništa se nije promjenilo...

Da li imate ideju šta bi još moglo softverski da se proba da bi se disk popravio?
Da li bi pomoglo da izbrišem tu particiju, pa da je ponovo napravim?



Otvarao sam laptop i gledao hard, ali samo onaj prvi plastični poklopac. Poslije je hard pričvršćen sa 2 baš mala šrafa,
nisam ni imao toliko mali odvijač pa sam odustao od daljeg čačkanja.
Laptop mi je inače pao sa malog stočića u dnevnoj sobi prije mjesec dana, pa ne znam da se nije tu nešto shebalo...
Vjerovatno jeste!

U svakom slučaju, šta mogu još da probam osim da ga nosim u servis?!

Koliko uopšte može da košta zamjena HDD-a na laptopu otprilike?!
U pitanju je lap iz profila, star oko 4 godine... (Acer 5112, 80GB)

Poslednja ispravka: Marko 0401 (1.4.2010 u 12:07)
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2010, 2:49   #2
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Najverovatnije je pad uzrokovao neku gresku koja se javlja bas u tim sektorima gde je instaliran win7, a ako se stvarno radi o tome onda tu pomoci nema.
Ja bih ti savetovao da na vreme back-upujes podatke i kupis novi HDD kojim ces zameniti postojeci jer nikad ne znas do kada ce taj raditi.
Btw. sta ce ti sedam particija na HDD od samo 80 GB i to jos sa dva OS?
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2010, 11:49   #3
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
1.Ja bih ti savetovao da na vreme back-upujes podatke 2. i kupis novi HDD kojim ces zameniti postojeci jer nikad ne znas do kada ce taj raditi.
1.Naravno da je to odavno urađeno...
2.Da li znaš koliko to može da košta otprilike? (kupovina+zamjena)

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Btw. sta ce ti sedam particija na HDD od samo 80 GB i to jos sa dva OS?
Pa evo ti proste računice:

1.WinXP (12gb)
2.Win7 (20gb)
3.XP Programs (8gb)
4.Win7 Programs (6gb)
5.Media (malo muzike, malo slika) (18gb)
6.Razno (ništa od gore pomenutog) (6gb)
7.BackUp (bitniji podaci) (4.5gb)


To je postavka od skoro i u test fazi je, još uvjek tražim najbolju podjelu! (;

Inače lap top služi za mail+surf, ne treba mi HDD od 500hiljada terabajta za svaku najnoviju igricu i najnoviji film,
čak ih i ne gledam... Dobro, ne bi bilo loše da ima još ovoliko GB na ovom hdd-u, ali snalazim se i ovako...


Tj. snalazio sam se dok nije počeo da mi riknjava hdd kao što vidiš...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2010, 12:17   #4
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
1.Naravno da je to odavno urađeno...
2.Da li znaš koliko to može da košta otprilike? (kupovina+zamjena)
Ovde mozes da pogledas i izaberes ono sto ti odgovara. Naravno cene ne moraju da budu tacne a i izbor je mozda veci, ali bitno je da ti odaberes ono sto ti po kapacitetu i ceni sta ti najvise odgovara.
Licno mislim da ti je Samsungov Spinpoint M7 od 43evrica sa 320 GB kapaciteta mozda i najbolja kupovina - par evrica skuplji a duplo veceg kapaciteta od onih jeftinijih.

Zamenu mozes jednostavno da odradis i sam. Odvrnes sarafe, uklonis plasticnu foliju, izvadis stari HDD, stavis i gurnes novi HDD kako bi se konektori dobro uklopili, vratis poklopac i zasrafis i to je sve.

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Pa evo ti proste računice:

1.WinXP (12gb)
2.Win7 (20gb)
3.XP Programs (8gb)
4.Win7 Programs (6gb)
5.Media (malo muzike, malo slika) (18gb)
6.Razno (ništa od gore pomenutog) (6gb)
7.BackUp (bitniji podaci) (4.5gb)


To je postavka od skoro i u test fazi je, još uvjek tražim najbolju podjelu! (;
Iskreno govoreci, ne treba ti nova particija za sve sto zelis da razdvojis. Za 3-7 bila ti je dovoljna i samo jedna particija, najvise dve i da samo napravis zasebne foldere. Mnogo manje muke i problema a gotovo isti efekat.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2010, 8:54   #5
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Ovde mozes da pogledas i izaberes ono sto ti odgovara.
Gdje gdje?
Predpostavljam da su moderatori uklonili tvoj link, pošalji ga na PP ako opet posjetiš ovu temu i vidiš ovo...
U lokalnoj prodavnici/servisu imaju u ponudi WD 250GB za oko 4.500din, da li je to OK trgovina?

Nego interesuje me:
-Da li postoji ograničenje, koju maksimalnu veličinu hard diska moja lap top konfiguracija može da podrži?!
-Sada imam hdd na 5700rpm, da li mogu da ubacim 7200rpm hard?!
-Takođe, koliko je komplikovana ta zamjena, da li može doći do neke nekompatibilnosti između novog hard diska i lap topa? Kao i da li se kasnije
instalira neki drajver/firmware/šta god, ili se samo odvrnu i zavrnu šrafovi, kao što MARTI kaže?
-Što se tiče dimenzija samog hdd-a, da li su svi univerzalne veličine ili kako? (15.4" veličina laptopa)







Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Iskreno govoreci, ne treba ti nova particija za sve sto zelis da razdvojis. Za 3-7 bila ti je dovoljna i samo jedna particija, najvise dve i da samo napravis zasebne foldere. Mnogo manje muke i problema a gotovo isti efekat.
Znam ja to druže, ali više volim ovako jer mogu bolje da iskontrolišem na šta
trošim hard disk i koliko. Isto tako, kad pravim back up, lakše mi je da sa Ghostom napravim image komplet particije...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2010, 11:18   #6
BigBadVuk
Veteran
 
Član od: 4.1.2006.
Lokacija: Malinovka
Poruke: 1.036
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 113 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Pa da,generalno je lakse za rad ( preglednije) ali..isto tako mozes backup da radis i drugim programima dir po dir i imaces isti efekat.A 80Gb je PREMALO za 7 particija jer ti ovako svaka particija jede prostor po malo i nakraju od tih 80 Gb imas realnih 70 ili manje za upotrebu...
BigBadVuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2010, 12:11   #7
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Ljudi, pustimo to, usresredimo se na pravi problem a to je ovo ispod!
Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Nego interesuje me:
-Da li postoji ograničenje, koju maksimalnu veličinu hard diska moja lap top konfiguracija može da podrži?!
-Sada imam hdd na 5700rpm, da li mogu da ubacim 7200rpm hard?!
-Takođe, koliko je komplikovana ta zamjena, da li može doći do neke nekompatibilnosti između novog hard diska i lap topa? Kao i da li se kasnije
instalira neki drajver/firmware/šta god, ili se samo odvrnu i zavrnu šrafovi, kao što MARTI kaže?
Što se tiče veličine, vidim da mi EVEREST pokazuje da mi je sadašni hdd 2.5", sa dimenzijama 100 x 69.85 x 9.5mm.
To je neki standard vjerovatno i taj treba da tražim...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2010, 12:29   #8
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Da li postoji ograničenje, koju maksimalnu veličinu hard diska moja lap top konfiguracija može da podrži?!
Koliko ja znam uopste nema ogranicenja po pitanju kapaciteta, bitno je samo da ispuni uslov da bude 2,5" i da bude SATAII.

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Sada imam hdd na 5700rpm, da li mogu da ubacim 7200rpm hard?!
Sad ti je HDD na 5400 rpm. Mozes da stavis slobodno na 7200 rpm mada moras da zas da ce zagrevanje harda i samog laptopa biti vece.

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Takođe, koliko je komplikovana ta zamjena, da li može doći do neke nekompatibilnosti između novog hard diska i lap topa? Kao i da li se kasnije instalira neki drajver/firmware/šta god, ili se samo odvrnu i zavrnu šrafovi, kao što MARTI kaže?
Zamena je veoma jednostavna i sastoji se od toga da odvrnes sarafe, uklonis poklopac, izvuces stari HDD, stavis unutra novi HDD i gurnes ga da konektori dobro uhvate, vratis poklopac i zavrnes sarafe. Nemas nikakve zaje*ancije sa driverima niti bilocim slicnim.

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Što se tiče dimenzija samog hdd-a, da li su svi univerzalne veličine ili kako? (15.4" veličina laptopa)
Svi HDD su za laptop su univerzalnih dimenzija tako da ne treba previse da brines o tome.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
Marko 0401 (6.4.2010)
Stara 6.4.2010, 13:21   #9
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Koliko ja znam uopste nema ogranicenja po pitanju kapaciteta, bitno je samo da ispuni uslov da bude 2,5" i da bude SATAII.
Jedino me buni ovo SATAII.
Ovaj HDD na koji sam se nameračio ima tu oznaku, ali meni EVEREST pokazuje Interface SATA.
Da li zbog toga može da dođe do nekompatibilnosti? (SATA i SATAII)

Inače, razmišljam se o ovom hdd-u:
http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=512
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2010, 22:29   #10
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Poručio sam ovaj WD od 250GB!
U laptopu je sada TOSHIBA MK8032GSX (http://sdd.toshiba.com/main.aspx?Pat...SXRelatedItems), i dobro je što piše da ima SATAII interfejs.
Tako da ne bi trebalo da bude problema što se tiče povezivanja novog hdd-a, jer je i on SATAII.

Ali ono što me brine je to što je ovaj moj model laptopa (5112wlmi) dolazio sa najvećim hdd-om od 120GB!
Takođe, čitao sam na netu (kao i na ovom Toshibinom sajtu) da neki sistemi mogu da imaju problema da "vide" ukupnu veličinu HDD-a,
i to da ne mogu preko 137GB (ili 139GB). To se sređuje neki softverom valjda! Da li neko zna kojim?!
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2010, 23:05   #11
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Tај проблем са 137Gb простора је постојао са Windowsom XP без и са SP1. У каснијим ревизијама је исправљено, тако да стави слободно, препознаће сав простор нормално када форматираш хард. А можда планираш да ставиш Win 98, па због тога питаш
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jozvan_Kg na korisnoj poruci:
Marko 0401 (8.4.2010)
Stara 8.4.2010, 1:54   #12
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
jozvan_Kg kaže: Pregled poruke
А можда планираш да ставиш Win 98, па због тога питаш
Naravno! Neću valjda 7-cu da instaliram!





Nego uozbiljimo se sad...
Čini mi se da sa ovim novim hdd-om neću rješiti svoj problem, ali svakako hoću da ga kupim (pošto je sadašnji hdd ipak previše mali).
To kažem zato što sam instalirao HD Tune koji mi ne pokazuje greške na hard disku, već pokazuje grešku na kablovima!





A ako je ovo u pitanju, hovi hdd neće tu ništa ispraviti ja mislim...?!
Na nekom drugom topiku sam već pisao da mi HDD Regenerator nije našao nikakve greške na hardu, ali su problemi
nastavili da se pojavljuju pa sam mislio da je ipak crkao.
Isto tako, Hard Disk Sentinel koji sam sada instalirao, kaže da je stanje diska PERFECT, i ne prijavljuje nikakve druge greške. (!??)



A ono što Sentinel još pokazuje, a što me ponovo buni, je sledeće:

Serial ATA Features
S-ATA Compliance,Yes
S-ATA I Signaling Speed (1.5 Gps),Supported
S-ATA II Signaling Speed (3 Gps),Not supported
S-ATA Gen3 Signaling Speed (6 Gps),Not supported
(itd, itd)...

Sad nisam siguran ni da li će ovaj novi HDD koji hoću da kupim uopšte raditi na mom laptopu,
jer je on SATA 3Gb/s -> http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=512
Da li da uzimam ovaj novi hdd, hoće li raditi šta mislite?
Da li ovo što Sentinel pokazuje važi za sadašnji HDD (da on ne podržava 3Gb/s),
ili da moja konfiguracija ne podržava 3Gb/s?!

Poslednja ispravka: Marko 0401 (8.4.2010 u 2:03)
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2010, 2:28   #13
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

istakni kabl iz harda i utakni ga opet... možda je samo kontakt
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2010, 2:44   #14
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Ne bi trebalo da bude nikakvih problema jer kao sto si i sam rekao u postu #10 tvoj trenutni HDD je SATAII, sto potvrdjuje i link koji si postavio u istom tako da bi novi trebao da pasuje sasvim OK.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2010, 8:50   #15
zlaja_ks
Novi član
 
Član od: 4.5.2008.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Sata kontroler u tvom racunarau podrzava sata I standard , ali mozes da ubacis i disk sata II standarda, samo ce brzina transfera da bude manja od moguce za taj hd.
Za pravilnu ugradnju , na tom sataII hard disku treba postaviti jedan dzamper na njemu i tako mu reci da radi u sata I standardu i sve ce biti ok. Gde treba da postavis pise ti na samom hard disku a i dzamper dobijas uz njega.
zlaja_ks je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zlaja_ks na korisnoj poruci:
Marko 0401 (8.4.2010)
Stara 8.4.2010, 13:34   #16
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
zlaja_ks kaže: Pregled poruke
Sata kontroler u tvom racunarau podrzava sata I standard , ali mozes da ubacis i disk sata II standarda, samo ce brzina transfera da bude manja od moguce za taj hd.
Za pravilnu ugradnju , na tom sataII hard disku treba postaviti jedan dzamper na njemu i tako mu reci da radi u sata I standardu i sve ce biti ok. Gde treba da postavis pise ti na samom hard disku a i dzamper dobijas uz njega.
Aha, HVALA puno! Sada je puno jasnije!
Nikada do sada nisam radio zamjenu/ubacivanje hdd-a pa mi je sve ovo novo...
Ali nakon ovoga što si naveo, sve je puno jasnije kao što rekoh.

Malo sam googla što se tiče dzampera (da vidim kako to uopšte izgleda),
i moram da te pitam da li je to ovo ispod:

Da li je to ovaj mali plavi dio, koji pravi kontakt između određenih djelova i govori
HDD-u u kojem režimu treba da radi?!


A što se tiče novog HDD-a, koji je brži (ima veći protok) od ovog starog, znači neću moći da iskoristim tu prednost,
jer moj laptop ne podržava tu brzinu je tako. Al' nema veze, mnogo bitnije mi je da riješim problem sa kablovima.
Šta tu mogu da uradim, jel imaš neku ideju?!


Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
istakni kabl iz harda i utakni ga opet... možda je samo kontakt
Radi sam to već juče!
Izvukao sam HDD iz njegovog "ležišta" i ponovo vratio.

Ono što me iznenadilo je da HDD nije pričvršćen nikakvim šrafovima za sami laptop!
Kada se skine plastični poklopac sa donje strane laptopa gdje je hard, on je samo "uboden" u konektor sa laptopom, a na drugom kraju stoji
kao neki komadić sunđera koji popunjava to "ležište" hdd-a, da on ne bi mogao da šeta levo-desno!

Da li je ovako na svakom laptopu, ili ACER nije mogao čak ni da učvrsti HDD za laptop!
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2010, 14:02   #17
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
1.WinXP (12gb)
2.Win7 (20gb)
3.XP Programs (8gb)
4.Win7 Programs (6gb)
Ovo moze bez problema na 2 particije (po jedna po sistemu).

Prvo, ako reinstaliras windows, vecina vec istaliranih programa na drugoj particiji nece raditi jel ce im faliti podaci iz registra.
Isto, ako vratis stari imidz sistemske particije, stanje nece odgovarati trenutnim programima.
A ako pak napravis imiz trenutne sistemske particije, kada ga na kraju iskoristis, imaces rupe zbog neposojecih programa, koje sistem ocekuje na drugoj particiji.

Citat:
5.Media (malo muzike, malo slika) (18gb)
6.Razno (ništa od gore pomenutog) (6gb)
7.BackUp (bitniji podaci) (4.5gb)
Ovo je moglo i po folderima na jednoj particiji. A ako ti zatreba nekom prilikom da stavis 20GB podataka odjednom, imaces mogucnost za to (neces biti limitiran malim partiocijama).

Poslednja ispravka: player1 (8.4.2010 u 14:10)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2010, 7:16   #18
zlaja_ks
Novi član
 
Član od: 4.5.2008.
Poruke: 16
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
.......................

Malo sam googla što se tiče dzampera (da vidim kako to uopšte izgleda),
i moram da te pitam da li je to ovo ispod:
.............
Da li je to ovaj mali plavi dio, koji pravi kontakt između određenih djelova i govori
HDD-u u kojem režimu treba da radi?!

A što se tiče novog HDD-a, koji je brži (ima veći protok) od ovog starog, znači neću moći da iskoristim tu prednost,
jer moj laptop ne podržava tu brzinu je tako. Al' nema veze, mnogo bitnije mi je da riješim problem sa kablovima.
...........
Na slici je neki PATA hd pa dzamper tu odredjuje rezim rada diska u master/slave ili CS rezimu, a toga NEMA kod SATA hard diska. Medjutim kod sata diska ce tu biti upravo ono sto sam ti i napisao izbor sata /sataII sa dzamperom-jednostavno reci prodavcu da ti postavi , ili uradi sam.

Sto se gubitka brzine tice, nista ne brini , standardi su jedno , a realne brzine transfera nesto sasvim drugo.
zlaja_ks je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2010, 11:41   #19
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Evo da rezimiramo stvari!

Juče sam uzeo pomenuti HDD, sinoć ga ubacio u laptop, instalirao XP, sve radi perfektno!
Novi HDD (3 puta veći kapacitet) je čak i par milimetara tanji i kraći od starog HDD-a, a ja sam se bojao da li će se uklopiti u laptop tj. da li će biti veći.
HD Tune više ne pokazuje nikakve greške, isto tako i WD Data Lifeguard Diagnostic i HD Sentinel pokazuju da je sve u redu!
Očitava se kompletni kapacitet hdd-a naravno!

Sad da napomenem stvari koje su me iznenadile!
Zlajo, na ovom HDD-u nema nikakvih jumpera! Prodavac mi je rekao da nema toga kod SATA diskova, da ga
samo ubodem i to je to, da će on sam odrediti i podesiti brzinu! Tako je bilo! Na njemu ne postoji mogućnost nikakvih podešavanja!

A što se tiče brzine, on izgleda ipak radi na SATA II brzini (3Gb/s)!
Evo ovo pokazuje Hard Disk Sentinel:

Hard Disk Summary
Hard Disk Number,0
Interface,S-ATA II
Disk Controller,Standard Dual Channel PCI IDE Controller (ATA)
Disk Location,"0, Device: 0"
Hard Disk Model ID,WDC WD2500BEVT-00ZCT0
Firmware Revision,11.01A11
Hard Disk Serial Number,WD-WXG1A1039677
Total Size,238472 MB
Power State,Active



Serial ATA Features
S-ATA Compliance,Yes
S-ATA I Signaling Speed (1.5 Gps),Supported

S-ATA II Signaling Speed (3 Gps),Supported
S-ATA Gen3 Signaling Speed (6 Gps),Not supported
Receipt Of Power Management Requests From Host,Supported
PHY Event Counters,Supported
Non-Zero Buffer Offsets In DMA Setup FIS,Not supported
DMA Setup Auto-Activate Optimization,"Supported, Disabled"
Device Initiating Interface Power Management,"Supported, Disabled"
In-Order Data Delivery,Not supported
Asynchronous Notification,Not supported
Software Settings Preservation,"Supported, Enabled"
Native Command Queuing (NCQ),Supported
Queue Length,32


I eto, to bi bilo to...
Ja sam se puno iscimao oko stvari koja je krajnje jednostavna! Izvadiš hdd, ubodeš drugi, gotovo!
Ali to je zbog nekog malera koji me prati u zadnje vrijeme (pokvario mi se tel, kola 2 puta, sve u mjesec dana, pa onda laptop počeo da zeza...)
Mislio sam nema šanse da to tako lako prođe! Ali evo prošlo je (nadam se), da ga ne ureknem!
Eto, tema će poslužiti nekome u sličnoj situaciji možda, da se ne cima puno!
Hvala vam što ste se javljali sa savjetima...



************************************************** ************************************************** **


@player1 hvala i tebi na tvom mišljenju, mada si potpuno promašio temu!
Ali to i nije toliko bitno, bitnije je to što nisi u pravu (ja mislim)!
Ja nisam programer pa ne mogu da tvrdim da je teza koju ću reći tačna, samo ću reći da sam na puno mjesta pročitao da Windows bolje/brže
radi kada se programi ne instaliraju na istoj particiji sa njim! Počev od manje fragmentacije particije pa do daljeg korišćenja resursa...
I logična mi je ta tvrdnja, pa je se i pridržavam.
Što se tiče reinstaliranja/vraćanja image-a sistema sa programima na drugoj particiji pa da onda pola programa ne radi, to se rješava lako!
Reinstalira se sistem, instaliraju se osnovni programi koje korisnik svakodnevno koristi, i onda se pravi image C particije sa slikom registra!

Tako da bukvalno nikada više nema potrebe za dugotrajnom reinstalacijom Windowsa->drajvera->programa! Sve je gotovo u 5min!
Ako u međuvremenu i instaliraš neki novi program, pa poslije vratiš sliku sistemske particije bez ovog programa i on neće da radi, program jednostavno
izbrišeš sa particije i reinstaliraš ga, to bar nije nikakav problem! Ako si iskusniji korisnik, znaćeš na početku koje programe koristiš i koje treba da instaliraš prije pravljenja slike particije, nakon toga možeš isprobati još 2-3 programa najviše ja mislim, ali nije problem ostaviti njihove instalacione fajlove na drugoj particiji u slučaju reinstalacije! Ja tako radim...

A takođe u prilog tvojoj teoriji ne ni ide sledeće! Kažeš da treba da se instaliraju zajedno programi i Windows, i onda da se pravi back up?
Znači ja treba da pravim back up Adobe Acrobat PRO-a, koji zauzima oko 1.2GB, AutoCad-a koji zauzima oko 350mb, da ne nabrajam dalje programe
koji zauzimaju sve ukupno oko 5GB? I onda sve to treba da čuvam na hdd-u, a naravno da instalacije tih programa (koje frekventno koristim) imam na CD-u tj. DVD-u?
Izvini, ali čini mi se da nema potrebe za tim...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2010, 22:25   #20
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Mаре, ја за потребе сервиса користим имиџ система са програмима без драјвера, у који су укључени Phostoshop CS3 и CorelDraw X3, и то све стаје на 1 DVD. Чак сам и имиџ Viste спаковао на један dvd. Има ту мали милион ствари да се избаце и среде.
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li hard disk koji se ugrađuje u kućište može da služi kao eksterni hard disk? touch_master ŠDK - Nosači podataka 20 14.10.2010 13:30
Crče eksterni hard disk Schnak3 Nosači podataka 2 1.8.2009 10:25
PROBLEM: windows detected a hard disk problem marko94 Operativni sistemi 25 16.7.2009 14:24
hard disk Mking4ever ŠDK - Nosači podataka 19 24.1.2009 0:46
Eksterni hard disk - problem vozdovac90 Nosači podataka 11 21.1.2009 15:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com