Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.1.2022, 13:30   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom QD-OLED monitori stižu

Mislim da ova tehnologija zaslužuje malo pažnje jer nam ove godine stižu monitori bazirani na njoj, a prvi utisci su ekstremno pozitivni. Za sve one koji nisu upućeni, malo informacija. QD-OLED paneli nam dolaze iz Samsunga i ne zasnivaju se na dosadašnjoj OLED tehnologiji, već koriste sve plave subpiksele kao osvetljenje, sa Quantum Dot emisionim slojem preko za kreiranje zelenog i crvenog. QD sloj nije filter, on je sam po sebi izvor svetlosti. Dakle stanje je sledeće - na plavom subpikselu gledamo direktno u plavu svetlost, a na zelenom i crvenom, ta plava svojom energijom pobuđuje QD sloj koji je onda novi izvor emisije (a ne filter, ovo je vrlo važna stavka zbog efikasnosti i uglova gledanja). Takođe, zbog ukupno osetno veće emisije svetlosti, ovoga puta nije potreban beli subpiksel kao na svim dosadašnjim LG panelima koji su WRGB. Sve ovo u realnoj upotrebi donosi par značajnih prednosti:


1. Burn-in praktično ne bi trebalo da postoji, što je verovatno i najbitnija informacija za monitore. Ovom u prilog ide i trogodišnja garancija za prvi Alienware QD-OLED monitor koja uključuje burn-in.
2. Saturacija boja je osetno povećana zahvaljujući odsustvu belog piksela i čistoći boje emitovane sa QD sloja.
3. QD sloj je emision sam po sebi i nalazi se na samoj površini panela (za razliku od filtera koji imaju efekat ključaonice i zbog toga slabije uglove gledanja). Zbog ovoga su postignuti fenomenalni uglovi gledanja, što već možete videti u videu dole.
4. Viši nivo osvetljenosti, koji lagano prelazi 1000 nita čak i na ranim modelima, omogućavajući odlične HDR performanse. Za razliku od visoko osvetljenih LCD-eva, to osvetljenje je na nivou piksela pa konačno imamo super tamnu i super svetlu u istom trenutku na ekranu, na nivou piksela. Ovo će realno biti prvi pravi HDR doživljaj, bez gomile kompromisa, za kućnu upotrebu.

Alienware izgleda predstavlja prvi QD OLED monitor na tržištu. Cena se još uvek ne zna ali će verovatno samo izazivati tužne poglede većine. Kako to izgleda uživo još nisam video, ali već sa snimaka se da primetiti da je osetno bolje od dosadašnjih OLED panela, a LCD pored ovog monitora prosto izgleda kao tehnika iz prošlog veka (pun intended ).

Alienware Beats Samsung to Launch World's 1st QD-OLED Gaming Monitor (First Look)


Pored monitora, Sony i Samsung će ove godine u svojim najskupljim TV modelima koristiti upravo QD-OLED panele, a u jeftinijim serijama klasične OLED. Još malo poređenja za parenje očiju:

Samsung QD-Display / QD-OLED First Look | Best there is?
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Koreli A. (12.1.2022), polarnimeda (12.1.2022)
Stara 12.1.2022, 0:08   #2
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

Na 3.33 na onom levom krilu sta li je, odmah se vidi i ovako mog monitora od 150evra . Vidi se i drugde ali tu onako odmah ,bar na ovom monitoru mogu da stopiram i veca je razlika izmedju gornje i bilo koje donje slike nego izmedju dve donje.
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 3:21   #3
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom QD-OLED monitori stižu

Samsung bez burn in-a k'o riba bez vode. Telefoni su im imali burn in od Galaxyja 6-ice naovamo, a šta će biti s monitorima ostaje da se vidi
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 11:44   #4
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

ja ovu tehnologiju i micro-led cekam godinama unazad, a cekacu verovatno jos 10 godina "unapred", dok postane priustiva sprskom smrtniku.
jedino sto je dobro je sto ce, nadam se, uticati malko na cene oled-a, ili cak na uvodjenje garancije koja bi vazila i za burn-in.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 12:08   #5
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

Micro-LED neće baš toliko brzo ali ovo je to, konačno kreće za stvarno. Jeste da će od cene da nam se plače ali šta je tu je. Što pre krene sa visokom cenom, to će se pre i spustiti.

Ja ću da premostim čekanje sa jednim "običnim" OLED TV-om, nadam se do kraja ove godine. To će da pokrije filmove, serije i gamepad igre... A monitor će ipak morati da sačeka dok QD ne postane pristupačan.

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Samsung bez burn in-a k'o riba bez vode. Telefoni su im imali burn in od Galaxyja 6-ice naovamo, a šta će biti s monitorima ostaje da se vidi
To je AMOLED, tehnologija koja postoji evo već ~15 god. Ovo je nešto potpuno drugačije i deli vrlo malo sa đedom.

Ko se još seća ranih komercijalnih LCD monitora tamo krajem 90-ih. Sve klasičan TFT, uglovi gledanja horor, pokrivenost boja takođe, kontrast jedva da ima. Narodski rečeno - bledo ko džigerica. Ali to je bio LCD. Uzmi danas jedan moderan IPS visoke rezolucije, refresh rate-a, proširene pokrivenosti boja... npr. Asus ROG Swift i stavi ga pored Asus LCD-a iz 1999. Onda postavi sebi pitanje da li je svaki LCD ista stvar? Zaključak je prenosiv i na OLED.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 20:36   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Ja ću da premostim čekanje sa jednim "običnim" OLED TV-om, nadam se do kraja ove godine. To će da pokrije filmove, serije i gamepad igre... A monitor će ipak morati da sačeka dok QD ne postane pristupačan.
slicno razmisljam, uzecu ove ili najkasnije sledece godine OLED TV (ako nista ustedelo se od neodlazenja na more ovih godina) i koristiti ga samo za filmove i igre. drugi tv, koji vec imam, bio je i ostace kao monitor za PC i TV, za sportske prenose i slicno. bice oslobodjen najboljih filmova i igara.

to je jedini nacin da budem i miran i da uzivam u vrh kvalitetu. meni qd oled iskreno i ne treba, jer mi je soba ionako stalno zamracena, necu previse dobiti od 1000+ nita, ne patim za time. samo hocu da crna bude crna. infinite contrast. burn in je jedino sto je problem i resava se kako vec rekoh, sa dva tv-a, dok qd-oled ne bude preuzeo volan.

a za igre na oled-u kazu da je ok ako jednu istu ne igras vise od 400-500 sati, sto ja nikada nisam uradio, osim za jednu online igru, sto se nece ponoviti. sve i da nekim ludilom hoce, takve igre nisu praznici za oci, pa ne moraju na oled.

samo da nekako resim pitanje kako to fizicki najbolje uklopiti... u sobi kojoj su dva zida pojeli ormari, a jedan prozori.

ali eto, nek potraje to 4, 5 godina (nisam mislio bukvalno 10 kada sam rekao, mada nije ni to nemoguce, jer proizvodjaci vide da su ljudi spremni da daju dosta kinte za top of the shelf, kada vec pravi razliku), dok ne predjemo na qd oled. pa opet 4,5 godina i ide endgame, microled. tj. uslovno receno endgame, jer se onda necu smiriti dok tv ne prekrije ceo zid.

ali generalno posle micro leda ostaje da se predje jos samo na vr, holograme i to. ali za tv prikaz nema dalje od microled-a. jedino ako se 3d vrati u nekoj bolesnoj formi.

edit: e da dodam i da jos nije potpuno iskljuceno da QD oled nece imati burn in, ali nadam se da ce biti dovoljno manji rizik da ne mora da se brine, ili da ce to garancija da pokriva. u velikoj britaniji ima neka radnja koja daje garanciju i na OLED burn in, a cuo sam da su nekima kod nas menjali panele zbog burn in-a u sklopu garancije. ali ne stoji u ugovoru, tako da... nadam se da im je ovo poziv da uvedu.

edit 2: ko voli ovakve teme, nekoliko kanala uvek izlaze na vrh pretrage i dobri su, ali je meni vincent (HDTVTest) najbolji. redovno izbacuje klipove i uvek su relevantni uz najsuptilniji i najneinvazivniji smisao za humor. top mu je kanal, nadam se da nista nece menjati.

Poslednja ispravka: polarnimeda (13.1.2022 u 2:05)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 21:35   #7
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

Gde je brat Duke da nam kaze istoriju ovog nesrecnog imena...QD mozes misliti
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2022, 23:13   #8
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

i ja sam gledao gde je, nema ga, ja mislim dve godine da nije usao.
cak sam gledao da ga nema na drugom forumu, ali nisam nasao. ne znam mnogo o njemu, samo da je maher za pricu o displejima. on kad ti da savet, to ti je to. nema da razmisljas.
i o svakom zarezu je mislio. postovi su mu bili zreli da se objavljuju u casopisima. valjda je dobro.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2022, 0:35   #9
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

Citat:
nexexcalibur kaže: Pregled poruke
Gde je brat Duke da nam kaze istoriju ovog nesrecnog imena...QD mozes misliti
QD je od Quantum Dot - poluprovodničkih nanokristala koji emitiju sopstvenu svetlost kada se pobude drugom svetlošću. Dotakao sam se malo u prvom pasusu, mrzi me da razvlačim full teoriju... Google je dobar drug.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2022, 18:41   #10
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: QD-OLED monitori stižu

Evo Vincent još malo loži... kaže najbolji monitor upravo pomenut Alienware a najbolji TV na CES2022 je Sony sa QD-OLED panelom.



Inače, ko nije upoznat Samsung Visual Display je odeljak kompanje koji se bavi prozivodnjom finalnih TV-a i monitora. Same panele proizvodi nezavisni odeljak Samsung Display Co., Ltd. Pritom Samsung Visual Display izgleda nije baš bio oduševljen idejom da koristi OLED panele nakon što su proveli poslednju deceniju ubeđujući ljude da je LCD bolji. Mnoge druge kompanije bile zagrejanije za ove panele pa otud i činjenica da Samsung nije predstavio ni prvi monitor ni prvi TV na tržište već to rade Alienware i Sony.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
monitori, oled, qd-oled

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Touchscreen monitori Vladimiros Grafika 10 30.9.2013 20:56
Najjeftiniji 22" monitori sa DVI migdzow ŠDK - Grafika 18 27.9.2010 0:02
CRT Monitori metla ŠDK - Grafika 6 16.1.2010 2:04
Tipovi displeja: LCD, TFT, TN, LED, OLED... Predrag Stankovic Grafika 2 12.6.2009 15:06
Zalman TRIMON 3D monitori zdravkelja Vesti 6 20.4.2008 16:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com