Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.6.2008, 21:26   #1
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Windowsi neće na SATA HDD

Pozdrav svima.

Evo ovako, kupih novi kompjuter i sastavih ga, ali umjesto uzivancije krenuse muke.
Maticna mi je Gigabyte MA78GM-S2H, a Hard je Seagate od 320Gb.
Prvo me je pri prvom paljenju pitao da li da se iz IDE prebaci u AHCI mode-ja kako nisam tad znao sam mu to dozvolio.
Pocnem instalaciju XPa-sve ucita dodje do izbora diskova i ja fino vidim moje dvije particije (jednu sam prethodno na drugom kompu napravio sa Partition Magic-om). Kad sam probao da instaliram XP na vecu particiju instalacija mi je javila da se Windowsi ne mogu instalirati na nju jer je nepoznatog file formata-iako je na prethodnom ekranu prepoznata kao NTFS. Probam na manji disk-isti slucaj. Probam ih obrisati ne bi li ih onda formatirao-nista isti slucaj.
Onda sam u BIOS-u ukljucio Native IDE mode. Sve ponovo ucita dodje do diskova ja onda uspjesno formatiram veci disk i nastavim instalaciju-sve se zavrsi i restarta se komp za nastavak instalacije-e ali tu pocinje "zabava." Nakon restarta on PONOVO pocinje isti pocetni dio instalacije sa Cd-a i tako neprestano! Jednostavno nece da nastavi sa HDD-a.
To su bili Win XP 64 bitna verzija sa SP1.
Nakon njih sam probao Win XP Pro bez Service Packova. Kod ove verzije je sve isto osim sto ne prepoznaje 320Gb (305 formatiranih) nego 131Gb. Ovaj put sam ubacio stari ATA WD HDD od 80Gb i sa njim sam mogao da instaliram Windowse. Windowsi su fino prepoznali i novi SATA i njegove particije i sve je bilo ok dok nisam izvadio stari ATA HDD-nakon toga nista! Kao da nema windowsa na ovom novom SATA HDD-u!
Nakon toga sam isprobao Win XP sa SP3 i sa SATA i RAID driverima dodatim u instalaciju. Opet se sve ucita i komp se fino restarta, a nakon restarta se samo loopuje pocetni dio instalacije i nece da se nastavi sa HDD-a!
Disable-ovao sam Boot from CD opciju u BIOSU nakon toga da vidim da li ce upaliti ta fora-ali nista-samo trazi restart nakon Verifiing DMI pool data ilistagoddavecpise.
Jedini nacin na koji se Windowsi hoce insatlirati na ovaj SATA disk je ako je stari ATA zajedno u kompu sa njim, ali meni stari ATA treba u mom starom kompu. Probao sam i ukloniti jumper sa HDD-a ali to nije nista znacilo (znam vec SATA I na SATA II).
Citao sam i za sata drivere na floppyju ali ja ne koristim floppy-cak mislim da mi je i ovaj kojeg imam u staroj masini crknuo prije koje 3 god. Uostalom cini mi se da mi ni to ne bi pomoglo kad vec nisu upalili XP sa SP3 i SATA driverima u njima.

Ljudi pomagajte ako bogaznate kakokodbilo! Sta mi je za raditi? Sad mi dodje da bacim ovu novu kantu i da koristim staru isprobanu masinu.
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Counter Strike 1.6 Do@ OldSchool Mrežne igre 5383 1.12.2014 15:14
Win XP instalacija na SATA nikola87 Operativni sistemi 161 14.3.2012 0:13
VmWare 6 neće da se instalira na Visti LaMar Aplikativni softver 1 14.4.2008 10:26
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com