Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Audio softver

Audio softver Programi i alati za obradu zvuka na računaru, softver za puštanje muzike i zvukova, audio kodeci, konvertori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.4.2011, 18:44   #141
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

[QUOTE=NenadN;1296361]
Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Ok, u autobus staje vise ljudi nego na bicikli. stoga cinjenica kaze da bicikla mnogo bolje prevozno sredstvo. Please c'mon.
U autobus staje mnogo vise pa je biciklo sta? Nije ti poredjenje bas na mestu...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2011, 19:35   #142
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

E vidis i ja to isto mislim za predhodnu iznesenu cinjenicu koju je izneo Zoranb007 (nista licno, vec samo u kontektstu cele teme)

Ne zelim da me shvatite pogresno ali ovde se prica kao da je moj konj bolji od tvog i tacka bez nekog realnog objasnjenja zasto je to tako.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2011, 22:44   #143
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
E vidis i ja to isto mislim za predhodnu iznesenu cinjenicu koju je izneo Zoranb007 (nista licno, vec samo u kontektstu cele teme)

Ne zelim da me shvatite pogresno ali ovde se prica kao da je moj konj bolji od tvog i tacka bez nekog realnog objasnjenja zasto je to tako.
Shvatam, nema tehnickih objasnjenja u vecini slucajeva/postova ali na primer pre neki dan sam slusao Toto - Fallin in between live sa originalnog blu-ray diska (DTS-HD master audio) i mogu ti reci da mi sada koncerti na (originalnim) DVD diskovima zvuce nekako "siromasnije" a kada bi to trebao da objasnim inzinjerskim definicijama svakako bi se namucio da to srocim kako treba. Tako da mi je lakse da napisem o subjektivnom utisku nego da pisem suvoparnim definicijama a znam da se isto tako neko potrudio da definise, inzenjerskom terminologijom, zasto je MP3 kompresija u stvari OK... ja se naravno nikada necu sloziti sa tim pa cu radije pricati o onome sto cujem...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 0:35   #144
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Znam, ali ovo ne vodi nikuda. Inace posto niko ne moze tacno da dozivi ono sto si ti doziveo, postoji jedini nacin da to prestavis, ABX. ti procenti zapravo objasnjavaju drugom slusaocu da ti to stvarno razlikujes. Ne sporim ja da MP3 jeste losiji, ali tehnicki detalji mi ne daju pravo da tek tako ocrnim bez dodatnog ispitivanja. Reci samo A je bolje od B i posle se zgrozavati svaki put kad se B cuje, samo zato sto znas kako B vizuelno izlgeda i ne dozvoliti mozgu i usima da procene.

Citat:
oluja kaže:
sa originalnog blu-ray diska (DTS-HD master audio) i mogu ti reci da mi sada koncerti na (originalnim) DVD diskovima zvuce nekako "siromasnije" a kada bi to trebao da objasnim inzinjerskim definicijama svakako bi se namucio da to srocim kako treba.
Znas da smo pricali vec na tu temu, da je neumesno porediti ovako nesto jel transfer najverovatnije nije isti.

btw kad smo vec kod ovoga, naleteo sam na jos jedan slucaj to je The Italian Job 2003
na izgled izgleda kao isti transfer, ali definitivno DTS-MA i ako je lossless pokazuje dosta kompresionih artifakta, najverovatnije da je master debelo procesuiran ali ko ce znati. TrueHD takodje lossless, zvuci mnogo bolje, ali i dalje moj favorit, je E-AC3 sto je lossy kompresija nekako ima najveci fidelity.

http://www.mediafire.com/?clgojr7p35rgjbm - GER BD (DTS-MA)
http://www.mediafire.com/?94gwgy5275zfeu7 - JAP BD (TrueHD)
http://www.mediafire.com/?apwrz76xxzv3xi4 - HDDVD (E-AC3)

Jos jedan primer, da nema pravila. Svi fajlovi su decodovani u wav da bi se izbeo problem sa decoderima.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 6:00   #145
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Volim ta vasa poredjenja a pogotovu od ljudi koji se ni ič ne razumeju u srz same materije, kao i bez realnog dokaza u to sto govore.
Pa vidim ti se bas razumesh... narocito u ta prevozna sredstva......

Ako bas toliko dobro poznajes srz materije, onda izvoli i slobodno objasni, pa iznesi dokaze onako kako treba.

Napisi ti nama, bar jedno strucno objasnjenje, koje ce i laici da razumeju, umesto sto lelemu*ish i kritikujes kako ja pisem bez dokaza, a usput josh i ponizavas sebe uporedjivanjem mojih primera sa nekim autobusima i biciklima, pobogu covece, kakva su ti to poredjenja...

Posto si trazio dokaze, izvoli:
Jedan sekund stereo Mp3 fajla 44khz/16bit na 320kbps = 320kbps

Jedan sekund stereo Wav fajla 44khz/16bit (nekompresovanog) = 1411kbps
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 10:33   #146
acaf
Veteran
 
Član od: 2.9.2007.
Poruke: 739
Zahvalnice: 176
Zahvaljeno 241 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

U suštini, to je placebo Znaš da wav ima gušći zapis, stoga mora da bude bolji. Ok je to, ali problem je da li ljudsko uho može da razlikuje? Kada bi ti neko dao da poslušaš isti zvuk u ova dva formata, da li bi mogao da kažeš koji je koji.
acaf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 10:56   #147
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
acaf kaže: Pregled poruke
U suštini, to je placebo Znaš da wav ima gušći zapis, stoga mora da bude bolji. Ok je to, ali problem je da li ljudsko uho može da razlikuje? Kada bi ti neko dao da poslušaš isti zvuk u ova dva formata, da li bi mogao da kažeš koji je koji.
Mozda na plasticnim "PC" zvucnicima prikljucenim na integrusu...

Naravno da razlikujem zvuk na razlicitim kompresijama (mada znam da 50% ljudi to ne moze a drugih 50% cuje tek kada "nauci da slusa"). DTS zvuci dinamicnije i ostrije od Dolby-ja, PCM opet ima bolji soundstage, detaljnost i prirodnost... dok mi mp3 uvek zvuci "isprano"... etc.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 12:13   #148
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
Zoranb007 kaže:
Posto si trazio dokaze, izvoli:
Jedan sekund stereo Mp3 fajla 44khz/16bit na 320kbps = 320kbps

Jedan sekund stereo Wav fajla 44khz/16bit (nekompresovanog) = 1411kbps
Da se razumes znao bi da MP3 i sve lossy komresije nemaju bithdept i da uvek opreiraju na najvecem mogucem. Tako da nema 16bit, 24 bit i tako dalje, preciznost je na najvecem nivou. A to sto vidis informaciju u nekom playeru to je iskljucivo informacija od kakvog je izvora nastao.

To sto mp3 postize nesto sa samo 320kpbs to dokazuje samo jednu rec "EFIKASNOST" kompresije, i tu nema nista lose.

Kao sto neki auto pri brzini od 160km/h trosi u proseku 10l, a nekome treba preko 15l

Citat:
oluja kaže:
DTS zvuci dinamicnije i ostrije od Dolby-ja, PCM opet ima bolji soundstage, detaljnost i prirodnost... dok mi mp3 uvek zvuci "isprano"... etc.
E vidis u tome i jeste problem, karakteristike zvuka ne mozes tek tako lako pripisati drugom slusaocu, kao sto rekoh jedino se moze verovati procentima ABX testa.

To sto je zvuk dinamicniji, lepsi i ostalo su uglavnom karatkeristike placebo-a ili neispravno namestene opreme, losi decoderi i sl. I mislim doci i reci MP3, AC3, AAC sucx samo zato sto je zvuk dinamicniji a usput ne dokazati samom sebi prostim testom da zapravo ima ili nema razlike, je bezveze.

Inace ova prica se stalno ponavlja i postaje prilicno smesno. Na AES/HA forumima zapravo postoji pravilo da ako zelis da dokazes nesto imas mogucnost dokazi (ABX), u protivnom narusavas TOS. Takodje i na jednom od najvecih HD trackera, je skoro bilo prepucavanje, mnogi nisu hteli da se okusaju i ostali su pri svom stavu, ali i mnogi su progledali i videli da su bili u debeloj zabludi. Zato ne treba uzimati sve zdravo za gotovo.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 13:48   #149
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
To sto mp3 postize nesto sa samo 320kpbs to dokazuje samo jednu rec "EFIKASNOST" kompresije, i tu nema nista lose.

Kao sto neki auto pri brzini od 160km/h trosi u proseku 10l, a nekome treba preko 15l
Kapiram ja sta ti hoces da kazes ali ta EFIKASNOST kod mene izaziva gadjenje. Sta je taj codec sve efikasno izbacio iz zvucne slike predpostavljajuci da se to ne cuje me jeko nervira zato sto mogu da cujem i osetim te razlike.
Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
E vidis u tome i jeste problem, karakteristike zvuka ne mozes tek tako lako pripisati drugom slusaocu, kao sto rekoh jedino se moze verovati procentima ABX testa.
Hvala, ne verujem. Vise verujem gomili HiFi entuzijasta koji su ulozili mnogo vremena i novca da bi slusali zvuk kako treba da bude, a ne kompresovan i "osakacen".
Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
To sto je zvuk dinamicniji, lepsi i ostalo su uglavnom karatkeristike placebo-a ili neispravno namestene opreme, losi decoderi i sl. I mislim doci i reci MP3, AC3, AAC sucx samo zato sto je zvuk dinamicniji a usput ne dokazati samom sebi prostim testom da zapravo ima ili nema razlike, je bezveze.
Uopste ne slusam muziku preko kompjutera, cak i to smatram losim i za "samo ako se mora" situacije.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 14:07   #150
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
http://www.mediafire.com/?clgojr7p35rgjbm - GER BD (DTS-MA)
http://www.mediafire.com/?94gwgy5275zfeu7 - JAP BD (TrueHD)
http://www.mediafire.com/?apwrz76xxzv3xi4 - HDDVD (E-AC3)

Jos jedan primer, da nema pravila. Svi fajlovi su decodovani u wav da bi se izbeo problem sa decoderima.
Narezao kao CD audio i pustio preko zvucnika i pojacala. Moram da primetim da su sva tri fajla prilicno loseg kvaliteta, zvuk je mutan i glasovi se cudno cuju kao da su odsecene neke frekfencije...?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
NenadN (2.4.2011)
Stara 2.4.2011, 14:12   #151
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
oluja kaže:
Kapiram ja sta ti hoces da kazes ali ta EFIKASNOST kod mene izaziva gadjenje. Sta je taj codec sve efikasno izbacio iz zvucne slike predpostavljajuci da se to ne cuje me jeko nervira zato sto mogu da cujem i osetim te razlike.
E vidis u tome i jeste problem "vas", a niko "vaš" nije ni hteo da kaze dobro cekaj da vidim da li stvarno tu ima ili nema neke razlike i u kojoj razmeri. A ne samo tras bum APP (ako prodje prodje). Sve bi to drugacije bilo onda. Ne kazem da treba da se lossy komresija vise upotrebljava ali ne treba je odbacivati u sirokoj primeni i bez dobranog razloga.

Citat:
oluja kaže:
Hvala, ne verujem. Vise verujem gomili HiFi entuzijasta koji su ulozili mnogo vremena i novca da bi slusali zvuk kako treba da bude, a ne kompresovan i "osakacen".
Hah, problem no2, you have real deep pockets? Znaci treba kupiti sto skuplju opremu da bi efekat bio najbolji, zanimljivo. Inace ne sporim da skuplja oprema nije kvalitetnija od neke malo manje skuplje ali nisu debele nijanse u pitanju, vec klasicno bahacenje. Ta lakovernost skupo kosta, sto tamo neki Zika misli da cuje UFO signale, ne znaci da ih stvarno cuje, jel taj isti Zika ne zna za ABX

Citat:
oluja kaže:
opste ne slusam muziku preko kompjutera, cak i to smatram losim i za "samo ako se mora" situacije.
Ja i nisam mislio na kompjuter, vec na uboge reciviere/pojacala itd. A dobro je poznato da bilo koji SW decoder > HW decoder.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 14:15   #152
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Narezao kao CD audio i pustio preko zvucnika i pojacala. Moram da primetim da su sva tri fajla prilicno loseg kvaliteta, zvuk je mutan i glasovi se cudno cuju kao da su odsecene neke frekfencije...?
To je ripovano sa original Blu-Ray i HDDVD izdanja, samo centralni kanal, jel je u njemu najprimetnija razlika. Inace to ti je jos jedan od dokaza da ne mozes direktno porediti po kvalitetu izdanja odnosno njihove kodeke. To sto je na nekom DVD-u bio AC3 ne znaci da je los samo zato sto je AC3 bio upotrebljen.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 14:41   #153
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Hah, problem no2, you have real deep pockets? Znaci treba kupiti sto skuplju opremu da bi efekat bio najbolji, zanimljivo. Inace ne sporim da skuplja oprema nije kvalitetnija od neke malo manje skuplje ali nisu debele nijanse u pitanju, vec klasicno bahacenje. Ta lakovernost skupo kosta, sto tamo neki Zika misli da cuje UFO signale, ne znaci da ih stvarno cuje, jel taj isti Zika ne zna za ABX
Da, problem. Ako pricamo o kvalitetu podrazumevam da cemo kvalitet ocenjivati na kvalitetnoj opremi. Ako ne pricamo o kvalitetu onda se izvinjavam, nisam dobro razumeo.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 14:50   #154
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Upravo sam na sebi sproveo ABX test preko Foobar-a, izmedju mp3 256 i wav.

Opet sam sam pravio nesto preko FL Studia, i uglavnom razlika se ne cuje toliko na melodiji (kao flauta) vec na nekim udaraljkama cinelama koje su visa frekvencija.

Koristio sam Asus Xonar STX i Sennheiser HD 555.

Uglavnom imam rezultat 13 od 16 tacno, sto je dovoljan procenat da se potvrdi da cujem razliku.
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marko93 na korisnoj poruci:
NenadN (2.4.2011)
Stara 2.4.2011, 15:48   #155
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

@Marko93, jel bilo nesto tesko ? Nije naravno. Rezultat koji si ti dobio znaci da je tih 256kbps na granici, sto verovatno znaci da ako budes isao na 320kbps procenat ce se smanjiti ili apsolutno izgubiti, sa druge strane mozda probas sa nekim drugim mp3 encoderom, jel prepostavljam da si koristio interni FL encoder koji IIRC nije na dobrom glasu.

Citat:
oluja kaže:
Da, problem. Ako pricamo o kvalitetu podrazumevam da cemo kvalitet ocenjivati na kvalitetnoj opremi. Ako ne pricamo o kvalitetu onda se izvinjavam, nisam dobro razumeo.
Naravno da se podrazumeva, na sto kvalitetnijoj, ali to definitivno ne znaci i najskupljoj, jel se to jedino moze zakljuciti iz predhodnog tvog posta. Najkvalitetnije ne znaci i najskuplje, a HIFI entizijasti definitivno misle da je zlato sve sto sija.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NenadN na korisnoj poruci:
Marko93 (2.4.2011)
Stara 2.4.2011, 16:21   #156
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Naravno da se podrazumeva, na sto kvalitetnijoj, ali to definitivno ne znaci i najskupljoj, jel se to jedino moze zakljuciti iz predhodnog tvog posta. Najkvalitetnije ne znaci i najskuplje, a HIFI entizijasti definitivno misle da je zlato sve sto sija.
HiFi entuzijasti su uvek tezili da se zvuk i nosaci zvuka usavrsavaju ne bi li se dobio sto bolji kvalitet. Nazalost, dolaskom Mp3 i slcnih codeka dobili smo nazadovanje zarad efikasnije kompresije, lakseg deljenja fajlova preko interneta i snimanja sto veceg broja fajlova da CD/DVD diskove... kvalitet je postao sekundarna stvar, "ovo je dovoljno dobro" je postalo prihvatljivo a sada se i zestoko brani. "Dovoljno dobro" je samo kompromis od necega sto je zaista dobro.

In Defense of Audiophiles
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 17:11   #157
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
acaf kaže: Pregled poruke
U suštini, to je placebo Znaš da wav ima gušći zapis, stoga mora da bude bolji. Ok je to, ali problem je da li ljudsko uho može da razlikuje? Kada bi ti neko dao da poslušaš isti zvuk u ova dva formata, da li bi mogao da kažeš koji je koji.
OK, neko cuje a neko ne, i tu nema pomochi... o tome nema svrhe diskutovati... jer bi licilo na onu prichu, sta je starije, pile ili jaje...
Ali nikako ne treba osporavati da istreniran sluh necuje razliku, jer kroz ushi ne ulazi samo sirovi zvuk, vec i sve ostalo sto je zapisano u zvuku (karakter, zvucna slika, energija i jos mnogo finesa, cije se promene cuju, pa se i osecaju kod kompresovane muzike).
Ali to svakako nece bas mnogo uticati na neistreniran sluh, jer za neistreniran sluh ipak treba veca doza degradiranja zvuka.
Elem, to sto je neistreniran sluh ne znaci da je i ostecen, covek sa normalnim ali neistreniranim sluhom, u odredjenom trenutku, moze da primi sve postojece zvucne informacije, koje ce u mozdanim celijama sigurno delovati na slusaoca, a da toga mozda nije ni svestan...
Uostalom, odavno postoji, da tonovi i zvukovi menjaju raspolozenje kod slusaoca, postoje i terapije sa zvukovima (razna lecenja, odvikavanje od pusenja, terapije za nesanicu i td...)
Imamo jos puno primera iz svakodnevnice: muzika za opustanje, muzika za zurke, muzika za meditiranje, vojnicke pesme (gledali smo u americkim filmovima...
Postoje i oni koji slusaju samo odredjenu muziku a druga im ne prija, i nemaju pojma zasto... npr. poznajem ljude koji slusaju i loze se samo na "death metal" a da pritom nikako ne ponose nasu "folklornu muziku" i nemaju objasnjenje zasto je tako...
Znaci, zvuk nije samo sta neko cuje, vec i sta dopire do mozga, tako da itekako ima razlike izmedju nekompresovanog i kompresovanog zvuka.

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Da se razumes znao bi da MP3 i sve lossy komresije nemaju bithdept i da uvek opreiraju na najvecem mogucem. Tako da nema 16bit, 24 bit i tako dalje, preciznost je na najvecem nivou. A to sto vidis informaciju u nekom playeru to je iskljucivo informacija od kakvog je izvora nastao.

Kao sto neki auto pri brzini od 160km/h trosi u proseku 10l, a nekome treba preko 15l.
Ne iznosi informacije koje si negde samo procitao, ili ti je neko rekao, a nisi sve to proverio u praksi.
Nije tacno da mp3 nema nikakav BitDepth, mp3 samo nemaju razlicite BitDepth, tj. imaju uvek jedan isti, a to je (16bit), i uvek se prilikom kompresije (po difoltu) hteo to ili ne svodi na 16bita, tako da je to tvoje operiranje, i preciznost koje pominjes, uvek na nivou od 16bita.
Posto se podrazumeva da je 16bita, retko gde se pise ta informacija.
Zbog neupucenih sam i napisao (mp3 16bit/44khz) i zbog uporedjivanja sa Wav formatom istih parametara. I molim te, sta tu nije ispravno napisano???
Inace, nemam nameru da te vredjam, ali covek u zivotu mora da se pomiri sa svojim neznanjem ili trenutnim znanjem, i prvo mora da nauci to o cemu govori, pa tek onda moze da diskutuje, i iznosi podatke i cinjenice.
Ja inace ne citam samo sta pise na plejeru, pa da bi se onda pravio pametan na ovom forumu, zvuk mi je profesija i znam sta pricam, svaki dan petljam sa raznim zvucnim formatima, od toga zivim, i sigurno nebi dosao ovde da lupetam gluposti...

I opet si naveo neuporediv primer, opet neko prevozno sredstvo...
ipak u ovoj temi diskutujemo o formatima i kompresijama.
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 17:32   #158
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Jok. Mp3 nema bitdepth, tj. ima varijabilni u rasponu od 1 do 64 bita. Isto kaze i Wikipedia i ljudi na Hydrogenaudio. A tamo vise i developeri audio kodeka.
Nego, ovi na HA imaju jedno zvanicno pravilo - ako tvrdis da je kodek A bolji od kodeka B, moras da okacis ABX log. Ako nema loga, tema se zakljucava a clan upozorava ili cak banuje ako nastavi s tim.
Zato predlazem da okacite ABX log ili bar konacan rezultat, kao sto je uradio Marko93.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 18:14   #159
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

Citat:
Zoranb007 kaže:
Ne iznosi informacije koje si negde samo procitao, ili ti je neko rekao, a nisi sve to proverio u praksi.
Nije tacno da mp3 nema nikakav BitDepth, mp3 samo nemaju razlicite BitDepth, tj. imaju uvek jedan isti, a to je (16bit), i uvek se prilikom kompresije (po difoltu) hteo to ili ne svodi na 16bita, tako da je to tvoje operiranje, i preciznost koje pominjes, uvek na nivou od 16bita.
Posto se podrazumeva da je 16bita, retko gde se pise ta informacija.
Zbog neupucenih sam i napisao (mp3 16bit/44khz) i zbog uporedjivanja sa Wav formatom istih parametara. I molim te, sta tu nije ispravno napisano???
Inace, nemam nameru da te vredjam, ali covek u zivotu mora da se pomiri sa svojim neznanjem ili trenutnim znanjem, i prvo mora da nauci to o cemu govori, pa tek onda moze da diskutuje, i iznosi podatke i cinjenice.
Ja inace ne citam samo sta pise na plejeru, pa da bi se onda pravio pametan na ovom forumu, zvuk mi je profesija i znam sta pricam, svaki dan petljam sa raznim zvucnim formatima, od toga zivim, i sigurno nebi dosao ovde da lupetam gluposti..
1. Zvuk vam mozda jeste profesija, ali bi bilo stvarno bolje da malo naucite tehnicke detalje i o tome kako kompresija funkcijonise, to vam ocigledno nije jaca strana. Tako da ja nemam sa cime da se mirim, svakako je ocigledno da imam vise znanja u ovom pogledu.

2. MP3 i sivi lossy encoderi nemaju bitdepth, uvek rade sa najvecim mogucim, ilidan je naveo raspon, ali neki idu cak i preko toga i to dosta.

3. mp3 16bit/44khz ne postoji i neispravno je vec samo mp3 44khz, zato sto ako komresujemo 24bitni ili 64 bitni wav on ce uvek biti floating point mp3.

4. Moje znanje ne potice iz HIFI magazina kao sto se moze reci za vas, moje znanje potice iz debele teorije kao i prakse, cak sam imao i priliku da napravim svoj lossy encoder sa prostim psihoakusticnim modelom, koji je pisan jos u fortranu davne '99 godine

5. To sto zivite od toga ne znaci da znate. I mnogo veci studiji tipa Warner, nemaju pojima sa zivotom, da znaju njihova Blu-Ray izdanja bi bila masterpeace kvaliteta, sto se naravno ne moze reci.

6. Kakve vi komparacije dajete ja uzvracam istom merom.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2011, 19:29   #160
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzički format je...

1. Pricamo o kvalitetu a ne o kompresionim kompromisima lossy formata.

2. Na kvalitetnom muzickom sistemu razlika u kvalitetu se cuje bez daljnjeg.

3. Na jeftinim zvucnim sistemima necete nikad cuti razliku prema tome ne mozete tvrditi da je nema.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
muzički format, muzika

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAW format kinteC Fotografija 54 14.7.2013 13:06
.rm format i titl McNAIR Video/TV softver 3 21.12.2008 2:02
A3 format u Officeu 2007 ucitelj paracin Aplikativni softver 11 19.4.2008 19:46
Format titla za DVD? alendin Nosači podataka 11 26.9.2007 18:30
Programi za generisanje pejzaža ATI` Grafički softver i radovi 7 30.9.2006 0:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com