Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.12.2020, 14:00   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Samsung 43 Q60T QLED TV

Nakon što mi je neočekivano stradao stari TV bacio sam se u potragu za novim. Želeo sam da mi idući TV bude OLED ali preskupi su mi i dalje, pogotovo nove 48-ice koje bih želeo. Pošto sedim na nešto malo preko 2m od TV-a, nije mi trebalo ništa veće od 43 iako su doplate za veće dijagonale male. Krenuo od Samsung TU8000, pa me ipak privukao TU8500 sa još višim nativnim kontrastom, ali ga niko nije imao na lageru, dok nešto bolji Q60T jesu...

Pa da krenemo, šta sirotinjski QLED nudi i kako radi, a ja ću se malo više fokusirati na stvari koje se teško nalaze u "profesionalnim" opisima.

TEHNIKALIJE UKRATKO

TV je 4K i HDR kompatibilan, mada osvetljenje ne ide dovoljno visoko da podrži pun HDR. Od konkekcija ima 3 HDMI porta, 2 USB, optički izlaz, LAN i Wifi. Panel je VA tipa a Samsung je upotrebio nekakvo Dual LED rešenje za pozadinsko osvetljenje i uspeli da izvuku prilično impresivan nativni kontrast od 7000:1.

IZRADA I PRATEĆA OPREMA

Samsung uz TV isporučuje samo onaj mali Smart daljinac koji nema brojeve. Za mene je ovo veliki propust i maksimalno podmukao potez, pošto vidim da su recenzantima isporučivali oba. Pilićari tipični. Na svu sreću, daljinac od preminulog H6400 savršeno radi i 5x je praktičniji od ovog Smart koji je najobičniji daljinac sa manje dugmića i nema ništa smart oko njega. Mera uštede i ništa više.

Nožice se ovog puta montiraju bez ijednog šrafa, na klik takoreći. Plastične su ali vrlo čvrste, deluju kvalitetnije od one kokošije nožice sa starog TV-a koja je bila očajnog kvaliteta i vremenom se TV nakrenuo na njima. Dva bambija na ovom polju.

Sam TV je prilično lepo napravljen, plastika deluje OK, ivice su vrlo uske i malo crveno led svetlo praktično neprimetno. Mrzi me da sam slikam telefonom pa evo par se weba.

Spoiler za Slike:





TIZEN OS

Radi prilično lepo i glatko, brže naravno od starog H6400. Sve što bi nekom moglo da zatreba mislim da je prisutno. Aplikacije se pokreću vrlo brzo, YT praktično uvek radi u pozadini i na poziv je dostupan bez učitavanja. 4K i HDR iz YT i Netflixa se aktiviraju automatski kada su dostupni. Nisam nikada koristio Android TV pa ne mogu da uporedim ali ovo je sasvim OK. Detalj koji me strašno nervira je što ako direktno uđem u npr. TV vodič ili meni, kad se stisne return ili exit uvek se prvo vratite u Smart Hub iako niste preko njega tu došli. Sitnica koje me jako iritira jer uvek treba korak više da se iz nečega izađe.

KVALITET SLIKE

TV kanali

1080i kanali izgledaju jako dobro, SD prihvatljivo. Ja i dalje insistiram na korišćenju kartice i kanalima direktno na TV tjuneru jer je tako kvalitet slike ubedljivo bolji od bilo kog box-a. Samsung je pritom jedan od proizvođača koji ovo radi najbolje, pustite dobar HD kanal i sa uživanjem ćete videti da je slika čista i oštra a svi sitni detalji na koži lica npr. ili film grain očuvani. Znam da ovo umeju da urade i Sony i Panasonic... LG nije rđav ali nije na istom nivou... dok npr. kineksi Philips, Hisense i sl. u većini slučajeva preteraju sa čišćenem slike i ubiju detalje, teksture i film grain.

HD i UHD izvori

Kontrast od 7000:1 je otprilike najbolje što LCD može da pruži, a QLED tehnologija zaista ima odlično saturisane boje pe je slika zato izuzetno živa i kontrastna. Uniformnost ekrana je odlična na crnoj, sivoj i beloj pozadini. Iako je u pitanju Edge osvetljenje, osetno je uniformnije od starog H6400 koji je bio direct LED. Dirty screen efekat praktično ne postoji.

Već 1080p sa Netflixa ili preko HDMI izgleda vrlo oštro, ali kada se pusti nešto 4K primeti se poboljšanje čak i na 43". Slika odjednom postane staklastije čista i prirodnija. Možda ne vidimo individualne piksele ali mozak svakako regirstruje dodatnu bistrinu na 4K.

HDR sadržaj je tek impresivan. Puštao sam neke YT klipove i odgledao par stvari na Netflix-u. Prosto i ne znaš koliko su svetlosne informacije kompresovane na SDR sadržaju dok ne gledaš malo HDR pa se vratiš. Senčenje je bolje i detaljnije pa slika uvek deluje dublje i trodimenzionalnije. Čak i devojka koja nije techy je bila u fazonu - wow. Ovaj TV je LCD sa maks ~500 cd/m2. To ne pokriva pun HDR opseg ali svejedno i ovako kako je izgleda mnogo bolje od SDR sadržaja koji je masterovan za do 120 cd/m2.

Panel ima samo 60Hz ali je motion sa judder interpolaton na 4 začuđujuće gladak. Ako se nabudži više (10 je maks), postaje veštački gladak i pojavljuju se artifakti, tako da sam ja našao sweet spot na četvorci i vrlo sam zadovoljan motion rezolucijom.

ZA IGRE

TV ne podržava VRR tako da ništa od FreeSync-a. Iako 60Hz, panel ima jasno brži odziv od H6400 koji je bio 120Hz, pa je npr. black smearing daleko manje izražen i pokreti čistiji. Toliko o brojkama... Dobra stvar je da su latencije u game modu fenomenalno niske (oko 10ms) i uopšte ne osećam lag koji je na H6400 bio izražen.

Sinoć sam čak uredno igrao RE3 remake u HDR modu... ali nažalost sem imena tu nema ničeg HDR. Ovo je nažalost trend kod mnogih igara i BR filmova, da napišu HDR a ustvari ubace neki mod koji veštački nabije osvetljenje i odradi neki mapping koji finalno izgleda lošije od SDR. Cyberpunk 2077 npr. takođe ima lažni HDR mod koji je očajan.

ZVUK

Prilično dobrog i punog zvuka ali nijansu manje detaljni od H6400. Sasvim upotrebljivi za day to day upotrebu. Za filmove ipak neće stvoriti dramu i atmosferu kao neki bolji sistem zvučnika. TV narvano ima digitalni optički izlaz kojim sam ga spojio na DAC, pojačalo i zvučnike... što koristim za filmove i igre.


ZAKLJUČAK

Vrlo dobar TV za 460€. Tradicionalno jaka strana Samsunga je odličan nativni kontrast i obrada slike koja je odlična sa svim izvorima. 4K HDR sadržaj stvano izgleda odlično kad je pravi a ne fake. Kao jedinu veliku manu za gejmere vidim nedostatak VRR. Skuplji Q70T ga već ima, kao i nešto veći brightness... ali da sam se otvorio za njega to bi mi već bilo preblizu cene OLED-a tako da je ovo najskuplji LCD koji sam želeo da kupim.

Normalan opis je ovim završen a u sledećoj poruci ću dodati malo gikovskog renta o HDR-u, LCD-u i kalibraciji.

Poslednja ispravka: Aibo (23.12.2020 u 14:57)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
doctor (24.12.2020), Laskaris (27.12.2020), polarnimeda (2.1.2021)
Stara 23.12.2020, 14:43   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

A sada malo dubljeg ranta.

HDR i LCD rant

Prvo, limitirani kontrast LCD-a i HDR realno ne idu baš savršeno zajedno. Npr. dok je scena mešana, tj. ima i tamnih i svetlih delova to izgleda živo i kontrastno... međutim čim scena bude malo tamnija, bez izraženih specular highlights... postane ravna i isprana kao i na svakom LCD-u. A što se više brightness odvrne da bi se dobilo više svetline za mid-tonove i highlits, to su mračne scene ispranije. Ovaj TV nema local dimming već frame dimming pa kada se pređe na tamnu scenu on smanji osvetljenje da bi spasio crnu ali ubije živost slike... ovo je takođe iritantna pojava koja se na sreću može pobediti iz servisnog menija. Međutim, na kraju ja i za HDR sardžaj tražim balans između crne i svetline, pa osvetljenje držim na 70 umesto na 100%. Drugim rečima, čak ni punih 500 cd/m2 ne iskorišćavam.

Skuplji modeli imaju local dimming koji uvodi svoj niz problema, guta detalje u mraku, dodaje bloom... ako se isključi, crna bude jednako isprana. Tako da gosn. DukeLander može da brani LCD-eve koji nabijaju 1000 i 2000 cd/m2 do preksutra... ali oni mogu da budu ili vrlo svetli a isprani, ili vrlo tamni a da gutaju detalje. Oba odjednom nikako, i OLED-u mogu samo da pljunu pod prozor. Iako je njima osvetljene maks ~700 cd/m2... oni svoj ogroman dinamički opseg daju uvek i u svakom trenutku, pa je i HDR doživljaj kvalitetniji u 99% situacija. Uzeo bih ga u treptaju oka pre bilo kog LCD-a sa beskorisnim brojevima.

Spoiler za The proof is in the pudding:





Stvar broj dva u svemu ovome je da kada pustim HDR uveče, ako je neki prosečno svetao sadržaj izgleda super... ali u trenucima npr. sunčanog dana, snimka neba, okeana... je TV toliko svetao da me bole oči... jeste to super realno ali ja u realnosti ne iskačem iz tamne sobe pravo na sunčanu plažu u milisekundi... Tako da na kraju smanjim osvetljenje, tj. blago kompresujem HDR čak i na ovom TV-u na kom je opseg već limitiran. Koliko god impresivno deluje sa jedne strane, nije mi to nešto što mogu da tolerišem na duže vreme... pa su te priče u full HDR opsegu sa jedne strane stvarno spektakularne a sa druge nepraktične u realnoj upotrebi i zamorne za oči. Ja bih lično to odvrnuo za jedan film, napravim wow spektakl i ćao... međutim da tako gledam Netflix HDR seriju ili igram igru satima... pa prokrvarile bi mi oči.

Kalibracija rant

TV iz kutije izlazi se ne baš preciznim bojama. Movie Warm 1 je kod mene najprecizniji ali vuče na zeleno... naravno ne slaže se ni sa jednm drugim primerkom sa neta pa ona deljenja tuđih podešavanja naravno nemaju smisla.

2-point kalibracija radi jako fino, za svaku od RGB boja imate Offset i Gain. Korišćenjem kalibratora i ovih funkcija sam sliku doveo u prilično pristojno stanje sa dE ispod 4. Grayscale prelaz je gladak, nema color bandinga. Zadovoljan. Bitno je reći da se tinta iz bele može ukloniti jako lepo i na oko... probao sam pa proverio kalibratorom. Ako tako radite, preporučujem da koristite samo Gain funkciju i namestite odnos RGB koji vam prija oku. Offset utiče na tamne nijanse a to već ide teže na oko.

20-point kalibracija nije dovoljno linearna i ne služi ničemu ako mene pitate. Da, ja u 20 tačaka namestim da se meri sve idealno. Da, program mi provuče krivu kroz tih 20 tačaka i kaže dE je 0.4... uuu, divno. Međutim, niko ne kaže šta se dešava između tih 20 tačaka a dešava se to da odziv boja i svetline nije linearan i grayscale dobije gomilu color band-ova. Znači TV je kalibrisan bukvalno u tih 20 tačaka ali ne i između njih, kada pogledate grayscale svojim očima a ne instrumentom to se jasno vidi. Bitno je da "profesionalci" sa RTINGS i njima slični očitaju lepe brojke na graficima i kažu slika savršena i dE savršen... a to što siva ima jasan color banding koji daleko više upada u oči od blagog ali uniformnog odstupanja u celom spektru nema veze.

Poenta je, slika je fenomenalna i nakon 2-point kalibracije jer ona utiče prilično linearno na ceo spektar i gradacije su potpuno glatke. 20-point je gruba i lomi odziv samo u tim uskim opsezima oko tačke na koju utičete... daje sve što treba da da za merenje i svršavanje na lepe grafike ali realno kvari linearnost i sliku. Moj savet je da je se okanete i ne plaćate nekome 1500din da vam na papiru popravi a u realnosti pokvari boje...

Poslednja ispravka: Aibo (23.12.2020 u 15:10)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (23.12.2020), doctor (24.12.2020), Laskaris (27.12.2020), Lex987 (23.12.2020), Mocko (23.12.2020), polarnimeda (26.12.2020), toxic (24.12.2020)
Stara 26.12.2020, 10:26   #3
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Samsung i njihov auto dimming ili adaptive brightness kako se vec zove..samo da bi sakrili nedostatke LED, LCD tehnologije. Jedva sam tastu i tasti namestio sliku da iole valja a da se ne menja pozadinsko osvetljenje automatski - kvalitet slike je daleko od idealne,a pritom TV nije pokvaren. Smece. LG, koji je takodje precenjen brend, mada sam ja mojim zadovoljan, za Samsung je avion. O drugim brendovima pa cak i manje poznatim markama za manje novca da ne govorim Za 460 eur moze da se kupi mnogo bolji TV.

Poslednja ispravka: Laskaris (26.12.2020 u 10:36)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2020, 13:20   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

O tome da su smeće ne bih da komentarišem, sem da se jasno ne slažem inače ga ne bih uzeo. LG može OLED uvek, o IPS LCD-u za TV odavno ne razmišljam, to mi ne radi posao prosto.

Global dimming inače može da se isključi. Ako još nekoga nervira, evo uputstva kako za modele pre 2020-te: link i par izmena za modele iz 2020-te kao što je ovaj: link

Ja ga ipak nisam isključio potpuno već mu drastično smanjio opseg promene sa 15 do 100 na 45 do 100 ako se dobro sećam, zato što mi je to lepo balansirano... malo pomaže a ne vidi se u akciji.

Samo upozorenje, svaki odlazak u servisni meni resetuje sva vaša podešavanja slike... tako da valja prvo odraditi to pa tek onda neke finije kalibracije.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
doctor (28.12.2020), Laskaris (26.12.2020), Lex987 (26.12.2020), polarnimeda (26.12.2020)
Stara 26.12.2020, 14:33   #5
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Hvala, radio sam bas to sa prvog linka (model pre 2020). Nisam ga ni ja potpuno iskljucio, slika je inace neprihvatljivo isprana, prosto losa. Slika je definitivno ispranija i sa tim "optimalnim" podesavanjima narocito na tamnijim pozadinama nego na npr LG ili VOX, FOX televizorima (imao prilike da cackam po sva tri plus Samsung). Za mene je takav kvalitet slike neprihvatljiv iako priznajem da moze da se gleda, cak i da je TV jeftiniji od noname modela bilo bi to "meh".
Taj dimming nisam video ni kod jednog drugog proizvodjaca. Svi smo mi svesni nedostataka LED tehnologije. Samsung to pokusava da prikrije ali cini stvar jod deset puta gorom tom stalnom promenom osvetljenja. Kad sam prvi put video sliku sa tim promenljivim osvetljenjem pomislio sam da je TV pokvaren, kunem se.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2020, 19:04   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
O tome da su smeće ne bih da komentarišem, sem da se jasno ne slažem inače ga ne bih uzeo. LG može OLED uvek, o IPS LCD-u za TV odavno ne razmišljam, to mi ne radi posao prosto.

Global dimming inače može da se isključi. Ako još nekoga nervira, evo uputstva kako za modele pre 2020-te: link i par izmena za modele iz 2020-te kao što je ovaj: link

Ja ga ipak nisam isključio potpuno već mu drastično smanjio opseg promene sa 15 do 100 na 45 do 100 ako se dobro sećam, zato što mi je to lepo balansirano... malo pomaže a ne vidi se u akciji.

Samo upozorenje, svaki odlazak u servisni meni resetuje sva vaša podešavanja slike... tako da valja prvo odraditi to pa tek onda neke finije kalibracije.
ono sto mene zanima jeste da li menjanje te stavke u servisnom meniju ponistava garanciju? ja samo zbog toga nisam posegnuo za istim korakom, a mislim da totalno ugasim dimming.
jeste da ce tako crna boja biti ispranija, ali ce i highlightsi da budu svetliji, sto samo po sebi cini da oku okolna crna deluje tamnije (bas kao i malkice pozadinskog svetlo, koje svakako resava stvari).
lg-u pozadinsko svetlo moze da pomogne samo ako je bas jako, a to onda pocne negativno da utice na ostale boje. ja sam imao lg i sve je super dok se ne ugasi svetlo i ne dodje tamna scena, a onda je kraj gledanja filma i igranja igre. nisam se smirio dok ga nisam prodao i uzeo samsung.

a o tome sta je koliki krs je diskutabilno. koji brend ce ti dati visi kvalitet od samsunga (pa ajde kao i od LG-a) za iste pare?
ljudima nije zao da daju po 1.500 evra za telefoncic, a zale kad za 500evra kupe tv koji prekrije pola zida i vise je nego pristojan.

oled je (bar meni) PREskup za probleme sa kojima dolazi. potrebno mu je vise interpolacije da pruzi prihvatljivo tecnu sliku i ozbiljan je rizik za burn in ako planiras da ga koristisnkao monitor, pa cak i ako mnogo gledas isti kanal (zbog logoa). bice valjda za koju godinu i idealnog resenja. mislim da samsung planira da napravi hibrid, tako da svoje televizore samo osvetli oled tehnologijom (najprostije receno). tako bi obrisao gotovo sve mane svih tehnologija. za ovo me ne drzite za rec, nisam se mnogo udubljivao, jer ima jos vremena.

inace, gotovo sve sto je aibo vec napisao za q60t ja mogu da kazem za moj ru8000. maltene je sumirano gotovo sve sto sam izucavao nedeljama pre nego sto sam kupio tv pocetkom ove godine. i veoma su slicni televizori. q60t je mrvicu bolji u gotovo svemu, a ru zato ima VRR (freesync koji radi i sa nvidia karticama novije generacije).

eniveeeeej, najvise me zanima odgovor na pitanje sa pocetka ovog posta.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2020, 20:50   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Ako se TV pokvari pa ode na servis sa tim podesavanjem ebg..mozda mada ne verujem.
Samsung se zesce izglupirao sa tim dimming budalastinama. Slika jednostavno ne moze da se namesti da crna bude zaista crna a da nema dimminga. Za mene je to deal break. Apsolutno svaki TV na trzistu ima i bolju i ostriju sliku od "nabudzene" slike bez dimminga na Samsungu. Sa dimmingom je slika ok ali toliko je iritantan taj dimming da je (meni bar) nemoguce pratiti program.

Citat:
koji brend ce ti dati visi kvalitet od samsunga
Ovde nije u pitanju kvalitet vec mogucnost da imas normalnu, kvalitetnu sliku na ispravnom televizoru. Kako je to moguce na svim drugim televizorima a na Samsungu nije? Dzabe i kvalitet (koji je takodje upitan tj izvikan) ako treba da gledam sliku koja je za klasu losija od bilo cega na trzistu za cenu najvisu na trzistu jer Samsung ne daje mogucnost da se, osim budzenjem, iskljuci "feature" koji niko nije ni trazio niti ga iko zeli. Sorry, meni je to je neprihvatljivo.

Sto se LG-ja i gledanja u mraku tice: volim da gledam tv bez svetla u sobi i problema nemam. Vise problema ima u jako svetloj sobi preko dana ali to je vec do odsjaja sa ekrana.

Poslednja ispravka: Laskaris (26.12.2020 u 21:02)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
polarnimeda (27.12.2020)
Stara 26.12.2020, 21:28   #8
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

@ Laskaris
Kakav crni VOX, FOX. Kod tih "povoljnih" modela YouTube "secka" u 1080p, kao da gledas 15fps (mada nemamo svi osetljivo oko), o cemu dalje da pricamo. TCL ili Hisense je OK izbor ako neko bas ne zeli Samsung ili Sony.
LG nekad i sad... Danas uzimaju najjeftinije panele za nizu i srednju klasu, jedino sto se tice OLED-a imaju odlicnu ponudu (visa klasa). Ima i Samsung boljih i losijih modela, zavisi sta "ubodes". Znam da mnogi na ovim prostorima ne gotive Samsung pa pisu svasta, ali Sony i Samsung su liga za sebe. Kod nas prodavci moraju da smisle pricu tipa "bolji nego Samsung" da bi lakse prodali te jeftinije modele.
To sto se tebi ne svidja jedan model Samsunga ne znaci da je svaki Samsung TV losiji od Fox/Vox boranije.
Problem je sto smo mi Bocvana u Evropi, vecina nema novca za neki jaci Samsung/Sony model (razlika u odnosu na Fox/Vox boraniju bude mnogo znacajnija).
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
polarnimeda (27.12.2020)
Stara 26.12.2020, 21:31   #9
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
ono sto mene zanima jeste da li menjanje te stavke u servisnom meniju ponistava garanciju?
Da budem iskren ne znam, mada ne bi trebalo i sumnjam da iko kad popravlja hardverski kvar prčka po meniju da vidi da li si mu menjao neki od hiljadu parametara... ako serviseri uopšte imaju predstavu šta je default. Tako da ne smem da tvrdim ali sumnjam da bi ikakav problem bio zbog toga.

Inače, evo neka zapažanja ako rešiš to da radiš. Ono podešavanje min PWM ne utiče samo na minimalni dimming već na neki način i na minimalni brighness koji posle ti možeš ručno da namestiš. Dakle kad sam ga odvio na 100... nisam više mogao uopšte da smanjim pozadinsko koliko to inače radim, da li odvrnuo backlight do max ili na min... opseg promena je minimalan, TV je sve vreme rokao prejako osvetljenje i kao i svaki LCD kad roka max osvetljenje prilično loše izgledao.

Ja sam zato uradio sledeće... pošto pozadinsko uglavnom držim na 35-40%, namestio sam da PWM min bude 35%... sada za isto osvetljenje u ovom običnom meniju moram da spustim brojku da bude još manja nego ranije ali kontrast i crna su odlični a nikakav dimming ne vidim. Tj. težiš da taj PWM min pogodiš da bude što bliži procentu pozadinskog osvetljenja koje inače koristiš, može i malo niže jer se dimming od par procenata ne primećuje. Ako ga ipak postaviš više, nećeš moći ni ručno da ga spustiš koliko ti treba iz običnog menija. Dakle min PWM ograničava i dimming i tebe istovremeno, pa gađaj da odsečeš njega ali ne i sebe.

Inače, TV se u nekom trenutku apdejtovao i ponovo se vratio na default postavke pa sam mu isključio auto apdejt. Pustiću jednom godišnje i to je to, šta ima da se zeza non stop, kao da će nešto bitno da dodaju.

Da su retardi što ovu opciju nisu ostavili otvorenu u normalnom meniju - jesu. Ali uz malo vratolomije se ipak dobije taj odličan nativni VA kontrast koji kod IPS-a ne biva sve i da dubiš na glavi. Tako da nisam neki fan samsunga već prosto biram po meni manje zlo.

@Laskaris
Koji je to model kod tvojih što je ispran i mutan? Ne znam šta se na tom primerku dešava, ali nešto nije kako bi trebalo da bude. Probaj sa postavkom PWM min na neku nižu vrednost...nešto tu nije u redu i ne bi smela slika da bude ispranija od bilo kog IPS panela. Nisam od onih što kupi nešto pa se zaljubi u marku, a često me cimaju da im kalibrišem TV pa puno stvari detaljno isprobam... Ovi noviji Samsunzi su definitivno među najkontrastnijim TV-ima na tržištu a obrada slike je vrhunska, ne shvatam otkud se javlja ta pominjana mutnoća.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Lex987 (27.12.2020), polarnimeda (27.12.2020)
Stara 27.12.2020, 0:41   #10
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Citat:
To sto se tebi ne svidja jedan model Samsunga
Izgleda da nisi uklavirio o cemu se pise: svaki model Samsunga ima glupi autodimming. Stoga mi se bas svaki ne dopada. A te legende kako na vox, fox i slicnima yt secka u fullhd su bas to - legende. To nisi mogao da vidis jer nije tacno - sestri sam kupio FOX nigde seckanja, VOX je kupio brat sebi kad je LG otisao u vecna lovista, takodje nema seckanja, slika je vrhunska. Od starog LG-ja (koji je poziveo tri bedne godinice) primetno bolja. Brand televizori su toliko precenjeni da je to bruka. Apsolutno ne vrede razliku u ceni. Neka kupuje sta ko hoce. Imam licno iskustvo sa brand i non brand televizorima i to iskustvo mi niko ne moze promeniti pricom.

Citat:
Koji je to model kod tvojih što je ispran i mutan? Ne znam šta se na tom primerku dešava, ali nešto nije kako bi trebalo da bude. Probaj sa postavkom PWM min na neku nižu vrednost...nešto tu nije u redu i ne bi smela slika da bude ispranija od bilo kog IPS panela. Nisam od onih što kupi nešto pa se zaljubi u marku, a često me cimaju da im kalibrišem TV pa puno stvari detaljno isprobam... Ovi noviji Samsunzi su definitivno među najkontrastnijim TV-ima na tržištu a obrada slike je vrhunska, ne shvatam otkud se javlja ta pominjana mutnoća.
Morao bih da vidim, TV je kod tasta i taste a namestao sam ima oko dve godine pa sam zaboravio koji je model. Neki 42 incha full hd, a koji..ne secam se. Prevrnuo sam net i svuda nailazio na iste zalbe - prokleti dimming. Zgranuo sam se bio kada sam video da u normalnim podesavanjima to ne moze da se iskljuci. Slika definitivno ne moze da se namesti da bude onako lepa i ostra kao sa dimmingom. Ajd probacu bas jos jednom kada odem (a ne idem zbog korone) mada se tazbina ne zali. Meni je smetalo, ja sam tu mozda i sitnicav ali mi bode oci da cna nije sasvim,sasvim crna.

Poslednja ispravka: Laskaris (27.12.2020 u 1:08)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2020, 0:46   #11
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

@ Laskaris

Ti si legenda
Pre neki dan sam kod ortaka gledao neki Vox Smart, platio 29.999 din. uzeo za roditelje posto nisu zahtevni. YouTube secka na 1080p, srecom njegovi na to ne obracaju paznju. Vidi se sa Marsa koliko je to losije u odnosu na neki osrednji Samsung od 450e. Koga ti ubedjujes ovde, sebe ili nas? Pun internet komentara kako na Fox/Vox televizorima YouTube secka vec na 1080p, na visim rezolucijama je smehotres.
Hoces za ~200e da kupis TV i da to radi kao Samsung od 450-500e, a da ne pominjemo skuplje Samsung/Sony modele. Kao da pokusavas da ubedis nekoga da Tesla mob od 100e radi bolje nego Samsung S20 Ultra, ne blamiraj se. Da ne pricamo o kvalitetu, svaki treci Fox ne doceka da istekne garancija.

Vox komentar
Fox android

Poslednja ispravka: Lex987 (27.12.2020 u 2:51)
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2020, 5:57   #12
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

realno, kao i svuda, kolko para tolko muzike (manje vise), s tim sto mozes da biras ips (slabiji kontrast i bolji uglovi gledanja) ili va (bolji kontrast i losi uglovi).

samo mi nije jasno kakve veze dimming ima sa time da li je slika mutna ili ne. dimming je vezan za osvetljenje, a inace je po default-u iskljucen u PC modu.
takodje, evo zanimljivosti koju mozda ne znate: dimming je u movie modu slabijeg intenziteta nego u ostala 3 (dynamic, standard, natural).
nisam siguran da li u servisnom meniju ima poseban slider za obe varijante?

inace, ja hocu da ga ugasim u servisnom meniju jer u PC mode-u ne mogu da ukljucim interpolaciju, a volim da je stavim od 3-5/10 kada pustam filmove. na taj nacin se i dobija nesto najpribliznije onome sto tvorci i zele da vidis. valjda ne postoje sanse da time ista zeznem na tv-u.

takodje, veci deo samsung tv-a (ima tih mogucnosti i kod drugih brendova) moze da ukloni judder, ali tako sto se interpolacija i deblur smanje na 0, sto opet ne zelim.
umesto toga moze i da se stavi refresh rate-a na 24 ili 120hz, ako se sadrzaj gleda preko PC-a. 24hz je opcija ako se gleda 4k sadrzaj, jer 4k i 120hz nisu moguci na jeftinijim modelima.

znaci, da bih film gledao kako valja treba da sredim dimming, promenim refresh rate i ukljucim interpolaciju. znam kako to moze da zvuci, ali srecom, to se podesi jednom (ima plejera koji automatski stavljaju istu hercazu kao sto je i frame rate) i onda teraj. vazno je da je moguce. sve bih uradio, ali ips nikad vise.

ono sto ja vidim kao najveci problem kod samsungovih modela je ono sto skuplji rade sa direct led-om i sto je aibo vec pominjao. imaju local dimming, a sa njim je i blooming gotovo neizbezan. kada iskoci titl u mracnoj sceni, zasija se i sve oko njega, sto je neprihvatljivo. jedino da se smanji na minimum ili iskljuci, a onda i kompletna tehnologija malo gubi smisao.

a sto se tice update-a, ja ih generalno ne volim. idem sistemom "ako radi, ne popravljaj", ali je poslednji firmware npr. doneo zakrpu nakon koje freesync radi kako treba na podrzanim nvidia karticama, tako da nekad to i dobro dodje.
moj ru8000 je recimo imao trip da se sam pali i to je reseno update-om, ali jednim od prvih.

inace me smart funkcije ne zanimaju i tv-u je dozvoljeno da ode na net samo za update.

@aibo
hvala za savete.
probacu... valjda ce sve da bude ok. svakako necu da idem do kraja ako je kako si rekao, bas zato sto tv gledam u mraku i brightness ne guram dalje od oko 35/50. a i kad odem dalje, ako su pogasena bas sva svetla, u totalnom mraku (u pc mode-u gde nema dimminga) se vidi light bleeding iz uglova.
opet ce neko reci fuj, ali radije biram i 17 light bleedinga nego ips glow. to cudo nije ni sivo, nego srebrnasto. kada je scena mracna, presijava se kako pomeras glavu. to je bas, bas fuj.

e i da, hvala za jos raniju preporuku za onaj dac fx audio x6. uzeo sam ga za slusalice i pc zvucnike, ali sam preko njega uspeo i da tv prikacim na zvucnike/sluske koji nemaju optical. steta je sto je samsung zakinuo na 3,5mm poslednjih godina, ali eto. ima uvek resenje.

Poslednja ispravka: polarnimeda (27.12.2020 u 6:11)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2020, 10:21   #13
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

@Lex: nemam uopste zelju da se raspravljam sa tobom. Ti prosto lupetas. Linkujes ovde neke "komentare" a ja oba televizora (VOX i FOX) podesavao i gledam cak i taj YT na njima relativno cesto. Tako se javljao i neki C64 ovde na forumu i pricao kako su mu ortaci pricali kako ortaci njihovih ortaka imaju problema sa tim televizorima. Kvare se, "to svi znaju". Jeste, verovacu tebi i njemu a ne onome sto sam vidim. Onda se pise o nekim statistikama..daj da vidimo te statistike, gde su? Ne mogu da citam takve gluposti bez ikakve supstance. Misli sta hoces, ja cu sta ja hocu. Misljenje je bar kao d*pe, svako ga ima.


Sto se Samsunga tice: samo cinjenica da je iskljucivanje dimminga moguce samo preko podesavanja u servisnom a ne standardnom meniju prostim iskljucivanjem navodi na zakljucak da Samsung uopste nije imao nameru da omoguci sirokom krugu korisnika da njihovi televizori rade bez dimminga. Slika jeste dobra sa dimmingom u svim modovima/rezimima, kvalitet uredjaja je ok (bez obzira sto mislim da su brendovi precenjeni) ali meni je dimming apsolutno neprihvatljiv i ne prihvatam da mi ga proizvodjac namece i da moram da googlam da bih taj nezeljeni "feature" iskljucio a sliku ne mogu da namestim bas onako kakva ja zelim da bude ali bez dimminga. To niko nije uspeo a da nije morao da napravi neki kompromis i proguta neku nesavrsenost slike.

Poslednja ispravka: Laskaris (27.12.2020 u 10:52)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2020, 13:11   #14
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

@ Laskaris
Svi izmisljaju, samo si ti video Vox/Fox televizore uzivo, toliko su retki u ovoj siromasnoj Srbiji da je prosto neverovatno da je neko osim tebe pogledao YT na tim jeftinijim modelima. Covece, na 100m od mene je servis za televizore, prolazim tu skoro svaki dan, znam sta ljudi najvise donose.
Slikacu ovih dana pomenuti Vox, cisto da nevernom Tomi dokazem.
Gledas neke sitnice kod Samsunga ali zato se pravis da ne primecujes nedostatke na tim toBisama, da nije smesno...
Dobro je sto postoje i takvi televizori do 200e, neko ne moze da priusti skuplje, tu je garancija pa kako kome zapadne, ali je neozbiljno tvrditi da imaju bolju sliku nego skuplji brand modeli.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2020, 14:05   #15
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
@ Laskaris
Dobro je sto postoje i takvi televizori do 200e, neko ne moze da priusti skuplje, tu je garancija pa kako kome zapadne, ali je neozbiljno tvrditi da imaju bolju sliku nego skuplji brand modeli.
Ja sam FOX, VOX video i tome verujem, uopste ne ubedjujem nekoga da kupi ovo ili ono. Iznosim svoj utisak. Imam i ja TV servis u blizini i serviser mi je rekao da zaobilazim Samsung i LG, i sta sad? I ja i brat ipak kupili LG. On se pokajao, ja ne. Ako tvrdim da su brendirani televizori precenjeni uopste ne tvrdim da su nebrendirani bolji. Brendirani prosto imaju losiji odnos cena/kvalitet. Nismo u osamdesetim godinama i dobu SONY-ja, Panasonica i slicnih brendova. To je bio kvalitet brenda, ovo sada je smejurija a ne kvalitet.
Takodje, uopste ne tvrdim da jeftini televizori imaju bolju sliku od skupljih modela. Niti sam video toliko skupih niti toliko jeftinih da bih to mogao da tvrdim. FOX i VOX sam video licno, probao i pre i posle kupovine i zadrzali smo oba modela bas zato sto valjaju. Pritom, s obzirom da sam dipl. mas. inzenjer i radim u Nemackoj punih 16 godina u najpoznatijim svetskim firmama, mogu da priustim sebi brendirani televizor i da ne trepnem pa kaciti sindrom "kiselog grozdja" u mom slucaju nije na mestu. Prosto cenim svoj novac, niko mi ga nije poklonio (moguce je da je to navika koju sam stekao u De, Nemci itekako paze kako trose svoj novac). Nemam blage veze kakav je npr Vivax ili Tesla pa o njima i ne pisem. Sharp sam video i fantasticna je slika na 43 incha full HD. Koliko je tv kvalitetan tj trajan nemam pojma. Opet iz onoga sto sam video: tvrdim da je Samsung napravio tesku svinjariju i da je jako, jako tesko u tom servisnom meniju namestiti sliku i da budes apsolutno zadovoljan njom a da nema dimminga.

Nepostojanje opcije za iskljucivanje dimminga u standardnim podesavanjima ne da nije sitnica. kako ti tvrdis. nego je ogroman propust, velik kao kuca. Deal breaking propust za mene, a i za svakoga ko ceni svoje zivce i zna na sta lici gledanje programa sa neprestanim automatskim dimmingom. Slika jeste lepa i ostra ali meni dimming jednostavno smeta. 95 odsto, a usudjujem se da kazem da je to i celih 99 odsto korisnika nece ni znati kako da otvori servisni meni i da bukvalno budzenjem iskljuci prokleti dimming jer podesavanja nema cak ni tamo. Prosto ce prihvatiti TV takav kakav je i gotovo. A i kada resis da cackas veliko je pitanje da li ces moci da namestis sliku da bude zeljenog kvaliteta. Ne zato sto je televizor ili ekran los vec zato sto kretenski Samsung nije ostavio korisnicima mogucnost da za svoje pare upravljaju svojim uredjajem na normalan nacin. Samo ta cinjenica Samsung za mene stavlja u kategoriju "smece", ne kvalitet sam po sebi.

Poslednja ispravka: Laskaris (27.12.2020 u 14:23)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Lex987 (27.12.2020)
Stara 27.12.2020, 16:28   #16
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

fora je sto taj dimming na samsungu vecina korisnika ne bi iskljucila ni da im stoji u glavnom meniju. dosta je onih koji nista nikada i ne pipnu, a kamo li da idu dalje od opcija za kontrast i brightness.

mnogi dimming ni ne izvaljuju jer nije previse agresivan, a cesto sliku cini mocnijom.
i nije ga samsung ukljucio samo zbog merenja i brojki, kako mnogi umeju da isticu. kontrast je uvek kontrast, nevezano za dimming, a kontrast je ono sto samsung i te kako izdvaja i ponajvise deifinise kvalitet slike.

ko hoce da ga iskljuci, moze to da uradi za 3 minuta i gotovo. ta tri minuta na slabijim televizorima mozes da bacis i svakog dana, a da nisi ni znao, cekajuci da se otvori youtube npr.

budi siguran da svoje trikove (koji ne mogu da se iskljuce, mozda ni u servisnom meniju), zajedno sa manjkavostima u odredjenim situacijama, imaju i ostali brendovi.

slazem se POTPUNO da bi samsung i te kako trebao tu opciju da uvrsti u glavni meni, a nije tajna ni da samsung nije bas ono sto je bio pre 5-6 i vise godina. pa opet, veliki brenodvi nisu skuplji samo zbog imena. imaju bolje panele i jace procesore, bolje upscale-uju sliku sto je izuzetno vazno, rade interpolaciju gotovo bez artefakta, imaju nizi input lag, bolji pixel response time i motion handling, pruzaju softversku podrsku za novije standarde, sprovode kakvu takvu kontrolu kvaliteta... ni jedna jedina od ovih stvari nije nebitna, pogotovo ne njihov paket.

po slicnom principu moze da se govori i o zvuku, ali je on bar meni bitan jer je uvek bolje imati eksterne zvucnike.

naravno da svoje adute imaju i fox i vox, a to su pre svega cene najjeftinijih modela. i to je super, stvarno.
kada je rec o kvalitetu, od brendova se u trku sa lg-em, samsungom i sonijem donekle, polako, ukljucuju hisense i tcl, nisu losi ni panasonic i sharp...

svakako nije sve u slici koju vidis na prvu. ne sme se zaboraviti ni da 1080p generalno nesto bolje izgleda na tv-u koji je full hd, nego na 4k (jer televizori ne upscale-uju sliku tako sto 4 piksela predstave kao 1), tako da nije fer porediti te dve stvari. ali zato 4k ima upravo to - vecu rezoluciju, prednost ako gledas 4k sadrzaj, igras igre na preko 1080p, koristis tv kao monitor, itd. ko ce iskljucivo da gleda kablovsku, bolje da i ne uzima 4k (s tim sto vise i ne moze da se nadje nesto da nije 4k).

na kraju, sve zavisi od toga sta hoces. ako ti treba nesto da drnda u spavacoj sobi, uzmes sta god, samo da ti odgovaraju velicina i garancija.
ako imas vece zahteve, spremis i vise love.

Poslednja ispravka: polarnimeda (27.12.2020 u 20:26)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
Lex987 (27.12.2020)
Stara 2.1.2021, 5:44   #17
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

upascu na ovu temu, ako je ok...

posto jos nisam resio da prckam po servisnom meniju i potencijalno zenzem garanciju (koliko sam citao, tv automatski loguje svaku promenu tako da je serviserima na izvolte), evo jednog resenja koje sam imao i ranije, a sada vidim da se o tome pisalo i u SK.

rec je o progamu smoothideo project iliti SVP ( https://www.svp-team.com/ i https://www.sk.rs/2015/01/sktr08.html), koji odradjuje interpolaciju koristeci resurse GPU-a. ako ga korisitmo prilikom pustanje filmova preko kompa (bar ja samo tako i gledam filmove, a jako retko preko kablovske), onda nema potrebe za gasenjem dimminga na TV-u, jer je on u PC mode-u vec ugasen.

program inace pominjem jer u PC mode-u nije moguca interpolacija.
tj. jeste moguca, preko gaming mode-a, ali mislim da tu nije tako kvalitetna jer je implementirana tako da bude najbrza moguca.

kakogod, nisam sve testirao skoro i ne znam koliko stepena interpolacije ima tj. da li moze da se fino podesi kao na TV-u sto imamo da biramo vrednosti od 1-10, ali vredi probati.

meni je dobro radilo na gtx 960 i i3 4170, tako da ko ima jaci komp moze i da izabere kvalitetnije rezime interpolacije.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2021, 16:31   #18
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Slobodno upadaj, ozbiljne priče o kvalitetu slike van "šta da kupim" se ionako retko nalaze.

Ja sam PC prebacio da ga vidi kao Home Theater baš da bih dobio punu obradu slike, uključujući i interpolaciju. A onda kad igram samo aktiviram Game Mode koji je svakako isključi. Tako mi je malo lakše i brže nego da šaltam između PC i Home Theater. Mada ubedljivo najveću količinu filmova i serija konzumiram sa Netflixa, nekako sam se ulenjio i volim to sve sa daljinca bez da se pomeram sa kauča, downloadujem torente unapred, itd.

Ja inače volim srednju količinu interpolacije, taman koliko da osetno ublaži judder kad se npr. rotira kamera a da ne uvede soap opera efekat. Mislim, džaba mi u brzo promenjivom materijalu 4K ako je pokretna rezolucija 300p, što je standard za LCD-eve bez motion interpolationa. Znam da se do nekih 600-650 linija podigne bez uvođenja negativnih efekata (nivo 3-4 na Samsunzima) i to mi baš prija za oči. Čak sam sklon da nategnem i stepen-dva jaču interpolaciju (držim na 5) za još veću čistinu nauštrub vrlo, vrlo malo soap-opera tripa. Trebalo mi je nekad par dana da se naviknem na tu malu dozu uglađavanja a onda mi bude i lakše za oči i prosto više stvari vidim u bržim dešavanjma. Nakon par godina korišćenja interpolacije mi 24fps film bez nje izgleda kao slide show, bukvalno glava počne da me boli.

Razumem te što se garancije tiče, ja sam nekako uvek bio hazarder i brz na okidaču da sve čačnem i doštelujem... po principu que sera sera.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Lex987 (2.1.2021), polarnimeda (2.1.2021)
Stara 2.1.2021, 17:53   #19
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

haha i meni je interpolacija na 5 stalno. ali mislim da tako i treba da bude.

filmovi nisu predvidjeni da seckaju onoliko koliko seckaju na televizorima (poredjenje sa bioskopom je dokaz), ali se zbog odlicnog pixel response time to ipak desava. mislim da je 5 prava mera jer u najgorim panning shotovima dosta ublazava seckanje, a nije preterano kada kamera miruje.

inace, kad pricamo o toj vrsti seckanja, ona je u stvari STUTTER.

a kada stutter resimo ukljucivanjem interpolacije, onda dobijamo mnogo prihvatljivji 24p JUDDER (koji je iskljucen samo kada motion settings stavis na custom, pa 0 za reduce blur i judder).

sve bude savrseno (u granicama hardware-a) jedino ako pored interpolacije stavimo hercazu na 24hz... sve osim sto je ukljucen dimming.

takodje, izvaljujem da zbog interpolacije, kada pustas film sa kompa, dolazi do blagog desync-a izmedju audia i videa, odnosno audio pocne da zuri. ali to se bar lako resim sa +10ms u player-u.

kakogod, i ja kada gledam filmove, podrazumeva se da sa PC moda prebacim na home theater (ili blueray, ili game console, svejedno). inace ne bih ni mogao da imam interpolaciju.
definitivno cini sliku cistijom, makar bilo i dimminga.

sumnjam da menjanje pomenute opcije u servis meniju moze lose da utice na tv, ali ako mu nesto drugo zafali, a ja menjao i ima loga... a nema para... .... verovatno cu pricekati malo da tv dodje blizu kraja garancije, sto smatram idealnim trenutkom za cackanja. pa ako zatreba u tih poslednjih mesec dva i servis uvazi garanciju, onda super. a ako ne uvazi, svejedno bih platio nekoj trecoj strani.

EDIT: morao sam na kraju da uradim.

nek i crkne TV ako hoce i nek mi ne uvaze garanciju, ali ovo je super promena. svetli objekti na crnoj pozadini su sad vrh!
nisam ni bio svestan koliko je agresivan dimming i koliko cesto se u stvari ukljucivao, cak i kada slika nije toliko tamna. bukvalno mislim da je sada crna i crnja, jer sada na njoj sve svetli jace i daje efekat ambi-lighta.

i sve je to u stvari bonus sto konacno mogu da imam interpolaciju bez placanja cene, dok pustam filmove sa kompa.
sad mi se tek cini da nisam mogao nista bolje da kupim, jer skuplji modeli imaju local dimming o kojem necu ni da razmisljam, dok oled ima burn-in rizik i kosta vise nego duplo.

inace sam stavio da PWM INI i PWM MOVIE INI da budu po 80 (ne primecujem nikakav dimming sa ovim podesavanjem), a PWM Min je na 40 (tacno sprecava da se oseti zamracenje kada je cela pozadina skroz crna).

nusefekat je da moram da postavim malo vece vrednosti backlight-a nego pre (sto je nebitno jer mi je maximum i dalje nepotrebno jak za mracnu sobu) i to sto je standardni mod postao neupotrebljiv (jer sada kada jacina backlighta predje 17, sve sledece promene do 50 su minorne, ne znam sto). ali njega nisam ni koristio.

tako da, hvala jos jednom za sve sto si postovao. ohrabrilo me i bas mi drago da jeste.

Poslednja ispravka: polarnimeda (3.1.2021 u 6:45)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2021, 12:32   #20
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Odlično, baš mi je drago da si dobio na kvalitetu slike. Da, uključuje se neprimetno i na osrednje tamnim slikama pa uguši živost blago. To oko promene backlight-a se desilo zašto što smo mu podizanjem PWM min kompresovali mogući opseg promena iz menija... pa je 0 u meniju sada jednaka 40% jačine osvetljenja i posledično smo smanjili/kompresovali opseg promena toj kontroli.

A OLED jeste i skup i ima taj problem sa burn-inom ali teško je ne biti impresioniran njim ako si objektivan a ne u fazonu - kiselo grožđe.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (4.1.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
lcd, opis, q60t, qled, samsung

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Seagate kupuje Samsung za 1.375 milijardi $ ivanza Nosači podataka 3 20.4.2011 11:48
Samsung F4 big bug! ivanza Nosači podataka 0 28.2.2011 9:49
Asus ili Samsung alminr32 otpaTci 4 12.2.2011 3:16
Best buy: Htc Desire, Htc Desire HD, Htc HD2, Samsung Galaxy s ili Samsung Wave Elena Stojanovic Aparati i oprema 13 25.1.2011 15:50
Samsung SH-S203B best buy SATA DVD Master Neo ŠDK - Nosači podataka 5 9.2.2008 13:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com