Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte > Online kupovina igara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2011, 14:14   #101
gorgilije
Starosedelac
 
Član od: 13.2.2008.
Poruke: 2.645
Zahvalnice: 965
Zahvaljeno 1.026 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Poređenje sa parama ostavljenim na ulici ti je smešno i potpuno van konteksta. Da ti dam jedno dobro poređenje za ovo... Kupiš televizor u koga je proizvođač ugradio kameru i tako prati i snima sve šta radiš. Po tvojoj logici reći ćemo nema veze, kupićemo još jedan stan pa ćemo u njemu da radimo sve stvari koje ne želimo da neko drugi gleda, a ovaj prvi stan ćemo da koristimo samo za gledanje TV-a.
Pa ako ti znas pre kupovine da taj TV ima kameru,sta se onda bunis?
gorgilije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku gorgilije na korisnoj poruci:
Stefan 5 (17.11.2011)
Stara 5.11.2011, 14:22   #102
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.358
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Pa recimo jako ti se gleda finale Lige Šampiona, ali može da se gleda isključivo na televizoru tog proizvođača koji ugrađuje kamere. Dakle, kao i kod EA, ako hoćeš da gledaš/igraš nešto što ti se sviđa imaš samo jedan izbor, tj. da kupiš TV koji te špijunira (skineš Origin) i odgledaš utakmicu (odigraš igru). E vidiš to se zove ucenjivanje.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 14:52   #103
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
gorgilije kaže: Pregled poruke
Pa ako ti znas pre kupovine da taj TV ima kameru,sta se onda bunis?
Da se nadovežem na ovo što je Decoy rekao - fora je što oni nisu javno napisali na kutiji da je ugrađena kamera, već su je sakrili kako bi snimali koje grickalice jedeš i koje pivo piješ, prodali te informacije pivarama/keksarama, i zaradili od reklama povrh zarade od TV-a.

To što je neki nemac skontao da u TV-u ima kameru i razglasio to po netu ne znači da si ti pre kupovine znao šta dobijaš u paketu.

Prvi ja nisam imao pojma da će EA da špijunira šta sam sve kupio na Steamu onog trenutka kad instaliram origin (i možda pokuša da te izdavače/developere veže za svoju platformu i tako dodatno privuče mušterije ili nešto slično)... a instalirao sam ga pre više od pola godine, dok se još zvao EADM i nije bilo reči o BF3. Sad sam ljut, naravno.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
3LANCER (5.11.2011)
Stara 5.11.2011, 14:52   #104
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: EA Origin

Šta ćeš, može im se, ko još očekuje etiku u kapitalizmu...
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 14:54   #105
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
Vulee kaže: Pregled poruke
Šta ćeš, može im se, ko još očekuje etiku u kapitalizmu...
Očigledno im se može, pored mušterija koje bi babu prodale za jedan sat u BF3.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 15:33   #106
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.358
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Čuj babu prodali... ne bi imali ništa protiv ni da im Ricitielo dođe na kućnu adresu i da ih naguzi...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 15:35   #107
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Da prikupljaju podatke za interne svrhe to bi ajde nekako mogao i da pregrmim ali da imaju pravo da prosljedjuju trecim licima e nece moci.
dex3108 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 17:00   #108
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ama nije u tome stvar gde ja držim stvari, nego da oni to ne smeju da rade, a narocito ne ovako bezobrazno i direktno u fazonu "eto, ne možete nam ništa".
Itekako smeju jer si im ti to lično dozvolio u trenutku kad si prihvatio njihov EULA. Da li je to "bezobrazno" ili nadmeno to je neka druga priča ali sve dok u EULA jasno stoje uslovi korišcenja i dok se njima direktno ne krši neki postojeći (ne izmišljeni filozofski ili moralni) zakon pravo je na strani tvorca EULA.

Jedina tačka koja realno može da se ospori u EA Origin EULA jeste primenjivost originalnih uslova korišćenja, kreiranih u USA, na druge zemlje i tu je za sada jedino Nemačka istupila sa svojim strogim Zakonom o zaštiti podataka ("Datenschutzgerecht"). S obzirom da Srbija nema ni približno sličan zakon ne postoje ni mehanizam na nivou države koji bi mogao da reaguje i stane na stranu potrošača.

Koje onda opcije imaš kao potencijalni korisnik Origina u Srbiji? Jednostavno, imaš samo jednu. Ukoliko ti se uslovi korišćenja Origina, koje si naravno pročitao u celini pre davanja saglasnosti, ne sviđaju jednostavno nemoj da ih prihvatiš i prekini instalaciju Origina ili bilo kog softvera koji ga instalira na računaru. Nema instaliranog Origina, nema "bezobraznog" problema i "eto, ne možete nam ništa" stava.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
gorgilije (6.11.2011)
Stara 5.11.2011, 17:02   #109
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

I ne mozes da igras igru koju si platio.
dex3108 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 17:07   #110
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Itekako smeju jer si im ti to lično dozvolio u trenutku kad si prihvatio njihov EULA.
Ta EULA ne bi prošla ni na američkom nižem sudu, niti može da bude pravno obavezujuća po zakonima USA/EA jer se proizvod kupuje/plaća pre čitanja/prihvatanja ugovora, što je protivzakonito.

Jedini razlog što je guraju i dalje jeste što je u USA veoma teško podići tužbu protiv ovakve firme bez više desetina tužilaca (class action) i dobrog tima advokata, jer EA ima više advokata nego developera, a vidimo i sami da su igrači uglavnom nezainteresovani za takve stvari... osim u Nemačkoj, gde će prema svemu sudeći i da padne tužba.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 17:57   #111
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.350
Zahvalnice: 4.513
Zahvaljeno 3.826 puta na 2.384 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
A šta ako imam fajlove u kojima sam upisao bankovne podatke (broj računa, LIB, PIN), passworde za sve i svašta, poslovne informacije itd?
Blago vama školarcima, vama je kompjuter isto što i igračka konzola.
Takve stvari mogu da se otkriju i obicnim surfovanjem po google-u i facebook-u. A da su EA stoke, stoke su....
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 17:58   #112
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
Ta EULA ne bi prošla ni na američkom nižem sudu, niti može da bude pravno obavezujuća po zakonima USA/EA jer se proizvod kupuje/plaća pre čitanja/prihvatanja ugovora, što je protivzakonito.
Ta EULA je itekako pravno obavezujuća jer se na Originu i drugim servisima digitalne distribucije eksplicitno zahteva njeno prihvatanje pre izvršenja novčane transakcije (vidi sliku).



Osim toga EULA za sve EA igre se mogu naći i direktno online i to jednostavnom pretragom tipa "battlefield 3 EULA site:ea.com". Prvi rezultat već daje sledeći link - http://www.ea.com/1/product-eulas.

Kod box (retail) varijante ti kao potrošač imaš pravo da pre kupovine softvera zatražiš od prodavca da ti na uvid stavi kopiju EULA samo što je problem u tome što malo ljudi zna za ovu opciju ili ih jednostavno čitanje EULA ne interesuje.

Neinformisanost i nezainteresovanost nisu pravni izgovor.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 18:55   #113
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Ma boli mene polni organ da čitam njihovu EULA-u, i oni to znaju i koriste. Nisu fer prema kupcima i korisnicima, i to je dovoljan tazlog da niko ne koristi njihov servis.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 19:04   #114
3LANCER
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.286
Zahvalnice: 1.000
Zahvaljeno 401 puta na 248 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

A bilo bi lepo i da je EULA napisana tako da neko ko nije advokat moze da razume
3LANCER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 19:24   #115
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

@Neutrino

Svi ToS dokumenti su po meni jako diskutabilni. U tim dokumentima moze svasta da se nadje i glavna mana ToS dokumenata je ta da se moraju prihvatiti. To je prisiljavanje. Ako je meni odredjeni komad software-a potreban ja moram da prihvatim ToS makar u njemu pisalo da tim prihvatanjem ja njima dajem svu imovinu. Nikakve alternative nema u slucaju BF3. Ako hoces da igras moras da prihvatis da ce ti biti narusena privatnost koja ti je zagarantovana osnovnim ljudskim pravima.
dex3108 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2011, 20:10   #116
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Ma boli mene polni organ da čitam njihovu EULA-u, i oni to znaju i koriste. Nisu fer prema kupcima i korisnicima, i to je dovoljan tazlog da niko ne koristi njihov servis.
Tačno, znaju i koriste ali to i dalje ne menja činjenicu da sva odgovornost za nezadovoljstvo potrošača nakon pristanka na određene uslove korišćenja pada upravo na leđa potrošača koji u 99,99% slučajeva spadaju u onu grupu nezainteresovanih ili neinformisanih. Od kad je sveta i veka ugovor je uvek bio najmanji zajednički sadržilac svih poslovno-pravnih odnosa i tu je "fer plej" samo misaona imenica.

Citat:
3LANCER kaže: Pregled poruke
A bilo bi lepo i da je EULA napisana tako da neko ko nije advokat moze da razume
Da ironija bude veća pravni dokumenti, posebno ugovori o korišćenju, su napisani do tere mere jednostavno da ako tečno govoriš jezik na kojem je ugovor napisan ne postoji šansa da ti nešto bude nejasno. To je ujedno i najveći problem kod EULA, nepostojanje lokalizovane verzije ugovora koju bi razumeli i ljudi koji ne govore strane jezike a odgovornost za distribuciju lokalizovane verzije bi ipak trebala da leži na domaćim distributerima. Inače, ono što u stvari plaši ljude nije sadržaj tih ugovora već njihova dužina tako da prvi komentar na EULA uglavnom nije "ja ovo ne razumem" nego "jao gledaj koliko ima da se čita ajd da preskočim"

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
@Neutrino

Svi ToS dokumenti su po meni jako diskutabilni. U tim dokumentima moze svasta da se nadje i glavna mana ToS dokumenata je ta da se moraju prihvatiti. To je prisiljavanje. Ako je meni odredjeni komad software-a potreban ja moram da prihvatim ToS makar u njemu pisalo da tim prihvatanjem ja njima dajem svu imovinu. Nikakve alternative nema u slucaju BF3. Ako hoces da igras moras da prihvatis da ce ti biti narusena privatnost koja ti je zagarantovana osnovnim ljudskim pravima.
"Osnovna ljudska prava" su filozofska misao na koju se ljudi pozivaju svaki put kada u važećim zakonima ne postoji regulativa koja ih aktivno štiti od onoga na šta se žale

Da skratim priču.

Ne, ne možete da igrati original BF3 bez Origina.
Ne, BF3 nije obavezno kupiti.

Da, krivica je na vama ako ste se složili sa uslovima korišćenja prilikom kupovine a sada kukate na određene stavke.
Da, BF3 nije obavezno kupiti.

Ako želite da kaznite izdavača za njegovu bahatost kaznite ga tako što nećete kupiti proizvod a ne time što ćete ga kupiti a onda pokušavati da isterate pravdu koja ne može da se istera jer je prodavac realno zapušio sve pravne rupe koje mogu da ponište ugovor između njega kao prodavca i vas kao kupca
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
gorgilije (6.11.2011), simke85 (5.11.2011), uros@3D (5.11.2011), Vulee (6.11.2011)
Stara 6.11.2011, 1:17   #117
gorgilije
Starosedelac
 
Član od: 13.2.2008.
Poruke: 2.645
Zahvalnice: 965
Zahvaljeno 1.026 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

^^^^To sam upravo i ja rekao ali u dve recenice.
gorgilije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2011, 1:23   #118
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
gorgilije kaže: Pregled poruke
^^^^To sam upravo i ja rekao ali u dve recenice.
Jbg. vidi se uticaj sestre pravnice
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2011, 2:42   #119
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: EA Origin

@Neutrino, ako zainteresovan i informisan znači čitati onaj roman od EULA-e onda ću radije ostati nezainteresovan. To je za pravnike i one što nose alu foliju preko glave.

Naravno da nema fer pleja, ali ako ne poštuješ onoga od kojeg živiš, stvarno treba da se zapitaš kakvim se poslom baviš. Nisu etični, što je u pravnom svetu super, ali mušterije to baš i ne vole. To je kao da ti prodam kola koja ti se totalno pokvare za mesec dana. Dal bi došao da kupiš sledeći put, ili me preporučio nekome drugom? Sad ćeš da kažeš da bi ti doleo mehaničara da ih detaljno pregleda pre kupovine pa ih ne bi ni kupio. E prc, mrzelo te je da se cimaš, kola su izgledala i išla ok, zahebao si se i bacio 10 soma eura.

Poenta svega: Ako me neko kome treba da dam pare ne poštuje, neću mu dati pare, i tačka.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2011, 16:24   #120
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: EA Origin

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
ako zainteresovan i informisan znači čitati onaj roman od EULA-e onda ću radije ostati nezainteresovan. To je za pravnike i one što nose alu foliju preko glave.
Da neko (ljudi sa alu folijama na glavi, kako si ih nazvao) nije uzeo i procitao i razumeo taj EULA niko sad ne bi ni znao da ih EA "spijunira" i "ugrozava privatnost" i apsolutno nikog ne bi boleo cosak za to, niti bi se iko cimao oko instaliranja Origina (program k'o program jel).

Sad kad je to otkriveno u vidu tabloidnog naslova "EA vas spijunira", svima su se naprasno otvorile oci.
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
F.E.A.R. 2: Project Origin LebronMVP Akcione igre 276 22.11.2010 18:43
Dracula: Origin Patton Avanturističke igre 60 13.3.2010 19:19
F.E.A.R. 2: Project Origin problem janko9800 Akcione igre 3 20.2.2009 19:39
D.I.R.T. origin of species culer Akcione igre 0 9.2.2007 21:20


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com