Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.11.2016, 19:46   #21
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

1. Aham, ma tu sam stavio cisto da bi okvirno uklopio u cenu, nije mi preterano bitno koji je model osim cene da nije bespotrebno skuplja zbog nekih stvari koje mi apsolutno ne trebaju.
2. Napajanje sam stavio to umesto 750 jer je 20e skuplje, a sledeci skok na 1000w je tipa 70e skuplje il tako nesto. U sustini moze i to od 750. Sto se sli-a tice, u sustini nije u planu, eventualno u nekom momentu kad nabavim jos dva monitora, mada koliko sam citao ova graficka moze da tera tri monitora bez problema, a za tv/projektor cu otom potom nabaviti blackmagic karticu za izlaz za to, one nisu nesto preterano skupe, oko 200$ mislim.
3. Za hard cu da pogledam.
4. Cena rama je 105e (x2) a ploca 253. To sam gledao kod nekog lika sto mi ortak preporucio da je najbolji na kp
Gledao sam jos i za taj kuler, samo se bojim da ne bude prevelik u sustini, da moram karticu graficku da spustam na donji slot, a koliko citah da bi donji slot radio u maksimumu mora da se iskljucuju usb 3 ulazi neki (ne znam sad tacno ni gde ni sta sam citao al eto ) a to mi se ne radi bas.
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 21:47   #22
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
ukimafija kaže: Pregled poruke
Sto se tice kucista, ja bih isao na MS industrial Black widow, kuciste koje je maltene kopija tog R4/R5, dakle isto tiho kuciste a mozes da montiras sta god pozelis u njega jako je kvalitetno. Mozes ga naci za oko ili manje od 6000 din cak i u domacim radnjama.

a Noctua D15
Uki kao i uvijek radi napamet. Čovjeku treba mjesta za 6 HDDova pa me zanima kako ih ti smjestiš u MS BW?


Noctua D15s s naglaskom na s ti je puno bolji izbor i ne zauzima ti prvi slot na matičnoj. Ako već daješ 2k eura, 20e za extra fan da D15s bude identičan d15 ne bude problem.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 22:03   #23
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Ne radim ja napamet, čovek je davno otvorio temu, a pošto sam ja pisao u brzini, nisam se vraćao na prvi post sa telefona.
Tačno je da ces onda morati na Fractal design modele koju su skuplji, većini korisnika ne treba vise od dva velika harda i 3 ssd-a +m.2, ali pošto tebi treba Fractal Design kućište koje si planirao je pun pogodak.
Ja opet ne bih uzimao S varijantu D15ice iz prostog razloga što je to varijanta sa jednim Ventilatorom, a ti Ventovi nisu bučni, drugo skidaju se, mogu da sluze i kao case fan, u slučaju da imaš problema sa grafikom vent može da se montira i pozadi sa druge strane kulera, a ima i brdo ploča koje nemaju problema sa montiranjem grafike, samo pogledaj layout ploce, a imaš i na noctua sajtu kompatibilne modele koje nemaju problema sa tim. U principu ako je prvi slot najbliži cpu kuleru nešto drugo a ne pci-e X16 slot za grafu, sasvim si ok, kao što rekoh, imaš brdo modela ploča koje su takve, a cene rama i ploče su dobre, onda slobodno idi na 850w model trajaće ti ovo napajanje dugo a 20e nije neka usteda...

Sent from my SM-N920T using Tapatalk
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 22:12   #24
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
ukimafija kaže: Pregled poruke
Ja opet ne bih uzimao S varijantu D15ice iz prostog razloga što je to varijanta sa jednim Ventilatorom, a ti Ventovi nisu bučni, drugo skidaju se, mogu da sluze i kao case fan
Sent from my SM-N920T using Tapatalk
Znači S ne valja jer je teško kupiti još jedan extra fan za 20e, a sam cooler je za 15e jeftiniji od D15 i riješava sve probleme koje je imao D15? Ili sada treba da skine jedan da mu služi kao case fan? Objasni mi logiku?
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 22:18   #25
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
Znači S ne valja jer je teško kupiti još jedan extra fan za 20e, a sam cooler je za 15e jeftiniji od D15 i riješava sve probleme koje je imao D15? Ili sada treba da skine jedan da mu služi kao case fan? Objasni mi logiku?
Juraj, ti kao po običaju nećeš ili ne znaš da pročitaš ono što ja pišem i samo hoćeš da se svadjas sa mnom, već sam rekao da taj ekstra fan može da se skine i montira pozadi sa druge strane kulera i da to može da radi sasvim ok(noctua daje dodatak da to može da se montira kao case fan, ne znači da.on to mora da uradi tako), a takođe sam napisao da ima brdo modela ploča koje nemaju problema sa montiranjem grafike, za ovaj model cu da proverim, to je ono što ti ne znaš pa odmah skaces kao konj...

Sent from my SM-N920T using Tapatalk
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 22:37   #26
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
a sam cooler je za 15e jeftiniji od D15 i riješava sve probleme koje je imao D15?
Jedina razlika između NH-D15s i standardnog NH-D15 je u tome što je hladnjak na D15s pomeren u stranu tako da može da se koristi sa većim brojem matičnih ploča gde ležište za grafičku nije baš najsrećnije postavljeno. Sve ostale karakteristike su apsolutno identične. I naravno, kod standardnog D15 nema potrebe da se kupuje dodatni fan u slučaju da se želi "push-pull" konfiguacija jer dolazi u pakovanju.

Dakle, ko god ima nameru da nabavlja kućište i matičnu ploču koje se nalaze na zvaničnoj listi podržanih komponenti za NH-D15 nema uopšte potrebe da razmišlja o zakrivljenoj D15s. Čak štaviše i NH-U14s će odraditi posao za dosta manje novca.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 23:02   #27
ukimafija
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.7.2006.
Lokacija: Las Vegas, USA
Poruke: 5.435
Zahvalnice: 788
Zahvaljeno 1.618 puta na 1.389 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Sad sam tek shvatio nešto što me je iznenadilo, na brdo ovih X99 ploča taj prvi slot za grafiku može da bude maltene blokiran u zavisnosti koja se grafa uzima, naravno kuler može da se rotira i u drugoj poziciji, ali mi je eto zanimljivo koliki broj ploča može da ima ovaj potencijalni problem. Nisam ovo pre primetio jer znam da brdo korisnika ima x99 ploče i D15. Ali čak i da ne može da se montira grafa u prvi slot, možda nije losa solucija da uzme GigaByte x99 ud4p ploču, ona ima external clock generator koji je automatski, tako da čak i da pomeri grafu u neki od donjih slotova opet bi imao punih x16 linija pci-e...
Mada, eto Neutrino me je pretekao i već okačio link da to može da radi sa X99 A Il
Sent from my SM-N920T using Tapatalk
ukimafija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 23:08   #28
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Dakle, ko god ima nameru da nabavlja kućište i matičnu ploču koje se nalaze na zvaničnoj listi podržanih komponenti za NH-D15 nema uopšte potrebe da razmišlja o zakrivljenoj D15s. Čak štaviše i NH-U14s će odraditi posao za dosta manje novca.
Ako želi izgubiti prvi slot i da mu je opasno blizu grafičkoj kupuje se D15. D15s je napravljen da bi se oslobodio prvi slot, jeftiniji je 15e dok fan extra košta 20e. Dođe na isto. D15 ne vidim razliku da se kupi. Posebno što sada ispada da je bolje patiti se s grafičkom, patiti se s drugom matičnom, nego uzeti bolji kuler koji je napravljen da bi se baš izbjegao taj problem, pa gdje je tu logika?
Citat:
ukimafija kaže: Pregled poruke
Sad sam tek shvatio nešto što me je iznenadilo, na brdo ovih X99 ploča taj prvi slot za grafiku može da bude maltene blokiran u zavisnosti koja se grafa uzima, naravno kuler može da se rotira i u drugoj poziciji, ali mi je eto zanimljivo koliki broj ploča može da ima ovaj potencijalni problem. Nisam ovo pre primetio jer znam da brdo korisnika ima x99 ploče i D15. Ali čak i da ne može da se montira grafa u prvi slot, možda nije losa solucija da uzme GigaByte x99 ud4p ploču, ona ima external clock generator koji je automatski, tako da čak i da pomeri grafu u neki od donjih slotova opet bi imao punih x16 linija pci-e...
Mada, eto Neutrino me je pretekao i već okačio link da to može da radi sa X99 A Il
Sent from my SM-N920T using Tapatalk
Zato se uzme D15s i ne izmišlja topla voda. Noctua je to obavila za nas.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 23:32   #29
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
Ako želi izgubiti prvi slot i da mu je opasno blizu grafičkoj kupuje se D15. D15s je napravljen da bi se oslobodio prvi slot, jeftiniji je 15e dok fan extra košta 20e.
Ne lupaj. Standardni D15 bez problema pasuje uz bilo koju iole pristojniju matičnu ploču (listu podržanih ploča sam već linkovao). Da ne govorim o tome da je zadnja strana grafičke kartice u većini slučajeva udaljena bar desetak milimetara od samog hladnjaka i da uz to dobija deo hlađenog vazduha ukoliko hladnjak radi u "push-pull" konfiguraciji.

Evo ti slike jednog od moja tri računara u kojem se vrti standardni NH-D15 (nikako da uslikam druga dva). Matična je GA-Z97X-UD5H-BK.

Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 23:38   #30
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Ne lupaj.
Da, tonu prostora tu imaš. Ajde mi reci zašto bi netko uzeo D15 umjesto D15s + jedan extra fan? Baš da čujem razlog.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 1:03   #31
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
Da, tonu prostora tu imaš.
To je i više nego dovoljno zato što se na zadnjoj strani kartice ne nalazi ništa što se bitno greje.
Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
Ajde mi reci zašto bi netko uzeo D15 umjesto D15s + jedan extra fan? Baš da čujem razlog.
Nisam ni rekao da mora po svaku cenu da se uzme D15 već da su tvrdnje kako regularni D15 "troši" jedan slot na matičnoj i uz to opasno približava grafičku karticu hladnjaku najobičnija glupost. Da ne komentarišem izjavu kako "D15s ispravlja nedostatke D15". Ta dva modela su apsolutno identična osim što je kod D15s zakrivljen hladnjak kako bi mogao da se uklopi u još veći broj kućišta i matičnih ploča koje su nekompatibilne sa DH15.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
ukimafija (12.11.2016)
Stara 12.11.2016, 1:10   #32
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
To je i više nego dovoljno zato što se na zadnjoj strani kartice ne nalazi ništa što se bitno greje.
Nisam ni rekao da mora po svaku cenu da se uzme D15 već da su tvrdnje kako regularni D15 "troši" jedan slot na matičnoj i uz to opasno približava grafičku karticu hladnjaku najobičnija glupost. Da ne komentarišem izjavu kako "D15s ispravlja nedostatke D15". Ta dva modela su apsolutno identična osim što je kod D15s zakrivljen hladnjak kako bi mogao da se uklopi u još veći broj kućišta i matičnih ploča koje su nekompatibilne sa DH15.
Pišeš gluposti. Na µATX and ATX matičnim pločama DH15 uzima prvi PCIe slot, i koliko je mm od grafičke?

Sama Noctua kaže da D15s ispravlja nedostatke D15. ''Thanks to its asymmetrical design, the NH-D15S clears the top PCIe slot on most µATX and ATX motherboards.''

Svaki review kaže da DH15s ispravlja nedostatke D15. Prema tome hoćeš li mi to objasniti što sam to rekao krivo? DH15s je u svakom aspektu + 1 fan bolja kupovina i bolji izbor radi gore navedenih prednosti.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 1:23   #33
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Uklanja problem sa preklapanjem prvog slota na jeftinijim pločama koje se ne nalaze na zvaničnoj Noctua listi podržanih ploča za D-15 model. Znači, za modele gde D-15 nije mogao da pasuje zato što je proizvođač štedeo na materijalu ili je raspored loš D-15s sad može da se instalira. Za sve ostale modele koji se nalaze na pomenutoj (podugačkoj) listi podržanih ploča ne postoji apsolutno nikakva razlika.

Uostalo, eto ti lista. Ne budi lenj. Prebroj koliko samo mATX ploča ima na njoj. Toliko od mene. Pametnom dovoljno.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 1:52   #34
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

To što ga ti posjeduješ i braniš ne znači da je bolji. D15s plus extra fan je bolja kupovina. Činjenica.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 2:05   #35
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Juraj kaže: Pregled poruke
To što ga ti posjeduješ i braniš ne znači da je bolji. D15s plus extra fan je bolja kupovina. Činjenica.
Trenutno koristim NH-D15 u tri računara (dva moja), NH-D15s u jednom računaru na poslu, NH-U14S u dva računara starosti deset (prvi i5, 750) i sedam/osam godina (x3 x445) i jedan NH-U12S na staroj AMD mašini. Pored toga odgovoran sam za kupovinu i instalaciju bar 30 Noctua ventilatora različitih serija, uključujući i najnoviju industrijsku. Mislim da me to dovoljno kvalifikuje da ne budem pristrasan prema jednom modelu (što se tiče branda možda ali to i nije problem kad je Noctua u pitanju).

EDIT: Zaboravio sam da pomenem i jedan računar u kojem se vrteo NH-D14 pa je kasnije zamenjen sa NH-D15.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 2:16   #36
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Onaj koji osobno koristiš u glavnom računalu je onaj koji ti je najdraži. To je d15. S druge strane ja bi uzeo d15s. U svakom slučaju jer je rasprava postala poglupa jer nitko ne promijeni mišljenje. Ja bih išao na s i dodatni fan. Ti na obični. Kada pročita neka se sam odluči.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 3:22   #37
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Rasprava je postala glupa onog trenutka kad si počeo da iznosiš netačne informacije. D15 i D15s se ne razlikuju ni po čemu osim što je D15s nakrivljen na stranu i dolazi sa jednim ventilatorom manje u pakovanju.

Poslednja ispravka: Neutrino (12.11.2016 u 5:27)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
ukimafija (12.11.2016)
Stara 12.11.2016, 11:13   #38
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 515
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Nov komp za rad!

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Rasprava je postala glupa onog trenutka kad si počeo da iznosiš netačne informacije. D15 i D15s se ne razlikuju ni po čemu osim što je D15s nakrivljen na stranu i dolazi sa jednim ventilatorom manje u pakovanju.
Ma kako da ne. Noctua sama ne zna zašto si ga napravili, no neutrino zna kome između d15 i prvoga pci slota ima točno 1mm prostora. Ono u kojem ti svemiru živiš ako ti je 1mm dovoljno prostora? D15s je superiorniji radi toga kaže Noctua. A ti možeš pisati danima, to se ne promijeni. Isto kao uki koji misli da MS BW može imati mjesta za 6 HDDova jer nije sposoban pročitati prvi post.

http://i.imgur.com/pluRA5a.jpg

GIGABYTE Z170X-UD5 TH
Prvi slot pokriven. Pa se ne blesiraj. Fan manje i manja cijena, taman da pokrije kupovinu dugoga.

Poslednja ispravka: Juraj (12.11.2016 u 11:21)
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
ne mogu da ukljucim komp joolijano Kvarovi 14 25.3.2010 17:49
Nadogradjivanje ili novi komp xp professor Osnovne komponente 5 10.1.2010 19:44
komp je neverovatno spor madjunac Osnovne komponente 8 7.12.2009 17:02
Komp od 500 do 600 evra srđan007 Šta da kupim? 6 24.11.2009 21:07
Komp se ne pali INSANE Kvarovi 5 7.9.2009 20:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com