Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.7.2007, 1:34   #1
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Arrow Značaj kvalitetnog napajanja

Kada sam jos pre godinu ipo dana uzimao komp gledao sam da ustedim na napajanju kako bih uzeo jaci procesor, graficku, plocu... Uzeo sam neko najbudjavije, i racunao da cu uzeti bolje cim skupim pare. A evo i sada, nikako mi se ne daje 30ak evra za napajanje, jer nisam siguran sta ce mi doneti. Da li ce povecati stabilnost sistema, smanjiti temperature, produziti vek komponentama? Kakva je razlika izmedju jeftinog napajanja sa kojim sve jos uvek radi, i onog boljeg? Da li i kakve probleme moze da pravi napajanje? Tj. da li napajnje moze da radi; da obavlja posao, ali da to radi losije od nekog skupljeg tj. boljeg... ... bla bla.... Sta i da li ista dobijam kvalitetnijim napajanjem, ako pretpostavljam da i ovo koje imam gura?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2007, 9:21   #2
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Sve zavisi kakav racunar imas. Procesori i graficke najnovije generacije zahtevaju kvalitetno napajanje i drago mi je sto potiskuju ostala kineska cudesa koja mogu da se nadju za neku bagatelu, a mogu da nanesu vise stete nego koristi. Lose napajanje moze da izazove crkavanje komponenti, a narocito ploce. Od loseg napajanja moze da varira napon procesora, tako da ako se jos bacis na neki overclocking, neces daleko dogurati. Ja sam imao kinesko napajanje i desavalo mi se da mi se usred rada ugasi hard-disk. Kome jos to treba u zivotu? Osim toga, kineska napajanja dostizu deklarisanu vrednost (napon na kojem kobajagi rade) samo ako udari grom u obliznju trafo-stanicu, u ostalim slucajevima daju jedno 150W manje nego sto im pise na kutiji (ako se uopste isporucuju sa kutijom). Veruj mi, ako imas iole ozbiljnije i vredne komponente u racunaru i ako ti je stalo do njih, pre ces uzeti kvalitetno napajanje nego jacu graficku, vise memorije...itd. Ako uzmes neki brend od 350W, veruj mi da je mnogo bolje nego neki kinez od 500W. Ja od prosle godine imam LC Power 500W i prezadovoljan sam, tada sam ga platio oko 4000din.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 14 korisnika se zahvaljuje korisniku Patton na korisnoj poruci:
Akumu (4.1.2023), anonimus (8.1.2012), Borko Motorko (24.1.2011), deenh (18.4.2020), duca015 (23.1.2009), I-vendo (11.11.2007), ivicaacivi (29.1.2012), Lizard (4.3.2009), Master Of The Air (27.7.2007), NS rider (4.8.2007), polarnimeda (25.7.2007), U Jogurtu Nema Kostiju (13.9.2008), zagiii (25.1.2011)
Stara 25.7.2007, 9:28   #3
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Svaka racunarska komponenta se sastoji od elekotronskih komponenti koje su deklarisane za rad na odredjenoj jacini struje i visini napona naravno sa nekim tolerancijama.Ukoliko napajanje ne isporucuje stuju i napon u granicama koje su propisanje za rad tih komponenti moze doci do nestabilnosti u radu u boljem slucaju ili do kvara komponenti u gorem.Na maticnoj ploci naravno postoje filtiri koji pokusavaju da ispeglaju napon i stuju tako da je i dobra ploca bitna u ovoj prici ali opet ni jedna ploca ne moze da nadomesti lose napajanje vec samo sitnije nepravilnosti(u granicama toleranicije).Napajanje je ujedno jedna od stvari koja se u svim elektronskim uredjajima najcesce kvari jer naravno zavisi od ulaznog napona iz nase struje uticnice koji je kod nas veoma nestabilan sto opet moze izazvati kvar napajanja.Dobro napajanje pri kvaru ne bi smelo da ugrozi ostale komponente sto se kod "narodnih" napajanja cesto desava(posle varijacije u naponu,udaru groma...crklo napajanje a uz njega i ploca i hdd).Sve u svemu dobro napajanje je osnova za pouzdan i siguran rad na racunaru.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
ant0aN (12.11.2009), duca015 (23.1.2009), ivke90znik (1.12.2009), Master Of The Air (27.7.2007), NS rider (4.8.2007), oluja (13.12.2013), polarnimeda (25.7.2007), zagiii (25.1.2011)
Stara 25.7.2007, 9:44   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Zamisli to ovako - kupio si najnovijeg Mercedesa S klase i onda gorivo kupuješ iz nečijeg gepeka u plastičnim flašama. To svakako nije deo na kojem treba štedeti. Naravno, ima dosta primera da je neko no name napajanje radilo godinama kako treba, ali isto tako i puno primera da je to no name napajanje "riknulo" (zbog lošeg napona, nekvaliteta, itd) i "usput" spalilo hdd, matičnu, grafičku... Ja ne volim da se kockam.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Master Of The Air (27.7.2007), polarnimeda (25.7.2007)
Stara 25.7.2007, 10:40   #5
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Eto, meni su se stalo kvarili Maxtorovi diskovi, dok nisam nabavio kvalitetnije napajanje.

Rezultat: 2 mrtva Maxtorova diska i jos jedan zamalo (brljao je, ali kad sam promenio napajanje radi savrseno)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
polarnimeda (25.7.2007)
Stara 25.7.2007, 12:29   #6
Marko Stanojkovic
Član
 
Član od: 16.1.2006.
Lokacija: SP
Poruke: 169
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko Stanojkovic
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Kvalitetno napajanje znatno može poboljšati ukupan rad računara. Svi znamo da bez elek. energije nije moguć rad računara, ako se nepravilno (pod tim podrazumevam neadekvatan napon, slabu struju i snagu) dostavlja komponentama onda te komponente ne mogu da daju veliki doprinos dobrim performansama.

Meni se desilo, ja sam imao dobro napajanje a drug "mejd in čajna" da su mu pucale texture u igri a imali smo približno isti (da ne kažem potpuno isti) računar.
To napajanje je riknulo, kada smo ga zamenili sve je bilo u savršenom redu!

Ne štedi na napajanju! Moja preporuka LC POWER
LC6550
Marko Stanojkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko Stanojkovic na korisnoj poruci:
Lizard (4.3.2009), Master Of The Air (27.7.2007), polarnimeda (25.7.2007)
Stara 7.10.2007, 17:08   #7
Bond_007
Veteran
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: CRW file
Poruke: 734
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 73 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Sve zavisi kakav racunar imas. Procesori i graficke najnovije generacije zahtevaju kvalitetno napajanje i drago mi je sto potiskuju ostala kineska cudesa koja mogu da se nadju za neku bagatelu, a mogu da nanesu vise stete nego koristi. Lose napajanje moze da izazove crkavanje komponenti, a narocito ploce. Od loseg napajanja moze da varira napon procesora, tako da ako se jos bacis na neki overclocking, neces daleko dogurati. Ja sam imao kinesko napajanje i desavalo mi se da mi se usred rada ugasi hard-disk. Kome jos to treba u zivotu? Osim toga, kineska napajanja dostizu deklarisanu vrednost (napon na kojem kobajagi rade) samo ako udari grom u obliznju trafo-stanicu, u ostalim slucajevima daju jedno 150W manje nego sto im pise na kutiji (ako se uopste isporucuju sa kutijom). Veruj mi, ako imas iole ozbiljnije i vredne komponente u racunaru i ako ti je stalo do njih, pre ces uzeti kvalitetno napajanje nego jacu graficku, vise memorije...itd. Ako uzmes neki brend od 350W, veruj mi da je mnogo bolje nego neki kinez od 500W. Ja od prosle godine imam LC Power 500W i prezadovoljan sam, tada sam ga platio oko 4000din.
Vidim pljujes kineska napajanja a imas LC-a stoga odes na www.lc-power.com zatim klik na "about us" sekciju gde kaze, citiram:

LC-Power is a member of PSMA (Power Sources Manufacturers Association) and CPSS (China Power Supply Society) respectively.

Postoje dobra i losa napajanja a kineska su sva (osim liang li ona su juznokorejska)

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Koje napajanje da kupim do 100 evra?
Mozda mislite da se salim,ali stvarno sam spreman izdvojiti "stotku" za bas kvalitetno napajanje na jednoj od mojih konfiguracija.

Pritom treba da napajam :

- dva hard diska (80 i 400 GB)
- graficku karticu
- 512 MB RAM memorije (ddr2)
- procesor AMD 3000+ @2 GHz socket 754 (nisam nista cack'o)
- sve to je na ASUS ploci
- od ostalih kartica tu su WinFast TV 2000,LAN kartica,zvucna integrusha i FireWire

Takodje me zanima,koji je dobar UPS po vama (zanimaju me licna iskustva,a mogu i neki testovi + ocjene,samo da nisu previse dosadni i komplikovani)

Hvala.
Za takvu konfu opusteno kupis neko najslabije 300-400W ali potpisano napajanje za 30-ak jura i zavrsio si poso, za ostalih 70 jura se castis nesto
Bond_007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2007, 17:29   #8
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Koje napajanje da kupim do 100 evra?
Mozda mislite da se salim,ali stvarno sam spreman izdvojiti "stotku" za bas kvalitetno napajanje na jednoj od mojih konfiguracija.

Pritom treba da napajam :

- dva hard diska (80 i 400 GB)
- graficku karticu
- 512 MB RAM memorije (ddr2)
- procesor AMD 3000+ @2 GHz socket 754 (nisam nista cack'o)
- sve to je na ASUS ploci
- od ostalih kartica tu su WinFast TV 2000,LAN kartica,zvucna integrusha i FireWire

Takodje me zanima,koji je dobar UPS po vama (zanimaju me licna iskustva,a mogu i neki testovi + ocjene,samo da nisu previse dosadni i komplikovani)

Hvala.

Slazem se sa @Bond_007 nema potrebe da uzimas napajanje od 100€. Mada nisi napisao koju graficku karticu imas ali pretpostavljam da nije neka GF8xxx. Za dva hdd-a i ostatak sistema neces imati problema sve su to relativno mali potrosaci i radice sasvim ok sa kvalitetnim napajanjem od 300W pa navise tako da nemas brige.

Ako bas hoces da uzmes nesto dobro uzmi ANTEC napajanje - extra su dobra ali nisu jeftina . Evo recimo mozes uzeti:

Antec Napajanje BP-350 350W ~ 40€

ili neko iz TruePower serije:
recimo - ANTEC TruePower Trio 430, 430W koje kosta oko 70€
link gde mozes videti review http://www.cluboverclocker.com/revie...o430/index.htm
ono na sta otreba obratiti paznju je "Accurate power rating allows TruePower Trio to deliver its full rated power, 24 hours a day rated at 50şC"

koje ti daje konstantno 430W znaci nema da razmisljas koliko ustvari snage daje.. daje onoliko koliko pise 430W konstantno a u opterecenju daje preko tih 430W znaci moze i jos malo da izgura ali ANTEC ne navodi taj MAX opterecenja nego ovaj pravi i zato imaju moje simpatije. Ali kao sto vidis cena nije mala

Poslednja ispravka: no729 (7.10.2007 u 20:12)
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2007, 2:34   #9
Djuradj Almighty
Novi član
 
Član od: 15.12.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Citat:
Bond_007 kaže: Pregled poruke
Vidim pljujes kineska napajanja a imas LC-a stoga odes na www.lc-power.com zatim klik na "about us" sekciju gde kaze, citiram:

LC-Power is a member of PSMA (Power Sources Manufacturers Association) and CPSS (China Power Supply Society) respectively.

Postoje dobra i losa napajanja a kineska su sva (osim liang li ona su juznokorejska)



Za takvu konfu opusteno kupis neko najslabije 300-400W ali potpisano napajanje za 30-ak jura i zavrsio si poso, za ostalih 70 jura se castis nesto
Druze, mogu te posavjetovat samo oko UPS-a. Ukoliko si dobar sa novcem uzmi APC-ovo bilo koje, neces pogrijesiti, a ukoliko nijesi uzmi Mustek 600. Ja ga koristim vec 2 godine i radi kao zmaj! Testirao sam ga i daje 12-15 min autonomije i pegla napon, sto inace, ne radi svaki UPS. Ono kosta oko 40 evra a APC-ovo sa istim osobinama daleko vise
Djuradj Almighty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2007, 3:06   #10
Bolzy
Novi član
 
Član od: 25.6.2007.
Lokacija: Vrsac
Poruke: 17
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bolzy
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Jel dobro ovo kućište: Asus Midi ATX TA-861 400W?
Cena nije loša - oko 3000 din.
Bolzy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2007, 13:49   #11
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Citat:
Bolzy kaže: Pregled poruke
Jel dobro ovo kućište: Asus Midi ATX TA-861 400W?
Cena nije loša - oko 3000 din.
Da li je kućište dobro ili ne, zavisi od mašine koju hoćeš da ubaciš unutra? Za mid-range mašinu je sasvim ok - meni se vizuelno sviđa ovaj model a kod tih kućišta u tom cenovnom rangu je vituelni izgled jedino po čemu se stvarno razlikuju . Ako planiraš da ubaciš nekog mostruma od mašine onda bolje kupi neki "potpisani" model.
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:13   #12
zeksss-ar
Član
 
Član od: 7.7.2009.
Lokacija: arandjelovac
Poruke: 31
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku zeksss-ar
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

pozzz ako moze neko da mi kaze zasto je poceo komp da mi se gasi prvo vreme se gasio kad poteram neku zahtevniju igricu a sada bilo sta da uradim on se ugasi nemoze cak ni da ga skenira do kraja dali je to do napajanja ili mozda nesto drugo...
zeksss-ar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2009, 19:18   #13
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Vrlo je verovatno da ti je napajanje na izdisaju.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 15:26   #14
treci
Veteran
 
Član od: 17.8.2007.
Lokacija: Uzice
Poruke: 572
Zahvalnice: 124
Zahvaljeno 79 puta na 74 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Koje napajnje da uzmem da bi mi sljakalo sledece:
2 rezaca
2 harda
graficka 7600gt agp

Moze li MS Industrial 550w pro?
I preporuka bi dobro dosla.
Hvala unapred.
treci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 17:19   #15
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

nisi rekao koji imas procesor.

ako neces nista overclockovati, onda ok. svaki oc dodatno opterecuje +12V granu, sto ne verujem da je extra snazna kod doticnog napajanja.
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku illidan na korisnoj poruci:
treci (17.8.2007)
Stara 17.8.2007, 19:01   #16
treci
Veteran
 
Član od: 17.8.2007.
Lokacija: Uzice
Poruke: 572
Zahvalnice: 124
Zahvaljeno 79 puta na 74 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Hvala na brzom odgovoru.
Intel cel 2.4ghz s478
Necu da klokujem nista. Znaci da ovo napajanje moze izvuci ovo, mislim da li ima 6x4pin konektora za hdd i cd?
treci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2007, 20:31   #17
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

moze da izvuce, ali da ti iskreno odgovorim, ja ga ne bih nikad uzeo. napajanje ti je najbitniji deo racunara, i na njemu ne treba stedeti.

to i sam saznas pre ili kasnije, laksim ili tezim putem
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku illidan na korisnoj poruci:
treci (17.8.2007)
Stara 28.8.2007, 19:44   #18
zoran petric
Član
 
Član od: 28.1.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 35
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Da li neko zna nesto o q-tech napajanjima? Ja imam neko od navodnih 500w.
zoran petric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2007, 19:58   #19
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

Pa kako te sluzi? Vidi kakvi su ti naponi, recimo Everestom.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2007, 14:24   #20
Tornado
Član
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 366
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 65 puta na 50 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Tornado
Određen forumom Re: Znacaj kvalitetnog napajanja.

posto uskoro kupujem novu konf. zanima me da li ce napajanje koje dobijam uz kuciste biti dovoljno

kuciste je Codegen Briza 6099-C9 i dobija se napajanje od 400w

a konf. je

P5N32-E SLI
Intel Core2Duo E6750
Asus EN8800GTS/HTDP/640M
Transcend JetRam 2GB DDR2 800mhz
HDD SeaGate 250GB S/ATA II
Asus DVD-E616 i philips DVD-RW 1640
Tornado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
napajanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com