Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Audio softver

Audio softver Programi i alati za obradu zvuka na računaru, softver za puštanje muzike i zvukova, audio kodeci, konvertori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.5.2010, 15:11   #181
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Odakle da pocnem... Gomila likova koji su talentless pocinju da se bave muzikom jer nemaju pametnija i nazivaju sebe umetnicima... More, folkeri su veci umetnici od njih, jer neki od njih cak i znaju da pevaju. Nervira me ta isfolirana sabanska boja glasa u SVAKOJ pesmi. To nigde drugde ne rade, samo ovde. Nemaju blage veze o muzici, samo skinu sa neta matru, malko dorade i vec su face. To je, po mom misljenju, bedno.

Mogu da se bave neki od njih kao tekstopisci, ruku na srce, to im dobro ide...
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku --ComputerBoy-- na korisnoj poruci:
veseliburek (13.5.2010)
Stara 13.5.2010, 15:51   #182
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

reperi pisu tekstove sami, ne treba im tekstopisac(najbolji su marcelo, flip flop,krang), neki od njih rade produkciju sami(imaju svoj studio), a neki od njih sami prave matrice, od poznatih repera niko ne skida matre sa neta, vec ih prave oni sami, ili najbolji beatmaker-i u srbiji(dj raid, kobazz, vanja i mnogi drugi)...sad mnogo ljudi(najvise dece)pocinje da se bavi repom, ali vecina njih ide u pogresnom pravcu(ili su fensi "reperi" kao cvija, elitni odredi...ili su gangsta kao napoleon, koji je seljak teski...)vec sam rekao da reperi imaju najbolje tekstove(po meni)...brate ti poredis folk prevace sa reperima, mislim stvarno

ja mislim da reperi retki muzicari koji mogu da unesu osecanja u pesmu...evo poslusaj neku od ovih pesama
http://www.youtube.com/watch?v=PBleXdZRCKA
http://www.youtube.com/watch?v=U3YMyIlyvi8
http://www.youtube.com/watch?v=HpXgJE_vodg
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku unique93 na korisnoj poruci:
Starface (13.5.2010)
Stara 13.5.2010, 16:06   #183
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Matrice su odlicne i dodje mi da zaplacem kad vidim kako neko svojim repovanjem moze da ih urnise...
Ima dosta dobrih i emotivnih matrica koje bi uz odgovarajucu melodiju i glas bili megahitovi, ovako...
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2010, 19:43   #184
NIDZA bOj
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Zemun
Poruke: 4.570
Zahvalnice: 789
Zahvaljeno 657 puta na 571 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIDZA bOj
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Citat:
unique93 kaže: Pregled poruke
reperi pisu tekstove sami, ne treba im tekstopisac(najbolji su marcelo, flip flop,krang), neki od njih rade produkciju sami(imaju svoj studio), a neki od njih sami prave matrice, od poznatih repera niko ne skida matre sa neta, vec ih prave oni sami, ili najbolji beatmaker-i u srbiji(dj raid, kobazz, vanja i mnogi drugi)...sad mnogo ljudi(najvise dece)pocinje da se bavi repom, ali vecina njih ide u pogresnom pravcu(ili su fensi "reperi" kao cvija, elitni odredi...ili su gangsta kao napoleon, koji je seljak teski...)vec sam rekao da reperi imaju najbolje tekstove(po meni)...brate ti poredis folk prevace sa reperima, mislim stvarno

ja mislim da reperi retki muzicari koji mogu da unesu osecanja u pesmu...evo poslusaj neku od ovih pesama
http://www.youtube.com/watch?v=PBleXdZRCKA
http://www.youtube.com/watch?v=U3YMyIlyvi8
http://www.youtube.com/watch?v=HpXgJE_vodg
Ti samo tog h3benog flip flopa torima pominjes,decko nema blage...
NIDZA bOj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2010, 23:01   #185
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

hahaha...kako nema blage, kada je jedan od tehnicki najboljih mc-jeva u srbiji, izdao je album "na raskrscu", koji je proglasen za najemotivniji rep album kod nas ikada...
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2010, 23:21   #186
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

E, vecina njih ne zna ni da peva ni da svira - tj. nisu nadareni za muziku. Svako moze da baca rime... Kad kazem svako, stvarno mislim na svakog... Tako da nije to neki talenat...
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2010, 23:34   #187
NIDZA bOj
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Zemun
Poruke: 4.570
Zahvalnice: 789
Zahvaljeno 657 puta na 571 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIDZA bOj
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Citat:
unique93 kaže: Pregled poruke
hahaha...kako nema blage, kada je jedan od tehnicki najboljih mc-jeva u srbiji, izdao je album "na raskrscu", koji je proglasen za najemotivniji rep album kod nas ikada...
Ajde priznaj da ti je neki rodjak... salim se
Dosta emotivna pesma je od juicea(za divno cudo) navika,evo
linka
juice navika
NIDZA bOj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2010, 23:44   #188
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
E, vecina njih ne zna ni da peva ni da svira - tj. nisu nadareni za muziku. Svako moze da baca rime... Kad kazem svako, stvarno mislim na svakog... Tako da nije to neki talenat...
moze svako da baca rime, ali kako ih baca...ja u celoj temi pominjem skil i flow(tehnika repovanja), i bez toga ne mozes da budes reper...

flip flop mi nije rodjak

ali decko studira ruski, i peva u ruskom horu, tako da ima talenat za muziku...evo u ovoj pesmi ima jednu strofu na ruskom
http://www.youtube.com/watch?v=29-Jp...eature=related
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2010, 0:06   #189
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

A niko ne spominje FTP!...
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 2:11   #190
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Evo i ja moram da se umesam malo u ovu diskusiju, s obzirom da slusam hip hop od svoje 12 godine i cenim da znam ponesto (pored toga sto imam oko 9 godina nizeg i srednjeg muzickog obrazovanja ).

Situacija u nasem hiphopu je blago receno uzasna u ovom trenutku (a i mnogo godina unazag), gde imamo neke Elitne Odrede koji pokusavaju da se prodaju kao hip hop, gde imamo jednog "ajsnigrutina" (ili kako se vec pise) koji verovatno nije u zivotu smislio jednu rimu koja ima veze sa mozgom. Ni ostatak bivseg Bad Copya nije mnogo bolji. Tu onda ulece i Djus koji je klasican primer antitalenta za bilo koji oblik muzike, ali moramo da mu priznamo da je uporan. Struka je takodje blagi uzas, sem onog jednog beefa koji je snimio (sa Reksonom, koliko se secam) nema nista sto se moze nazvati prihvatljivo (neko je spomenuo da ima flow dobar, ja se ne bih bas slozio), a ne dobro. Sigurno sam zaboravio da pomenem jedno 5 imena ali negde se mora stati
naravno necu da ulazim u price o klincima od po 10 i kusur godina sto snimaju sta im padne na pamet, i one wannabe "repere" (uglavnom izmedju 16 i 21 godine, mada ima izuzetaka) sto stalno pricaju o nekim kolima, utokama, loodilu a nisu videli nista bolje od juga i nista vise od 500 dinara u zivotu. Takodje ne pominjem one "one time" repere koji su napravli <4 pesme do sad.

Sa druge strane, stvar donekle popravlja Marcelo (sa realno najjacom lirikom, verovatno na Balkanu) i Beogradski sindikat. Za BS ne mogu da budem objektivan, jer se idejno slazem sa skoro svim njihovi pesmama, dok mi se, iz nekog razloga, njihove matre nikad nisu svidjale. Oni isto, imaju tu neku liricku snagu koju nema 95% nase scene.
Takodje, morao bih da spomenem VIP od pre 10ak godina sa pesmama kao sto su "Ko ce to da plati", "Atlantida", "Ko vas *ebe" i mozda jos par kojih sad ne mogu da se setim.

Generalno, ono sto mislim da je nas najveci problem, jeste to sto se ogromna vecina ugleda na "Harlem - Bronx - Compton" price sa druge strane okeana i stalno zeli da izmislja neke "opasne" price sa betona Beograda, ili da prica o necemu o cemu veze blage nema. Jbt budi realan, pricaj o svojim svakidanjim problemima, a imamo ih svi koliko hoces, samo pogledaj trenutno ekonomsko/politicko/nacionalno stanje u Srbiji.


Znam da ce sad da se nadje nekoliko ljudi koji ce da me verovatno napljuju najstrasnije, zato ponavljam, jos jednom, da je ovo samo moje skromno misljenje i nista vise od toga

Eto toliko o tome, a sad malo ontopic.

Milose95, uostalom i svi drugi u slicnoj situaciji, nemojte da odustajete samo zato sto vam par ljudi kaze da ste raspad i da nemate veze sa mozgom. Na pocetku je uvek najteze i niko se nije rodio naucen. Imas samo 15 (po nicku) godina, ti i ne treba sad da budes ne znam sta. Vezbaj, pisi, ako hoces da ozbiljno pravis matre - nauci bar neke osnove muzicke teorije, snimaj, vidi sta ne valja, pa pokusaj da ispravis to. Ali kljuc svega je VEZBA!
Pisanje pesama, ne mora da je u pitanju hiphop, moze da bude mnogo dobar hobi, ne moras nista kasnije da uradis od toga.
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 14:58   #191
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

struka los reper...on je tehnicki najbolji reper kod nas

jel si slusao njegov zadnji album...svi psi idu u raj..album je bruka...
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 15:15   #192
NIDZA bOj
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Zemun
Poruke: 4.570
Zahvalnice: 789
Zahvaljeno 657 puta na 571 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIDZA bOj
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Citat:
flash91 kaže: Pregled poruke
Evo i ja moram da se umesam malo u ovu diskusiju, s obzirom da slusam hip hop od svoje 12 godine i cenim da znam ponesto (pored toga sto imam oko 9 godina nizeg i srednjeg muzickog obrazovanja ).

Situacija u nasem hiphopu je blago receno uzasna u ovom trenutku (a i mnogo godina unazag), gde imamo neke Elitne Odrede koji pokusavaju da se prodaju kao hip hop, gde imamo jednog "ajsnigrutina" (ili kako se vec pise) koji verovatno nije u zivotu smislio jednu rimu koja ima veze sa mozgom. Ni ostatak bivseg Bad Copya nije mnogo bolji. Tu onda ulece i Djus koji je klasican primer antitalenta za bilo koji oblik muzike, ali moramo da mu priznamo da je uporan. Struka je takodje blagi uzas, sem onog jednog beefa koji je snimio (sa Reksonom, koliko se secam) nema nista sto se moze nazvati prihvatljivo (neko je spomenuo da ima flow dobar, ja se ne bih bas slozio), a ne dobro. Sigurno sam zaboravio da pomenem jedno 5 imena ali negde se mora stati
naravno necu da ulazim u price o klincima od po 10 i kusur godina sto snimaju sta im padne na pamet, i one wannabe "repere" (uglavnom izmedju 16 i 21 godine, mada ima izuzetaka) sto stalno pricaju o nekim kolima, utokama, loodilu a nisu videli nista bolje od juga i nista vise od 500 dinara u zivotu. Takodje ne pominjem one "one time" repere koji su napravli <4 pesme do sad.

Sa druge strane, stvar donekle popravlja Marcelo (sa realno najjacom lirikom, verovatno na Balkanu) i Beogradski sindikat. Za BS ne mogu da budem objektivan, jer se idejno slazem sa skoro svim njihovi pesmama, dok mi se, iz nekog razloga, njihove matre nikad nisu svidjale. Oni isto, imaju tu neku liricku snagu koju nema 95% nase scene.
Takodje, morao bih da spomenem VIP od pre 10ak godina sa pesmama kao sto su "Ko ce to da plati", "Atlantida", "Ko vas *ebe" i mozda jos par kojih sad ne mogu da se setim.

Generalno, ono sto mislim da je nas najveci problem, jeste to sto se ogromna vecina ugleda na "Harlem - Bronx - Compton" price sa druge strane okeana i stalno zeli da izmislja neke "opasne" price sa betona Beograda, ili da prica o necemu o cemu veze blage nema. Jbt budi realan, pricaj o svojim svakidanjim problemima, a imamo ih svi koliko hoces, samo pogledaj trenutno ekonomsko/politicko/nacionalno stanje u Srbiji.


Znam da ce sad da se nadje nekoliko ljudi koji ce da me verovatno napljuju najstrasnije, zato ponavljam, jos jednom, da je ovo samo moje skromno misljenje i nista vise od toga

Eto toliko o tome, a sad malo ontopic.

Milose95, uostalom i svi drugi u slicnoj situaciji, nemojte da odustajete samo zato sto vam par ljudi kaze da ste raspad i da nemate veze sa mozgom. Na pocetku je uvek najteze i niko se nije rodio naucen. Imas samo 15 (po nicku) godina, ti i ne treba sad da budes ne znam sta. Vezbaj, pisi, ako hoces da ozbiljno pravis matre - nauci bar neke osnove muzicke teorije, snimaj, vidi sta ne valja, pa pokusaj da ispravis to. Ali kljuc svega je VEZBA!
Pisanje pesama, ne mora da je u pitanju hiphop, moze da bude mnogo dobar hobi, ne moras nista kasnije da uradis od toga.
Oko dosta stvari se slazem,al gde mi nadje ajsa da pljujes?!Ako decko ima nesto to je jedinstven izbor reci,tj ideja...E sad njegov pravac od pocetka pa do zadnjeg albuma je dosta promenjen sto se tice tematike koju on obradjuje...Bad copy ima najtalentovanijeg(bivseg mladog)muzicara Sky Wikluha,a sto se tice Timbaha,ovaj zadnji allbum na nesto i lici,ima neke veze sa zivotom... Elitni odredi,bruka,msm kako neko moze da slusa te gluposti?!Pogotovo ovi novi Vanki i Ikac,sve je to vec vidjeno,glupo je uopste vise i snimati pesme na isti fazon...
Ni meni se ove pesme o kolima ne dopadaju,sve je to mnogo napaljeno itd...
E sad milose kao sto sam ti rekao,bez tih fazona..."dobrodosli u nas kraj,dobrodosli u nas geto"?!! Msm ftw?Sve je to napaljeno pogotovo onaj deo "da te ne bih pocepao",jer sve je to neka nerealna prica,gde ti zivis decko?Na svakom cosku se danas lome noge,ruke,ubijaju,a nisi ni svestan toga...Knjige u ruke,i uci...

Poslednja ispravka: NIDZA bOj (24.5.2010 u 15:24)
NIDZA bOj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 15:35   #193
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

e da zaboravio sam da kazem za ajzaka...ne slusam ga(slusam al' malo...samo nekoliko pesama), ali mi je extra lik...voli da se za*ebava, i tako i repuje
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 18:01   #194
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Sve je to super, ne sumnjam da je Ajs extra lik, voli da se za*ebava, al ga to ne cini reperom. Cinjenica je da jos uvek nisam cuo nijednu pesmu njegovu koja ima veze sa mozgom, kao da nikad nije izasao iz one prve faze pisanja kad odvaljujes sve sto ti padne na pamet. Bolje da ostane u kraju i da izvaljuje te "forice" za ortake i ekipu, nego da stalno nesto snima.

Inace Sky Wikluh je isao kod mene u muzicku, svojevremeno, i opste misljenje je bilo da on ne da nije supertalentovan (svirao je klavir), nego da decko nije ni talentovan. Tako da ta prica da je on ne-znam-kakav muzicar, odmah pada u vodu
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2010, 18:22   #195
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Citat:
flash91 kaže: Pregled poruke
Sve je to super, ne sumnjam da je Ajs extra lik, voli da se za*ebava, al ga to ne cini reperom. Cinjenica je da jos uvek nisam cuo nijednu pesmu njegovu koja ima veze sa mozgom, kao da nikad nije izasao iz one prve faze pisanja kad odvaljujes sve sto ti padne na pamet. Bolje da ostane u kraju i da izvaljuje te "forice" za ortake i ekipu, nego da stalno nesto snima.
pa kad elitni odredi i cvija mogu da izdaju albume i pesme...sto ne bi i ajs...
jel ste gledali spot...ja sam pao kad sam video

http://www.youtube.com/watch?v=AFirmHOSSu4
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2013, 14:24   #196
Muzicarka
Novi član
 
Član od: 7.2.2013.
Poruke: 25
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Pozdrav! Potreban mi je program za snimanje pesme tj. da snimim glas i ubacim sa matricom.........I ako moze da je program free.....Hvala unapred!
Muzicarka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2013, 15:47   #197
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Cubase, mada ako hoces da iole zvuci pristojno treba da se razumes u dinamiku i EQ. Manje vise svaki DAW tj FL,CUbase,Logic,PRotools itd ...
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2013, 16:01   #198
Muzicarka
Novi član
 
Član od: 7.2.2013.
Poruke: 25
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Koji sajt postoji sa gotovim matricama a mogu da se skinu???
Muzicarka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2013, 16:37   #199
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Stvarno ne bih znao. Google je tvoj prijatelj
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 20:39   #200
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Kako da snimim pesmu?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Cubase, mada ako hoces da iole zvuci pristojno treba da se razumes u dinamiku i EQ. Manje vise svaki DAW tj FL,CUbase,Logic,PRotools itd ...
Koji ce mu djavo ti programi kad ima besplatnih, jednostavnijih varjanti...
http://audacity.sourceforge.net/
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako vasiljevic Ostale komponente 12 21.7.2009 9:45
Da li slike izgledaju bas onako kako ih vidimo? jonathan Fotografija 5 10.11.2007 16:37
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako instalirati program na Fedori? dacho Slobodni softver 2 4.10.2007 9:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com