Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.7.2012, 10:49   #1
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

U mestu gde sam sad trenutno vidim da nema ni jednog valjanog pc servisa.Da stvar bude jos i gora niko ne zna da servisira laptop racunare,jedino sto ovde znaju to je da zamene desktop komponente i na to se svodi ceo pc servis.Ono sto mi bas upada u oko to je dosta ljudi koji imaju laptopove,mnogi od njih kod kuce imaju bar 1 laptop koji im se pokvario pa im stoji bespotrebno jer nemaju gde da ga poprave.E sad dolazimo do onog glavnog interesuje me gde je najbolje otici na kvalitetnu obuka za pc servisera sa dosta dobrom praksom(zamena cipova,ekrana,konektora...),koliko kosta alat i sta je sve od alata potrebno?Rodjak i ja imamo lokal i bas mislimo da bi ovaj posao bio pun pogodak a pride imamo iskustva sa komponentama desktop racunara pa ne ulazimo u ovu pricu skroz nespremni.
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 14:11   #2
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Jedna problematicna stvar moze da bude da ne postoje u slobodnoj prodaji rezervne komponente za laptopove. Tj. iste nisu roba za prodaju krajnjim korisnicima.

Ako npr. desktopu ode maticna, ubaci se nova, sklopi i isti radi.

Slicna stvar je problematicna sa laptopom, gde je jedinici nacin zamene da imas drugi pokvraren laptop veoma slicnog modela, kome je potrebna komponenta ispravna, pa da uradis zamenu.

Ovo je takodje i razlog zasto zamena pokvarene komponente kod zvanicnog servisa proizvodjaca (koji imaju pristup originalnim rezervnim komponentama) cesto kosta skuplje neko vrednost ispravnog polovnog laptopa.

Poslednja ispravka: player1 (28.7.2012 u 22:57)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 16:07   #3
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Sto se tice delova to mi nece biti veci problem imam tecu koji rad kao sofer u reciklaznom centru u Nemackoj,po njegovoj prici tone i tone racunarskih komponenti prodju kroz taj centar.Dosta od te robe zavrsi kod nas na buvljacima prodaju cige iz inostranstva koji to otkupe od nekoga iz reciklaznih centara za smesne pare.Tako da delovi nisu toliki problem koliko je problem iskustvo i znanje.
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 21:33   #4
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Ne moze to tako lako kao sto ti mislis. Npr. A+ sertifikacija za PC servisera se svodi na tu zamenu komponenti koju pominjes dok te popravke iziskuju odlicno poznavanje elektronike pozeljno zavrsen elektronski fakultet sa dosta prakse. Alat za SMT/SMD komponente je preskup i cene se krecu od par stotina eura pa do vise hiljada eura za kompletnije rework stanice. Istina da ima za 80e da se kupi duvaljka made in China kod nas ali jedinu koristi od nje imaju serviseri mobilnih telefona. Sto se delova tice, pa zbog njih bi te prozvali najsporijim serviserom u tvom kraju jer bi za neke novije modele notebook racunara morao da porucijues delove direktno od proizvodjaca ili od distributera sa Srbiju koji cestce uvoze brodskim saobracajem nego avionskim... ta doprema delova iz reciklaznog centra tesko da ce ti pomoci mnogo, mozda vrlo malo jer to su obicno starije komponente i verovatno bi zavrsio sa gomilom el. otpada koji treba negde smestiti.
Jedino sta bi mogao kao decko u usponu/hobista da radis je opravka mobilnih telefona, brzo bi naucio metode opravke a morao bi da vezbas rad za "duvaljkom" i pincetom . Delova ima na svakom koraku, najvise od starih neispravnih telefona pa onda od uvezenih rezervnih delova. Aj srecno bilo sta god uradis.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 2:51   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Mlad si dečko, pa predpostavljam da nemas baš mnogo iskustva. za dobro servisera potrebno je dosta iskustva/prakse. Kod nas u Nišu ima dosta "servisa" za računare. I po tim servisima uglavnom rade mladi momci, čije se znanje svodi na to da su u stanju da dijagnostikuju koja je komponenta crkla u računaru i da je zamene novom (u desktopu). Što se Laptopova tiče na prste jedne ruke možeš da zbrojiš ljude koji su u stanju da otvore i razklope i sklope laptoop i da ga pritom ne oštete. A svega 2-3 čoveka su sposobni da skinu čipset ili graficči čip da ga prekuglaju i da ga vrate i sve to da radi.

Što se delova tiče u suštini sve može da se poruči iz BG-a, dosta stvari i ima na lageru, neke moraju i da se čekaju iz inostranstva, ali u suštini ima, samo naravno ništa nije jeftino. Pa kad kažesš čoveku da mu je crkla grafička na laptopu i da mora da da 12000 Din za popravku, uglavnom ljudi odustanu.

Što se opreme tiče sa duvaljkom od 80 Eura će se nabereš med.... Ona je ok za brzo skidanje komponenti poput elektrolita ili fetova sa ploča, Ali sa njom nećeš popraviti grafičku ili čipset na laptopu. Profi oprema košta dosta, mene je recimo oprema izašla oko 5k Eura.

Takođe je i kvalitetan repromaterijal veoma bitan ako hoćeš da to što radiš ispadne kako valja i da na urađeni posao posle možeš da daš garanciju i po nekoliko meseci. Konkretno recimo fluks koji ja koristim je nekih 80E bočica od 100ml, što je dovoljno za nekih 10-15 čipova.

Što se obrazovanja tiče koliko je meni poznato u srbiji niko nije raspoložen da proda znanje recimo kako kvalitetno da prekuglaš čip. Tako da je za takvu stvar najbitnije iskustvo/praksa. Tako da ako i ako se rešiš da kupiš kvalitetnu opremu da da kreneš da se bavisš kvalitetno servisiranjem laptopova. Pored te kvalitetne opreme najbitnije ti je veliko iskustv u toj oblasti. Ako to nemaš po meni ti je skroz džaba alat.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 5:11   #6
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Hvala na savetima ali pitanje je gde steci iskustvo?Da znam nekog majstora pa da se prilepim uz njega i da kradem zanat bilo bi mnogo lakse ovako se bas komplikuje...
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 13:09   #7
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Po firmama, Moj ortak konkretno je sticao iskustvo radesi u desetak firmi od početka devedesetih do 2008 kada smo nas dvoje otvorili zajedno firmu.

Tako i ti, kreni da tražiš posao i da radiš, a iskustvo će doći s'godinama.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 14:46   #8
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Zeznuto je to sto svi traze nekoga sa iskustvom i duzim stazom,u Bg-u je velika konkurencija jer dolaze i ljudi sa strane.
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 15:28   #9
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Ja treba da pocnem da volontiram za koji dan. Bicu segrt/potrcko diplomiranom inzinjeru elektrotehnike (sto cu i sam biti, ako Bog da, za koju godinu) a on ce za uzvrat da me uci zanatu.

Probaj volontiranje ako ti je vise frka za znanje nego za zaradu, mislim da nije toliko tesko naci nekoga kome je potrebna besplatna pomoc.
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 16:16   #10
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Vrlo rado bih i ja bio volonter nekome,sada zavrsavam sa faksom i ulazim u apsolventski staz tako da mi ostaju samo ispiti a vremena na pregrst...Ako ovde ima nekoga a da mu treba pomocnik nek se javi ne kradem delove samo znanje
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 18:24   #11
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Idi u Comtrade, oni uvek primaju volontere a preko leta ima i neki program prakse i sl. imaju u BG predstavnistvo iako je sediste u KG, raspitaj se malo. Pogledaj isto Alti (winwin) i oni isto imaju servis u BG-u pored onog u CA. Informisi se i kod ovih sto samo preprodaju it robu, gde servisiraju robu pa cimaj sluzbe ljudskih resursa itd. Idi u nacionalnu sluzbu za zaposljavanje i prijavi se sa srednjom skolom pa ces se upgrade-ovati kad stigne diploma faxa, mozda iskrsne nesto pa budes pozvan, naravno iz oblasti u kojima budes trazio posao. Bolje pre nego kasnije.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 18:57   #12
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Idi u Comtrade, oni uvek primaju volontere a preko leta ima i neki program prakse i sl. imaju u BG predstavnistvo iako je sediste u KG, raspitaj se malo. Pogledaj isto Alti (winwin) i oni isto imaju servis u BG-u pored onog u CA. Informisi se i kod ovih sto samo preprodaju it robu, gde servisiraju robu pa cimaj sluzbe ljudskih resursa itd. Idi u nacionalnu sluzbu za zaposljavanje i prijavi se sa srednjom skolom pa ces se upgrade-ovati kad stigne diploma faxa, mozda iskrsne nesto pa budes pozvan, naravno iz oblasti u kojima budes trazio posao. Bolje pre nego kasnije.
Hvala na savetu ali ja studiram sasvim drugu struku naime ja sam student bogoslovskog fakulteta.Ja ti dodjem kao neki syber pop jer sam na racunarima od svoje 5 godine pocev od starog komodora preko amige do danasnjeg pc-ja.Pa bih kad ovo zavrsim hteo da se posvetim racunarima jer su mi bas u krvi taman dok stasam i dodjem na red za popa .
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 19:05   #13
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Drži se ti bogosluženja,ide bolje nego servisiranje.



Ako baš hoćeš da budeš u trendu.
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 19:08   #14
sidewinder989
Veteran
 
Član od: 27.1.2011.
Lokacija: Illium
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 311
Zahvaljeno 162 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)



ma daaaaaaj...
sidewinder989 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 21:00   #15
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

za Popa ima jos vremena,prvo dok diplomiram i jos ponesto da obavim sto sam planirao.Svestenicima uopste nisu strane savremene tehnologije mnogi od njih uveliko izradjuju i uredjuju mnoge pravoslavne sajtove i forume(zive reci utehe,eparhijske sajtove,fakulteta itd...).Mnogi od njih su upravo pomocu interneta i privukli dosta omladine Crkvi.No sto se tice servisiranja to nije samo za mene vec i za rodjaka kome bi to bio primarni posao ja bih tu uleteo s vremena na vreme jer me ta materija bas zanima...
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 21:15   #16
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Nisam mislio da vredjam, moj dobar prijatelj je upravo pop.
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 21:32   #17
konstantinos
Član
 
Član od: 5.4.2010.
Lokacija: Singidunum
Poruke: 155
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Citat:
Bokile kaže: Pregled poruke
Nisam mislio da vredjam, moj dobar prijatelj je upravo pop.
Znam bez brige,video sam ja i smesnije scene kad je pop ubacio propoved u pda jer nije nasao svesku vec je prekucao u wordu i ubacio i samo lista sa olovcicom u sred Crkve
konstantinos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 21:36   #18
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Citat:
konstantinos kaže: Pregled poruke
Znam bez brige,video sam ja i smesnije scene kad je pop ubacio propoved u pda jer nije nasao svesku vec je prekucao u wordu i ubacio i samo lista sa olovcicom u sred Crkve
Nigde ne pise da je zabranjeno. Parola snadji se.
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2012, 12:03   #19
Novarac23
Član
 
Član od: 26.5.2012.
Lokacija: Subotica
Poruke: 81
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 10 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Novarac23
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Citat:
Bokile kaže: Pregled poruke
Drži se ti bogosluženja,ide bolje nego servisiranje.



Ako baš hoćeš da budeš u trendu.
Kolik osam se smejao kad sam ovo video A inace sto se tice servisiranja za lap top racunare,kad smo vec pokrenuli ovu temu, skoro ni da nema. Bar ne oni koji su fazon freelance a za firme kao sto su Win Win ili tako neke to nisam ni proveravao jer su cene verovatno mnogo dobre.
Novarac23 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 14:04   #20
gundamnrt87
Novi član
 
Član od: 5.8.2011.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Biti laptop serviser(obuka,alat itd...)

Lepa tema nema sta

pitanje gde povoljno moze da se kupe sita za BGA nesto kao ovo sa lina(a da je cena malo niza) http://www.daxcell.net/BGA-set-limova-190lim-9842
gundamnrt87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji laptop kupiti znemanja Prenosni računari 41 17.12.2011 1:32
Multimedia-lan laptop dzena ŠDK - Prenosni računari 9 25.8.2011 12:13
Koji laptop za profesionalca? LoneWolf ŠDK - Prenosni računari 25 31.1.2011 14:22
Laptop za dizajn entrarkia ŠDK - Prenosni računari 14 25.6.2010 22:24
Biti ili ne biti (ukljucen u struju)? ixnay Prenosni računari 13 7.3.2007 9:39


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com