Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.8.2007, 1:41   #1
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Question Racunar nece da radi u AHCI modu

Konfiguracija:
1. maticna: ASUS P5B
2. procesor: Intel C2D E6420
3. graficka: ASUS nVidia GF 7300 GT TOP 128 MB GDDR3
4. RAM: 1x1GB DDR2-667 Kingston
5. hard: Seagate 320 GB SATA2, 16 MB bufer-a
6. opticki uredjaj: LG GSA-H42N DVD-RW

U BIOS-u podesim sata kontroler da radi u AHCI modu, pravilno instaliram drajvere za ICH8 (ne radi se o ICH8R verziji juznog mosta) i onda mi prilikom instalacije Win-a izadje poruka tipa hard disk not detected. Kada stavim kontroler u IDE mod sve radi besprekorno a u Device Manager-u hard je prepoznat kao ide uredjaj koji radi u ultra DMA 5 modu. U Device Manager-u se vide 3 primary i 3 secondary grane a hard se nalazi na Primary Master-u na drugoj grani iako je prikljucen na SATA 1 konektor. Na ploci se pored 4 SATA2 konektora kontrolisanih od strane juznog mosta (ICH8) nalazi i 1 PATA, jedan SATA2 i jedan eSATA konektaor koje kontrolise JMicron chip instaliran na samoj ploci. Kada hard prikljucim na taj SATA 2 konektor i u BIOS-u podesim JMicron kontroler da radi u AHCI modu, uspem da instaliram sistem (instalirao sam i drajvere za doticni kontroler) koji naizgled radi dobro ali na svakih minut-dva (nema pravila) hard zakrci (kao da radi nesto) i mis pocne da koci u periodu od par sekundi posle cega sve opet radi dobro. U Device Manger-u hard je prepoznat kao SCSI uredjaj a vide se samo jedna Primary (na Master-u je DVD-RW opticki uredjaj) i jedna Secondary grana. Kako da resim ovaj problem?
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2007, 4:34   #2
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Win ne ume da se instalira na SATA i na RAID kontrolere (kazu da instalacija sa SP2 moze, nisam probao). Moras da mu podmetnes drajvere za te kontrolere pre instalacije.
Pogledaj ove teme za detalje. Poz
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12520
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=18194
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2007, 5:52   #3
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Citat:
harmon kaže: Pregled poruke
pravilno instaliram drajvere za ICH8 (ne radi se o ICH8R verziji juznog mosta) i onda mi prilikom instalacije Win-a izadje poruka tipa hard disk not detected.
Znam ja sve to i kao sto sam rekao instalirao sam pravilno drajvere preko F6 opcije, problem je u tome sto posle toga u delu kada Win treba da kopira fajlove sa diska na hard instalacija izbaci upozorenje hard disk not found ili nesto slicno. Istu verziju (sa istog diska) OS-a sam par dana ranije instalirao na AMD platformu bas u AHCI modu koristeci F6 opciju i flopy. Bojim se da je problem u ICH8 juznom mostu i njegovom sata kontroleru. Znas li ti nesto o tome?
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2007, 14:13   #4
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Ako kontroler emulira IDE drajv i Win instalacija to "proguta", onda je sa kontrolerom sve u redu. Ako instalacija i dalje ne prepoznaje disk, onda nisi nasao prave drajvere. Precesljaj CD od ploce, opet.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2007, 17:57   #5
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Driver-e sam i napravio pomocu Make Disk-a sa CD-a koji je dosao uz MB, jedan za JMicron i jedan za ICH8. Kada radi u IDE modu ti driver-i nisu ni potrebni. Za AHCI mod trebaju ali on radi samo na JMicron-u uz naravno driver-e za njega i to lose. AHCI na ICH8 ne radi uopste bez obzira na driver-e, ne mogu ni da instaliram OS. Procitao sam na Intel-ovom sajtu da ICH8 ne podrzava AHCI, ali sam nasao na netu da se mogu modovati sami driveri i da tada radi kako treba. Problem je sto ne mogu da nadjem te modovane driver-e. Znas li ti nesto o tome?
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2007, 1:09   #6
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Evo ti drajvera za floppy a evo i "uhakovani" iaahci.inf i txtsetup.oem drajveri (samo prepises preko originalnih). Mislim da ce i Intel blagovremeno da napravi odgovarajuce drajvere...
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2007, 8:13   #7
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Mislite li da nece biti problema oko AHCI-ja sa Gigabyte P35-dq6 i maxtor SATA I 120gbyta? Service pack 2 xp je u pitanju....
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2007, 8:50   #8
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Hmm, ja nisam imao problema sa SATA diskom. Nisam instalirao nikakve dodatne drajvere (imao sam tada XP 32bit SP2, sada sam na XP x64), znam samo da nije svejedno u koji SATA port na ploci nakacis HD. Vidi u upustvu za plocu sta tacno pise. Pricam napamet pa mozda i gresim.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2007, 10:12   #9
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Citat:
Wastelander kaže: Pregled poruke
Mislite li da nece biti problema oko AHCI-ja sa Gigabyte P35-dq6 i maxtor SATA I 120gbyta? Service pack 2 xp je u pitanju....
Nadam se da je Intel resio probleme sa AHCI-jem na novom ICH9R juznom mostu. S' obzirom da imas SATA 1 hard verovatno ne podrzava NCQ tako da neces ni primetiti razliku ako radi u IDE a ne AHCI modu.
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2007, 10:16   #10
harmon
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Poruke: 44
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Hmm, ja nisam imao problema sa SATA diskom. Nisam instalirao nikakve dodatne drajvere (imao sam tada XP 32bit SP2, sada sam na XP x64), znam samo da nije svejedno u koji SATA port na ploci nakacis HD. Vidi u upustvu za plocu sta tacno pise. Pricam napamet pa mozda i gresim.
Ako prilikom instalacije Win-a nisi instalirao drajvere za SATA kontroler onda ti disk najverovatnije radi u IDE modu. Ako tvoj disk ne podrzava NCQ onda nema ni potrebe da prelazis na AHCI mod.
harmon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2007, 22:26   #11
scouser
Novi član
 
Član od: 20.2.2006.
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Racunar nece da radi u AHCI modu

http://www.neowin.net/forum/lofivers...p/t457699.html
Instalacija AHCI iz wina,ako nekom treba.
scouser je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Sony-Ericsson PC Suite Nece da radi LazaLazarevic Programi za mobilne telefone 28 10.3.2010 18:52
Mozilla Firefox nece da radi alien Aplikativni softver 9 20.10.2007 20:57
DVD-RW nece uopste da radi Mr.Deeds Kvarovi 9 1.11.2006 15:00
u pio modu reze u dma nece kvazigale Kvarovi 1 25.10.2006 0:06
Problem sa mp3 playerom? Na nekom XP-u radi na nekom ne... Master Neo Foto i audio/video 7 5.1.2006 2:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com