Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.6.2014, 16:25   #1
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom DIY Hotas sistem (USB button/axis box)

Pozdrav,

Kao ljubitelj simulacija letenja, posebno serijala Digital Combat Simulator, posle visemesecnog rvanja sa tastaturom i precicama na njoj, odlucio sam da napravim nesto sto ce liciti na HOTAS sistem, tacnije na Thrustmaster Warthog. Cena ovog lepotana je oko 400-450 evra, sto je previse cak i za razmisljanje. Gledao sam i Saitekov x55 ali mi se cini da nema dovoljno dugmica, a opet ni njemu cena nije niska (oko 200 evra).

Plan je sledeci. Na raznim domacim sajtovima polovne robe bi kupio 2 dzojstika. Nisu mi bitni potenciometri/trimeri, vec sama elektronika. Samim tim sam ustedeo 2-3 hiljade koliko kostaju delovi da bi napravio svoj USB interfejs. Doduse bice mi potreban USB hub, ali opet ispadne jeftinije.

Svaki dzojstik ima uglavnom 3 ose, dve za palicu i jednu za gas. Posto vec posedujem Logitech Attack 3 joystick, dodatne ose bi iskoristio za posebne palice za gas, dok bi preostale iskoristio za nesto (jos uvek nisam definisao sta). Portove za dugmice bi iskoristio za toggle switcheve. Ono sto me interesuje, posto bi uglavnom koristio ON-OFF toggle switch i eventualno ON-OFF-ON switch, da li bi mogao vec postojecu elektroniku za push-button koji se nalaze na dzojstiku, da iskoristim za toggle switcheve, gde bi za ON-OFF koristio samo jedan push-button, dok za ON-OFF-ON dva push-button?

Dolazimo do glavnog dela. Posto dzojstici uglavnom imaju malo dugmica (svega 3-4), palo mi je na pamet da iskoristim neku staru USB tastaturu i da iz nje izvucem elektroniku i interfejs za dugmice. Pitanje da li je to izvodljivo, tj. da li kompjuter moze da prepozna drugu tastaturu kao button box? Takodje interesuje me i da li je moguce da se vise tastera koristi kao interfejs za switch prekidace, posto su mi jako potrebni?

Ovo je otprilike neki plan. Planiram ovo da napravim vec godinu dana ali ili nemam vremena ili nemam para, pa sam sad resio da konacno napravim jako potreban button box. Ako neko od vas ima bolji predlog, slobodno neka kaze

Inace, sto se tice izrade kompletne elektronike, gledao sam ovo: http://www.joysticks.ru/download/fil..._Manual_v1.pdf

Cena ovog mikrokontrolera (atmega16) nije velika, mogu da ga nabavim do 500 dinara po komadu, ali jako veliki problem mi pravi njegovo programiranje i izrada programatora jer to do sada nikada nisam radio niti sam imao prilike da se sretnem sa tim. Moje znanje elektronike se svodi na izradu FM prijemnika i predajnika

Sta mi vi preporucujete? Metodom stapa i kanapa (kupovina dzojstika/tastature), ili da napravim celokupnu elektroniku sam?
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2014, 15:57   #2
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: DIY Hotas sistem (USB button/axis box)

Nemam pojma sta je HOTAS sistem, sto se tastature kao interfejsa za dodatnu dugmad mozes da je iskoristis samo je bitno ako u nekom momentu moras da ispritiskas 10ak tastera u maltene isto vreme da je pre toga mapiras da vidis gde se javljaju konflikti, vecina tastatura trokira kad pritisnes vise dugmadi odjednom. Takodje nisam igrao te igre, proveri za svaki slucaj da li uopste mozes da u podesavanjima namestis da su ti neke kontrole na jednom dzojstiku, druge na drugom a ostatak na tastaturi. Ima softvera koji ove stvari resava ali je daleko od savrsenog.

http://www.arcadespareparts.com/ imaju kvalitetne sanwa stikove za arkadne masine i slicne stvari, mozda nadjes nesto korisno. Nisam imao problema sa dostavom i placanjem.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2014, 18:21   #3
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: DIY Hotas sistem (USB button/axis box)

HOTAS sistem je skracenica od Hands-on-Throttle-and-Stick. Vise o tome ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/HOTAS

U sustini kontrola aviona i avionskih sistema bez podizanja pomeranja ruku sa rucice za gas i upravljacke poluge.

Juce sam ceo dan proveo goglajuci koje je najefikasnije moguce resenje bez koriscenja home-made elektronike, i naisao sam na Arduino Mega platformu. Vecina home kokpit sistema je uradjena bas uz pomoc Arduino Mega ili cak vise njih. Ono sto mene zanima je sledece:

Nasao sam ovaj model: http://arduino.cc/en/Main/arduinoBoardMega2560 po veoma pristupacnoj ceni od oko 3000 dinara, sto se uklapa u moj budzet.Medjutim nije mi jasna njegova specifikacija. Naime na oficijalnom sajtu pise da ima 54 digitalna I/O pina od kojih 15 imaju nekakav PWM output. Takodje ima 16 analogna input pina. Uz maksimalnu iskoriscenost tih pinova, koliko ja zapravo mogu da imam (maksimum) push-buttona, toggle buttona i potenciometra/trimera? Voleo bi kada bi mogao da iskoristim sve, jer u igri DCS A10C svako dugme u kokpitu ima svoju funkciju, a to znaci mnogo dugmica

Takodje me interesuje da ukoliko podrzava "samo" 54 push-buttona, da li to znaci da na primer jedan ON-OFF-ON toggle-switch zauzima 2 pina ili sta vec i kako se to racuna? Meni bi trebalo nekih 10-15 ON-OFF, 6-7 ON-OFF-ON prekidaca dok bi ostalo iskoristio za obicne push-buttone (koristio bi mikro-prekidace). Bilo bi lepo ako bi moglo da se ubaci i led diode koje bi bile direktno vezane na izvor struje (to su valjda ovi PWM pinovi) cisto radi estetike.

P.S. Na ebay-u sam nasao masu kineskih kopija Arduino Mega 2560 koje su po 10-tak evra jeftinije nego originalan Arduino. Koliko su oni pouzdani, posto su im specifikacije potpuno iste kao i Arduino?
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2014, 20:39   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: DIY Hotas sistem (USB button/axis box)

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
P.S. Na ebay-u sam nasao masu kineskih kopija Arduino Mega 2560 koje su po 10-tak evra jeftinije nego originalan Arduino. Koliko su oni pouzdani, posto su im specifikacije potpuno iste kao i Arduino?
Kopije su OK na papiru i po karakteristikama ali nisu podržane i opšti je haos ako ti nešto zapne, a ušteda 10 evra i nije neka, tako da bih ja ipak išao na original Arduino kontroler
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2014, 15:57   #5
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: DIY Hotas sistem (USB button/axis box)

PWM je za motore, to ti ne treba.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2014, 3:37   #6
drNesh
Član
 
Član od: 18.1.2007.
Lokacija: Brcko
Poruke: 340
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 26 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku drNesh
Određen forumom Re: DIY Hotas sistem (USB button/axis box)

http://www.ricardo.ch/kaufen/compute...v/an737410744/
Trazi u evropi polovno, to ti najjeftinije i najbolje.
drNesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Ne mogu da biram koji sistem BMWM5 Kvarovi 2 16.9.2010 19:40
Upomoc, ljudi, sistem mi je nacisto odlepio! Fibonacci Kvarovi 7 16.9.2010 12:04
Zlostavljaju mi tastaturu (ploca ili sistem, a mozda i zajedno) Suhoj Kvarovi 11 25.8.2008 9:34
Opera mi ubi sistem Monk Psycho Operativni sistemi 12 12.3.2006 5:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com