Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.1.2008, 13:45   #1
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Sta mi treba za wireless?

Pozdrav svima.
Ukazala mi se mogucnost da se povezem na wireless, pa posto nemam pojma nista hteo sam da postavim par pitanja.

Zvao sam provajdera i oni mi rekose sta mi treba od opreme

Antena Hyperlink 24 i AP tp link 501g.
Prvo bih hteo da pitam sta mi je od toga stvarno neophodno.
Posto se mesto sa kojeg ide signal nalazi na 100 metara od mene, da li mi stvarno treba ta veilka antena?
Drugo sto bih pitao je da li ja to mogu sam da povezem?
Jel to nesta komplikovano ili i nije nesto specijalno?

Ajde za pocetak samo ovoliko, pa kad se upustim u to pitacu dalje.
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 14:35   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

NA tolikoj udaljenosti ovi zahtevi jesu možda malo preterani, ali, ako ti provajder to zahteva moj ti je savet da ih ispoštuješ. Prvo zato što posle neće moći da ti kažu "E pa mi smo ti rekli uzmi to, a ti nas nisi slušao, zato ti je prijem loš...", a drugo, zbog same konekcije, iz ličnog iskustva znam da na wireless opremi ne treba štedeti...

U suštini povezivanje ne bi trebalo da bude komplikovano. Iz antene ti treba malo kabla (do 2m) koji na kraju im RP-SMA konektor koji povezuješ na AP, a iz njega ide klasičan UTP LAN kabal u mrežnu kartu tvog kompa. Ovakav način je višestruko pogodniji od klasične PCI karte. ali da ne detaljišem... Samo jedna napomena, kod tog AP-a je ponekad potrebno flashovati firmware, onaj sa kojim dolazi ponekad zna da pravi probleme...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 15:05   #3
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Jos nesto : ako ti je antena npr. na krovu kuce (meni je bila) dobro zastiti AP.
I da, koji provajder je u pitanju, ako smem da znam?
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 15:48   #4
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Provajder je "Art Communiactions".

Od cega treba da zastitim AP (od groma pretpostavljam), i kako?
Jel mogu antenu da ubacim u tavan?

I koju bi alternativu mogao da uzmem umesto ove antene i AP-a, posto ih je nesta tesko naci.
Niko nema ili ce imati krajem februara, a bas mi se ne ceka toliko.
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 17:21   #5
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Nasao sam AP, ali antene ni za lek.
Koju predlazete umesto Hyperlinka?
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 18:31   #6
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Ta konfiguracija sto su ti rekli je teski overkill, mislim 24dbi za 100 m, pa to gotovo mozes kabl da razvuces, ja sa tom antenom imam na 2 km imao odlican signal tokom snezne mecave, kise, ma bilo cega. Takodje za tu razdaljinu ti ne treba AP, moze i kartica da ti odradi posao ( osim ako bas zahtevaju AP).
Umesto da za antenu i ap platis preko 12 hiljada moj predlog ti je da uzmes neku od 15 a verovatno moze i od 12 dbi da ti posluzi ,a duplo su jeftinije, sto se tice AP mozes i da uzmes 340G umesto 501G, trebalo bi da ti odradi posao bez problema. Ovo samo ako kazu da ti je AP obavezan, u suprotnom uzmi karticu sa tim spec za konekciju, cene su im od 20e pa navise.
Ako kupujes preko njih onda je jasno zasto su ti predlozili ovu opremu, ako imas izbora idi u netiks pa tamo kupi, ako je obavezno da kupis preko njih onda ti nema pomoci.
Takodje je moguce da su ti predlozili ovu opremu cisto da bi uvek imao maximalan signal, ali opet ti kazem, to je bas nepotrebno na razdaljinu od 100 m.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 19:22   #7
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Nije pametno da ti bude na tavanu jer je (iz nekog razloga) bitna vidljivost druge antene. To mi bas nije jasno, posto su u pitanju radio talasi, a njima ne bi trebali da smetaju ne-metalni predmeti tipa krova i td. Ali meni je antena pravila problem kada u prolece olista orah, i nema vidljivosti. Mozete li pls da objasnite ovo?
Jes' da je offtopic, ali da ne otvaram novu temu...
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2008, 21:26   #8
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Ne uslovljavaju me nicim.
Dali su mi telefon nekog lika koji to radi za njih i on mi rece, ako hocu da to uradim kako treba da uzmem to.
E sad, AP sa resio da uzmem taj (4200din, jedva sam ga nasao), jedino antena mi ostaje. Hyperlink nema nigde. Sta da uzmem umesto njega? Bitno mi je da radi kako treba. Znaci kvalitet.

Netiks sam zvao, ali oni su kaze samo veleprodaja, pa da idem u neku radnju blizu njih, pa da vidim tamo.....blablabla.
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2008, 0:29   #9
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Pa idi u netiks, tj ima neka radnja tu 50m od njih u bulevaru , tamo platis dobijes neku fakturu i sa njom odes do netiksa i podignes opremu.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2008, 15:01   #10
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

He.
Zvao sam Artcom da pitam da oni dodju to da mi namestaju.
Oni mi rekli da uzmem bilo koji TP Link AP (nije bitno posto sam blizu) i panelnu antenu 18db.
Naravno, da zovem netix, kod njih toga ima. Zvao netix, nemaju nista.
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2008, 16:05   #11
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Citat:
fingerprint kaže: Pregled poruke
Nije pametno da ti bude na tavanu jer je (iz nekog razloga) bitna vidljivost druge antene. To mi bas nije jasno, posto su u pitanju radio talasi, a njima ne bi trebali da smetaju ne-metalni predmeti tipa krova i td. Ali meni je antena pravila problem kada u prolece olista orah, i nema vidljivosti. Mozete li pls da objasnite ovo?
Jes' da je offtopic, ali da ne otvaram novu temu...
Moras prouciti prirodu samih elektromagnetnih talasa da bi dobio odogovor na to pitanje.Ukratko talasi visoke ucestalosti (konkretno 2,4Ghz) su osetljivi na vlaznost vazduha tako da sa rastom vlaznosti slabi signal koji se prenosti jer ih cestice upijaju i sto je frekvencija veca i slabljenje je vece.Znaci talas na 2,4GHz je znatno osteljivij na ovu pojavu nego na primer signali iz VHF podrucja.Takodje radio talasima pomaze jonosfera koja ih reflektuje pa se oni vracaju na zemlju ali talas na 2,4GHz se reflektuje u mnogo manjoj meri.Takodje solarni vetrovi uticu na slabljenje signala.Iz ovoga se zakljucuje da je talas na 2,4GHz dosta podlozniji slabljenju od nizih frekvencija poput radio talasa i samim tim se ne moze slati/primati kao i radio talas i zato se proizvode posebne antene i ostali sistemi za prenos talasa.Treba uzeti u obzir i propise koji deklarisu maksimalnu jacunu signala koji se emituje tako da niko ne moze emitovati signal jacine 1GW koji bi pokrio sve zivoNaravno zapitate se zasto se onda koristi visoka ucestanost i tu postoji kratak odgovor a to je da se prenese vise informacija za isto vreme.Polako se prelazi na jos vecu ucestanost od 5GHz zbog vece brzine kao i zbog izbegavanja interferencija sa nekim drugim uredjajima koji rade na 2,4GHz(u nekim zemljama se koristi u radio amaterstvu,mikrotalasne peci rade na toj ucestalosti kao i neki modeli toki-vokia i bebi slusalica).
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
fingerprint (23.1.2008)
Stara 23.1.2008, 17:08   #12
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Zadnji put sam kupovao u netiksu pre godinu dana, a icu skoro sa nekim ortakom ponovo, uglavnom ono sto drze u cenovniku to nabavljaju, e sad oni to izgleda rade po principu sitne bakalince, tj nabave male kolicine pa kad rasprodaju cekaju sledecu turu, i meni se desilo jednom da nemaju pa sam cekao 2,3 nedelje. Mozes da trazis po gradu, meni je bitna usteda pa tamo kupim, a i cekam kad nema.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2008, 13:15   #13
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Ajde da pitam i ovo.

Kabal iz antene ide u AP (umesto njegove antenice) i onda iz AP mrezni kabal u komp.
I jel to citava mudrost oko povezivanja?
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2008, 19:53   #14
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Jeste, ali sve kontakte koji su napolju moras da izolujes, dobijes sa antenom i neku rastegljivu gumu, pa nju obmotaj oko vrha feeda na anteni, na mestu gde kabl izlazi iz njega i gde se spaja sa kablom koji ide u ap. Ova mesta posle i obmotaj izolir trakom da ti guma ne popuca od sunca i kise.Takodje ako mozes postavi ap ispod krova, to ti je bolja opcija nego da ga stavljas u externo kuciste. Ovo odradis sam ako naplacuju montazu opreme, a ako im je fixna pristupna taksa pusti njih da se dave sa postavljanjem.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 2:31   #15
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Ne može uvek da se stavi antena ispod krova, a kod wirelessa to često i ne valja, jer onda na signal mnogo utiču vremenske prilike, recimo kiša. Sem, naravno, ako ti je provajderov AP prekoputa.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 9:57   #16
iradic
Novi član
 
Član od: 22.1.2008.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Citat:
nebojsa986 kaže: Pregled poruke
Takodje ako mozes postavi ap ispod krova, to ti je bolja opcija nego da ga stavljas u externo kuciste.
Eto sad.
Ja kako sam njih skapirao, oni bi AP da stave negde kod kompjutera.
iradic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 10:18   #17
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

Ja imam wireless router u koji mi dolazi ADSL modem pa onda prakticno u opsegu pokrivenosti svaki WiFi automatski ima internet. Medjutim, u nekim delovima zgrade mi je signal slab.

Koje su mi opcije da pojacam signal (da li da budzim konzerve na antene i slicno)?

Da li bi mi wireless AP uredjaj pomogao u smislu sto bi on valjda trebao da primi signal u zoni pokrivenosti i da ga salje dalje i time prosiri zonu?
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2008, 13:36   #18
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: Sta mi treba za wireless?

@ iradic Mogu oni da ti stave AP pored PCa ako ti je antena na prozoru a komp pored prozora, bitno je da ne brkas antenski i lan kabl, antenski kabl je 'gotov' prozivod, tj ne moze mu se menjati duzina i kupujes ga na duzine od 1m, 3m 5m ili 7m, stim sto je kraci to bolje, dok lan kabl mozes da razvlacis preko 90 m.
@ genuis najbolja opcija (tj najisplativija) su konzerve, interne antene koje bi ti posluzile su oko 20e,a da li moze da radi tako kako ti treba zavisi od toga koje rezime rada porzava tvoj AP.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Wireless ADSL Gateway -> Desktop + Laptop stevan1986 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 13.11.2007 19:12
Wireless za laptop pracka Prenosni računari 3 30.5.2007 21:03
wireless + zicni lan Flexy Komunikacioni uređaji i umrežavanje 4 12.5.2007 0:02
Wireless ili ne xporter Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 4.3.2007 16:31
Treba da kupim mikrofon... jovbranko ŠDK - Zvuk na računaru 8 2.6.2006 14:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com