Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.1.2006, 12:06   #1
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Exclamation Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Ovo mislim da se tice svih nas kojima kompjuter stoji u hladnoj prostoriji, Pa se desava da zbog veoma niskih temperatura mislim ispod -15C pocinju da se desavaju problemi sa masinama, recimo meni i mojim drugovima je prosle zime nekoliko puta padao sistem i desavali su se razni problemi, a sada kada mi se kompjuter "ohladi" na preko -15C ponekad kuler pocne da bruji drugacije neko vreme dok se ne zagreje , ponekad trebam nekoliko puta da restartujem racunar da bi se podigao sistem (napise se mi da ne moze da ucita neki fajl iz sitema32) ili jednostavno dosta uspori podizanje sistema, a sto me najvise plasi to je sto i monitor pocne da se kvari to jest pocne da cudno trepce i namagnetise se. Pa se pitam sta je najbolje uraditi da bi spasli kompjutere od hladnoce, Mozda je najbolje ne iskljucivati ih uopste cak ih ne stavljati ni u "Stand by" dok ne prodju ove hladnoce. ili je mozda ipak bolje skroz ih iskljucivati. Sta vi mislite o svemu tome
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 12:59   #2
GaVrA
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 189
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GaVrA Slanje poruke preko MSN-a korisniku GaVrA
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

ja sam pre imao problem da mi se na monitoru pojave linijice i neshto tako shto sam reshio sa drajverima za grafichku za xp media centar a ne xp!

elem kad ugasim komp na sat-dva pa ga upalim chuje se ne normalno... prilikom prvog paljenja prodje ono uchitavanje "windows xp" i taman da uskochi u desktop CAP! crn ekran... ok restart... opet taman da uskochi u desktop CAP!!! ono s_r_a_nj_e sa pochetka posta!!!! i iz trece mi udje i radi normalno...



btw da pitam kolko moze da se komp druzi upaljen maximalno? ja ga drzim i po 4-5 dana... vecinom vremena je download... ponekad igram neshto... surf i tako to... pa te stoga mislim da mogu da ga drzim i josh duze... i dajte neki link za neki program gde mogu da nadgledam temperaturu procesora i ostalih s_r_a_nj_a! thnx unapred
GaVrA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 13:04   #3
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Hm... glavno pitanje je zašto ti se računar nalazi u prostoriji gde je -15c? Ko uopšte može da radi za njim? Daj neko grejanje
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 14:25   #4
RaLe
Novi član
 
Član od: 10.1.2006.
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Citat:
GaVrA kaže:
btw da pitam kolko moze da se komp druzi upaljen maximalno? ja ga drzim i po 4-5 dana... vecinom vremena je download... ponekad igram neshto... surf i tako to... pa te stoga mislim da mogu da ga drzim i josh duze...
Pa, ako imas stabilan napon, bolje je za racunar da bude stalno ukljucen, jer su mu tad varijacije temperature i napona najmanje. Jedina mana toga je sto brze propadaju kuleri, jer stalno rade.
RaLe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 14:48   #5
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Imam server koji stoji u prostoriji u kojoj je kao i napolju hladno/toplo i nikad nije bilo problema... radi evo vec trecu godinu 24/7...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 16:56   #6
komunista
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: BG
Poruke: 88
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Citat:
oluja kaže:
Imam server koji stoji u prostoriji u kojoj je kao i napolju hladno/toplo i nikad nije bilo problema... radi evo vec trecu godinu 24/7...
da nije to neki od App na nekom soliteru u blokovima na NBGD wireles mozda
komunista je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 17:07   #7
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Citat:
Predrag Stankovic kaže:
kompjutere od hladnoce, Mozda je najbolje ne iskljucivati ih uopste cak ih ne stavljati ni u "Stand by" dok ne prodju ove hladnoce. ili je mozda ipak bolje skroz ih iskljucivati. Sta vi mislite o svemu tome
Pa kad nisam kući, onda ne palim peć u sobi i tada je hladno. Ovih dana dok su bile nepodnošljive temperature, jednostavno prekrijem kućište sa nekim ćebetom i to je to. Inače, prošle zime mi se dešavalo da prilikom velikih hladnoća uopšte nisam mogla da podignem sistem. Tek kad se soba ugreje...
A ovo sa prekrivanjem kućišta najviše praktikujem zbog kondenzacije, ne želim ni da razmišljam šta može da se desi...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.1.2006, 23:55   #8
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Iz licnog iskustva:
Kancelarije k'o kancelarije nocu se ohlade i eto muke za kompove.
E sad, u jednoj kancelariji, koja se ne greje, su dva kompa koji su upaljeni polovinom 2000. god i nisu radili samo kad nestane struje. Znaci, neprekidno vec pet i po godina i bez i jednog problema ili zastoja rade. Malo sam se plasio kad zimi udari minus, ali pregurali su.
U drugim kancelarijama kompovi se pale i gase na pocetku i kraju radnog vremena. Pri paljenju kompa (samo zimi) cuje se buka, zavijanje i cviljenje prvih minut, dva dok se ne zagreju, a posle je sve O.K. Zato sekretarice imaju nalog da cim dodju upale dodatne grajalice, bar malo zagreju kancelarije i tek onda pale kompove. I naravno tada nema "cudnih" zvukova.
Naravoucenije: kad je bio udario minus u proslih 10-ak dana, poucen iskustvom iz ne zagrejanih kanc. trazio sam da se svi kompovi i monitori ostavljaju ukljuceni do daljnjeg. I preziveli su svi !
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2006, 5:04   #9
By Bojan
Banned
 
Član od: 30.1.2006.
Lokacija: zemlja Nedodjija, mjesto Niodaklevci, selo Veselo
Poruke: 90
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku By Bojan
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Kod mog frenda, smo klokovali Celeron Tualatin 1.3 na 1733 i sta se desava, posto je bila hladna soba, bolje reci ledena, racunar se restartuje posle odredjenog vremena, pa smo skontal na vrijeme i digli na nevjerovatnih 2015 MHz sad radi bez problema, i mislim da je to moje najbolje overclockersko djelo, Ploca ASUS Tusl2-c, 512 MB PC166 ram i kuler od nekog Durona 750 hehehe
By Bojan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2006, 12:09   #10
GaVrA
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 189
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GaVrA Slanje poruke preko MSN-a korisniku GaVrA
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Citat:
RaLe kaže:
Pa, ako imas stabilan napon, bolje je za racunar da bude stalno ukljucen, jer su mu tad varijacije temperature i napona najmanje. Jedina mana toga je sto brze propadaju kuleri, jer stalno rade.
a kako ja to da znam? to za napon?

i jel ima neki program?
GaVrA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2006, 13:33   #11
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Sto se tice proteklih 10-tak dana moja makina je radila non-stop zajedno sa monitorom.
U stvari moja makina non-stop i radi.Samo se monitor gasi.
Tako da je i on malo grejao sobu u kojoj se nalazi.
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2006, 13:57   #12
tool.keenan
Član
 
Član od: 9.1.2006.
Poruke: 176
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

ja sam gledao klip na tom's hardware kako hladi procesor tecnim azotom na -178 stepeni a plocu kompresorom i to bez ikakvih problema
tool.keenan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2006, 22:03   #13
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

U uputstvu koje se dobija uz hardver lepo piše koje su temperature preporučene za skladištenje (kad hardver ne radi) a na
kojima je preporučljivo koristiti ga. Zavisno od proizvođača ovi podaci se kreću otprilke od
0-60 (skladištenje) i od 10-40 (kada se koristi). Pritom ove vrednosti predstavljaju temperaturu vazduha a ne hardvera.
Neko je pomenuo klokovanje P4 na tom's hardware. Proc i northbridge mogu da izdrže tako ekstremno niske temperature (i u pitanju je
-198 C, što je "prirodna" temperatura tečnog azota), ali hemkalije koje su u kondenzatorima koji služe za "peglanje" napona se jednostavno smrzavaju
na niskim temperaturama i tad su neupotrebljivi a mogu i trajno da se oštete. I ja smatram da je bolje da je komp uključen kad je već
izložen tako niskim temperaturama nego da se pali i gasi, jer tad su elektroliti koliko-toliko topliji zato što se koriste.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2006, 22:05   #14
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Citat:
GaVrA kaže:
a kako ja to da znam? to za napon?

i jel ima neki program?
Potraži program Speed Fan na netu i imaćeš potpun uvid u sve napone, brzine obrtaja venilatora i još ponešto.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2006, 11:30   #15
GaVrA
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 189
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GaVrA Slanje poruke preko MSN-a korisniku GaVrA
Određen forumom Re: !!!VAZNO!!! Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Citat:
Rocker kaže:
Potraži program Speed Fan na netu i imaćeš potpun uvid u sve napone, brzine obrtaja venilatora i još ponešto.
thnx
GaVrA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2006, 11:42   #16
taximetar
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: BG
Poruke: 135
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku taximetar Slanje poruke preko Yahooa korisniku taximetar
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Meni se isto dešava da kada ga isključim iz napona i ostavim tako 10tak dana u nezagrejanoj prostoriji neće da se digne, a lampica od harda gori bez prekida ali se on ne cuje da radi. Napominjem da je sigurno zbog hladnoce jer da je do napajanja ovi simptomi bi se i leti dešavali.Zato ga prvo ukljucim u struju i monitor na stand by, bar pola sata, posle toga nema frke,a dotle se i prostorija zagreje,.. moj ti je savet strpljen spašen
taximetar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 1:42   #17
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

U ovom je pogledu sva elektronika ista, izuzev LCD ekrana i baterija koje pate od niskih temperatura mnogo više. Ventilatori se čuju zato što se mazivo na niskim temperaturama stegne (a već je "iskombinovano" sa prašinom i duvanskim katranom) i ne podmazuje već otežava kretanje (suvo trenje), i tu je realna opasnost da istima izgori motor zbog preopterećenja, ili da kraće traju. Niska temperatura, u biti, osim gore pomenutim kondenzatorima, svemu ostalom prija (ali ne i nama), i nije sama po sebi problem. Pravi problem je kondenzacija (moisture) do koje dolazi kad se dobrano olađenom kompu dogodi topao vazduh u naglo zagrejanoj prostoriji, ali, i kad se radi u tako hladnoj prostoriji, zato što izdisanjem iz organizma izbacujemo popriličnu količinu tečnosti koja se kupi i u kompu. U takvim uslovima, ubedljivo je najbolje držati ih non-stop upaljene da se temperaturni šokovi i hladna paljenja što više izbegnu. Ili ih izgasiti i zaboraviti do proleća...
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2006, 19:57   #18
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Lightbulb Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Ja taj problem rešavam tako što grejem kućište
Non - Stop mi radi folding@home
Em se grejem, em napreduje nauka
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	bez naslova.jpg
Viđeno:	174 puta
Veličina:	44,5 KB
ID:	726  
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2006, 19:18   #19
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

na zalost, ja sam imao losa iskustva sa hladnocom, sto se kompova tice...par hdd je crklo, verovatno zbog varijacija temperature, prostorija je bila kao led, ako ne i ispod 0...a komp se odmah palio....
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2006, 19:59   #20
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.133
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.352 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Kompjuteri i ekstremna hladnoca

Zato je meni soba uvek na 2x stepeni(male varijacije).Realno nisam imao vecih problema sa hladnom prostorijom(sem sto se kuzer zamrzo tj. crko).
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com