Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.1.2009, 11:09   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom 02/2009 „Kapetan kombuha”

Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2009, 19:21   #2
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

O novoj kolumni.... Nishta novo, vishe kao mali omnibus prethodno objavljenih kolumna.
I opet se vata nuklearke. Pa gde bre Srbima to da dash, odmah bi neki pich**jz napravili
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
Al3k5an9ar (31.1.2009), Denis (31.1.2009)
Stara 31.1.2009, 21:08   #3
Denis
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 70 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Malo dosadno u početku ali posle je zanimljivo... zadovoljan sam
Denis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2009, 21:12   #4
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

A sta reci covek je nasledio citavu stranu u "svetu kompjutera" a p ise ciste gluposti, imao bih vise razumevanja kada bi pisao recimo o aktuelnoj situaciji u zemlji i svetu.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2009, 21:15   #5
nikos
Član
 
Član od: 11.4.2007.
Poruke: 176
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 47 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Mogu samo da zamislim Nuklearku u Srbiji.
Svadja upravnih odbora ko ce da doje na celo, dal je iz ove ili one stranke,
radnici pobesneli zbog kasnjenja plata zatvaraju se u postrojenja sa teskom vodom, preteci da ce da cupaju cevi. Organizovane ekskurzije i posete poznatih licnosti , svakpdnevni clanci i vesti o pretnnji teroristickih grupa da ce da izvrse napad na ...
Ma fali nam ... nuklearka
nikos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 13:59   #6
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
nikos kaže: Pregled poruke
Mogu samo da zamislim Nuklearku u Srbiji.
Svadja upravnih odbora ko ce da doje na celo, dal je iz ove ili one stranke,
radnici pobesneli zbog kasnjenja plata zatvaraju se u postrojenja sa teskom vodom, preteci da ce da cupaju cevi. Organizovane ekskurzije i posete poznatih licnosti , svakpdnevni clanci i vesti o pretnnji teroristickih grupa da ce da izvrse napad na ...
Ma fali nam ... nuklearka
Francuzi, Japanci, Amerikanci, Rusi, Englezi, etc... nesto ne znaju sto mi znamo?
Mozda to bude jedino resenje da ne budemo vecno u nekoj energetskoj krizi...?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 15:38   #7
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Koji smor od teksta, prvi deo je katastrofalan a ni drugi nije mnogo bolji, o kakvim je on glupostima poceo da pise.

Ali se slazem po pitanju nuklearke i titlova, sto jes jes
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 21:17   #8
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

E ako ne naprave nuklearnu elektranu na sred slovenske plaze,**** mi oca!

Mada mogu zamislit Niksic...... zatvore zeljezaru i na njeno mjesto posade nuklearnu elektranu! pukla bi nam pogibija! nasli bi ovi nasi lopovi neku foru da je preopterete.

Inace,kad sam vec kod kolumne,Niksica, nas bioskop ne radi vec dobrih 8 godina.Evo su se ove godine sjetili da ga renoviraju!
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 22:08   #9
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Добра колумна... Можда је више за Политику, али дешава се кад неко ко не чита дневне новине почне да их чита (и нормални полуде).
Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Francuzi, Japanci, Amerikanci, Rusi, Englezi, etc... nesto ne znaju sto mi znamo?
Mozda to bude jedino resenje da ne budemo vecno u nekoj energetskoj krizi...?
Они "производе" то "што ми не знамо" тако да можемо да их искључимо из наше приче. Наше решење је у искоришћењу обновљивих извора енергије, па ако баш "зафали" онда нуклеарка.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2009, 22:23   #10
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Da li je Srbiji sa 8 miliona stanovnika zaista neophodna nuklearka? Tolike reke dzudze neiskorishcene (o Djerdapu 3 se vec 20 godina pricha), kada su Rusi hteli da vrshe gasifikaciju ugljenih izvora, nashi su se opet pravili gluvi (a gasifikovani ugalj ima TRI do CETIRI puta vece iskorishcenje), ali je zato glupa nuklearka reshenje. Ma nije nego

Iako su Qzmini tekstovi zanimljivi, nemaju bash mnogo veze sa realnoshcu...
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2009, 15:26   #11
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Ide ovako (citiram): made in Serbia, "pirsing" (piercing), bad, news, all around, whining, late, father, shit, fan, is it possible (?), but I digress, "remarkabilan" (remarkable), hook, bullcrap, seriously, moving on, well, yeah, perhaps, clone, trooper (ne "tropper"), raping, cya, in, days.

Pored ovih, MK je u članak (ako ono što piše na strani 101 februarskog broja može/treba tako da se nazove) silom prilika umuvao i pet-šest srpskih reči i izraza.
Ukoliko neko misli da je ovo najgore izdanje kolumne "Ja, igrač" [ев(е)р!] - potpisujem, i dodajem da su rečenice "Nikada nisam ništa pametno saznao iz novina. Kad bolje razmislim, malo toga korisnog sam isisao iz knjiga,..." nešto najbezveznije što sam u životu pročitao. U štampi, a i onako. Pogotovu ako se ima u vidu da je to napisao neko kome (valjda) od prodaje novina zavisi koliko redovno će da jede. Pa sve i da je mislio samo na dnevne novine.

Da ne bude baš samo kritika: citirani "prevod" iz filma "Zvezdani ratovi: Druga epizoda" je antologijski ("Spustite nas u skupštinsko dvorište"! )!

Poslednja ispravka: zoran845 (2.2.2009 u 15:38)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
Eni (2.2.2009), Nash Knight (9.2.2009), Nergal (2.2.2009)
Stara 2.2.2009, 17:20   #12
Petar
Član
 
Član od: 1.2.2006.
Lokacija: Beograd,Vracar
Poruke: 137
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 33 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Petar
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Mislim da je zoran delimicno upravu,da ne znam engleski pretpostavljam da bi pored SK morao da kupim i onaj rechnik-ciglu,od 1000 strana,da bih jelte,mogao da procitam casopis...ako mu se toliko svidja englski,neka pise samo na njemu....Mada bih se slozio sa njim da iz novina i knjiga nisam procitao nista zanimljivo...mozda ce neko reci da je to katastrofa nase omladine,ali ja ostanem prosvetljen posle jedne epizode "discovery science"-a daleko vise nego posle 4 sata chitanja lektire....
Petar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Petar na korisnoj poruci:
Auror (2.2.2009)
Stara 2.2.2009, 17:56   #13
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

o boze, iskreno se nadam ces ubrzo skontati koliko nisi u pravu.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Doolio na korisnoj poruci:
dkdnt (3.2.2009), ledilo (2.2.2009)
Stara 2.2.2009, 17:58   #14
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Petar kaže: Pregled poruke
Mada bih se slozio sa njim da iz novina i knjiga nisam procitao nista zanimljivo...mozda ce neko reci da je to katastrofa nase omladine,ali ja ostanem prosvetljen posle jedne epizode "discovery science"-a daleko vise nego posle 4 sata chitanja lektire....
To može eventualno da znači da je izbor lektire loš ili neprilagođen učenicima, a ne da iz toga treba izvoditi krajnje (i šokantno tupave, dodao bih ) zaključke o knjigama uopšte. Isto važi za štampu, u koju spada i SK i mnogi dobri časopisi.

@Peter
Da ne bude zabune i povoda za svađu, ovo u zagradi se nije odnosilo na tebe već na cenjenog gospodina kolumnistu.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2009, 15:34   #15
Nikola Milosavljevic
Član
 
Član od: 31.10.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 317
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Nikola Milosavljevic Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nikola Milosavljevic Slanje poruke preko Yahooa korisniku Nikola Milosavljevic Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Milosavljevic
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Nalazim da su mi Kuzmini tekstovi poprilicno zanimljivi, ali ovaj put je zaista preterao sa ovim ubacivanjem engleskih reci i izraza. Izgleda da ce na kraju samo engleskim i pisati.
Nikola Milosavljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2009, 16:33   #16
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Red face Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Kad je Quzma pomenuo loše titlovanje pristih se Enterprisea na Avali )

Maaajko moja! Sećate li se tih nebuloza?

Dampening field - Mokro polje ?!?!
aaaahhhhh!

Nego sad ponovo gustiram DS9 na HRT-u i mora im se priznati da stvarno prevode radi poznavalac materije. Npr Worf kaže "I contacted Klingon home world", prevod ide "Kontaktirao sam Qo' NoS" (znači zna naziv i to još Klingon spelling, nije se zeznuo sa English transliteracijom Kronos).
Respect

btw
Što se tiče engleskih varvarizama neko može to da radi tj. može to da "pull off" ,a neko ne može.
Quzma to radi sa šarmom i nepretenciozno i meni to apsolutno ne smeta u njegovom izvodjenju, čak štaviše vrlo mi je zabavno

Poslednja ispravka: blueboyns (3.2.2009 u 17:08)
blueboyns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blueboyns na korisnoj poruci:
oluja (3.2.2009)
Stara 3.2.2009, 19:06   #17
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
blueboyns kaže: Pregled poruke
btw
Što se tiče engleskih varvarizama neko može to da radi tj. može to da "pull off" ,a neko ne može.
Quzma to radi sa šarmom i nepretenciozno i meni to apsolutno ne smeta u njegovom izvodjenju, čak štaviše vrlo mi je zabavno
I meni je zabovno i ne smeta mi. Ali me mnogo vise odusevljava kad neko sjajno poznaje srpski jezik,i kad zna da koristi neke krajnje akademske izraze.
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2009, 19:42   #18
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Citat:
Petar kaže: Pregled poruke
Mada bih se slozio sa njim da iz novina i knjiga nisam procitao nista zanimljivo...mozda ce neko reci da je to katastrofa nase omladine,ali ja ostanem prosvetljen posle jedne epizode "discovery science"-a daleko vise nego posle 4 sata chitanja lektire....


Postoji nekoliko reči za ljude koji smatraju da iz knjiga nisu naučili ništa korisno. One se kreću od bezobraznih do blago uvredljivih pa ih ovde neću navoditi.

Neki od ljudi koji su "prepametni za knjige" su nepismeni pa nisu ni čitali knjige, drugi su čitali knjige ali ih nisu shvatili, treći su prosto čitali pogrešne knjige. Ako nekom ko izjavi nešto slično onome što je qzma rekao, ne odgovara ni jedan od ovih modela, onda je po svemu sudeći uverenje da je trenutna suma znanja i intelektualnih sposobnosti koju dotični poseduje dovoljna da se odbace apsolutno sva druga znanja i mudrosti koje su ljudi tokom milenijuma zapisivali. To uverenje je obično zasnovano na precenjivanju sopstvenih sposobnosti.

Naravno, knjigu smatram opštijim pojmom od određene štampane forme, mada je "knjiga" u štampanoj formi i dalje dominantna. Elektronski zapisi u kojima je pohranjena mudrost (oprostićete ovaj neadekvatan termin) su najčešće nedostupni smrtnicima, dok građanske biblioteke nemaju ograničen pristup na osnovu statusa. Jstore je dostupan samo određenim ljudima, a i tamo su pohranjeni gotovo isključivo tekstovi koji su skenirani. Ostala "elektronska" mudrost je najčešće trećerazredna, izuzev nekoliko projekata koji su dostupni svima (Wikipedija kao sjajno informativno, i samo informativno sredstvo, IMDB...). Ono što je neko rekao na svom blogu u 99% slučajeva mogu da okačim mačku o rep, a stručnijih diskusija i istraživanja objavljenih u nativnom elektronskom obliku ima jako malo (uglavnom se radi o skeniranim člancima). Još manje ako se u obzir uzme dostupnost.

SAd, knjiga je format koji će bez sumnje na neki način opstati. Verujem da je i pojava štampe izazvala određenu odbojnost kod ljudi naviklih na svitke, rukopise, papirus i pergament. Transfer knjige sa papira na digitalnu formu se već odvija, tj. počeo, ali nemojmo se zavaravati - trajaće mnogo duže od ostalih digitlizacija. Štampana forma ima svoj šmek i svoje prednosti, a digitalna tome još ne može prismrdeti.

No, da ne gnjavim - poenta je jasna. Knjige jesu i biće još dugo osnovni izvor znanja mudrih i obrazovanih. Street wisdom (pardon my english), ili par replika u nekoj igri ne mogu čoveka toliko intelektualno izdići koliko to čini letimično čitanje dobre knjige, ili loše, ali sa sjajnom idejom. Svako ko tvrdi drugačije je neobrazovani geak (pardon my french).

Neko može biti smoren književnošću, ali to je umetnost, ne znanje, mada je znanstvenije od drugih umetnosti. Neko može smatrati istorijske knjige davežom, ali objektivniji prikaz prošlosti neće pronaći u Total War serijalu. Neko ne mora voleti papir, ali je on osnova koja je omogućila prezervaciju znanja i iskustva prošlosti. Znanja i iskustva bez kojih ljudi ne bi bili ljudi nego magarci.

Ipak, ja sumnjam da je qzma svestan značenja njegove rečenice. Mislim da se poslužio njome samo kao uvodom u pričicu o novinama treš orijentacije i aktuelnom medijskom pesimizmu.

Ako nije, onda moram reći da žalim ljude koji pod SFom podrazumevaju bilo šta drugo sem Klarka i Asimova. SFom iz kog se nešto i može saznati.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dkdnt na korisnoj poruci:
Ayatollah (13.2.2009), Doolio (3.2.2009), zoran845 (3.2.2009)
Stara 3.2.2009, 20:36   #19
gillonio
Član
 
Član od: 28.10.2007.
Poruke: 158
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

Recenica koja je izdvojena je velika sramota ne samo za novinara koji , kako neko rece gore od prodaje novina i zivi, vec i za sam sk . sto bi rekao radovan III "moglo bi to malo da se pripazi". niste samo sredsvo informisanja i to je dobro za sve nas . da li ste se zapitali gospodo kada ste ovo objavili kakvu ste poruku poslali, koliko mladih ljudi cita svet kompjutera ili vam je tiraz toliko mali da mislite da ga citaju samo oni koji su svoju igracku karijeru poceli na zx i c64.
gillonio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2009, 21:26   #20
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 02/2009 „Kapetan kombuha”

dkndt! sta si po profesiji?
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 02/2009 oluja Sadržaj novog broja SK 225 3.3.2009 15:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com