Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2006, 21:10   #1
Tim85
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Poruke: 48
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Gde se sve koristi vektorska grafika?

Zanima me gde se sve koristi vektorska grafika? Koji je najbolji program za izradu vektorske grafike? Koji program sluzi da .bmp pretvorim u vektorsku sliku?
Tim85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 22:50   #2
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Gde se sve koristi vektorska grafika?

Da bi pretvorio neku sliku u vektor, treba ti ilustrator cs2, ili corel x3 (mada nisam video kako to corel rradi, samo sam cuo) A vektor, koristi se gde hoces...i pozeljniji je od rastera, iz prostog razloga sto sa takvim radom moze da se radi sta se hoce, povecava, smanjuje...i kvalitet uvek ostaje isti, ostro kao zilet. Takodje, i velicina fajla je mnogo manja, nego recimo kod psd-a (dokument photoshopa) Dakle, vektor se koristi kod raznoraznih ilustracija, namenjenih stampi, ali isto tako i kod animacije (flash, tu se primenjuje vektor upravo zbog velicine) U sustini, sve se moze uraditi preko vektora (osim fotomanipulacije)
Najbolji program je onaj koji najbolje poznajes, tj biraj izmedju ilustratora i corela. Iskusniji ljudi koji se duze bave grafikom, kazu da je corel bolji da se nesto na brzinu uradi, a ako se ima vremena i stpljenja, ilustrator je bolje resenje...mada je sve to relativno...(meni je photshop najbolji, i on ima podrsku za vektor lol )
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2006, 23:20   #3
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Gde se sve koristi vektorska grafika?

Kintec ti je vec skoro sve rekao.
Sa vektorom je lakse raditi i kvalitet ne zavisi od velicine ali mana je u tome da ako treba napraviti neki komplikovan oblik sa mnogo boja i nijansi onda rad polako prelazi u nocnu moru.
Posto sam Corelovac, ne znam kako se bmp prebacuje u vektor u Ilustratoru, ali u Corel paketu ima programce(CorelTrace) koji radi taj posao. Prebacivanje rastera u vektor je nauka za sebe i rezultati jako zavise od kvaliteta bmp-a. Uglavnom su rezultati na ivici prihvatljivog/korisnog.
A sto se tice koji program da koristis, to maoras sam da prokljuvis. Corel je jednostavniji za nauciti(a ipak mocan) i brze se odrade neke jednostavnije stvari ali zato je kompatibilnost sa Photoshopom i Ilustratorom jadna. Svi koji koriste ilustrator kunu se u njega i kazu da je mnogo bolji od Corela mada je komplikovaniji za nauciti. Ja ga nisam probao i ne mogu to da potvrdi, ali ako koristis Photoshop i trebas cesto da nesto prebacujes iz jednog programa u drugi, onda definitivno pocni sa Ilustraorom.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Program za crtanje grafika nighthawk Aplikativni softver 4 20.8.2008 20:41
AGP grafika upotrebljiva za novije igre ?? Knele ŠDK - Grafika 259 5.3.2008 9:16
grafika trza jonathan Grafika 8 29.11.2006 18:21
Koji se program koristi? Alex82 Nosači podataka 2 9.2.2006 23:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com