Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.1.2020, 21:00   #4441
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.349
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.980 puta na 7.029 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

A zašto ti je bitno da Windows bude "legalan"? Ako ti laptop ne treba za firmu već za ličnu upotrebu baš te briga, kao da ima neke razlike.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2020, 21:05   #4442
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

@DeCoy ima i toga, update mi je uključen, jedino ako ne uleti neki update da ga "provali" pa pocrni desktop i stalno smara da je fake....


Mada ima nešto u tom da budem "legalan"
a možda i bude neka free nadogradnja na 11-cu kad joj dodje vrijeme...


Uglavnom, ako može lagano da se odradi, ne škodi, a ako mora format, ništa od toga za sad....

Poslednja ispravka: Marko 0401 (27.1.2020 u 22:30)
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2020, 22:41   #4443
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.349
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.980 puta na 7.029 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Neće biti Win 11, neće nikakav apdejt da ga "provali".
Čak i ako imaš neaktiviran Windows jedino razlika je watermark na desktopu i nemogućnost menjanja wallpapera na desktopu preko personalize, ali i to može da se zaobiđe.

Ako tebi nije teško da se cimaš sa reinstalacijama i jurenjem serijskog broja, onda ništa

EDIT: sad vidim zadnju rečenicu, upravo to...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Marko 0401 (29.1.2020)
Stara 27.1.2020, 23:06   #4444
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
da se razlikuju broj u BIOS-u i broj sa kojim je Win registrovan, znači fake mi je Windows.
Može da bude više razloga. Prvi je recimo da ako je laptop stariji i uz njega išao Windows 8.1, licenca je za Windows 8.1 (ili Windows 7) i onda kada se radila nadogradnja na Windows 10, Windows promeni serijski broj i to je i dalje legalno.

U slučaju da hoćeš da reinstaliraš Windows, kucaš serijski broj od 8.1 jer je uvek taj ključ iz BIOSa relevantan i onda će se desetka aktivirati.

Druga mogućnost jeste da ti je ključ za Home, a ovaj ti stavio Pro verziju i aktivirao na divlje.

Treća mogućnost jeste pogrešan instalacioni medij (treba consumer, a on stavio biznis), odnosno volume licence umesto retail/oem i iz nekog razloga nije hteo da se aktivira sa ključem koji imaš, pa ga opet aktivirao na divču.

U suštini, kako si kućni korisnik, boli te uvo, a ako si i poslovni, bitno da ti je ona verzija Windowsa na računaru (Professional) za koju imaš ključ (Professional).

Jednog dana kada budeš hteo da reinstaliraš Windows iz početka, skini istalaciju sa Microsoft sajta i prilikom instalacije kada budeš kucao product key, setup će sam odrediti da li je home ili pro verzija.

A možeš i da probaš da promeniš serijski broj sad u postojećoj instalaciji_ https://www.windowscentral.com/how-c...key-windows-10
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Marko 0401 (29.1.2020)
Stara 28.1.2020, 1:53   #4445
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Pa covek napisa da je windows hologram sticker sa donje strane, tu treba da je i serijski broj...
Odavno više ništa ne piše na tim stikerima.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2020, 9:44   #4446
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Da, ali i dalje postoji varijanta OEM/retail nalepnica sa serijskim brojem.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2020, 18:20   #4447
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Moguće, ali zadnjih x laptopova koje sam kupio svi su bili sa Windows-om i nigde još nisam video takve nalepnice, još od Windowsa 7.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2020, 1:55   #4448
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Može da bude više razloga. Prvi je recimo da ako je laptop stariji i uz njega išao Windows 8.1, licenca je za Windows 8.1 (ili Windows 7) i onda kada se radila nadogradnja na Windows 10, Windows promeni serijski broj i to je i dalje legalno.

U slučaju da hoćeš da reinstaliraš Windows, kucaš serijski broj od 8.1 jer je uvek taj ključ iz BIOSa relevantan i onda će se desetka aktivirati.

Druga mogućnost jeste da ti je ključ za Home, a ovaj ti stavio Pro verziju i aktivirao na divlje.

Treća mogućnost jeste pogrešan instalacioni medij (treba consumer, a on stavio biznis), odnosno volume licence umesto retail/oem i iz nekog razloga nije hteo da se aktivira sa ključem koji imaš, pa ga opet aktivirao na divču.

U suštini, kako si kućni korisnik, boli te uvo, a ako si i poslovni, bitno da ti je ona verzija Windowsa na računaru (Professional) za koju imaš ključ (Professional).

Jednog dana kada budeš hteo da reinstaliraš Windows iz početka, skini istalaciju sa Microsoft sajta i prilikom instalacije kada budeš kucao product key, setup će sam odrediti da li je home ili pro verzija.

A možeš i da probaš da promeniš serijski broj sad u postojećoj instalaciji_ https://www.windowscentral.com/how-c...key-windows-10
Hvala puno na trudu da napišeš sve ovo!
Nisu u pitanju prve dvije opcije, jer vidim da je uz laptop išap Win 10 PRO verzija (to vidim kad odem na Dell support page, stranica prepozna laptop odmah, očita mu "Service tag" i "Express Service Code" koji su na stickeru ispod laptopa, tamo vidim komplet konf od laptopa i sa kojim softverom je došao)
U BIOSU inače piše da je datum proizvodnje laptopa 03.12.2017/datum prve instalacije OS 15.12.2017.
Ovaj sada OS mu je instaliran sredinom 12/2019 u shopu gdje ga kupih.

Znači da se ne opterećujem što je fake key, vidio sam da ima ona opcija Change Product Key za šta si postavio link,
ali neka ga ovako, pa ću na sl reintall da idem na original key... (key sam copy/paste u text file pa na dropbox)



P.S.
jedino što me brine je što me "pročitaše" tako na Dell support Page-u Deutchland , pošto su mi u radnji gdje ga kupih rekoše da je lap stigao iz DE,
pa je laptop sigurno odradio check in na njihovom sajtu, te ne znam dal će mi neko zakucati na vrata iz Nemačke da mi traži laptop...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2020, 9:27   #4449
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.708
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 905 puta na 668 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Moguće, ali zadnjih x laptopova koje sam kupio svi su bili sa Windows-om i nigde još nisam video takve nalepnice, još od Windowsa 7.
Vidiš ih kada kupiš gotovu mašinu uz koju ne ide Windows (ili im kažeš da ti sklope mašinu sa komponentama po tvom izboru) i uz to kupiš Windows 10 OEM.

Tada dobiješ uz računar instalacioni disk + nalepnicu koju nalepiš na kućište.

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
jedino što me brine je što me "pročitaše" tako na Dell support Page-u Deutchland , pošto su mi u radnji gdje ga kupih rekoše da je lap stigao iz DE, pa je laptop sigurno odradio check in na njihovom sajtu, te ne znam dal će mi neko zakucati na vrata iz Nemačke da mi traži laptop...
To znaju na osnovu serijskog broja kojoj seriji pripada i kom je tržištu namenjeno.

Što se kuc kuc tiče, može da bude, ali 99% da si miran.

Poslednja ispravka: bachi (29.1.2020 u 9:36)
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Marko 0401 (9.2.2020)
Stara 17.2.2020, 12:36   #4450
kuureee
Starosedelac
 
Član od: 23.12.2008.
Lokacija: Sabac
Poruke: 1.598
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 156 puta na 125 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku kuureee
Određen forumom Re: Windows 10

Valjda je pitanje na odgovarajucij temi?
Naime uzeo sam pre neki dan nov lap top, neko HP vugno.
Evo od jutros nece da mi prepozna WIFI, adapter uopste.Probao sam i inastal drajvere, ali nece.Ne prepoznaje.
Sta moze da bude?hvala
kuureee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2020, 13:00   #4451
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Windows 10

obično drajvere imas na sajtu prizvodjaca

Pogledas koji tacno model i skines drajvere ,win 10 kod novih laptopa obično ne vidi wifi odmah pa ga treba prikaciti na kabl ,najcesce onda sam skine ako ne preuzmes od prizvodjaca
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DAKINS na korisnoj poruci:
kuureee (17.2.2020)
Stara 17.2.2020, 13:05   #4452
kuureee
Starosedelac
 
Član od: 23.12.2008.
Lokacija: Sabac
Poruke: 1.598
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 156 puta na 125 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku kuureee
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
DAKINS kaže: Pregled poruke
obično drajvere imas na sajtu prizvodjaca

Pogledas koji tacno model i skines drajvere ,win 10 kod novih laptopa obično ne vidi wifi odmah pa ga treba prikaciti na kabl ,najcesce onda sam skine ako ne preuzmes od prizvodjaca
Uspeo sam nekako, ne zna ni ja kako.Vugna od lap topa i win

Hvala
kuureee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2020, 22:26   #4453
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Ovako, totalni sam noob sto se tice win10 (instalirao sam par komada prijateljima, ali nista nisam podesavao niti nesto petljao sa updateovima i slicno). Posto mi stize novi SSD, resio sam na njega da instaliram to nuzno zlo i za sada da privremeno imam dual boot sa win7 (sedmica ostaje instalirana na ssd-u koji je vec u kompu). Pokusacu da moje nedoumice navedem taksativno, da bi voljni forumasi mogli lakse da se snadju sa mojom paranojom.
1) Prvo: koliko je tesko/komplikovano poiskljucivati svu onu telemetriju oko koje se dizala prasina kada je desetka izasla?
2) Ovo je mozda jos bitnije od prve stavke: da li je moguce iskljuciti automatski update (prva stvar koju sam radio nakon instalacije win7, radio sam manual update nakon sto proverim iskustva sa tadasnjim zakrpama)? Posto sam na fakultetu bio prinudjen da radim na nekim krsevima koji su imali win10, neverovatno mi je bilo da me na svakih sat vremena smara poruka da instaliram update. Ovo pitam narocito iz razloga sto cesto mi izlaze horor price sa novijim zakrpama koje cesto naprave veci belaj nego sto isprave.

3) da li je uopste neophodno raditi update win10 uopste (ako zanemarimo" sigurnosne zakrpe")? Recimo za sedmicu sam opusteno kada nisam imao brz net, instalirao klot windows, manuelno isntalirao service pack1 (instalaciju drzao na hardu) i to bi bilo to, sve je radilo kako treba.

4) Da preformulisem, da li je moguce instalirati desetku i eventualni neki obavezan update (kao sto je bio sp1 za win7, bez koga neki programi pa ni igre nisu radili), i nakon toga blokirati auto update (po mogucstvu da ne smara sa popup porukama o dostupnim zakrpama)?
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2020, 22:46   #4454
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Windows 10

1. Jako
2. Jeste
3. Jeste
4. Jeste, postoje programčići kojima se to onemogućava ali to je kao da rupu u riječnoj brani pokušavaš zatvoriti - prstom🙂
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
makiem (19.2.2020)
Stara 18.2.2020, 23:59   #4455
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.349
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.980 puta na 7.029 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Instaliraj LTSC verziju koja prima samo security zakrpe, znači nema spama apdejtima koji će da ti zeznu pola stvari (mislim da ima novi build jednom godišnje), plus nema Store, Cortanu i slične nebitne kerefeke.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
makiem (19.2.2020)
Stara 19.2.2020, 0:32   #4456
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

ovaj ltsc build cu morati da istrazim, vidim da ima argumenata i za i protiv.
Ono sto sam nasao na brzinu je da je moguce iskljuciti update service na regularnom buildu i to bi kao trebalo da blokira onaj dosadni popup. Sutra stize SSD, za vikend bi trebalo da se upustim u ovu avanturu... tacno mi dodje da idradim backup sedmice i da nastavim nju da koristim kao primarni i jedini sistem, makar do zamene platforme.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
razbijac89 (10.3.2020)
Stara 19.2.2020, 0:38   #4457
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

ako ti bude mnogo komplikovano možeš da staviš i 8.1, nema sto gluposti koje moraš da isključiš i popravljaš..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
razbijac89 (10.3.2020)
Stara 19.2.2020, 0:53   #4458
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Ono volje imam, samo sam kratak sa vremenom. Mislim, koliko moze biti komplikovano, samo ako se moze odraditi? Bookmarkovao sam neke stranice sa uputstvima, tu je forum, pa cu valjda namestitii funkcionalan sistem. Ja i dalje ne verujem koliko debilan sistem je ova desetka, pre par dana citam da neki od novih updateova je kod jednog broja korisnika pobrisao fajlove sa desktopa. A mi kukakmo na AMDove drajvere kako su bagoviti
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2020, 1:00   #4459
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.942
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Windows 10

Imas podesavanja za update da ih odlozis da ne instalira odmah po izlasku vec kasnije kada se svaki proveri i eventualno popravi koristim win10 vec dugo i updetovao se vec par verz i nisam nista izgubio par podesavanja promenis i radi odlicno sad se nikad ne bi vratio na win7.. A te gluposti oko telemetrije imas od kako imas i net nista 10tka nije gora od fb itd...

Sent from my SAMSUNG-S6 edge + using Tapatalk
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2020, 8:04   #4460
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Windows 10

Citat:
MARE GSX R kaže: Pregled poruke
Imas podesavanja za update da ih odlozis da ne instalira odmah po izlasku vec kasnije kada se svaki proveri i eventualno popravi koristim win10 vec dugo i updetovao se vec par verz i nisam nista izgubio par podesavanja promenis i radi odlicno sad se nikad ne bi vratio na win7.. A te gluposti oko telemetrije imas od kako imas i net nista 10tka nije gora od fb itd...

Sent from my SAMSUNG-S6 edge + using Tapatalk
Ma za telemetriju ne brinem previse, mada sam ja jedan od onih koji fb ne koristi a ostale socijalne mreze generalno samo koliko je neophodno za funkcionisanje u danasnjem drustvu. Nego mene vise brinu stvari kao recimo pre nekoliko dana citam "search opcija ne radi na win10, MS izjavio da je privremen problem sa serverom". Sta ima search da trazi na serveru, ako zelim da nadjem fajl ili podesavanje na svom hardu ili OSu!? Pa je kao bilo nekih registry hackova da se to premosti. Takve nebuloze bih hteo da izbegnem.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
spyware, update windows 10, win10

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows Live Messenger? mick Aplikativni softver 532 19.11.2012 20:36
Windows 7 (64) problem!!! Hitno!!! Nastaaki98 Operativni sistemi 4 9.7.2012 14:05
Windows 7 BETA Mr.Eco Operativni sistemi 2277 20.2.2010 8:58
Windows installer nikolapfc89 Operativni sistemi 6 16.11.2009 0:13
Windows 8 saleSK Operativni sistemi 37 19.8.2009 11:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com