Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Ostale komponente

ŠDK - Ostale komponente Saveti u vezi sa kupovinom kućišta, napajanja, periferija, štampača, skenera, tastatura, miševa, džojstika...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.1.2018, 16:41   #1
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Tastatura za (slepo) kucanje

Odo' ja polako u književnike (spavaš li mirno, Mirjana Bobić Mojsilović?!). Postojeća tastatura je već vremešna & na izdisaju.

Treba mi preporuka za novu tastaturu - da je dobra za duže slepo kucanje. Idealno bi bilo da je sa našim latiničnim layoutom i da nije previše glasna (da ne nerviram ukućane). Odmorište za ruke - može, poželjno, ali do sad sam živeo bez toga.

Budžet? Najradije bih dao 10 evra, a mogao bih odvojiti i do 100 ako ću dobiti nešto puno udobnije i kvalitetnije za te novce. Preko toga je već iznos koji mi je sumanuto dati za jedan sakupljač kafe, ali ako baš mora - računam da je svakako kupujem jednom u deset godina.

Čitao sam sto recenzija, uglavnom su usmerene na "igranje", a tako su pravljeni i većina modela sa mehaničkim tasterima. Nisam ni tu načisto - da li vredi vijati takvu tastaturu (Cherry MX Brown su po onome što čitam najbliže onom što mi treba - OK za kucanje, a tiši od plavih)?

Hvala unapred za svaki savet & predlog.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2018, 22:33   #2
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Ja licno imam HyperX Elite sa Cherry MX Red i mogu slobodno da ti kazem da je to najgorih 18k koje sam potrosio na PC u zivotu. Uzeo sam mehanicku zbog internet nahajpovanosti a na kraju se ispostavilo da Redragon od 2K nije uopste toliko losiji. Da, kucanje je udobnije i taj "feel" pritiska je OK, ali da ga je**s ne vidim kako je ovo 9x skuplje od obicnih membranskih tastatura. Inace je tastatura vec 3 meseca kod mene ali sam isti zakljucak imao i posle 2 nedelje.

Po mom misljenju ne treba ti mehanicka.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci:
Lex987 (6.1.2018), Relja (7.1.2018)
Stara 7.1.2018, 1:21   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
buraz kaže: Pregled poruke
Ja licno imam HyperX Elite sa Cherry MX Red
Cherry MX Red su lineralni, netaktilni prekidači sa aktivacionom silom od 0,45N pa zbog toga nisu namenjeni čestom kucanju već igranju. Za kucanje se preporučuje nabavka taktilnih prekidača (Blue, Brown, White, Green) i dodavanje odgovarajućih O-prstenova ukoliko su buka ili dubina hoda preveliki.

Prednost taktilnih prekidača je u tome što pružaju osećaj propadanja prilikom kucanja i imaju dve odvojene vrednosti za silu pritiskanja: aktuacionu (sila koja je potrebna da taster krene linearno da se kreće na početku) i taktilnu (sila koja je potrebna da se "probije" otpor taktilnog dela prekidača i registruje pritisak tastera).

Ne postoje pravila koja određuju koji tip Cherry MX prekidača odgovara kojoj osobi jer je njihov izbor krajnje subjektivna stvar. Generalno se smatra da su Blue najpodesniji za daktilografe zato što su taktilni, srednje su "mekoće" (aktuaciona sila 0,5N, taktilna 0,6N) ali su dosta bučni što može da se reši dodavanjem odgovarajućih O-prestenova koji smanjuju buku ali i hod tastera za oko 0,4mm. Red su namenjeni igračima zato što su linearni (netaktilni) i imaju aktuacionu silu od 0,45N zbog čega su pogodni za brze igre (FPS itd.) ali isto tako tasteri mogu veoma lako slučajno da se aktiviraju. Black prekidači su linerani (netaktilni) i nešto "tvrđi" sa aktuacionom silom od 0,6N zbog čega su pogodniji za kucanje ako se traže netaktilni prekidači. White prekidači dolaze u nekoliko varijanti ali ih je danas praktično nemoguće naći. Na tržištu se sada mogu naći i tzv. Silver prekidači koji su linearni sa aktuacionom silom od 0,45N ali imaju skoro duplo kraći hod od ostalih prekidača (1,2mm umesto standardnih 2mm) pa su izuzetno podložni greškama zbog preosetljivosti o čemu treba voditi računa. Brown prekidaći su po meni idealna sredina za većinu korisnika zato što su "meki" (aktuaciona sila: 0,45N, taktilna 0,55N) a opet taktilni zbog čega pružaju odličan odziv za generalnu upotrebu (kucanje, igranje itd.)

Zato postoje testeri kojima se određuje tip prekidača koji odgovara svakoj osobi individualno. U Srbiji je nažalost ove testere jako teško naći zato što tržište mehaničkim tastaturama praktično ne postoji. Vani mogu da se nabave naširoko poznate Corsair K tastature ali treba imati u vidu da njihov kvalitet nije više na nivou kvaliteta od pre par godina i da dodatne opcije tipa RGB tastera itd. debelo naplaćuju. Moj lični favorit poslednjih par godina je CMStorm Trigger-Z sa Brown prekidačima koji je jedno vreme mogao da se nađe i kod nas.

Koristan link: An introduction to Cherry MX mechanical switches
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (7.1.2018), Relja (7.1.2018)
Stara 7.1.2018, 2:10   #4
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Ako ćeš membransku za kucanje ti ništa više od Logitech K120 nije potrebno.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
lobanja (8.1.2018), Relja (7.1.2018)
Stara 7.1.2018, 2:46   #5
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Tastatura za (slepo) kucanje

Iščitao sam već ranije to o prekidačima. Samo nemam gde probati. Koliko sam shvatio - braon, ili plavi od mehanike.
Uz dilemu vredi li davati toliko novca i koji konkretno model kod nas?

Ili za 10 evra uzeti tu logitech.


Poslato sa sokocala mobilnoga
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 3:19   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Uzmi u obzir da još uvek može da se nađe i veliki broj dobrih starih tastatura koje su se koristile tokom osamdesetih i devedesetih a koje su zapravo mehaničkog tipa.

Recimo jedan od kolega trenutno koristi legendarnu IBM M tastaturu prikačenu na računar preko PS2/USB adaptera koji košta par dolara. Tastatura koristi stare buckle spring prekidače koji su linearni ali dovoljno tvrdi za kucanje i praktično neuništivi. Kada se tasteri ispraljaju ili se prospe kafa/sok po njima poskidaju se poklopci i potope u vodu sa sapunom, operu, osuše i vrate nazad - kao novi. Jedini problem sa tim starim prekidačima je što mehanizmi mogu da budu bučni ali generalno ništa bučniji od recimo Cherry MX Blue prekidača.
Spoiler za slike:
(IBM M tastatura)


(PS2/USB adapter)

Prošetaj malo po "najlonu" ili radnjama koje prodaju starudiju. Ljudi često nisu ni svesni koliko su stare stvari zapravo izdržljive i vredne.

A rasprava membranska ili mehanička tastatura je krajnje subjektivna. Postoje ljudi kojim mehaničke tastature prosto ne leže ali iz mog ličnog iskustva to su uglavnom osobe koje ne koriste tastaturu često za kucanje. Sa druge strane postoje ljudi koji nakon prelaska na mehaničke tastature nikada više nisu mogli da koriste membranske (sebe smatram jednom od njih).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Relja (7.1.2018)
Stara 7.1.2018, 4:56   #7
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke

Recimo jedan od kolega trenutno koristi legendarnu IBM M tastaturu prikačenu na računar preko PS2/USB adaptera koji košta par dolara.
Moja ima veliki DIN priključak sa 5 pinova, ali iz nekog razloga adapter DIN/mini-DIN(PS2) neće da radi na combo ulazu na ploči.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 9:48   #8
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Uzmi u obzir da još uvek može da se nađe i veliki broj dobrih starih tastatura koje su se koristile tokom osamdesetih i devedesetih a koje su zapravo mehaničkog tipa.

Recimo jedan od kolega trenutno koristi legendarnu IBM M tastaturu prikačenu na računar preko PS2/USB adaptera koji košta par dolara. Tastatura koristi stare buckle spring prekidače koji su linearni ali dovoljno tvrdi za kucanje i praktično neuništivi. Kada se tasteri ispraljaju ili se prospe kafa/sok po njima poskidaju se poklopci i potope u vodu sa sapunom, operu, osuše i vrate nazad - kao novi. Jedini problem sa tim starim prekidačima je što mehanizmi mogu da budu bučni ali generalno ništa bučniji od recimo Cherry MX Blue prekidača.
Spoiler za slike:
(IBM M tastatura)


(PS2/USB adapter)

Prošetaj malo po "najlonu" ili radnjama koje prodaju starudiju. Ljudi često nisu ni svesni koliko su stare stvari zapravo izdržljive i vredne.

A rasprava membranska ili mehanička tastatura je krajnje subjektivna. Postoje ljudi kojim mehaničke tastature prosto ne leže ali iz mog ličnog iskustva to su uglavnom osobe koje ne koriste tastaturu često za kucanje. Sa druge strane postoje ljudi koji nakon prelaska na mehaničke tastature nikada više nisu mogli da koriste membranske (sebe smatram jednom od njih).
Odlična ideja. I jesu to odlične tastature. Izbacio sam ih (bio) iz razmatranja samo zbog toga što su sad već veoma stare. Slično sam uradio i kao rešenje za miša, baš po savetu s ovog foruma, samo sam našao manje "prastari" model.

Inače, ovo nije prvi put da vidim kako se na ovom forumu dobije "thinking outside the box" savet, što bi rekli ameri. Hvala svima.

Za kraj, ako ne tražim previše, čisto za razmatranje & poređenje, ako može neka preporuka za brown ili/i blue mehaničke modele, sa akcentom na kucanje (za to koliko i kako igram mi je zaista svaka tastatura super, sve više sam u kategoriji šaha & mica... potezne strategije... lagano).

Poslednja ispravka: Relja (7.1.2018 u 9:56)
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 11:11   #9
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Moj savet je definitivno mehanička sa MX Brown tasterima, nakon prelaska na tako nešto nema vraćanja na membranske. Brzina kucanja će ti odmah biti veća (barem je takav slučaj bio sa mnom) kao i sam osećaj, a pošto to planiraš da radiš dugo mislim da je investicija i više nego opravdana. Gledao sam šta ima u ponudi na kupujemprodajem i jedino primetio Cooler Master CM Storm QuickFire XT za 87€. Ja imam isto model iz QuickFire serije, samo skraćeni (TKL) i prezadovoljan sam evo već 5 godina.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 13:15   #10
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Pih, pravi pisci kucaju na mehaničkoj pisaćoj mašini.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 13:24   #11
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Pih, pravi pisci kucaju na mehaničkoj pisaćoj mašini.


Guščije pero u krvi sopstvenoj...


Poslato sa sokocala mobilnoga
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 15:35   #12
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Evo ova http://www.itsvet.com/tastature_geni...1-47.i?id=1028 mislim da ispunjava sve uslove, ja imam već godinama odlično radi i jako je prijatna za kucanje.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 16:47   #13
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Svaka čast kad možeš tu niskoprofilnu da koristiš za neko duže kucanje...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 16:55   #14
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Svaka čast kad možeš tu niskoprofilnu da koristiš za neko duže kucanje...
O ukusima se ne raspravlja, kažu. Meni ne odgovaraju niskoprofilne. Sa druge strane, nisam ni znao da mi je tastatura bučna dok ukućani nisu počeli kukati - uopšte tu buku ne registrujem.

Sve u svemu - moraću u radnji zamoliti za par tastatura na kraću probu na licu mesta, pa onda videti na koju stranu da prelomim: budžet, ili Cherry me'an'ćki (i, ako ovi drugi, koje boje).
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 19:28   #15
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Pazi, ako se naviknes da koristis mehanicku, bez da udaras do kraja (bottom out) mehanicka moze da bude prilicno tiha. Kada ne koristim slusalice i ne igram igre (znaci normalno kucanje) ja ne cujem buku, niti smeta mojoj devojci a nalazimo se u istoj sobi. S druge strane, ona kada igra i kada se zanese, ume ptilicno da lupa po tasterima.

Inace od membranskih, jedna od najboljih kojih sam koristio je Cooler Master Suppressor. Jako tiha, jedina mana je sto su fontovi slabo vidljivi ako se ne ukljuci pozadinsko osvetljenje (koje je inace belo), ali kako slepo kucas, to ne bi trebalo da ti predstavlja problem. Ako imas priliku isprobaj je, meni se svidja i taktilni osecaj kod nje, nije onago sundjerast kao kod vecine jeftinih tastatura.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 19:55   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Imam ja CM Suppressor I stvarno je, iako sam je platio 2500 din novu (dobar popust u Emmi) odlična tastatura u pitanju. Barem među membranskim. Nju sam uzeo dok se ne nakanim da uzmem nešto sa Brown switchevima I nisam se pokajao.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 20:19   #17
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Dell QuietKey KB212-B
Azio L70
Lenovo Preferred Pro

Cene tastatura pogledaj na sajtovima itsvet i eponuda.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 21:54   #18
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Tastatura za (slepo) kucanje

Ne kazem ja da mehanicka nije bolja od membranske. Osecaj kucanja je bolji i tastatura izgleda i deluje "premijum", ali opet kazem, mislim da je cena nerealno visoka u odnosu na membranske.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 22:09   #19
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Imam ja CM Suppressor I stvarno je, iako sam je platio 2500 din novu (dobar popust u Emmi) odlična tastatura u pitanju. Barem među membranskim. Nju sam uzeo dok se ne nakanim da uzmem nešto sa Brown switchevima I nisam se pokajao.
Ja sam je platio svojevremo oko 4000 din, samo sto nema pravi 6 key rollover, sto mi je stvaralo probleme u pojedinim igrama (uglavnom platformeri i tabacine, morao sam da trazim kombinacije tastera koje rade). Posle toga sam presao na mehanicku bas zbog nkro, ali je definitivno bolji osecaj pri kucanju. Suppressor i dalje stoji kao back up opcija, a jos ako se nadje po toj ceni, svakako je odlicna kupovina (i jos ima odmoriste za dlanove)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2018, 23:02   #20
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Tastatura za (slepo) kucanje

Citat:
buraz kaže: Pregled poruke
Ne kazem ja da mehanicka nije bolja od membranske. Osecaj kucanja je bolji i tastatura izgleda i deluje "premijum", ali opet kazem, mislim da je cena nerealno visoka u odnosu na membranske.
Pa i nije kada se uzme u obzir cena najskuplje komponente tastature - prekidača. Komad, kada se naručuje na veliko, je oko $0,75 (ide i do $0,5 za izuzetno velike porudžbine) puta 110 tastera u proseku po tastaturi (standardna + numerička + par specijalnih tastera) to je već između $55-$82 samo za prekidače. Na to treba dodati cenu dodatne elektronike (mikrokontrolera), kućišta, specijalnog softvera i proizvodna cena mehaničke tastature bez problema dostiže $100.

Sa druge strane proizvodna cena kompleta štampane ploče sa kontaktima i gumene membrane iznosi oko $5-15, zavisno od modela. Na to se dodaje minimalna elektronika (oko $5), kućište koje je obično slabijeg kvaliteta izrade od mehaničkih tastatura ($5-10), čisto da bi se dobilo na što manjoj krajnjoj ceni. Dakle ukupna proizvodna cena membranske tastature može da krene već od $15 pa i manje ako su komponente lošije/jeftinije.

Evo još jedne prednosti mehaničkih tastatura. Hirurški precizan udarac tastature u naletu besa može da ošteti jedan (ili više) pozicija na membrani (samo gumicu ili čak i kontakt na štampanoj ploči). U tom slučaju mora da se menja cela membrana ili štampana ploča, što je neisplativo. Kod tastatura sa mehaničkim prekidačima svaki taster je odvojen i može bez problema da se zameni novim pa se u najgorem slučaju cena popravke svodi na $1 po prekidaču.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
buraz (7.1.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stara tastatura, teska za kucanje Haker95 Ostale komponente 4 4.5.2016 11:29
Jeftina dobra tastatura za kucanje? doctor Ostale komponente 21 17.4.2016 11:06
Tastatura za kucanje RexGrammer ŠDK - Ostale komponente 0 3.8.2013 4:17
Tablet - fizicka tastatura - cirilicno kucanje? am1304987 Tableti i e-readeri 4 10.4.2013 12:45
Slepo kucanje Bane456 Aplikativni softver 15 16.1.2006 0:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com