Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.2.2011, 15:04   #1
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Kopjuter zastaje usred rada

Problem je zaista specifičan. Dakle u pitanju je sledeća konfiguracija:

AMD Athlon 64 3000+
MSI K9Nneo
Geil 2x 512 mb
ATI Radeo x1300pro
Hard je neki wd od 160 GB
Codegen 350 w

Komp kada se upali krene normalno da učitava sistem, sve radi normalno dok se u jednom trenutku sve ne zamrzne, nije bitno šta se na njemu radi samo sve odjednom stane, miš ne reaguje, tastatura ne reaguje, sve je potpuno stalo. Naravno sledi restart, međutim ovaj put se ništa ne dešava, samo crn ekran, led dioda za hard uopšte ne sija, uopšte.

Probam onda više puta restart i desi se isto. Probam onda na dugme da ga ugasim i da ga ponovo upalim i onda primetim da senzor na mišu i lampica na tastaturi radi, što naravno pre nije radilo. Izvučem kabl iz utičnice i ponovo ubacim. Probam da uključim i krene normalno da učitava i onda se ponovi gore pomenuta situacija. Zamrzne i posle neće ništa da radi.

Onda sam probao sa testiranjem komponenti na drugom kompu. Hard sam prvo defragmentovao i onda mu radio proveru sa onim windows alatom a posle toga hd tune i neki seagate tool. Sva tri programa su pokazala da je hard uredu. Zatim u onaj komp koji ne radi stavim svoju Kingston hyperx memoriju. Za divno čudo krene sasvim normalno da butuje i prvi put je radio kako treba, međutim već kod drugog restarta sam uvideo da i sa drugom memorijom zabada.

Naravno testirao sam i onda dva geil modula na svom drugom kompu i oni su potpuno ispravni.

Došao sam do sledećeg zaključka:

Hard nije radio je kod mene na novom kompu oko 4 sata i nije nikakve znake pokazivao.

RAM nije jer sam i njega takođe testirao, čak sam i sa njim jedno 2 sata surfovao netom i igrao neke igre i ništa se nije desilo.

Napajanje ne verujem da je u pitanju jer iako je to codegen. Da je to stvarno u pitanju misli da bi se komp restartovao sam od sebe i ne bi mogao da se upali. Takođe ne ispušta čudne zvukove i relativno je čisto.

Procesor može da bude, rebra na hladnjaku su čista i kuler je čist, nema nikakvih vidnih oštećenja na samom podnožiju. Nije odavao znake pregrevanja pre ovog problema.

Matična takođe može da bude problem jer sam primetio da su RAM slotovi malo klimavi. Radio sam clear CMOS na ploči i proveravao bateriju, baterija radi dobro.

Za grafičku ne verujem jer bi ona zezala nešto u vidu sa slikom, ovo mi je više nešto vezano za ploču ili procesor.

Ako neko ima neko mišljenje ili način kako da utvrdim da li je nešto od ova dva u kvaru, bio bih zaista zahvalan. Pregledaću sad i kondenzatore na ploči da vidim ima li nekih ošećenja.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 15:30   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kopjuter zastaje usred rada

  1. napajanje
  2. pregrevanje
  3. virusi
  4. windows
  5. drajveri
to bi moglo da te zeza. pa ti kreni kojim hoćeš redom da proverevaš
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 16:04   #3
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Kopjuter zastaje usred rada

Nažalost bio sam upravu, matična ploča nije ispravna. Sve sam prebacivao na drugi kompjuter i testirao. Testirao sam hard, RAM, procesor, napajanje, sve funkcioniše besperkorno. Sistemom eliminacije je ostala samo matična. Gledao sam i kondenzatore ali nisu naduveni i nema vidnih oštećenja. Nisam baš siguran koliko je ovo bitno ali matična se malo iskrivila. Možda to nema veze ali ko zna?

Pošto znam koji je kvar da li ima negde u Beogradu da se kupi matična ploča za navedenu konfiguraciju i da je što jeftinija. Jedino mi je bitno da je nova, ne bih rizikovao sa polovnim pločama. Nije mi bitna marka: ASUS, MSI, Gigabyte... samo da može sve ovo da podrži.

Poslednja ispravka: ilic stefan (2.2.2011 u 20:06)
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2011, 10:12   #4
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Kopjuter zastaje usred rada

Novu neces naci nigde, matoro je to. Polovna u oglasima 20eur.
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAF Challenge 2010 (slanje rada do do 28. februara 2010.) Chivan Dešavanja i događaji 0 7.12.2009 13:29
Gasenje laptopa usred rada Branko Skoplje Kvarovi 4 6.8.2008 20:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com