Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.5.2009, 16:51   #1
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Kao prvo, ja stvarno ne znam u koju rubriku foruma da postavim ovo pitanje, posto je vezano za fiskalne stampace, ali drugi njegov "deo" ima bitne veze sa Windowsom pa stoga odlucih da ga postavim u sekciji "operativni sistemi".

Naime, interesuje me sledece:

Recimo da vlasnik neke radnje, STR, DOO ili slicno ima PC racunar, i na njemu instaliran neki knjigovodstveni program (kasa) kojim se evidentira prodaja kupljenih artikala i kupcima stampaju racuni preko obicnog matricnog POS stampaca.

Onda "na scenu" nastupi FISKALIZACIJA i vlasnik tog objekta (radnje/prodavnice) mora obican matricni POS stampac da zameni sa FISKALNI stampac.

Koliko ja znam, fiskalni stampac se samo prikaci kablovima za racunar, i to je to (da li sam u pravu?)

Posebno me interesuje da li (po zakonu) dobavljac fiskalnog stampaca u ovom slucaju ima pravo da vlasniku radnje i vlasniku tog racunara diktira koji operativni sistem (koji Windows) sme a koji Windows "ne sme" da koristi?

Ne mislim na "legalnu" ili "ilegalnu" verziju Windowsa, nego konkretno - "Moras koristiti Windows XP a ne smes koristiti Windows98" ako hoces da ti ja prikacim fisklani stampac na racunar"?

Posto zivim u Republici Srpskoj, svojim ocima sam video da su skoro sve firme (prodavci) bili naterani u mom gradu da sa Win98 predju na WinXP samo da bi im dobavljac fiskalnog stampaca pristao da isporuci i montira fiskalni stampac ("ono - kao - ne dam ti stampac ako nemas WinXP")

Pri tome su mnogi morali kupiti glanc nove racunare, jer se na Pentium2 masinama koje su do tada koristili, a koje su bile sasvim pouzdane pod Win98 - za WinXP bile jako spore.

Bukvalno je bilo tako, ovde sada necu nikoga da imenujem...

Poenta mog pitanja je: DA LI PO ZAKONU (Republika Srpska) DOBAVLJACI FISKALNIH STAMPACA IMAJU PRAVO KRAJNJEM KORISNIKU DA DIKTIRAJU KOJI WINDOWS CE DA KUPCI FISKALNIH STAMPACA IMAJU NA SVOM RACUNARU?

Ili (da reformulisem pitanje) sta ako korisnik ima Linux kao OS na svom kompu? U tom slucaju mora FORMAT pa Install WinXP da bi mogao da za svoje pare dobije fiskalni stampac?

Kako je ovo regulisano po zakonu (Republika Srpska?)

Molim Vas da mi neko da odgovor?

Ako ne znate za Republiku Srpsku, onda mi makar, ako znate - recite kako je to bilo regulisano u Srbiji (verovatno su slicni zakoni?)

Fora je u tome sto ni jedan Sluzbeni Glasnik Republike Srpske, koliko ja znam, nije dostupan u celosti preko Interneta (nego moras da se pretplatis na njega!) tako da iz tog razloga nemam sta da "AltaVistiram/Googlam" (probao sam!))

Pozdrav
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2009, 18:06   #2
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Dajte ljudi, fiskalizacija bila u Srbiji pre izvesnog vremena, sada je u Republici Srpskoj, prosto ne mogu da verujem da niko ne zna?!?
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2009, 21:37   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Koliko ja znam (a oko tih stvari ne znam mnogo, osim što koristim fiskalnu kasu) programi koji rade sa fiskalnim štampačima moraju da se atestiraju pri nekoj nadležnoj instituciji. Vrlo je moguće da tehnologija izrade tih programa diktira OS koji mora da se upotrebljava.
Tematika je vrlo zanimljiva, ali nažalost situacija na tom polju kaže da 95% mašina u toj sferi tera neki win. Zato su i programi namenjeni tim platformama. Eeeee, kako bih ja voleo da imam e-bank i program za fiskalnu koji rade pod linuxom... al nema...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2009, 22:08   #4
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Stvarno zanimljiva tema. Da li je moguće neki takav program naterati da radi u Wine pod GNU/Linux? Je li neko probao?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2009, 22:30   #5
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Jednom davno sam probao program za fiskalnu kasu da poteram u wine-u (tada nisam koristio e-bank), ali bez uspeha (problem je bio oko komunikacije preko serijskog porta). Probaću narednih dana ponovo da vidim da li se nešto promenilo.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 17:59   #6
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Citat:

programi koji rade sa fiskalnim štampačima moraju da se atestiraju pri nekoj nadležnoj instituciji.

Kraj citata

Komentar:

Program koji radi sa fiskalnim stampacem (necu ga sad imenovati da ne bi pomislili da reklamiram nesto) ali isti JESTE atestiran u adekvatnoj nadleznoj instituciji i isti jeste "odobren" kao softver za evidentiranje fiskalnih racuna kupaca (bla-bla-bla).

Doticni program MOZE da radi NA BILO KOJEM Windowsu, DOSu ili LINUX-u!!!

Program poseduje sertifikate s tim u vezi (bla-bla-bla)

S tim u vezi KADA PROGRAM KOJI RADI SA FISKALNIM UREDJAJEM ima sertifikat i moze da radi bukvalno na bilo kojoj "platformi" onda s kojim pravom dobavljac fisklanog uredjaja u slucaju u celoj Republici Srpskoj ima da insistira da na racunarima bude kao operativni sistem instaliran eksplicitno samo WinXP i nista drugo sem XP-a!

Ukratko: zar dobavljac fiskalnog uredjaja, PO ZAKONU sme da insistira ovakvo nesto, kada sama aplikacija IMA sertifikat?!?!

Ali, opet, TO SE DESAVA u Republici Srpskoj i ja ovde prakticno trazim "PRAVNI LEK".

Misljenja?
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 18:48   #7
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Zvuči kao da je program napisan u javi, što nije nemoguće. Ne poznajem zakone u RS/BiH, ali deluje mi da oni to rade na svoju ruku... Što ne znači da negde ne postoji neki retardirani zakon o fiskalnom računu gde piše da se mora imati windows. Ništa me ne bi čudilo.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:01   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Pa ako je tako, uzmi instaliraj piratiski Vindoz dok ti on to namesti, a posle stavi linux. Najverovatnije debili neznaju da koriste nista osim Vindoz XP. Njega netreba da bude briga kakav vindoz imas, a i ako obavesti inspekciju, dok oni dodju ti ces terati Linux. Sad bolidima nemoze drugacije... kad on vec nece da ti da stampac u ruke da ga ti namestas.

Valjda dobijas disk sa tim programom (legalna kopija) uz taj fiskalni stampac?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:26   #9
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Re: program je pisan u "Clipper"-u, ako te to zanima (mada je nebitno za temu)
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:31   #10
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Da, to sam i ja pomislio: da stavim JEDAN hard disk sa instaliranim WinXP, pa da ovaj KRETEN onda DONESE fiskalni stampac, a potom kad on ode da izvadim taj HDD i da ga zamenim (moze i reformatiram - svejedno) da to ISTO radi pod operativnim sistemom koji firma hoce.

Fora je u tome sto ovaj KRETEN nece ni da ISPORUCI fiskalni stampac dok na racunaru doticne firme ne vidi instaliran WinXP, a pare za fiskalni stampac su mu prosledene, a on na to nema pravo jer je on dobavljac fiskalnih stampaca a ne inspektor.

Ovo resenje bi "pilo vodu" ali me MRZI da reinstaliram sistem dva puta SAMO ZBOG KRETENA !!!

ZATO sam MISLIO da nadjem "pravni lek" i da mu "zapusim usta" a NE da reformatiram dva puta hard disk ili da menjam sistem ZBOG KRETENA.

Izvinjavam se zbog upotrebljene reci "kreten" ali za doticne stvarno nemam drugi opis, a da se niko ne naljuti - necu odati pravi identitet doticnog!
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:35   #11
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

I, opet, ako te zanima - fiskalni stampac samo spojis sa racunarom, nas knjigovodstveni program je taj koji komunicira sa fiskalnim stampacom, dakle nikakav drajver ti nije potreban!!!

Naravno, ti uz fiskalni stampac DOBIJES drajver, ali isti je NEPOTREBAN jer (nasa) KASA.EXE DIREKTNO komunicira sa "lepotom" od FIsk.stampaca...

Kazem - licencirana, sertifikovana bla-bla-bla, i nebitno pod kojim maticnim operativnim sistemom radi (samo trazi slobodan COM ili RS232 prikljucak za uredjaj)

(Ma milina Bozija!)
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:43   #12
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Pa ne moras da formatiras dva puta. Izvadi taj hard sa sistemom koji vec imas, i stavi prazan instaliraj mu XP i pozovi KRETENA. Onda kad on zavrsi samo zameni hardove nazad i imas tvoj stari sistem. Onda treba samo da instaliras taj program za stampanje.

To je jedna instalacija Samo moze da bude problem ako nemas prazan hard Ali mozes da koristis Acronis da napravis sliku sistemske particije, tako da ti netreba drugi hard.

Meni licno, ovo bi bilo mnogo lakse nego da se preganjam sa nekim nabedjenim... znas vec
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:44   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Izgleda da je kreten monopolista pa radi šta hoće, pa dok se to ne promeni možeš da se žališ nekoj instituciji ili da instaliraš windows, taman ga namuči dobro kad se pravi pametan.

Možda zato što čovek zna samo na xp da radi, pa ako imaš drugi sistem onda ne može da ti pomogne kad treba da ubacuje artikle


A, i vi biznismeni, hteli bi da bude što jeftinije, a mi kad moramo da čekamo na kasi da kompjuter sabere deset artikla pola sata to vas ne interesuje

Ulaganje u tehnologiju poboljšava poslovanje, kupite normalne kompjutere, kakve pentijum dvojke
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:48   #14
Peruzzi
Veteran
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 1.198
Zahvalnice: 664
Zahvaljeno 183 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Ok, nisam chitao sve postove, ali meni na XP nije htelo da prepozna kasu sve dok nisam ubacio service pack 2, long time ago....
Peruzzi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 19:54   #15
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Citat: Ulaganje u tehnologiju poboljšava poslovanje, kupite normalne kompjutere, kakve pentijum dvojke


Re: zapravo ,racunari su na 2.6Ghz CPU, sa oko 80 GB hdd. Izbor operativnog sistema nema veze sa slabim hardverom vec ima veze sa odredjenom administracijom izmedju "nase" firme i Micro$ofta!

(imamo legalne Win98 a NElegalni WinXP pa gledam da XP koristim sto je manje moguce u poslovnim prostorima...)
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 20:29   #16
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

S obzirom kako nam je uređenja fiskalizacija uopšte , mislim da je jedino rješenje da im tražiš štampač i da ga sam instaliraš , a ukoliko neće da ga uopšte dadnu čak i ako si dao pare unapred prijavi ih poreznoj i nadaj se da tamo nemaju vezu.
Takav nam je entitet.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2009, 22:23   #17
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Plašim se da privatna kompanija (za razliku od državnih institucija) ima svako pravo da zahteva da se ispune određeni tehničko-tehnološki preduslovi pre nego isporuče i/ili implementiraju neki uređaj (uslugu). Objašnjenje je vrlo jednostavno: isporučeni uređaj (u ovom slučaju fiskalna kasa) je testirana na WinXP operativnom sistemu i može se koristiti samo na njemu. Upotreba nekog drugog OS-a povlači gubitak garancije i predstavlja kršenje ugovora. Kako su oni pred državnim organima odgovorni za ispravno funkcionisanje kase jedino pod striktno određenim uslovima isporučuju svoje uređaje.
Rešenje bi bilo da se kontaktiraju druge firme i da se vidi kakva je tamo situacija sa implementacijom na win98 ili da se kupi licenca za potreban broj računara.
Mislim da nema nekog "pravnog leka" kojim bi mogao da im mašeš ispred nosa... Nažalost... Šta bi bilo tek da si tražio da ti to sve nameste na linu?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Peruzzi (28.5.2009)
Stara 27.5.2009, 22:53   #18
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Šta bi bilo tek da si tražio da ti to sve nameste na linu?
Onda bi mogao da se poziva na GPL. I ljudska prava. I tako te stvari, na koje drzavni organi ne obracaju paznju, ali tu su mediji da naprave hajku Ako je spreman da ide dotle.

A ovako nemoze da se zali jer je vec na Winu, pa ce reci: "kad si platio jednom plati opet, nije ti prvi put, to je ionako zastarelo"
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2009, 8:52   #19
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Slabo bi mu tu pomogao GPL, pa čak i onaj u verziji 3.

Jednostavno, ako neka firma razvija opremu baziranu na određenoj tehnologiji, ona ima pravo da zahteva da se pre isporuke ispune dati uslovi. Oni neće da se bakću da proveravaju da li će i kako će to da radi na drugim platformama, lakše je da kažu - pripremi to i to i dobićeš uređaj. Ako nećeš - izvoli tražiti drugu firmu. Zvuči surovo, ali je tako. Tu je problem što je broj firmi koji se bave ovim stvarima mali i po pravilu imaju iste ili slične uslove.
E, da, setio sam se još jedne mogućnosti za rešenje problema. Angažovanje ljudstva i finansiranje projekta koji bi rezultovao odgovarajućim softverskim rešenjem.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Branislav Gavric (28.5.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Operativni sistem za PS3- icloud? nesa74 Konzole 3 5.5.2009 12:50
Koji operativni sistem sistem? Ivan-94 Operativni sistemi 29 4.4.2009 14:06
Koji operativni sistem? gisadrag Operativni sistemi 10 26.12.2008 9:36
Laptop - operativni sistem vuka13mv Prenosni računari 16 12.7.2007 18:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com