Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.6.2007, 0:50   #41
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Cuveni Anatolij Kvocur
I najbolji borbeni avion na svetu, u klasi long-range presretaca.Poslednji iz SU-27 familije, SU-35BM.
Must-have slike, u ULTRA-HI-RES koje mozete stampati za zidne tapete ili bilborde imate ovde:
http://www.aviapedia.com/forum/aviat...ation-456.html
Tu cete naci slike najboljeg aviona na svetu, u klasi lovaca na krace staze, MiG35.
Nisam rusofil, niti neki napaljenko na Ruse , al da su im avioni najbolji, najbolji su...
Uzivajte
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	img8221fk2_resize.jpg
Viđeno:	250 puta
Veličina:	55,2 KB
ID:	8838   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Su-35BM_big_resize.jpg
Viđeno:	428 puta
Veličina:	74,9 KB
ID:	8839  
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 1:53   #42
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Shto se mene tice SU-27 (i sve varijacije) je ubedljivo najlepshi lovacki avion na svetu. Mada je i Mig 29 izuzetno lep.
Ne razumem se bash u avione, shta je ovaj Mig 35, poboljshani 29 poshto vidim da isto izgleda?

Poslednja ispravka: Garson (26.6.2007 u 5:39)
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 12:40   #43
Mrka Kapa
Starosedelac
 
Član od: 28.11.2006.
Poruke: 1.322
Zahvalnice: 375
Zahvaljeno 973 puta na 387 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Možda ne bi bilo loše da se pozabavite i tehnološkim inovacijama vezanim za avione, a ne samo njihovim dizajnom i konstrukcijom.

Ipak je ovo Forum kome su tema računari i sve vezano za njih. Dajte da napravimo kvalitetnu i zanimljivu temu sa puno korisnih informacija za one koje bi se zainteresovali da je pročitaju.
Mrka Kapa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 13:18   #44
PAIN
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 5.067
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 556 puta na 413 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Napokon jedna pametna tema.

Sto se tice slika, mislim da iha ima najvise na http://www.airliners.net .Preko 1 000 000 slika.

El je bio neko na kalemegdanu skoro kad je bio AeroMiting.Ustvari ako se moze to nazvati aeromitingom, to je bila demonstracija sposobnosti nase vojske.Bezobzira mnogo mi se svidelo, najjace je bilo kad je MIG-21 proleteo na stotinak metar od publike.Ne secam se da je skoro bilo pravih aeromitinga ako se ne varam zadnji je bio 1998?!?!

Ukoliko trazite i neki forum vezan za Avione i Helihoptere idite na http://www.airserbia.com/forum/.

Sto se tice omiljenih aviona, MIG-29 sigurno.KAd ce bre da stignu iz Rusije sa remonta...
PAIN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 14:29   #45
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Avioni

@Mrka Kapa: slazem se, potrudicu se u moje ime, da bude tako
@PAIN: nasi MiG-ici se remontuju, i to u verziju SMT, veoma dobru verziju ...treba vremena, ali vredece.
@Garson:
MiG-35 je unapredjena verzija MiG-29, nastala iz prototipova MiG-29M,MiG-33 i jos nekih.Dakle, ovo je finalna verzija, koja ulazi u serijsku proizvodnju.
Glavne inovacije:
Fizicki se razlikuje od standardne 29-ke, po uvodnicima vazduha i po tome sto nema "produzetke" u korenima vertikalnih stabilizatora (repova) koji idu preko krila, i jos nekim sitnicama.
Materijali.Kompoziti, premazi i sve nove fensi stvarcice bitne za smanjenje radarskog odraza.
Elektronika: Nov, ultra-hi-end :P radar, sa faznim skeniranjem (FAZOTRON).Bez problema otkriva STEALTH letelice, vozila,brodove...OLS-sistem: integrisani sistem za IC,TV,Radio nisanjenje i detekciju ciljeva.Sve u jednom, sto bi se reklo.Takodje bez problema detektuje STEALTH ciljeve.Kabina je pretrpela velike izmene, ima visenamenske displeje, sve je hi-tech...
Naoruzanje: Potpuno novo, da tako kazem...najzanimljivija je raketa srednjeg dometa, odgovor na poznatu americku AIM-120 AMRAAM, koju su nazvali Amramski a koja je trenutni vrh...uz pomoc svojih neobicnih resetkastih repnih krilia, raketa moze da napravi zaokret od skoro 90 stepeni, hehe...
Motori: pored raznih novotarija, kao sto su pojacani potisak, novi materijali i slicno, MiG35 (kao i SU-35BM) ima motore sa vektorisanim potiskom.To znaci da im se izduvnici mogu rotirati u zeljenom pravcu, ali: ne kao kod F22, u dva pravca (u vertikalnoj osi), nego u svim pravcima, sto ovim avionima daje ogromne manevarske mogucnosti...a da ne pominjem da su i sa obicnim motorima briljirali...hehe, aerodinamika je cudo
Inace ovaj avioncic sam oduvek gotivio...mali sportski
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	f-16_18.jpg
Viđeno:	242 puta
Veličina:	59,5 KB
ID:	8862  
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 14:43   #46
Dr Zoidberg
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: Futurama
Poruke: 1.317
Zahvalnice: 406
Zahvaljeno 358 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Moj omiljeni bombarder B-2 Spirit



Stealth avion, jedan od najskupljih aviona na svetu [oko 2milijarde dolara po komadu ]Serija je ogranicena na 20 komada, koji su jos uvek u upotrebi.
Zbog svoje cene bio je veoma rizican da se koristi u borbama pa su koristili samo nekoliko puta i medju njima je bio Bombardovanje 99'
Dr Zoidberg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 14:54   #47
PAIN
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 5.067
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 556 puta na 413 poruka
Određen forumom Re: Avioni

@nex999 Cekaj, znam da su poslali 2.Ali meni se cini da su nam posle bombardovanja ostala 4 ukupno.3 spremna za borbu i jedan za ucenje.Right?!Pa kad ce onda ove ostale, i ovi se remontuju vec dugu.Ako ove posalju krajem godine stigli bi tek poccetkom 2009 ili mozda kasnije.

@Dr Zoiberg

Ako je nevidljiv zasto ga ja onda vidim na slici.Za 2 milijarde mora da bude stealth.
PAIN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 15:10   #48
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Avioni

@PAIN: ja sam cuo da su poslali sva cetiri ...nema veze, i dva ako su poslali, to je za pocetak dovoljno.Samo da nebo ne zvrji prazno.
Inace, podsetili ste me, ima jedna fora za B2.Kad su americki senatori glasali za projekat, jedan od njih se dosetio kako da ustede, rekavsi: Zasto mi jednostavno ne objavimo da imamo nevidljivi avion?kad je vec nevidljiv, niko ne moze da kaze da ga nemamo??
Inace je bilo predvidjeno da svaka americka drzava ima po jednog.Dakle 50 komada...i svaki nosi ime "Spirit of -naziv drzave-"...naravno raspao se SSSR, pa od toga nije bilo nista.
Tacno je...jedan ovakav je uzleteo sa Floride (po nekim informacijama) i bacio bombu na Kinesku ambasadu u BGD...Da je preskup, jeste...i pravljen je za situaciju kad $$ najmanje znaci...tj, za udar po metama duboko u SSSR i kraj sveta koji bi potom usledio...Za akcije danas nije vredno rizikovati toliki ulozen kesh. Inace, avion je tipican primer za elektronsku stabilnost letenja.Da nije toga, pao bi sa neba kao cigla.
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 18:37   #49
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Avioni

Inače, B2 polako ide u penziju. Visoki troškovi održavanja i još ponešto su uzeli svoj danak.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 19:39   #50
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Avioni

Kako ne videh ovu temu ranije...
LM, ja sam garantovano najveći freak na forumu što se aeroplana tiče!
Evo mog mezimca! Gospodar neba, SU-47 Berkut! Obećavam da ću za koji dan da iskucam jedan solidan textić o njemu!

Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 19:43   #51
Dr Zoidberg
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: Futurama
Poruke: 1.317
Zahvalnice: 406
Zahvaljeno 358 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Kako ne videh ovu temu ranije...
Zato sto sam je napravio juce
Dr Zoidberg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 19:45   #52
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Avioni

Bravo, sad ste navukli ovog manijaka na ovu temu... Mislim Rockera...

Hmmmm, od koga li su Ameri provalili tu tehnologiju za B-2, flying wings...

Ho 229 ili Horten IX:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Ho229.jpg
Viđeno:	351 puta
Veličina:	82,7 KB
ID:	8875
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 20:10   #53
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Dr Zoidberg kaže: Pregled poruke
Moj omiljeni bombarder B-2 Spirit
Zbog svoje cene bio je veoma rizican da se koristi u borbama pa su koristili samo nekoliko puta i medju njima je bio Bombardovanje 99'
Citat:
nex999 kaže: Pregled poruke
Tacno je...jedan ovakav je uzleteo sa Floride (po nekim informacijama) i bacio bombu na Kinesku ambasadu u BGD...
Ne znam za kinesku ambasadu ali ovo cudo je vidjeno na nebu iznad Valjeva 99', kada je u par navrata bombardovan valjevski Krushik. Ne znam da li je iko od vas doziveo tepih bombi...
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 20:14   #54
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ma da...Northrop-ov prototip YB-49 iz 1948 je nastao pod ociglednim uticajem Hortena...



Ili nesto starija varijanta XB-35 sa klipnim motorima



Na iskustvima sa ovih aviona je, skoro 40 godina kasnije, firma Northrop napravila gorepomenuti B-2
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 20:17   #55
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
...od koga li su Ameri provalili tu tehnologiju...
Od istih onih, koji su ruse poslali u svemir. Samo su to Rusi krili a Ameri ne.
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 21:11   #56
PAIN
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 5.067
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 556 puta na 413 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Kako ne videh ovu temu ranije...
LM, ja sam garantovano najveći freak na forumu što se aeroplana tiče!
Mozda i nisi, ima jedan lik ovde na forumu(malo se pojavljuje).Pa sta da kazem kad je otisao u Rusiju bas jutros(otisao sa Tupolev 154m)i bice tamo mesec dana, ceka neki mali aeromiting koji ce se odigrati kroz neku nedelju.
PAIN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 21:53   #57
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom

Evo i da se ja malo priključim temi, kao jedan od velikih zaljubljenika u avione.

Kada ste već otvorili raspravu o letećim krilima, želim da dodam da je taj oblik najzgodiniji po pitanju nosivosti (zato se i razmatra da budući putnički avioni budu leteća krila), međutim kao takav izuzetno je težak za kontrolu. Ovde pominjani Northropov prototip je baš imao takvih problema i zato nikada nije ušao u masovnu proizvodnju.
Dosta kasnije, razvojem računara i koncepta fly-by-wire napokon je omogućena dobra kontrola ovog oblika. tako što pilot zadaje željenu poziciju, a računar na osnovu toga ispravlja i koriguje poziciju krila i tako omogućava stabilan let.


Neko je ovde pominjao da je B-2 viđen. U to čisto sumnjam jer je on i zamišljen za dejstvovanje sa velikih visina, osim ako neka budala nije želela da se igra sa sudbinom, što je malo verovatno.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

A što se tiče Ruskih "gvožđurija" one u osnovi imaju impresivne manevarske sposobnosti, ali na svim ostalim poljima manjkaju. Da meni život od toga zavisi i da moram da biram, uvek bi se oslonio na američku tehnologiju.

Ruske avione odlikuje veoma velika nerentabilnost (čitaj nestandardni delovi od tipa do tipa, skupo i sporo održavanje) što u osnovi znači da jedna vojska za iste pare može da koristi više američkih nego ruskih lovaca.

Takođe, ruski koncept, zbog nedostatka sredstava se fokusira na multi-role avionima, dok američki forsira specijalizaciju.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ipak, najviše su me fascinirali asimetrični avioni. Kao klinac sam voleo da pravim makete i jedrilice, i nekoliko puta sam pokušao da napravim asimetričnu jedrilicu, no to čudo nikako nije htelo da leti. Ipak je za to potrebno ludački dobro znati aerodinamiku.

Evo par slika nekih asimetričnih aviona iz WW2:
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	bvp-111.gif
Viđeno:	175 puta
Veličina:	30,8 KB
ID:	8881   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	yong141m.jpg
Viđeno:	201 puta
Veličina:	53,4 KB
ID:	8882  

Poslednja ispravka: Nemesis (26.6.2007 u 22:11)
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 22:32   #58
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Avioni

Ne, to nema aerodinamiku. A i ko bi drugi experimentisao nego Svabe...

B-2 vidjen. I ja mislim...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 22:38   #59
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Cini mi se da niko do sada nije pomenuo kontrarotirajuce rotore koje su izmislili Rusi. Ovo je jako dobra stvar, omogucava elisnim avionima da se krecu brzinama koje dostizu mlazni. Mane: pre svega buka, komplikovani dizajn. Koristi se na Tu-95, Tu-114 i mozda jos nekim Ruskim avionima

Steta je sto ova tehnologija nije sire prihvacena, od nje bi korist imali i mali avioni poput Cessne - stvar je u tome da vazduh koji elisa potiska se krece ravnomerno, bez mnogo turbulencija, dok kod klasicne elise dolazi do rotacije, sto smanjuje efikasnost i kod jednomotornih aviona dovodi do onog skretanja pri poletanju poznatog igracima simulacija letenja.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 22:42   #60
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Talking Re: Avioni

Citat:
!ACHTUNG! kaže: Pregled poruke
Ne, to nema aerodinamiku. A i ko bi drugi experimentisao nego Svabe...

B-2 vidjen. I ja mislim...
Achtung, Tiger ne moze da leti!
morao sam ovo da kazem!
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
avijacija, avioni

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com