Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji FLOSS operativni sistem koristite?
Ubuntu/Kubuntu i sl. 209 55,15%
Debian 20 5,28%
(Open)SuSE 15 3,96%
Mandriva 8 2,11%
PCLinuxOS 5 1,32%
Mint 53 13,98%
Fedora/RedHat/CentOS 20 5,28%
Slackware 6 1,58%
Arch 20 5,28%
Gentoo 0 0%
Neki live distro (Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 7 1,85%
Neki drugi GNU/Linux distro 11 2,90%
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD... 0 0%
OpenSolaris 2 0,53%
Neki drugi FLOSS operativni sistem 3 0,79%
Glasova: 379. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2017, 10:00   #481
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Mozda ce vas zanimati da vidite "porodicno stablo" linuks distribucija tj distribucije koju koristite ili nameravate da koristite ovde.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
deNSki (25.7.2017), MasterChief2 (4.4.2017), wolfgm (4.4.2017)
Stara 24.7.2017, 1:18   #482
banertd
Član
 
Član od: 13.10.2011.
Lokacija: Popovic,Beograd,Srbija
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Da ostavim podsetnik sebi da a i drugima koje bi to mozda interesovalo sledece sadrzine:
22.jula.2017 godine pusten je rad radionicki racunar cije se specifikacije nalaze u profilu pod oznakom konfiguracija 2.namenski nabavljen i sastavljen za rad pod Xubuntu 16.04.02 Amd 64 operativnim sistemom.
Namena te masine da ce se koristiti isklucivo za pregledanje tehnicke dokumentacije u pdf formatu,spasavanje ostecenih podataka sa medija (hdd,flash,sd..) tokom servisa Win baziranih racunara i naravno celodnevnu zabavu majstora you tube programom.Barem za sad.
banertd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2017, 8:33   #483
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Mozda ce vas zanimati da vidite "porodicno stablo" linuks distribucija tj distribucije koju koristite ili nameravate da koristite ovde.
Ujedno i odgovor zašto je Linux na 2% na desktop računarima.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
player1 (28.7.2017)
Stara 27.7.2017, 10:30   #484
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ja ne shavatam jednu stvar. Zasto ljudi koji prave razlicite distribucije (Ubuntu, Linux Mint, Elementary OS itd.) ne sklope neki dogovor sa proizvodjacima laptopova/PC racunara tako da zajedno sa proizvodjacem skroje sistem samo za taj racunar koji ce raditi bez ikakvih problema i bagova, a pritom ce racunar imati preinstaliran operativni sistem. Kod nas u Srbiji, a i ovde u Nemackoj ima masa laptopova i racunara koji dolaze bez operativnog sistema. Po nekom mom misljenju kada bi se na svakom tom laptopu/racunaru nasao neki Linux masa ljudi bi i ostala na tom Linuxu. Onaj ko racunar koristi za ono najosnovnije (a to je vise od 50% sveta) bi ostala na Linuxu jer je njemu sasvim svejedno da li se na racunaru nalazi Windows, MacOs ili Linux. Pritom ne bi placao sistem, a imao bi funkcionalan laptop cim ga kupi. Ovde u Nemackoj je razlika u ceni oko 50-60 evra za laptop sa i bez Windowsa.

Takodje se slazem sa ovim postom iznad. Kada bi se svi ti programeri slozili i zajedno radili jedan operativni sistem, a ne milion razlicitih od kojih ni jedan ne radi kako treba, Linux bi zablistao i na PC racunarima.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2017, 11:18   #485
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ajde da ne širimo priču u ovoj temi, otvorite drugu za diskusiju, previše je faktora koji učestvuju u jednačini da bi se svelo na "dogovor" (najkraći mogući odgovor su pare, kao i uvek ).
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2017, 13:23   #486
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Ja ne shavatam jednu stvar. Zasto ljudi koji prave razlicite distribucije (Ubuntu, Linux Mint, Elementary OS itd.) ne sklope neki dogovor sa proizvodjacima laptopova/PC racunara tako da zajedno sa proizvodjacem skroje sistem samo za taj racunar koji ce raditi bez ikakvih problema i bagova, a pritom ce racunar imati preinstaliran operativni sistem. Kod nas u Srbiji, a i ovde u Nemackoj ima masa laptopova i racunara koji dolaze bez operativnog sistema. Po nekom mom misljenju kada bi se na svakom tom laptopu/racunaru nasao neki Linux masa ljudi bi i ostala na tom Linuxu. Onaj ko racunar koristi za ono najosnovnije (a to je vise od 50% sveta) bi ostala na Linuxu jer je njemu sasvim svejedno da li se na racunaru nalazi Windows, MacOs ili Linux. Pritom ne bi placao sistem, a imao bi funkcionalan laptop cim ga kupi. Ovde u Nemackoj je razlika u ceni oko 50-60 evra za laptop sa i bez Windowsa.
Možda idem u off ali da skrenem pažnju kolegi da je ovo iznad više stvar neobaveštenosti nego bilo čega drugog jer postoje takvi proizvođači. Ovi su poznatiji (strogo samo Linux furaju) ali ima ih još. Čini mi se da Dell i dalje prodaje laptopove sa preinstaliranim Ubuntu-om i da, valjda sve radi kako treba.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2017, 20:01   #487
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ajde da ne širimo priču u ovoj temi, otvorite drugu za diskusiju, previše je faktora koji učestvuju u jednačini da bi se svelo na "dogovor" (najkraći mogući odgovor su pare, kao i uvek ).
Ne vidim razlog zasto neko ko prodaje laptop bez OS-a ne bi na njega stavio besplatni Linux. Nista ne gubi, nego samo dobija. E sad drugo je ako ovi sto prave odredjenu distribuciju hoce pare za sebe.

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Možda idem u off ali da skrenem pažnju kolegi da je ovo iznad više stvar neobaveštenosti nego bilo čega drugog jer postoje takvi proizvođači. Ovi su poznatiji (strogo samo Linux furaju) ali ima ih još. Čini mi se da Dell i dalje prodaje laptopove sa preinstaliranim Ubuntu-om i da, valjda sve radi kako treba.
Prvi put cujem za ove laptopove, a i nigde nisam video da se prodaju u Srbiji, niti ovde u Nemackoj. Misio sam na ove poznate (HP, ASUS, Lenovo, itd.)

No da nesirimo pricu kada nije vezana za temu.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2017, 22:46   #488
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

^Da dodam samo pa da ne širimo priču dalje, u Nemačkoj ih ima više, mada ne možeš očekivati u svakoj radnji.

Recimo ixsoft.de nudi preninstalirano više distroa na brand name računare. Sigurno su probali da li su kompatibilni i kako sve radi.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (28.7.2017)
Stara 28.7.2017, 1:14   #489
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Glavni problem je sto u 90% slucajeva ne postoje drajveri za Linux za sve komponente u tavkim laptopovima. Stavise to je sad sve cesce za Win7, a kamoli Linux.

Evo znam da Dell distribuira Ubuntnu na laptopve bez OS-a, ali lepo napisu na uputstvu da te i te komponente nemaju drajver, pa koristi na svoju odgovornost.

U takvoj situaciji, Linux sistem mu dodje kao IE za Windows. Privremeni alat dok ne instaliras Windows.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
MasterChief2 (28.7.2017)
Stara 28.7.2017, 1:16   #490
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nego on-topic, koristim Centos 7. Ali na serverima (bez GUIa). Treba mi za projekat.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2017, 16:10   #491
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ja sam na Ubuntu 16.04 LTS. Prešaltao se skoro skroz sa Windows-a 10 koji koristim mahom samo za Lightroom i slične "ekskluzive".

I da, DigitalOcean VPS mi je isto na Debian-u.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2017, 15:23   #492
brankosy
Član
 
Član od: 29.5.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Možda idem u off ali da skrenem pažnju kolegi da je ovo iznad više stvar neobaveštenosti nego bilo čega drugog jer postoje takvi proizvođači. Ovi su poznatiji (strogo samo Linux furaju) ali ima ih još. Čini mi se da Dell i dalje prodaje laptopove sa preinstaliranim Ubuntu-om i da, valjda sve radi kako treba.
Kupio sam pre 7-8 godina laptop iz opisa (Acer emachines) na kojem je bio preinstaliran Linux Linpus. E sad, zasto bas taj distro, pojma nemam. Tad sam ga momentalno pregazio Windowsom, da bih ga sad na kraju radnog veka vratio korenima (Mint Xfce doduse). Znam da je Acer godinama stavljao Linux preinstaliran na nekim laptopovima, ali neke egzoticne distribucije.
brankosy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2017, 21:37   #493
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
brankosy kaže: Pregled poruke
Kupio sam pre 7-8 godina laptop iz opisa (Acer emachines) na kojem je bio preinstaliran Linux Linpus. E sad, zasto bas taj distro, pojma nemam. Tad sam ga momentalno pregazio Windowsom, da bih ga sad na kraju radnog veka vratio korenima (Mint Xfce doduse). Znam da je Acer godinama stavljao Linux preinstaliran na nekim laptopovima, ali neke egzoticne distribucije.
Zato što su smatrali da je aplikativni meni preko celog ekrana sa velikim ikonama svima razumljiv i najpoželjniji a Linpus je imao baš takav. Sad imaju savršenstvo zvano Metro Start koje im se skroz uklapa u tu filozofiju.

Ne razvija se više(Limpus).
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2017, 0:12   #494
brankosy
Član
 
Član od: 29.5.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Zato što su smatrali da je aplikativni meni preko celog ekrana sa velikim ikonama svima razumljiv i najpoželjniji a Linpus je imao baš takav. Sad imaju savršenstvo zvano Metro Start koje im se skroz uklapa u tu filozofiju.

Ne razvija se više(Limpus).
Bog da mu dusu prosti . Sto neko rece, bilo bi dobro da se medjusobno dogovore da jedan Linux distro bude preinstaliran na nove kompove bez Windowsa. Al, ne lezi vraze, ne bi se nikad dogovorili. Radile bi sujete samo tako, pogotovu ako bi uleteo i neki novac...
brankosy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2017, 0:52   #495
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
brankosy kaže: Pregled poruke
Bog da mu dusu prosti . Sto neko rece, bilo bi dobro da se medjusobno dogovore da jedan Linux distro bude preinstaliran na nove kompove bez Windowsa. Al, ne lezi vraze, ne bi se nikad dogovorili. Radile bi sujete samo tako, pogotovu ako bi uleteo i neki novac...
Mislim da nije stvar dogovora, para ili sujete, jer je manje/više sve open-source i besplatno, nego nešto o čemu odlučuju proizvođači. E sad, malo nema drajvera, malo više "stiska" linuxoljubac" iz Redmonda.

A i nešto mi se ne dopada tako neka "unifikacija". To mi je više korporativni način razmišljanja i nije krasilo Linux ekosistem ovih četvrt veka. Koristi ko šta stigne, kako kad mu odgovara. Jer zamisli inače, instaliraju ti OpenSUSE KDE(takav dogovor pao) na taj laptop, i opet ne možeš ništa s njim pa kreneš da razmišljaš "koje lenjo njesra ovaj Linux..:" .
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2017, 2:18   #496
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Neka proizvodjaci laptopova open-source zajednici, ili toj grupi programera sa kojima je sklopila neki dogovor obezbedi dovoljno informacija o laptopu i napravi ce oni sve da radi. Stavljati sistem na laptop, a da pritom na njemu pola stvari ne radi kako treba nema smisla.. Ja sam mislio vise u fazonu da se zilion tih distribucija ukine i da se svi ljudi ujedine i naprave nesto sto valja. Ako vec sklope neki dogovor neka naprave sistem samo za taj laptop, kao sto to Apple radi. Najnoviji MacOS radi i na laptopovima starim 8 godina kako treba.

A i sam proizvodjac moze da napravi svoju distribuciju za svoje laptopove. Samo je problem sto bi 90% tih proizvodjaca jednog trenutka zatvorilo kod i od besplatnog napravilo nesto na cemu bi zgrtali pare, kao sto je to Apple uradio.

Ali ako bi Lenovo, HP, DELL, Asus, Toshiba i ostali poznati na svoje laptopove stavljali Linux ja mislim da bi se samo upotreba Linux na PC-u povecala.

Mada slazem se sa @ColdBoot. Svako ima pravo da koristi ono sto njemu odgovara. Meni Windows 10 ne odgovara nikako, a nakon godinu dana koriscenja Linuxa nema sanse da cu se ponovo vratiti na Windows. Jednostavno nekome je laksi Linux i Terminal, a nekome Windows.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2017, 3:18   #497
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Neka proizvodjaci laptopova open-source zajednici, ili toj grupi programera sa kojima je sklopila neki dogovor obezbedi dovoljno informacija o laptopu i napravi ce oni sve da radi. Stavljati sistem na laptop, a da pritom na njemu pola stvari ne radi kako treba nema smisla..
Zato sam ti i pomenuo System76. Oni su se baš potrudili da je svaka komponenta kompatibilna i radi kako treba. Nema unutra ništa od TP-LINKa koji uz još neke ne zna ni da Linux postoji. Važi i za mašine iz ixsofta iako nisu custom built. Ne bi im se isplatilo da im vraćaju zato što ne radi ovo ili ono pod Linuxom, tako da kad su oni u pitanju, možeš videti šta nude pa kupiti na nekom drugom mestu isto ako ti njihova cena ne odgovora.

Na kraju, proizvođači računara su obično sklapači komponenti, retko svi prave sve jer je i taj segment vrlo razuđen pa je samim tim i dogovor teško postići. I Mikrosoft je morao da ih juri usr*nom motkom da pišu drajvere.

Edit: za kraj i na kraju, jer baš odosmo u debeli off, šta bi to Linux dobio time što bi ga koristila gomila morončina sa windblowsa kojima kompjuter i tako služi za lajkovanje sisa&guzica po fejsu i igranje igrica kao krajnji domet? Jak user-base kojem ne smeta čak ni to što ga se otvoreno špijunira (ako su svesni i toliko, pitanje je) uz debilnu opasku "pa ja nemam šta da krijem..."

Poslednja ispravka: ColdBoot (31.7.2017 u 7:01)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2017, 11:37   #498
brankosy
Član
 
Član od: 29.5.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Koliko se secam, pre nekoliko godina kada su netbook-ovi bili u modi, Asus je prodao gomilu EEE PC komada sa preinstaliranim Linuxom i mnogi ljudi su ga zadrzali. To je nateralo Microsoft da brze bolje snizi cenu XP-a na neku mizeriju (mislim oko 15 dolara za OEM licencu). To pokazuje kako konkurencija razbija monopol i utice na cene softvera.
brankosy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2017, 18:27   #499
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Koji linux za single core amd i 2gb ddr1 rama, 256mb graf, sata2HDD i DVD? Ima li nesto za takavog mucenika, linux ili neki treci OS? Win7 radi traljavo.... XP odlicno sto se tice brzine al je isteko.... Ranije sam ubaciovao Xubuntu, al i Xubuntu je napredovo podosta....
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2017, 20:31   #500
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Filip89x kaže: Pregled poruke
Koji linux za single core amd i 2gb ddr1 rama, 256mb graf, sata2HDD i DVD? Ima li nesto za takavog mucenika, linux ili neki treci OS? Win7 radi traljavo.... XP odlicno sto se tice brzine al je isteko.... Ranije sam ubaciovao Xubuntu, al i Xubuntu je napredovo podosta....
Lubuntu bi trebalo da ti trckara na tome fino..
https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/GetLubuntu
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Twisterzemun na korisnoj poruci:
Filip89x (5.8.2017)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
anketa, bsd, distribucija, distro, floss, free, koji, linux, najbolji, open, operativni, sistem, slobodan, slobodni, solaris, ubuntu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji arhiver koristite? PDarko Aplikativni softver 48 6.12.2006 0:53
Koji 5.1 (4.1) sistem? Deusdies ŠDK - Zvuk na računaru 10 14.11.2006 13:24
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Linux Koji i kako? MiguelDiablo Slobodni softver 8 13.5.2006 22:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com