Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.4.2012, 22:04   #61
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Eh, IBM, 'aj mi nadji nov.... Bio sinonim za kvalitet i ostao. A i pred toga mislim da odnos prema tom laptopu nije za hvaljenje, taj je zasluzio ciscenje makar jednom godisnje, to vise govori o vama nego o njemu.
Šta ima da ga čistim, temperature su mu u normali, ne tandrče ventilator... imam pametnijeg posla Ne slažem se da je Lenovo dve klase ispod, i dalje su to jako dobri laptopovi.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2012, 23:39   #62
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
kvalitetan za mene znaci da se ne kvari,tj da nemam nikakvih problema i kvarova softwersko hardwerske prirode sto duzi period....idealno,vecno..

inace,cela ova diskusija je potekla kada sam ja naveo alienware kao kvalitetan laptop,a neko je rekao da skupe i snazne hardwerske komponente koje on ima ne garantuju kvalitet.......(sto u praksi znaci da se taj alienware od 1500 eura moze imati nekih npr banalnih i glupih kvarova kao i neki laptop od 300 eura)
Naravno da moze imati iste probleme

Ali gledaj ovako, daš 1500 eura za laptop sa najboljim hardverom, i za godinu dana je već zastareo. Ako kupuješ za igranje, onda se ne isplati jer ne može da se menja hardver. Ako ti ne treba za igranje onda možeš da kupiš i laptop od 500 eura koji će bez problema raditi sve što treba
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2012, 23:53   #63
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Bleda senka. Jeste kvalitetan ali dve klase ispod.
U cenovnom rangu u kom su IBM laptopi obitavali... Ne, nije.
Jeftini Lenovo je kao jeftino sve ostalo - kompromisno rešenje. ALI! I tu ima izuzetaka, i ume da padne pozitivno iznenađenje i u okolini 500€.

Naravno, zbog toga što mnogi modeli ljubomorno "kriju" hladnjak, u ovom threadu od mene nemaju preporuku.
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 8:01   #64
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Naravno da moze imati iste probleme

Ali gledaj ovako, daš 1500 eura za laptop sa najboljim hardverom, i za godinu dana je već zastareo. Ako kupuješ za igranje, onda se ne isplati jer ne može da se menja hardver. Ako ti ne treba za igranje onda možeš da kupiš i laptop od 500 eura koji će bez problema raditi sve što treba
znaci onda nema AMA bas nikakvog smisla kupovati laptopove koji kostaju vise od 500 eura....za bilo koju primenu i namenu...

eto,onaj glupi svet (zapada evropa i USA) imaju neke svoje ideje pa kupuju skupe laptopove,a mi srbi "najpametniji" u svemiru,pa smislili idealno resenje(kao i za mnoge druge stvari)......pa ih za*****i.....

ili jednostavno,oni ljudi iz civilizacije imaju para za bacanje pa ih bacaju na laptopove koji kostaju 1000 i vise eura...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 8:57   #65
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Šta ima da ga čistim, temperature su mu u normali, ne tandrče ventilator... imam pametnijeg posla Ne slažem se da je Lenovo dve klase ispod, i dalje su to jako dobri laptopovi.
Zasto da menjam ulje na kolima ako ona idu?
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 9:22   #66
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
znaci onda nema AMA bas nikakvog smisla kupovati laptopove koji kostaju vise od 500 eura....za bilo koju primenu i namenu...

eto,onaj glupi svet (zapada evropa i USA) imaju neke svoje ideje pa kupuju skupe laptopove,a mi srbi "najpametniji" u svemiru,pa smislili idealno resenje(kao i za mnoge druge stvari)......pa ih za*****i.....

ili jednostavno,oni ljudi iz civilizacije imaju para za bacanje pa ih bacaju na laptopove koji kostaju 1000 i vise eura...
Kao neko kome su prošla 4 laptopa kroz kuću u skorije vrijeme, moram reći da nisi u pravu.

Jurnjava za laptopom za igranje ako ste pasioniran igrač jeste besmislena, ali daleko od toga da je skroz besmislena...

Kvalitet plastike na laptopovima do 500 evra i kvalitet brušenog aluminijuma na onim malo skupljim ne može da se mjeri. Nikako, i ničim, sem ako mrzite metal.

Dalje, laptopovi su prilično kvarljiva roba i tu kvalitet dolazi do izražaja. Da li mi vjerujete da sam ovih 80 sati Bf3 igrao skoro isključivo - na krevetu? Imam finu podlogu, zavalim se na krevet, stavim podlogu i lap na stomak i igram I tako sve ostale igre. Jednostavno, igranje mi nije primarno u životu, tako da hoću maksimalno uživanje kad igram, a to je malo teže ostvarivo, ako nije kozola u pitanju.

Zaključak - laptop nije samo MHz+GB+broj šejdera. Ne pravi HP ili Dell laptopove od 1000 evra sa intel integrušom za ovce - imao sam priliku da budem za tom skupljom serijom (XPS bijaše?), pravo uživanje.
Sad, nisam siguran da li proizvođači vode računa o dizajnu kulera - svakako kvarite garanciju ako ga sami otvarate.

E sad, morate shvatiti da je Alienware prestiž, luksuzna roba, isto kao i MacBook. Ne glumite kineze :P

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (8.4.2012 u 3:38)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 11:44   #67
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
maxx kaže: Pregled poruke
znaci onda nema AMA bas nikakvog smisla kupovati laptopove koji kostaju vise od 500 eura....za bilo koju primenu i namenu...

eto,onaj glupi svet (zapada evropa i USA) imaju neke svoje ideje pa kupuju skupe laptopove,a mi srbi "najpametniji" u svemiru,pa smislili idealno resenje(kao i za mnoge druge stvari)......pa ih za*****i.....

ili jednostavno,oni ljudi iz civilizacije imaju para za bacanje pa ih bacaju na laptopove koji kostaju 1000 i vise eura...
Ma bitno da si mi ti najpametniji pametnice moja

Bitno da si izveo potpuno pogrešan zaključak iz moje poruke

Mi "necivilizovani" ovde u Srbiji obično nemamo para za bahaćenje te pokušavamo da prođemo što jeftinije možemo, i nekome 500 eura dosta znači. To što ti imaš da daš 1500 za igračku je redak slučaj Nego hodi ti na veliki zapad gde cvetaju ruže i svima miriše **** pa kupuj tamo šta hoćeš.

Ja sam ti rekao šta je ekonomično rešenje, ti se bahati ako možeš, i pride ne ismevaj one koji ne mogu
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 13:48   #68
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
Muad Dib kaže: Pregled poruke
Zasto da menjam ulje na kolima ako ona idu?
Gluposti, svaki proizvođač propisuje zamenu ulja posle određenog broja kilometara, dok nijedan proizvođač laptopova ne propisuje čišćenje prašine posle toliko i toliko sati. Meni laptop služi za posao, a ne da se igram sklapanja i rasklapanja kao sa lego kockama
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 14:13   #69
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Da propisuju postojao bi poklopac koji otkriva hladnjak, kao što na kolima postoji otvor u koji sipaš ulje.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 15:23   #70
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Odakle poceti...

@Bryan Fury: zamena ulja u motoru takodje skida garanciju sa automobila odnosno motora zavisno od garancije proizvodjaca ako to uradis sam. To sto ti proizvodjac preporucuje zamenu na toliko i toliko kilometara nije cifra koje se treba slepo drzati. Zavisno od upotrebe ono se moze menjati i sa predjenih 0km ako ti je vozilo prezimelo u garazi bez redovnog paljenja. Ti u manual-u imas preporucene cifre na kojima treba da se obratis ovlascenom servisu za zamenu,nista vise.

Proizvodjaci laptopova ne mogu da ti daju preporucenu cifru za vremenski period posle kog treba da se obratis ovlascenom servisu na ciscenje lapa zbog siroke i raznovrsne upotrebe lapova. Rad na terenu i u kuci/kancelariji nije isti zar ne? Lap koji se koristi u kucnoj upotrebi opet moze naleteti na korisnika koji je netolerantan prema prasini pa svoj zivotni prostor odrzava poput laboratorije dok drugi korisnik moze ziveti bez problema sa 2cm prasine na stolu.

Vozila koja su namenjena za upotrebu u teskim uslovima i vozila sa visokoturaznim motorima imaju kraci servisni interval pa je i njihovo odrzavanje cesce. Slicno je i kod lapova. Tzv kancelarijski lapovi su obicno budzetne varijante sa prosecnim hardverom u sebi pa zbog toga ne zahtevaju komplikovaniji sistem hladjenja. Zahtevaju minimum odrzavanja ako je proizvodjac odradio valjan posao i ugradio normalan i adekvatan sistem hladjenja. Retko se zapusavaju jer kuciste nudi visak prostora pa hladnjaci mogu biti veci uz manju gustinu rebara. Performance lapovi za profesionalnu/gamersku upotrebu pakuju hardver visokih performansi pa i sistem za hladjenje mora biti komplikovaniji. Pritom,ovi lapovi su cesto nakiceni sa svim i svacim u sebi pa u kucistu nema preterano puno prostora za masivnije hladnjake. Tu dolazimo na vecu gutinu rebara hladnjaka sto je magnet za prasinu i cesce ciscenje.

Proizvodjaci nemaju u planu da korisnik sam cisti svoj laptop pa se zbog toga i necimaju oko cinjenice koliko je lap jednostavan za odrzavanje. Jednostavno se drze da ovlasceni serviser zna kako da dodje do sistema za hladjenje,ocisti ga,sastavi lap i to sve bez ostecenja. Ko je imao prilike da vidi rasturanje Asus-ovih ROG G5x/7x lapova shvata poentu. Top hardver,vrlo dobro dizajniran sistem za hladjenje,ali nocna mora za ciscenje.. Sa druge strane MSI lap iz CR serije sam cistio sa parcetom plasticnog stapica (za fiksiranje ventilatora) i bocice komprimovanog vazduha uz par odvrnutih srafova - posao od petnaestak minuta.

Naravno,sve sto sam napisao nije pravilo i moze varirati od proizvodjaca,serije laptopa i modela laptopa
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 19:31   #71
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Gluposti, svaki proizvođač propisuje zamenu ulja posle određenog broja kilometara, dok nijedan proizvođač laptopova ne propisuje čišćenje prašine posle toliko i toliko sati. Meni laptop služi za posao, a ne da se igram sklapanja i rasklapanja kao sa lego kockama
Za 7 godina nijednom da ne ocistis laptop? Probaj da vozis kola 7 godina sa istim uljem.
Analogija je adekvatna, ulje se menja jednom godisnje (laptop se cisti jednom godisnje) ili na svakih 7-15 000 km (u zavisnosti od ulja) ako se vozi vise od ove kilometraze za godinu dana (ako se laptop koristi napolju). Ulje treba da se promeni makar jednom godisnje makar auto presao samo 1000 km, laptop treba da se ocisti jednom godisnje makar bio ukljucivan jednom nedeljno.

Mozda tebe boli____ jer je sluzbeni laptop. Ja pricam o laptopu u privatnom vlasnistvu. Koji vlasnik koji je iz svog dzepa dao pare ne zeli da mu bilo koji uredjaj sto duze traje?
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 20:24   #72
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Ma bitno da si mi ti najpametniji pametnice moja

Bitno da si izveo potpuno pogrešan zaključak iz moje poruke

Mi "necivilizovani" ovde u Srbiji obično nemamo para za bahaćenje te pokušavamo da prođemo što jeftinije možemo, i nekome 500 eura dosta znači. To što ti imaš da daš 1500 za igračku je redak slučaj Nego hodi ti na veliki zapad gde cvetaju ruže i svima miriše **** pa kupuj tamo šta hoćeš.

Ja sam ti rekao šta je ekonomično rešenje, ti se bahati ako možeš, i pride ne ismevaj one koji ne mogu
cek,mi se uopste ne razumemo....

ja nisam imao nameru nikoga da ismevam,niti imam nameru da se pravim pametan itd,itd....

samo sam se zapitao koja je onda uopste svrha tih laptopova koji kostaju 1000 i vise eura?.....ti si rekao da nemaju nikakvog smisla,jer ako su igracki laptopovi zastarice za godinu dana i vise nece biti aktuelni,a ako sluze za neke kancelarijske svrhe,nema potrebe njih ni kupovati jer to sve mogu da odrade i laptopovi od 500 eura....

i koji sad drugi zakljucak da izvedes osim da je kupovina laptopva iznad 500 eura potpuno besmislena?.....oni ljudi sa zapada su mi pali na pamet samo iz razloga posto je opste poznato da se tamo kupuju skupi laptopovi iako tamo nikome pare ne rastu na drvetu (kao ni meni)..........i sad,sta mislis da bi ti neki tako nemac,amerikanac,svajcarac odgovorio da mu kazes,pa sto si kupio taj alienware kada si mogao laptop od 500 eura?.........verujem da bi ti malo njih odgovorilo da je to kupio jer se bahati i ima pare za bacanje....

npr mozda znas da se u Nemackoj najcesce kupuju prestiznije i skuplje marke automobila....bmw,audi,mercedes,honda,mazda.....st a mislis,zasto ti ljudi kupuju te skupe automobile,a ne navale svi na recimo naseg fiata punta?............sta,auto je auto,ima cetri tocka,volan.......ionako ce taj bmw da zastari za koju godinu,izaci ce novi model,a ako hoces da se prevezes od tacke A do tacke B,to ce da odradi i fiat punto....

e sad,to sto nekom puntu starom dve godine korodira auspuh,to nije nista posebno to se "moze" desiti i Bmw-u.....(koji itekako naplacuje svoj brend).....ali kada stvari posmatras iz drugog ugla vidis da ti ljudi hoce KVALITET.....i spremni su za to da plate....ne samo ti nemci,nego i turci,rusi,ex yu gastarbajteri......i obzirom da su to debelo platili u 96% slucajeva i imaju kvalitet koji su platili...

mislim da je ovo poredjenje slicno i za laptopve......svi premium modeli svih brendova naplacuju svoj kvalitet...

Poslednja ispravka: maxx (7.4.2012 u 20:33)
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 20:28   #73
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

ljudi,taj alienware je uradjen mogo kvalitetnije od laptopa od 500 eura(kvalitetniji materijali su korisceni u izradi)

on ima mnogo bolje resen sistem hladjenja nego obican laptop,i samim tim ima jedan od preduslova za dugotrajnost,jer je poznato da prevelika toplota najvise smeta elektricnim kolima i komponentama uopste.....

ima izuzetno snazne hardwerske komponente i sigurno nece da zastari ni za 2 ni za tri godini,tj bice boljeg hardwera ali 95% igara ce moci u narednih 3-4 godine da se na njemu igraju sa max detaljima........ovaj alienware sam samo uzeo kao primer,isto se odnosi na vecinu premijum modela svih brendova....

naravno i novi BMW nece zastariti za tri godine,iako ce se pojaviti novi model....daleko ce nadizveti fiata punta......a pritom ce imati performanse koje su beskonacno nedostizne za tog fiata.....ali naravno,sve to kosta i to je deo glupog kapitalizma u kojem zivimo...
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 20:54   #74
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

@Muad Dib: u principu stoji to sto kazes,ali realnost je pokazala drugacije Ako laptop radi savrseno normalno i posle 7 godina nema potrebe dirati ga. Da,garant u sebi ima prasine,termalne trake su izgubile svoje svojstvo zajedno sa termalnom pastom,ali ako je hardver upakovan dobro uz adekvatno hladjenje to se nece (preterano) osetiti u radu. Zna se koje su normalne i granicne vrednosti temperature za svaku komponentu zasebno i ako su one u normali zasto ceprkati nesto? Veca je sansa napraviti problem nestrucnim otvaranjem laptopa radi ciscenja..

@maxx: naravno da nije moguce porediti laptop od 500e sa onim koji kosta 1500e. Taj fensi Alienware za kojeg si zapeo nije nesto posebno,Dell pod sopstvenim brendom ima gotovo iste masine uz nesto nizu cenu,kvalitet mozda cak i bolji. Ugradjen hardver nije presudan za krajnju cenu,najbolji primer je Lenovo sa ThinkPad serijom. By the way taj Alienware vec sada ne moze da gura sve igre sa maksimalnim detaljima tako da nece moci ni za 2-3 godine
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 20:57   #75
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

ja lepo napisah 95% igara.........(mada,ako on ili neki slican alienware to ne moze,onda je pitanje da li uopste postoji laptop na nasoj planeti koji moze da gura SVE trenutno postojece igare na maxx detaljima)

nego,necu vise da spominjem taj alienware,da ne bude kako sam zapeo
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2012, 21:45   #76
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Citat:
Thaedass kaže: Pregled poruke
Zna se koje su normalne i granicne vrednosti temperature za svaku komponentu zasebno i ako su one u normali zasto ceprkati nesto? Veca je sansa napraviti problem nestrucnim otvaranjem laptopa radi ciscenja..
Pa tesko da su u normali posle 7 godina, mozda nisu nikad ni premerene, nego ga vadi kvalitet IBM masine.
Sto se tice druge recenice, pa u tome je i sustina ove teme, sto jednostavniji pristup kuleru ne dozvoljava potencijalnu stetu totalnim rasklapanjem laptopa.
Ko ne zna kako izgleda unutrasnjost laptopa koji nije ciscen 7 godina neka pogleda desktop koji nije ciscen 7 godina.


Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2012, 0:47   #77
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

@maxx

Laptop od 1000 eura se kupuje ako ipak hoćeš malo jači hardver i kvalitet izrade. Poenta moje poruke je bila da i za 500 eura možeš da zadovoljiš osnovne potrebe, pa i više, ako nemaš para za ove skuplje.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2012, 11:00   #78
ekvi
Član
 
Član od: 14.11.2008.
Lokacija: kv
Poruke: 404
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 27 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Najlaksi laptopovi za odrzavanje

Za crazy@
Skoro servisirah svoj Dell N5110, po recima servisera - "...e, da su svi ovakvi...". dakle rekao bih da njima nije bilo narociti tesko.
ekvi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ekvi na korisnoj poruci:
crazy@ (10.4.2012)
Stara 8.8.2012, 10:54   #79
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Da se malo manemo automobila i ulja, evo ja sam juče rasturio polovan HP Pavillion DV5 sa AMD Athlonom, da bi došao do kulera.

Lap top je star 3 godine, nikada bije čišćen, prošlo leto je počeo da se greje pa je kupljeno postolje sa ventilatorom i sa njim je radio jer bez njega se greje dosta i ventilatorčić već po malo tandče ali se ne vrti nešto mnogo brzo.

Jako komplikovan lap top, da bi došao do ventilatora morao sam da ga rasturim skroz na komponente i izvadim MB i CPU hladnjak sa ventom i toplotnim cevima kojih ima dve a hlade i CPU i grafikčki čip.

1. Prašine na rebarcima hladnjaka ima i masna je ali ne blokira celokupni odvod kroz rebarca (dakle nema onog tepiha od dlaka +prašine) već samo ima masnih naslaga sitnih čestica prašine. Gledaću to da usisam usisivačem popodne, jer jednostavno ne može drugačije da se skine, jedino da probam iglama ili plastičnom čačkalicom da je izguram kroz rebra hladnjaka naplje. Pada mi na pamet da operem ceo hladnjak sudomilom i mlakom vodom masno je i zalepljeno sve u dubini rebaara hlanjaka i ne blokira ih skroz, ponavljam.

2. Drugi problem je fabrička pasta tj žvaka. Kad sam skinuo kuler bila je debela i do 1 mm na čipovima, i baš kao žvaka mekana pa sam je lako počistio. Možda zbog toga nije odvodila toplotu dobro, (interesantno mi je da se nije u opšte stvrdla za ove 3 god). Imam utisak da se od toplote vremenom bakarne cevi malo popustile i nakrivile i nisu lepo pritiskale površinu bakarnog odbodnika na čipove i ako je sve bilo baš dobro stegnuto šrafovima. Gledaću da ispravim malo cevi kulera ako mogu da lepše 'legnu'. Namazaću mu novu pastu, koliki sloj treba da bude, jel što tanji?

3. I treće i poslednje je sam ventilatorčić, on je samo zamašćen istom sitnom prašinom dakle nije mnogo prljav. Kad ga ručno zavrtim, ne pravi otpor, ne čuju se ležajevi... U radu (surfing, filmovi samo) lap top se grejao CPU do 90 stepeni na ovu vrućinu a GPU do 85 stepeni. U idle se spusti sve na nekih 60-70 i tu stoji. Ovo su temperature bez upotrebe postolja za hlađenje jer kod mene je došao samo lap top. Desilo se par puta da se ugasi sam od sebe u toku korišćenja tako (Skype + Mozila) verovatno overheat, ne znam kolike su max temp za CPU i GPU. Ventilatorčić ne huče ne vrti se nešto brzo samo bije na prorezima baš vreo vazduh. Čuje se po malo kao da tandrče ali ne mnogo. Očistiću ga sve i gledaću da ga podmažem nekim uljem na ležaju ima u centru nalepnicu pa odlepiću i nasuti jednu kap ulja. Razmišljam dal vent nije crko, jer se sporo vrti istim režimom bez obzir na temp i ne 'huče' i ako temp ode do 90 Instalirao sam onaj drajver za grafiku sa HP sajta pa gledao temp.

Evo to je moje iskustvo, prvi put sam rasturao neki lap-top, baš je ovaj model komplikovan, ima li neko od vas ekipo neki savet po ove 3 stavke koje sam naveo za servisiranje? Biće interesantno sastaviti ga bez greške sve

Pozz

Poslednja ispravka: Levčanin (8.8.2012 u 11:03)
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2012, 17:20   #80
Levčanin
Starosedelac
 
Član od: 18.12.2008.
Lokacija: Srbija/Šumadija Avatar: -~~=<¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷¤÷×÷> (anakonda ili piton)
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 340
Zahvaljeno 241 puta na 189 poruka
Određen forumom Re: Najlakši laptopovi za održavanje

Pavilion ociscen i sastavljen sve lepo radi, svi drajveri instalirani (jedva) evo rezultata u drugoj temi: http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...4&postcount=28
Levčanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
održavanje coolera liam_howlett Modovi 44 11.1.2013 15:10
Laptopovi u ponudi Telenora i VIP-a YoZla Prenosni računari 11 18.9.2011 12:44
Fujitsu Siemens laptopovi - vasa iskustva i saznanja?! dudule ŠDK - Prenosni računari 6 22.7.2008 17:12
Najlakši Linux Guterill Slobodni softver 46 22.1.2008 17:21
Zaštita i održavanje... rapha Zaštita 16 15.12.2005 4:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com