Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.6.2008, 13:35   #1
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Naglo grejanje maticne ploce

Zamenio sam napajaje i hard disk u kompjuteru. Novo napajanje je Corsair VX 550, a disk Segate 160 GB. Pre toga imao sam Gigabyte Superb 460W. Nakon toga temperatura maticne ploce porasla je za celih 20 stepeni. Pre izvrsenih promena bios i everest ucitavali su identicne vrednosti i temperatura ploce bila je uglavnom oko 38 C. Sad odmah ide preko 50 C i stize do 64 C. Inace ploca je Asus m2n-e. Takodje porasla je i temperatura procesora. Kad vratim staro napajanje desava se isto, i dalje visoke temperature.
Zna li neko resenje problema? Da li je bios u pitanju? Ili je mozda do instalacije windowsa? Sta je moglo da dovede do porasta temperature?
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2008, 16:31   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Da prilikom zamene nisi možda džarnuo pa nešto zeznuo hladnjak na čipsetu?

Ako ima ventilator na njemu, proveri da li se vrti, a za sam hladnjak proveri da li dobro naleže.

Nisi rekao da li pri svemu ovom procesor ostaje onoliko hladan koliko je i bio, ili se i on više greje.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 11.6.2008, 16:37   #3
alkatraz
Član
 
Član od: 31.5.2006.
Poruke: 358
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 58 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

M2n-e nema aktivni hladnjak na ploci. A da nije mozda do temperature u sobi. Meni su takodje vece ovih dana temperature, ali je i dosta toplije u sobi.
alkatraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku alkatraz na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 11.6.2008, 22:37   #4
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Da prilikom zamene nisi mozda dzarnuo po ploci i nehotice ostetio senzor? Moguce je.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 11.6.2008, 23:50   #5
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Da prilikom zamene nisi možda džarnuo pa nešto zeznuo hladnjak na čipsetu?

Ako ima ventilator na njemu, proveri da li se vrti, a za sam hladnjak proveri da li dobro naleže.

Nisi rekao da li pri svemu ovom procesor ostaje onoliko hladan koliko je i bio, ili se i on više greje.

U ovom trenutku, sistem idle, MB 70C, CPU core1 27C, core2 33, CPU 42C. Jezgra procesora su hladnija nego sto su bila, ali je sam procesor topliji za oko 5 stepeni. U idle je bio uglavnom oko 35-38C. Doduse kuler procesora sada vrti maksimalno, a i dodao sam jos jednu devetku na kucistu. Da li je potrebno uraditi flesovanje biosa ili nesto slicno tome? Da li mozda napajanje nije kompatibilno sa plocom, posto je u pitanju ATX 2.2 i ATX 2.01 kompatibilno napajanje, a u mom uputstvu za plocu stoji ATX 2.0 kompatibilno? Da li je moguce da pogresno ocitava temperaturu? Ne znam...
Hvala
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2008, 23:53   #6
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Da prilikom zamene nisi mozda dzarnuo po ploci i nehotice ostetio senzor? Moguce je.
Kako da to ustanovim? Mozda jesam...ali ne znam, ne secam se.
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2008, 11:01   #7
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Nisi rekao da li pri svemu ovom procesor ostaje onoliko hladan koliko je i bio, ili se i on više greje.[/quote]

Mala ispravka, i procesor se vise greje. Naime pre je temperatura procesora u idle bila 35-38C i to sa ventilatorom na 1600RPM, a sada je u idle 42C na 3000RPM. Mada jezgra se pojedinacno ne greju vise.
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2008, 12:23   #8
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Bilo bi pametno da skines hladnjak sa maticne ploce,ocistis ga,stavis svezu termalnu pastu i proveris kakva je situacija tada.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 12.6.2008, 14:16   #9
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

70C za plocu je mnogo. Ako ti je ploca jos u garanciji nosi u servis. Kad predje 60C serviseri obicno menjaju plocu i to kad je pod opterecenjem. Znaci full load, a tebi idluje sa 70C. Normalno da moras da izmeris temperature i pri full loadu sa nekim od sledecih programa: Speedfan; System temp; Asus probe; Mobo temp; Motherboard monitor; Everest a potom odmah i BIOS-ov Hardware Monitor. Opterecenje mozes da izvedes Orthosom ili Everest System Stability Test (Kod Everesta uporedo imas i grafike za monitoring temperatura) a i 3DMark 06 je dobar za to. Zasto to da radis? Zato sto pri operecenju procesora, memorije, graficke i HDD-a generise se veca ambijentalna temperatura. A genralno temperatura ploce se podize ako si instalirao neki novi hardware , a tek sad vidim da jesi (HDD 160 GB). Probaj i da vratis sve na staro - znaci bez HDD-a i sa starim napajanjem. I da, i napajanje moze da bude uzrok, ali to je posebna prica vezana za senzore, a o tom i eventualnom fizickom ostecenju senzora cemo kasnije. Umalo da zaboravim, jedan dodatni ventilator = skoro pa kao da i nije tu. Najmanje dva. Jedan usisni i jedan izduvni.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 12.6.2008, 14:26   #10
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Posto ta maticna nema aktivno hladjenje, uzmi proveri fizickim kontaktom, znaci pipni onaj hladnjak.AKo je vreo, onda su ocitavanja tacna, ako je topao/mlak onda je otisla sonda.
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku PeTkO na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 12.6.2008, 15:06   #11
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
70C za plocu je mnogo. Ako ti je ploca jos u garanciji nosi u servis. Kad predje 60C serviseri obicno menjaju plocu i to kad je pod opterecenjem. Znaci full load, a tebi idluje sa 70C. Normalno da moras da izmeris temperature i pri full loadu sa nekim od sledecih programa: Speedfan; System temp; Asus probe; Mobo temp; Motherboard monitor; Everest a potom odmah i BIOS-ov Hardware Monitor. Opterecenje mozes da izvedes Orthosom ili Everest System Stability Test (Kod Everesta uporedo imas i grafike za monitoring temperatura) a i 3DMark 06 je dobar za to. Zasto to da radis? Zato sto pri operecenju procesora, memorije, graficke i HDD-a generise se veca ambijentalna temperatura. A genralno temperatura ploce se podize ako si instalirao neki novi hardware , a tek sad vidim da jesi (HDD 160 GB). Probaj i da vratis sve na staro - znaci bez HDD-a i sa starim napajanjem. I da, i napajanje moze da bude uzrok, ali to je posebna prica vezana za senzore, a o tom i eventualnom fizickom ostecenju senzora cemo kasnije. Umalo da zaboravim, jedan dodatni ventilator = skoro pa kao da i nije tu. Najmanje dva. Jedan usisni i jedan izduvni.

Sve sam to uradio, vratio staro napajanje i disk, ostaje mi samo da se nadam u flesovanje biosa, pa ako tako nastavi da promenim pastu na kuleru.
Hvala
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2008, 16:27   #12
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Flesovanjem biosa cisto sumljam da ces nesto postici. Hladnjak i sa ostacima najloshije paste ce da hladi nekako al da spusti temperaturu sa 70 na nekih 35 - 45 sa samo da se pasta promeni, tesko. Opet, pre ce pasta da odradi posao nego BIOS. Jesi li merio temperature jos necim osim Everesta? Mozda iz biosa ili Speedfanom?

Nema na chemu. Tu smo da pomognemo.

Poslednja ispravka: el_corona (12.6.2008 u 22:00)
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
almi (12.6.2008)
Stara 12.6.2008, 21:19   #13
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

Hvala svima na pomoci i sugestijama.
Problem sam resio sasvim slucajno. Izgleda da sam nesto cacnuo oko flopija, tu je bio uzrok. Slucajno sam primetio da sijalica na flopiju sija iako je prazan, Kad sam ubacio flopi disketu on ne moze da je procita. I tako povadim kablove za flopi koji mi ionako ne treba ukljicim racunar, pa everest i ima sta videti:

Temperature:
Motherboard: 35
CPU: 38
Core 1: 30
Core 2: 35

Tako stoji i sad .
Hvala
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2008, 21:43   #14
almi
Novi član
 
Član od: 4.1.2008.
Poruke: 26
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Naglo grejanje maticne ploce

E sad se bojim da cu otvoriti novu temu koja nema veze sa osnovnim komponentama, ali da ispricam sta mi se desilo sa Corsair napajanjem. Za njega vazi da je "hladno ka spricer". Kod mene to nije bio slucaj kad sam ga ugradio. Na dodir je bilo toplo bez ikakvog opterecenja, a primetio sam da ne postoji nikakvo strujanje vazduha iz njega. I tako odlucim da ga otvorim (i izgubim garanciju, a i da sam ga odneo u servis rekli bi da je sve OK i da to tako treba biti) da vidim da li ventilator uopste radi. Nakon sto sam ga otvorio vidim da iznad ventilatora u napajanju stoji zastitna prozirna plastika koja ocigledno nije uklonjena jos u fabrici i koja je skoro u potpunosti sprecavala da vazduh struji kroz napajanje. Eto i najboljima se omaknu greske (doduse mozda ta plastika i treba da bude tu, ko ce ga znati). Naravno napajanje je sad "hladno kao spricer", bolje reci "hladno kao moja maticna ploca".
Jos jednom hvala svima na pomoci.
almi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Maticne ploce, nisam video dacajak Osnovne komponente 1 28.5.2008 21:14
Izbor graficke kartice i maticne ploce Night Shade ŠDK - Grafika 2 20.2.2008 0:21
preporuka maticne ploce ahriman ŠDK - Osnovne komponente 0 15.11.2007 14:42
Maticne ploce i procesori- osnovno mmn2911 Osnovne komponente 2 11.5.2006 13:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com