Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.2.2014, 18:54   #1081
walkerz
Član
 
Član od: 18.11.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 7 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Prodaje se kod nas na kupujem-prodajem za 79e, nov, neotpakovan. To mi vise odgovara nego da ga narucujem sa Ebay-a, i placam shipping, carinu i porez.
Odmah bi ga rutovao, jer zelim da citam i stripove, a i da pristupam wikipediji povremeno (razumeo sam da Opera Mini browser radi na ovoj verziji Androida koja je na Nuku).
walkerz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2014, 20:11   #1082
walkerz
Član
 
Član od: 18.11.2010.
Poruke: 52
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 7 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Šta mislite o ovome:

http://www.ebay.com/itm/Barnes-Noble.../331155057091?

50 $ + 15 $ shipping, ali je Manufacturer refurbished.

Našao sam i potpuno nov, on je 65 + 25 $
walkerz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 11:44   #1083
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Refabrikovanu robu bih izbegao. Tačno je da može da se desi da tvoj primerak bude sasvim ispravan, a da ga je neko vratio prodavcu samo zbog toga što mu nije odgovarao proizvod, pa da ga prodavac zato prodaje kao refurbished. Ali može da se desi i da je u pitanju primerak koji je bio ozbiljno pokvaren ili lomljen, pa je otvaran i popravljan. Nikad ne znaš šta dobijaš sa tom robom. Mala je ušteda, a suviše je veliki faktor "mačke u džaku". Plus što bi ti bilo veoma komplikovano i skupo da šalješ uređaj natrag u slučaju reklamacije (ovo važi i za novu robu, ali nekako mislim da su manje šanse za brzi kvar kod potpuno nove robe).

Dakle, novi uređaj bi te izašao oko 90$, plus faktor uvek nepredvidive carine, poreza i ostalih dažbina. Moj savet je da ostaneš pri svom mišljenju iz ranijeg posta i da potražiš neotpakovan čitač kod nekog od naših prodavaca (tj. švercera).

Takođe, najtoplije preporučujem da prištediš još malo novca i da kupiš Kindle ili Nook sa osvetljenim ekranom. Preko tri godine sam koristio Kindle 3 i pročitao sam brdo knjiga na njemu, a sada imam Kindle Paperwhite, sa osvetljenjem (najnoviji model, sa kraja 2013. godine) i mogu da ti kažem da meni mnogo više odgovara ovaj noviji. Brzo sam se navikao na touch screen umesto pravih tastera, manje je težine, a prednosti osvetljenog ekrana su ogromne (pogotovo ako vremena za čitanje, kao ja, nalaziš tek u kasnim večernjim satima i u zamračenoj sobi). Jedino što je slabije od prošlog modela je to što baterija kraće traje (ali i dalje je to veooooma dugo trajanje) i što nema podršku za audio knjige.

A što se tiče stripova na ebook čitačima od 6", najkraći savet je - zaboravi na to. Premali je ekran, slab je kontrast, nema boje, sporo skrolovanje (ako ne čitaš celu stranu na ekranu) itd. Veličina ekrana je najveći problem. Presitno je to čak i za italijanske Boneli stripove (Dilan Dog, Marti Misterija, Mr. No i ostali), a za američki format stripova pogotovo je malo. O francuskim strip albumima i da ne govorimo. Možda bi mogao da čitaš nekog Alan Forda ili nešto tako, ali bi i on bio umanjen. Za kvalitetno čitanje digitalnih stripova je jedino rešenje tablet od 10 inča, sa dobrom rezolucijom i sa odnosom stranica 16:10 (ne 16:9 ili 4:3). Imam tablet Toshiba Thrive, 10", 1280x800, i duže od dve godine čitam stripove na njemu. Malo je već zastarela rezolucija, ali sasvim dobro izgleda i služi me, dobra oštrina, boja, brzo menjanje stranica itd. Lepo legnu i Boneli stripovi preko njegovog ekrana, a posebno američki comic book format, jer ima baš taj odnos stranica. Ako hoćeš, fotografisaću jedan pored drugog neki strip na Kindlu i na tabletu, da vidiš o kakvoj drastičnoj razlici govorim.

Poslednja ispravka: star-duster (22.3.2014 u 12:03)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
walkerz (23.3.2014)
Stara 22.3.2014, 19:19   #1084
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

To osvjetljenje na Paperwhite da li je uključeno stalno ili se pali ručno ili automatski samo kad ima potrebe za njim, kad je mračno?
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 22:47   #1085
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Nema senzor, tako da se ne pali automatski. Sam podešavam nivo osvetljenja na skali od 25 podeoka. Uglavnom ga držim na 16-18.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 22:53   #1086
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Znači to ne radi kao "stari" čitači bez pozadinskog osvjetljenja.

Da li smeta očima to osvjetljenje? Kako utiče na bateriju?
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 23:35   #1087
Darkko
Član
 
Član od: 10.10.2006.
Poruke: 33
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

U dnu ekrana ima 4 diodice koje bacaju svetlost na gore. Na prethodnom modelu je moglo da se primeti da nije ravnomerno. Sada na ovom najnovijem mora baš da se zagleda da bi se primetilo. Inače ne mogu da se isključe skroz, čak i kad se na nulu stavi one i dalje rade. Neprimetno prilikom korišćenja ali rade. Što se tiče baterije, zvanično može da izgura do 2 meseca sa korišćenjem od pola sata dnevno (osvetljenje na 10, wifi isključen). Mislim da je ta procena otprilike tačna.
Darkko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 23:38   #1088
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Skoro. Led lampice su u okviru citaca, ne verujem da smetaju vise nego obicna lampa. Sto se tice baterije, na kobu nema neke primetne razlike.
Star duster, je li to paperwhite sa Carta ekranom?
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2014, 23:49   #1089
Darkko
Član
 
Član od: 10.10.2006.
Poruke: 33
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Ma ne smetaju uopšte, štaviše, osvetljenje je perfektno. Nisam mislio da kritikujem nego samo da opišem princip rada.
Darkko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 0:14   #1090
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kucali smo istovremeno . Malo se brinem sta ce biti kada lampice prestanu da rade ali zato ce im valjda trebati dosta vremena.
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 0:16   #1091
Darkko
Član
 
Član od: 10.10.2006.
Poruke: 33
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Zayeb, tek sad vidim da nisi meni odgovarao.
Darkko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 0:55   #1092
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Amarilis kaže: Pregled poruke
Malo se brinem sta ce biti kada lampice prestanu da rade
Ne bi trebalo baš ništa loše da se desi. Radiće kao čitač bez pozadinskog osvjetljenja, dakle kao većina čitača. U tome i jeste poenta, nisam siguran da je to osvjetljenje uopšte nešto neophodno, pogotovo za čitanje po danu. Ja imam stari Sony PRS-505 i čitam bez ikakvih poblema.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 9:29   #1093
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@Paladin - Pitaš za poentu osvetljenja. Itekako je korisno. Zbog brojnih obaveza uglavnom čitam uveče kada mi žena i beba zaspe i tada čitam u zamračenoj sobi dok one spavaju. Da nemam Paperwhite, onda bih morao da uključujem lampu, drugim rečima ne bih mogao da čitam pored njih a da im ne smetam. Osvetljenje je veoma korisno i preko dana. Ponekad danju sedim tako da mi prirodno osvetljenje nije iza glave i onda ekran običnog Kindla izgleda suviše tamno i sivo, ali sa Paperwhiteom nema problema, samo dodam malo osvetljenja na KP i odlično je čitanje, ne smeta mi ni što svetlost sa prozora ide nasuprot meni.

Bez problema možeš da koristiš KP i kao običan čitač bez osvetljenja. Kao što su već kolege napisali, ovde imaš LED osvetljenje koje je pozicionirano uz okvir i koje "odozgo" baca svetlo na klasičan e-ink ekran. Dakle, nije u pitanju pozadinsko osvetljenje koje se nalazi iza ekrana (kao LCD) i koje ti direktno bije u oči, već u ovom slučaju kad čitaš imaš utisak kao da je ekran osvetljen od spolja, kao lampom. I dalje je to e-ink ekran kao kod ostalih ebook čitača. Ne smeta očima. Prijatnije je čitanje nego na tabletu i manje je zamorno.

A što se tiče baterije, već je napisano par puta - jeste kraće trajanje od običnog Kindla, ali je i dalje veoma dugo i ne pravi problema.

Kad se osvetljenje stavi na najmanju vrednost, tada izgleda kao da je sasvim isključeno i ekran izgleda kao kod starog Kindla. Tek u potpunom mraku se primećuje da je i tada ekran blago osvetljen, ali je to toliko slabo da se jedva i primeti.

Spominjete šta će biti kada LED osvetljenje prestane da radi. Otkud uopšte taj scenario? LED lampice imaju neverovatno dug životni vek. Pre će ovaj Kindle postati sasvim zastareo, ili će mu baterija stradati, nego što će se pokvariti LED.

@Amarilis - Ovo jeste druga generacija Kindle Paperwhite, tako da bi trebalo da u njemu jeste taj Carta ekran koji spominješ. Definitivno je ovaj model unapređen u odnosu na prošli KP. Nisam prošli imao u rukama, ali ima dosta poređenja na YT, pa može da se vidi da je prikaz kod novog modela bolji, jeste nešto bolji kontrast. Ali posebno je poboljšano to što je osvetljenje ravnomernije.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 11:36   #1094
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Mislim da sam čitao da novi Paperwhite treba da se pojavi sad ovog proljeća, jel' on već izašao? Da li je taj o kojem pričaš taj najnoviji model ili treba uskoro da izađe još noviji?

Nekidan je kolega na poslu pokazivao Paperwhite kojeg je dobio ovih dana, ne znam koja je to verzija, na prvu je kontrast teksta i pozadine dosta bolji nego na mom starom Sony PRS-505, djelovalo je lijepo, a onda je kolega smanjivao i povećavao to osvjetljenje da vidim kako izgleda, kada ga smanji pozadina postane više siva nego bijela pa više liči na moj čitač.

Mada iako je i on 6" nekako mi je djelovao manji od mog čitača, i sa manje teksta na ekranu. Možda su bile veće margine ali nekako mi je sve djelovalo skučenije.

I morao bih se navikavati na touchscreen, posebno za okretanje stranica. Nisam siguran da je to praktičnije od hardverskih tastera koji su pored ekrana. Selektovanje teksta i drugo je zgodno sa touchscreen ali dirati ekran baš svaki put kad se okreće stranica...ne znam. Ali ako budem htio uzimati nešto novo razmisliću dosta o Paperwhite. Inače baš dosta čitam na čitaču.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 12:03   #1095
Darkko
Član
 
Član od: 10.10.2006.
Poruke: 33
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Najnoviji je kindle paperwhite 2 ili 2013. Stari je 1 ili 2012. Kućište im je gotovo identično. Na novijem pozadi piše amazon a na starom kindle. Ovaj što pominješ da izlazi na proleće još nije izašao. Kažu biće drugačiji dosta.
Darkko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2014, 12:26   #1096
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Što se tiče Paperwhite-a. Ja kada sam prošle godine uzimao Kindle 5 je bio 82 evra a Paperwhite nisam našao jeftiniji od 145evra(kupovao sam u EU). Za Kindle5 sam uzeo futrolu sa lampicom za 11evra(zajedno sa baterijama), izašla me 93evra ukupno. Mogu reći da za razliku u ceni, po mom mišljenju, se ne isplati Paperwhite. Futrolu sam uzeo početkom decembra, baterije koje sam dobio sa njom još uvek rade(potrošnja lampice je veoma niska), lampica svetli odozgo te ne udara u oči, svetlost je više nego dovoljna da se čita a ipak ne osvetli celu sobu, pa neće da smeta osobama pored vas.
To je neko moje mišljenje, sad svako po sebi.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2014, 20:54   #1097
N3n0
Član
 
Član od: 26.9.2009.
Poruke: 268
Zahvalnice: 223
Zahvaljeno 64 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

KP je u februaru u nemačkom Saturnu bio 99 evra, ali je sada vraćena cena 129 evra.

-----

Sada sam im bio na sajtu i cena je ipak 99 evra za Kindle Paperwhite.

Poslednja ispravka: N3n0 (24.3.2014 u 21:40)
N3n0 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2014, 22:28   #1098
zvonchica
Novi član
 
Član od: 23.11.2011.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
walkerz kaže: Pregled poruke
Šta mislite o ovome:

http://www.ebay.com/itm/Barnes-Noble.../331155057091?

50 $ + 15 $ shipping, ali je Manufacturer refurbished.

Našao sam i potpuno nov, on je 65 + 25 $
U septembru 2011. naručila sam preko UK Amazona dva komada K3, koji su bili ponuđeni kao refurbished modeli, po tada super povoljnoj ceni od 79 funti. Meni je značila razlika u ceni u odnosu na potpuno nov model. Do danas nisam imala apsolutno nikakvih problema (a ni brat kome sam poklonila ovaj drugi) - radi kao satić.
zvonchica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2014, 13:23   #1099
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Koja je razlika između

Kindle Amazon Touch 6 eBOOK Reader http://www.amazon.com/Kindle-Touch-e.../dp/B005890G8Y

Kindle Paperwhite http://www.amazon.com/gp/product/B00AWH595M/ref=fs_clw

Znam da postoje Paperwhite 1 i 2 ali oni drugačije izgldaju od ovog provg kojeg sam naveo. Zanima me kolika je razlika između njih, da li se isplati platiti više za Paperwhite 2 (polovan Kindle Amazon Touch 6 košta 60e a Paperwhit 2 polovan 90e) ?
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2014, 0:17   #1100
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Gornji je bez osvetljenja, a donji sa osvetljenjem ekrana. To je glavna razlika.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com