Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > 2D radovi

2D radovi Radovi korisnika iz oblasti 2D rasterske i vektorske grafike, kao i video radovi...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2010, 15:25   #1
корисник
Član
 
Član od: 8.9.2009.
Poruke: 50
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Na podforumu Fotografija postoji ovakva tema za fotografiju, da li neko radi isto sa ilustracijom i ako ima kakva su mu iskustva.
Ja solidno crtam slobodnom rukom a ako treba naučio bih i neki crtački (vektorski) program kad bih znao da se može zaraditi.
Na jednom mjestu se kaže da se ilustracija prodaje 40, 50 češće nego fotografija, (naravno, ovo je subjektivna procjena jednog učesnika određenog foruma) te me ova tema jako zanima.

Poslednja ispravka: корисник (9.5.2010 u 15:49)
корисник je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 15:41   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Sve zavisi kako crtaš i koliko si u stanju da ponudiš tržištu ono što traži.
Recimo,imaš sajtove tipa vector stock i slično koji se bave upravo tom tematikom,kao i crtanjem nacrta za majice,konkursima,prodajnim online izložbama i slično,pa imaš deviant art sa print galerijom i svakodnevnim konkursima za izradu vektora u corelu itd.

Ono što ti želim reći je da uvijek nekome treba nešto iz domena ilustracije,ali da bi počeo kvalitetno da se baviš time,prosto moraš da naučiš Corel i(li) Adobe Illustrator jer bez ta dva programa te,najblaže rečeno - nema.

Pretvaraj rukom stvarane crteže u nodove,nodove u vektore i vektore u keš,jer samo sa tim znanjem ćeš moći prodavati nacrte za majice,gotove logotipe za firme i slično,a ako bi radio stock vektore ne znam koliko ti se to isplati jer,realno gledano,šta će nekom stock vector neke kućice,autića,brodića,aviončića (clipart) i da povrh svega to plati 40-50 puta više nego stock fotografiju? To bi bila ili neka budala s viškom para,ili bi ti morao da budeš takav profesionalac pa da mu izmuzeš navedenu količinu novca.

Ne nadaj se brzoj i velikoj lovi,koliko uložiš rada i truda toliko ćeš dobiti.
Radio sam vektorsku grafiku tokom proteklih par godina,ne kao stocker nego kao freelancer,za firme (pečati,logotipi,flajeri,štampa itd.) pa ti mogu iz iskustva reći da je granica samo tvoj trud i inspiracija,a mogućnosti za zaradu su solidne,no ipak nemoj očekivati 40-50 puta veću zaradu za stock vector u poređenju sa stock fotografijama,jer to je apsurd.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
корисник (9.5.2010)
Stara 9.5.2010, 16:09   #3
корисник
Član
 
Član od: 8.9.2009.
Poruke: 50
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke



Pretvaraj rukom stvarane crteže u nodove,nodove u vektore i vektore u keš,jer samo sa tim znanjem ćeš moći prodavati nacrte za majice,gotove logotipe za firme i slično,a ako bi radio stock vektore ne znam koliko ti se to isplati jer,realno gledano,šta će nekom stock vector neke kućice,autića,brodića,aviončića (clipart) i da povrh svega to plati 40-50 puta više nego stock fotografiju?

Ne nadaj se brzoj i velikoj lovi,
Prvo se izvinjavam na grešci.
Nijesam mislio da se vektorski crteži 40-50 puta više plaćaju već srazmjerno fotografijama, češće prodaju, to jedno, drugo,
Ako ti nije teško objasni mi šta su nodovi i kako se pretvaraju u vektore.
Ja znam samo bitmap crtež da trejsujem u nekom programu (Vector magic ali mnogo bolje u Illustrator-u) i tako dobijem vektor.

Zaista na jednom ne beznačajnom forumu za digitalnu grafiku sam čitao da se i clip art i sl. solidno prodaje, opet mislim na učestalost
što će reći da dizajneri koji su po meni najčešći kupci na stocku (možda griješim) češće biraju
ilustracije nego fotografije (40-50 puta. Neprovjerena informacija)
Naravno da ću posjetiti sajtove koje mi preporučuješ.

Što se tiče crtanja crtam solidno.

Naravno, na brzu i veliku zaradu nadam se samo kad igram loto.

Hvala na odgovoru!

Poslednja ispravka: корисник (9.5.2010 u 17:40)
корисник je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:00   #4
Notorious B.I.G
Veteran
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Novi Sad,Veternik
Poruke: 874
Zahvalnice: 628
Zahvaljeno 452 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Ilustracije se super prodaju,i mozes jako lepo zaraditi na njima.
Notorious B.I.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:42   #5
корисник
Član
 
Član od: 8.9.2009.
Poruke: 50
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Citat:
Notorious B.I.G kaže: Pregled poruke
Ilustracije se super prodaju,i mozes jako lepo zaraditi na njima.
A gdje, na kojim mjestima?
корисник je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 17:49   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Citat:
Notorious B.I.G kaže: Pregled poruke
Ilustracije se super prodaju,i mozes jako lepo zaraditi na njima.
...ako radiš kvalitetno i ponudiš tržištu ono što traži,jer niko neće kupovati sve što mu poturiš pod nos,ljudi imaju želje,kriterijume i rokove,pa ako ispoštuješ te tri stvari tek tada možeš da se nadaš kešu.
Tih "vektor berzi" je mnogo na internetu ali razni ljudi traćže razne stvari,tako da možeš da se "ubiješ" od crtanja i ne zaradiš ništa ako ne znaš šta tržištu treba.

Citat:
корисник kaže: Pregled poruke
Ako ti nije teško objasni mi šta su nodovi i kako se pretvaraju u vektore.
Ja znam samo bitmap crtež da trejsujem u nekom programu (Vector magic ali mnogo bolje u Illustrator-u) i tako dobijem vektor.

Zaista na jednom ne beznačajnom forumu za digitalnu grafiku sam čitao da se i clip art i sl. solidno prodaje, opet mislim na učestalost
što će reći da dizajneri koji su po meni najčešći kupci na stocku (možda griješim) češće biraju
ilustracije nego fotografije (40-50 puta. Neprovjerena informacija)
Naravno da ću posjetiti sajtove koje mi preporučuješ.
Nodovi su krivulje (staze,putanje,tragovi "olovke") koji tvore vektor kad se spoje,pa se tako spojeni nodovi mogu bojiti,sjenčiti,kombinovati,duplirati i slagati jedni preko drugih da bi se napravio finalni vektor.
Mogu biti zatvorenih geometrijskih oblika koji su fiksni,ili otvoreni (freehand).

Ako ćeš raditi clipart to ti je dobra osnova za početak,ali ipak ti preporučujem da od toga samo počneš i da ne ostaneš na tome ako imaš talenta.

Spomenuo si trejs,a nodovi su ti sve one linije koje ilustrator ili corel prepozna tokom trejsanja (možeš ih pomjerati,mijenjati im veličinu i slično).

Nadam se da sam ti pomogao.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 18:29   #7
корисник
Član
 
Član od: 8.9.2009.
Poruke: 50
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke

Nodovi su krivulje (staze,putanje,tragovi "olovke") koji tvore vektor kad se spoje,pa se tako spojeni nodovi mogu bojiti,sjenčiti,kombinovati,duplirati i slagati jedni preko drugih da bi se napravio finalni vektor.
Mogu biti zatvorenih geometrijskih oblika koji su fiksni,ili otvoreni (freehand).

Spomenuo si trejs,a nodovi su ti sve one linije koje ilustrator ili corel prepozna tokom trejsanja (možeš ih pomjerati,mijenjati im veličinu i slično).

Nadam se da sam ti pomogao.
Pomogao si mi djelimično zbog moje zablude da je samo trace-ovanje gotov vektor ali iz tvog odgovora proizilazi da nije.
Kako se dobija konačan (ili finalni vektor da se nijedan nod ne može odvojiti) tj. finalni vektor?
корисник je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2010, 20:24   #8
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Uuuuuu,pa tebi baš fali teoretskog znanja...

Trejs nije ništa drugo do konvertovanje jpeg ili nekog drugog formata u vektorsku bitmapu koja nije sastavljena od kockastih piksela nego od vektorskih nodova kojima možeš mijenjati veličinu bez gubitka kvaliteta finalnog proizvoda i njegove rezolucije.

Trejs je samo jedna od metoda za,kako to sama riječ kaže,"precrtavanje",ali vektorisanje nije samo precrtavanje nego kreiranje jedinstvenih sadržaja.

Konačan vektor dobijaš spajanjem i kombinovanjem nodova ili njihovih grupa koje kad su spojene možeš bojiti,praviti efekte (sjenčenje,promjena jačine,promjena pritiska i slično),pa te iskombinovane nodove grupišeš dok ne dođeš do finalnog oblika koji eksportuješ,štampaš ili šta već.

Tako dobijaš gotov vektor.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
корисник (10.5.2010)
Stara 9.5.2010, 20:37   #9
корисник
Član
 
Član od: 8.9.2009.
Poruke: 50
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaradite na ilustracijama (Stock) !?

Ajd da se držimo teme a za trace-ovanje ću postaviti drugu temu.
Dakle ima li ko da radi za Vektor Stock ili bilo koji drugi te iskustva iz rada tamo.

Poslednja ispravka: корисник (10.5.2010 u 9:15)
корисник je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Playstation 2 emulator NenadN Konzole 776 6.9.2014 23:04
Counter Strike na Hamachiju nameZola Mrežne igre 0 18.6.2009 14:01
Ne vide se dva računara! milicgoran Komunikacioni uređaji i umrežavanje 23 15.6.2009 22:32
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com