Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.11.2009, 3:45   #1
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Question Ne mogu da instaliram XP

Pre neki dan rođak mi donese računar njegovog klinca da ga sredim. Pošto je cele dve godine radio pod XP-om nije ni čudo što je prolupao. Tu ja onda sve relevantne podatke, jelte, prebacim na sigurno i formatiram HDD (Hitachi 160GB).

Ubacim lepo Win XP Professiona bootable disk i krenem da instaliram. Sve bude OK, instalacija proveri disk, presimi sve potrebne fajlove na HDD i resetuje računar da bi se ponovo pokrenula sa HDD-a (znate već kako to ide). Onda lepo pokrene sve, izbaci "Sit back and relax ..." fore i računar se lepo samo od sebe ugasi. Potpuno. Ne resetuje, ugasi bez ikakve informacije o grešci, pvalog ekrana, itd.

Prvo sam posumljao da nije u pitanju napajanje ili neki drugi hardware pa sam uzeo par distribucija Linux-a i instalirao jednu po jednu (instaliram jednu pa formatiram disk, pa instaliram drugu, ...). I gle čuda sve radi savršeno. I Kubuntu i SuSe pa čak i Freespire rade savršeno.

Odna sam pomislio da nije u pitanju fora sa RAID driver-ima za HDD koji moraju da se instaliraju pre instalacije Win XP (ono F6 tokom instalacije) ali je u BIOS-u RAID isključen, a HDD stavljen u IDE mod. Inače instalacije vidi HDD, prepoznaje ga i presnimi sve potrebne fajlove na njega bez ikakvog problema.

E sad vi meni recite, ko je ovde lud i u čemu je fora?

Inače ploča je GYGABITE GA-M56S-S3.

Ajde ljudi pomažote da se ne obrukam pa da moram da ga nosim u servis
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 4:01   #2
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Kakva ti je instalacija, jel neka "zbudzena" tipa "black/lite/extra/ultra/mega/giga" ili "fabricka" ?
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 5:58   #3
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Daleko od toga da je fabrička ali radi na još tri moja računara. Osim toga probao sam sa više verzija i isto se dešava. Znači nije u pitanju samo jedan instalacioni disk Win XP-a. Isto se dešava bilo koji da probam.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 10:35   #4
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Citat:
srka kaže: Pregled poruke
Onda lepo pokrene sve, izbaci "Sit back and relax ..." fore i računar se lepo samo od sebe ugasi. Potpuno. Ne resetuje, ugasi
Ok, ako sam dobro razumeo, ugasi se odmah kada počne instalacija, ili posle nekog koraka u instalaciji (copying files, instaling drivers...)?

Pokušaj reset biosa, sumnjam da ima veze, ali za svaki slučaj...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 11:56   #5
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Da li si formatiro quick ili full, i u kom formatu NTFS ili FAT32?
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 17:36   #6
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

@JohnnyNT: Ugasi se kada počne instalacija ali ne prilikom butovanja sa CD-a nego tek kada se pokrene instalacija sa HDD-a: Znači on odradi sve tipa "preparing to install" itd.

Probao bih ja da resetujem BIOS ali mi tek sada rekoše da je računar pod garancijum pa nisam siguran da neće da prave probleme zbog toga.

@Game fever: formatiran je full nekoliko puta u NTFS. Inače probaos sam da instaliram i Win98 pa sam tada formatirao u FAT32 ali mi je instalacija izbacila grešku posle prvog restarta "Can not write on drive C:" ili tako nešto.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 20:38   #7
gavranpero
Član
 
Član od: 16.6.2009.
Lokacija: Banjaluka
Poruke: 200
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 25 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku gavranpero
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Ako moze da pokrene Linux, onda je problem u hard disku
gavranpero je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2009, 20:55   #8
Fiky
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Citat:
srka kaže: Pregled poruke
Pre neki dan rođak mi donese računar njegovog klinca da ga sredim. Pošto je cele dve godine radio pod XP-om nije ni čudo što je prolupao. Tu ja onda sve relevantne podatke, jelte, prebacim na sigurno i formatiram HDD (Hitachi 160GB).

Ubacim lepo Win XP Professiona bootable disk i krenem da instaliram. Sve bude OK, instalacija proveri disk, presimi sve potrebne fajlove na HDD i resetuje računar da bi se ponovo pokrenula sa HDD-a (znate već kako to ide). Onda lepo pokrene sve, izbaci "Sit back and relax ..." fore i računar se lepo samo od sebe ugasi. Potpuno. Ne resetuje, ugasi bez ikakve informacije o grešci, pvalog ekrana, itd.

Prvo sam posumljao da nije u pitanju napajanje ili neki drugi hardware pa sam uzeo par distribucija Linux-a i instalirao jednu po jednu (instaliram jednu pa formatiram disk, pa instaliram drugu, ...). I gle čuda sve radi savršeno. I Kubuntu i SuSe pa čak i Freespire rade savršeno.

Odna sam pomislio da nije u pitanju fora sa RAID driver-ima za HDD koji moraju da se instaliraju pre instalacije Win XP (ono F6 tokom instalacije) ali je u BIOS-u RAID isključen, a HDD stavljen u IDE mod. Inače instalacije vidi HDD, prepoznaje ga i presnimi sve potrebne fajlove na njega bez ikakvog problema.

E sad vi meni recite, ko je ovde lud i u čemu je fora?

Inače ploča je GYGABITE GA-M56S-S3.

Ajde ljudi pomažote da se ne obrukam pa da moram da ga nosim u servis
Ja sam imao slican problem, probaj ovako, instaliraj LINUX (formatiraj ceo HDD u ext3 format, kada ti zavrsi instalaciju, preko Partition Manager-a, (ili preko bilo kod programa iz boot-a) formatiraj HDD u NTFS (tu i napravi zeljene particije). Zatim ubaci disk XP-a i instaliraj....

To se i meni jednom desilo, ista situacija, xp crkne na instalaciji, linux prodje bez problema....
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2009, 12:02   #9
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Linux si instalirao ili si pokrenuo LIVE distribuciju.
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2009, 15:57   #10
nsarke
Član
 
Član od: 7.7.2006.
Lokacija: Subotica
Poruke: 41
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

Probaj da sa nekim softverom tipa particion magic ili slicno prvo istestiras HDD na eventualne greske ili narodski receno "bad sectors". Mozda je i razlog pucanja prethodnog win pojava bad sectora. Meni po tvom opisu lici na to.
nsarke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2009, 3:51   #11
srka
Član
 
Član od: 11.8.2007.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 56
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Ne mogu da instaliram XP

@Game fever: Linux sam instalirao i to me samo jedan.

@nsarke: scandisk kaže da nema bad sector-a.

Nemam pojma šta mu je , a nemam ni HDD u rezervi pa da probam da zameni. U svakom slučaju neka ga nose u servis pa nek' se malo oni pate s' njim. Meni je dosta

Jedino što mi pada na pamet jeste da je u pitanju kompatibilnost ploče i HDD-a pa da zbog toga ne radi kako treba. Tek mi danas klinca reče da se gasio i ranije, dok je igrao neku igru, ali teško da mogu da posumljam na napajanje kad u Linux-u radi ko sat, a i kućište je Cooler Master.
srka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ne mogu da instaliram XP na laptop AlexanderNN Operativni sistemi 2 20.9.2009 18:31
Pola programa ne mogu da instaliram! quartQ-986 Operativni sistemi 12 4.8.2008 9:31
Pomoću kog programa se mogu praviti grafikoni za jpg slike? Kiklop Grafički softver i radovi 9 9.7.2008 16:49
Ne mogu da instaliram Win Vista x64 Ultimate... zokocx Operativni sistemi 4 18.5.2008 23:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com