Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.4.2006, 22:42   #1
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Sta sa (pra)starim racunarima?

Sta raditi sa racunarima koje je vreme uveliko pregazilo? Zanimaju me kreativne ideje, pa najbolju nagradjujem pentiumom!

Jos davne, davne 1995. kupio sam prvi pentium koji je u to vreme bio ekstra zverina. (P120, 16 Mb Ram-a, 1.2 Gb hard,...) Cak je Wing Commander 3 radio sa max detaljima. Racunar je dobro sluzio sve do 1999. kada je postalo mucno bilo sta igrati na njemu (mada je prvenstveno koriscen za programiranje, pa igre nisu bile tako bitan faktor) i tada sam poceo ponovo da skupljam DM-ove za novu masinu. Kasne 2000. stiglo je novo "cedo" opet jaka konfiguracija koja treba da izdrzi nekoliko godina bez upgrade-a.
Tada sam se pitao sta sa starim kompom jer vec tada takvu konfiguraciju nije bilo moguce prodati sem za saku DeMona. Odlucio sam da ga zadrzim i od njega napravim firewall, a i posluzio je u ucenju assembly-ja. Naravno tu i tamo se koristio i za neki Starcraft ili Red Alert u lokalnoj mrezi.

LM, taj racunar vec tri godine skuplja prasinu u mojoj sobi. Pitam se sta sa njim. Hteo sam da ga poklonim prvom klincu ali sam video da je njegov drug slican poklon lansirao sa 12. sprata kao ultimativni vid zabave, pa sam odustao.
S obzirom da jos uvek dobro radi (nema pregrevanja i slicnih boljki od kojih pate "neki novi pentiumci") moze da posluzi kao pisaca masina ili za programiranje u Delphiju 3 i sl. Da li neko ima neku kreativniju ideju?
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 22:48   #2
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Sam si sebi odgovorio.Ja jos uvek u sobi imam neki stari Pentium 1,32 MB RAM-a.166 ,Mhz... i cesto ga koristim za vezbanje Pascala,Delphija i slicnog.
A starije legende od igara je mnogo zanimljivije igrati na njemu,nego na ovoj novoj zverini od racunara.Vraca me u proslo vreme
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 22:54   #3
Bug[Su]
Član
 
Član od: 6.4.2006.
Poruke: 226
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

ja da imam takv pc........napravio bi server od njega(za wirless mrezu )
Bug[Su] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2006, 23:09   #4
vlajko
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: okolina BGD
Poruke: 56
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Uvek je moguce tako nesto pokloniti recimo nekim nevladinim organizacijama za proveru maila i kucanje tekstova su sasvim dovoljni.
vlajko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 0:01   #5
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Sacuvaj prijatelju komponente ako su u dobrom stanju,i kvalitetne,jednog dana ces moci na aukcijama postici dobru cenu za njih.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 0:54   #6
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Bug[Su]:
Prosle godine sam ga dao komsiji bas sa tom idejom, da stavi mreznu karticu i popne ga na krov. Pa da se preko njega nasa zgrada umrezi sa zgradom preko puta.
Jedino sto je klipan koristio kantenu i neku veoma losu karticu tako da nisu uspeli da se "vide". Tj. jednom im je i to poslo za rukom ali pri idealnim uslovima i veoma je kratko trajalo. Mene je mrzelo da se bakcem pa sam digao ruke, a racunar mi se (na moje iznenadjenje) vratio.

Vlajko:
Imas li ideju kojim? To mi je glavna dilema. Glupo mi da nesto bacam sto bi nekom drugom moglo da koristi. Takodje, kao osoba koja brine o okolini, uhvati me jeza kad pomislim sta sve ima u jednom racunaru od stetnih materija da trune na nekoj deponiji. A kod nas nema reciklaze. Da ima vec bih znao sta da radim.

Todos:
E to vec sumnjam. Jedino da ceka cukuncukununuka pa da on na tome nesto zaradi. Zalim sto nisam sacuvao dve prijateljice (A500 i A1200) kao i prvi comp c64. To su stvari koje ce uvek vise vredeti od jednog Pentiuma.
Doduse jedino je modem kvalitetan. U to vreme nije bilo softverskih niti da ti racunar "secne" kada pokreces konekciju. Mozda bih mogao taj modem da zamenim sa ovim koji trenutno koristim?
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 1:30   #7
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Uvek mogu da posluze kao originalan ukras.Uramljena maticna na zidu(jos ako je kvalitetna) sigurno se ne vidja bilo gde.I kad vas neko pitao "A sta je ovo?" ,ti pocnes da mu pricas price o toj "cuvenoj" maticnoj ploci i njenoj istoriji.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 3:49   #8
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Pošto sam ja stari hrčak, imam ispravan Spectrum 48 (iz 85), za software (naravno kasete), baš i ne garantujem...

Još uvek (od 1996) imam živ AMD na 133 MHz, 64Mb EDO RAM, HDD-om od 6,4 Gb. Zovem ga "Čiča" i na njemu sam radio, verovali ili ne, u Photoshopu 6 i Corelu 9. "Žvakao" je Čiča i A3 pune kolore pripreme za štampu (kad pritegneš save u Photoshopu, pristaviš kaficu, popiješ, i nastaviš rad). Vredelo je, ako ni zbog čega, bar sam istrenirao strpljenje do maksimuma. Tokom bombardoavanja, dešavalo se da se prekine struja na par trenutaka, sve se isključi, a Čiča i dalje normalno radi (UPS je tad bio misaona imenica), tako da nisam morao da radim nešto iz početka...
Ima cooler za PII na CPU, a rekoše mi tada u servisu da za dobro hlađenje ni ventilator na njemu ne mora da se okreće, jer je sam hladnjak ogroman za takav procesor.
Dugo sam na njemu imao i CD rezač i mnogi tada narezani CD-i rade još.
Danas je on muzički i TV uređaj pod Win 98 SE, fino vrti mp3 i pušta TV, a imam i CD-ROM i dovoljno rezervnog hardware-a, pa verujem da će moj ratni drug živeti još dugo.

A evo i jednog predloga, skinut s neta pre nekoliko godina...

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	att55915.jpg
Viđeno:	279 puta
Veličina:	37,9 KB
ID:	1108
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 11:20   #9
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Ja jedan koristim za wireless i lokalnu mrezu, odnosno za servise... osim sto rutira, na njemu se nalazi i irc server, dchub, ftp server, shoutcast server, apache + php + mysql = lep sajtic sa malim forumom... itd. Konfiguracija je nikad jaca : Intel Pentium II @ 350MHz, 128mb Ram Kingston, Quantum Fireball 2.1GB, Intel VGA i740 8mb, Realtek 8139 Ethernet 100mbit, Realtek 8180 Wireless Adapter 11mbit (ima dve wireless karte).

Drugi racunar mi sluzi za pokretanje starih igara... (citaj: Rippera) i za skupljanje prasine. Konfiguracija je Intel Pentium I @ 166MHz, 64mb Ram Kingston, Western Digital 10GB, S3 Virge 4mb, Creative Soundblaster 16, Realtek 8139 Ethernet 100mbit.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 17:02   #10
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Da imam malo vise rama (kao vi 64) lako bih ga pretvorio u server. Ovako se sa 98-icom muci, a 95 i extenzija 97 nisu bas za to.

Aerochivija:
Rostilj deluje veoma primamljivo. Sad znam sta cu da radim sa kucistem i modemom. A sta sa monitorom, grafickom i hardom?

Patton:
Imas rippera!!! To mi je jedna od retkih avantura koju sam propustio. Da li ima razlog sto je teras na staroj masini? Zar ne bi mogla da radi i na 98-ici?
Ja na (par)starom kompu drzim Master of Orion (kec) i Star Control 2 koji nece da se pokrenu bez 580kb base RAM-a!!! Klinci verovatno ne znaju o cemu pricam
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 0:11   #11
PAIN
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 5.067
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 556 puta na 413 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Citat:
Nemesis kaže:
Klinci verovatno ne znaju o cemu pricam
Veruj mi da ne znam.
PAIN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 0:56   #12
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Citat:
Nemesis kaže:
Aerochivija:
Rostilj deluje veoma primamljivo. Sad znam sta cu da radim sa kucistem i modemom.
Ti zovi kad spremiš ražnjiće, ćevape ili neke druge sitne kolače, a ja donosim pivo ili šta drugo za zalivanje.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 9:49   #13
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Citat:
Nemesis kaže:
Patton:
Imas rippera!!! To mi je jedna od retkih avantura koju sam propustio. Da li ima razlog sto je teras na staroj masini? Zar ne bi mogla da radi i na 98-ici?
Probao sam na Bartonu na Win98 i nije htela da radi. Tipujem da je problem graficka... igra ne moze da se snadje i da otvori potreban Vesa mod. Instalirao sam sve moguce emulatore za Vesu, tj. onaj VDMSound i opet nista. Probao i na WinXP pod DosBoxom - nista. Zato sada sa S3 Virge-om sljaka ko blesava

Nisam probao da stavim 2 graficke u racunar pa da vidim da li ce proraditi.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 22:23   #14
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Citat:
PAIN kaže:
Veruj mi da ne znam.
Pa to je stara boljka PC-a. Kako rece Bill Gates: "... i u dalekoj buducnosti ce svakom korisniku 640kb RAM-a biti vise nego dovoljno..."

LM, posle se ispostavilo da ce ipak trebati malo vise rama pa su pocele zurke sa EMS a kasnije i XMS memorijom. (ura za IBM ) U to vreme svaki "ozbiljan" igrac je imao na svojoj 386-ici ili 486-ici bootup sekvencu preko koje se biralo koju memoriju treba upotrebiti.
Stos je sto su one najstarije igre koristile iskljucivo base ram (tih famoznih 640kb) pa je bilo situacija da ne mozes da pokrenes igru ni sa 16mb ram-a, samo zato sto ti je base ram spao npr. na 500kb. (ovo je obicno bio uzrok pojave CD-romova uz koje je bilo potrebno pokrenuti MSCDEX)

Posle je dosao WIN a korisnici su se navikli da ubace disk i sacekaju autorun i autoinstall da obave svoje.

U prevodu stare "mudrosti" sa zongliranjem autoexec.bat i config.sys-a koje su danas uveliko zaboravljene.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2006, 19:13   #15
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Ако вам лична корист није примарна могли бисте да пробате овако нешто, барем ћете показати племенитост и бригу за наше друштво
PC Muzej
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 1:54   #16
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Poenta je da mi racunar skuplja prasinu u uglu sobe. S druge strane, ne verujem da kod nas svaka institucija ima racunar. Uzmi na primer biblioteke. Sigurno ces naci bar jednu u kojoj moras da juris bibliotekara umesto da proveris na racunaru sta je slobodno.

Ovo je prvo sto mi je palo na pamet, ali hocu da kazem da sigurno ima ljudi / institucija kojima moze da sluzi i takav racunar a kod mene se ne koristi. A definitivno nisam jedini slucaj.

Prema tome ne vidim zasto ne bih racunar poklonio nekome kome moze da koristi. No, ispada da nikome ne treba, pa ce sa velikim spremanjem zavrsiti u kontejneru.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 3:50   #17
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Bio sam u opštini prije neki dan da izvadim neka dokumenta. Šalterska služba još uvijek koristi DOS. Koji tačno računar koriste nijesam siguran, ali nagađam da je u pitanju 386 ili 486. Kako bi bilo da pokloniš računar Opštini PG? Šala, naravno, ali potpuno si u pravu što se tiče institucija i organizacija u ovim predjelima.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 11:57   #18
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Citat:
Nemesis kaže:
Nije u tome poenta. Lako mogu da ga bacim u kontejner.
Pokusavam da smislim nesto korisno pa da poklonim komp.
Ostavi ga za igranje DOS i starijih Windows igara. To je svakako bolje rešenje nego maltretiranje sa DOSBoxom i compatibility modovima pod Windowsom.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 12:09   #19
MadMan
Član
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Teslic
Poruke: 128
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MadMan
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Sta bi ste rekli za mene.
Da krenem sa nabrajanjem:
oric nova 64 - ispravan ali nemam kasetofon za njega
spectrum - neispravan (ne radi mu tastatura)
c64 - ispravan, dosta kaseta
amiga - ne znam ni koja tacno(nisam je stigao ni pokrenuti)
Amstramd - mislim da je to jedan od prvih modela PC-a(ispravan)
368- trenutno stoji rastavljen
486- 2 kom
P1-imam neku savremenu verziju sa USB-ovima,i jednu stariju koja je trenutno ostala bez kucista)
P2 350MHz - koristio sam ga jedno vreme kao router
ADM Duron 850MHz - sa njega trenutno pisem
Celeron 900MHz-nedavno sam ga pazario za jeftine pare
AMD Athlon 2500+ - e ova zverina mi je kuci kod burazera
rezervnih delova imam za sad

A umalo da zaboravim tu su i laptopovi 286 ili 386, 486, P1 3 komada + 2 ne ispravna

Mislim da nisam nista preskocio mada je moguce.
A imam samo 20 godina.
Jos malo pa cu moci i muzej da otvorim
MadMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2006, 17:35   #20
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Sta sa (pra)starim racunarima?

Citat:
MadMan kaže:
Sta bi ste rekli za mene.
Da imaš veoma puno prostora.

Od starih memorija se prave interesantni privesci za ključeve, jedna memorija = dva priveska.

Magneti iz starijih diskova lepe ko ludi,
pazi lako pucaju, prilikom odvajanja koristiti kuhinjski nož onaj od servisa...

Ventilatori iz starih napajanja su puno kvalitetniji, ne preporučujem da se koriste, samo primećujem.

Kućišta su se nekada pravila od lima, sada su kao od papira osim izuzetaka.
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
101 situacija da ste preterali sa 3D Max-om bobi Cvet kompjutera 15 21.4.2006 0:23
Problem sa DVD rezacem i MP3 Playerom… Mefisto Kvarovi 3 7.4.2006 12:55
Život sa kompjuterašem Marko_L Cvet kompjutera 86 20.2.2006 1:43
Problem Sa Grafikom Branislav Živaljević Grafika 14 4.2.2006 17:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com