Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.12.2006, 20:06   #1
Damjan
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Question 2d game engine

Da li neko moze da mi objasni kako se zapravo pise(pravi) game engine...Tacnije, da li mogu da napravim jednostavan game engine sa solidnim znanjem visual basic-a, i uopsteno iz cega se on sastoji???
Damjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 20:34   #2
mirk
Član
 
Član od: 13.10.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: 2d game engine

Game engine možeš praviti pomoću API-ja naprimjer s DirectX-om. Sad dali ti možeš napraviti neznam jer nikad nisam radio u VB-u. Game Engine ti se sastoji od cora to ti je glavni deo i može imati deo za muziku, razne proračune, 2d grafika, 3d grafika itd.
mirk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 12:00   #3
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: 2d game engine

heh...jednom davno sam pokusao nesto slicno da uradim u VB...neslavno se zavrsilo, jer je jednostavno bilo previse sporo.
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2006, 12:29   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2d game engine

Sa čime si radio kad je ispalo sporo ?

Poslednja ispravka: VojaM (27.12.2006 u 13:23)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 2:40   #5
Adam Gicevic
Novi član
 
Član od: 22.8.2006.
Lokacija: NB64
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Lightbulb Re: 2d game engine

Pozz, Damjane.

Kao prvo, da bi napravio bilo kakvu igru, potrebno ti je zaista dobro poznavanje jezika u kome pises kod za igru.Tako da se nadam da "solidno" znaci to.U tom slucaju,trebalo bi da si savladao ucitavalje i rad u realnom vremenu sa grafickim elementima i zvukom.
E,sada ono sto si pitao.Igra predstavlja virtuelni svet, kreiran od strane dizajnera igre.Kao u realnom svetu ,tako i u igri postoje elementi koji ga sacinjavaju,ti elementi dolaze u medjusobnu interakciju i proizvode odredjene reakcije u skladu sa nekim pravilom.Ti elementi su grafika,koju ti preko koda, moras napraviti dinamicnom tj. omoguciti joj kretanje.Kad si omogucio grafice elemente pokretnim, logicno je da ce u nekom trenutku doci do interakcije nekih od tih elemenata medjusobno.Da bi ti kontakti bili "pravi", a ne samo vizuelni moras napisati kod koji ce detektovati te kontakte,sudare ili slicno.
E, a nakon toga moras napisti kod koji ce proizvesti odredjenu reakciju kao posledicu sudara.
Teoretski ,to je to, praksa -100x komplikovanije, ali princip je isti.
Evo primer uz pomoc ovih smajlija.

1. korak ideja
osmislic koncept i sve sto je potrebno za njega (u ovom slucaju -Nateraj smajlija "Navijaca" da pobesni - ne obracaj paznju na smisao, ovo je ipak samo primer )
2. grafika
ubacis grafiku (u ovom slucaju 2 smajlija)
<- ti
<- racunar
3.dinamika(kod za kretanje grafickih el.) --->
4.interakcija Prvi smajli izaziva Navijaca(kod za rad sa grafikom)
5.reakcija -Navijac besni <--- i prilazi prv.smaj.
-Novi dogadjaj => + =
6.posledica udarca ti ==
----- komp ==
GAME OVER
Naravno zadrzavam sva autorska prava na ovu igricu hihhiiii

Poslednja ispravka: Adam Gicevic (29.12.2006 u 15:32)
Adam Gicevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 10:17   #6
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: 2d game engine

Svaka cast za ovo 'slikovito' objasnjenje
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 15:25   #7
Adam Gicevic
Novi član
 
Član od: 22.8.2006.
Lokacija: NB64
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Smile Re: 2d game engine

Hvala hvala,hvala,...

AG software sa ponosom predstavlja novi naslov:

RAZBESNI NAVIJAC 2

Ocekujte ga u vasim lokalnim PC shop-ovima na prolece 2007. heheee



E samo da jos nesto konkretno i uradim ,a ne ostavim na pola.
Adam Gicevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 16:17   #8
Damjan
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: 2d game engine

hvala na slikovitom objasnjenju. da, nadam se da solidno znaci to, ali da li je potrebno znanje iz directx da bih na pravio engine. ja sam grafiku za neke igrice koje sam radio uspijevao da uradim bez njega, ali je igrica bila dosta spora... da li je razlog nekoristenje directx ili..., hvala na odgovorima
Damjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 17:54   #9
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: 2d game engine

Verovatno, ali directx nije jedino resenje. Posto vidim da radis 2d igre nebi bilo lose da koristis SDL, pa kada predjes na ozbiljnije stvari OpenGL. Ako bi radio sa directx-om moci ce jedino korisnici windowsa da igraju igru koju napravis pa ti ga stoga ne preporucujem. Pozz
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 17:57   #10
Damjan
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: 2d game engine

da li sdl podrzava visual basic
Damjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 18:04   #11
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.131
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.349 puta na 691 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: 2d game engine

Nain!SDL is za thu C++.Mislim generalno VB nije bash za programiranje igara.Mislim moze ono nesto ali nije to to.Mozes koristiti SpireCraft engine za VB ali ako ti je bash stalo da pravis svoj engine u VB-u tu ti ne mogu pomoci.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 18:11   #12
Adam Gicevic
Novi član
 
Član od: 22.8.2006.
Lokacija: NB64
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: 2d game engine

Vezano za brzinu ,to moras pitati nekoga sa iskustvo u radu s dX-om.
Ali jedno je sigurno, pre nego sto ista uradis sto lici na igru, moraces da proucis dosta tutorijala,knjiga i dx biblioteka.
Zbog toga neces moci da se bavis samim dizajniranjem igre(engine-a),sto ume da bude frustrirajuce.Zato ti predlazem da lepo uzmes Flash.E ,sada znam sta mislis - STA , STACE MI FLASH, necu da pravim crtace. Naravno da neces,flash iako je napravljen sa svrhom razvoja web aplikacija,moze sluziti i za izradu programa i vrlo slozenih igara. Mozes ubaciti i raditi sa slikama, 2d&3Danimacijama, video fajlovima onda audio,...Pomocu njega mozes napraviti strava, 2D igre bilo kog zanra, posto je on u 2D okruzenju, onda izometrijske igre(simulacija 3D prostora), pa cak i pravih 3D ali u slucaju da si BOLESTAN matematicar.E kada se upoznas sa logikom programiranja igre,predjes na neki od jezika poput c++ pa pici

Ovo je primer koji je jos u pocetku razvoja, zato ne obracaj paznju na bagove nije foolproofe
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip Flash kod.zip (77,7 KB, 67 puta viđeno)
Adam Gicevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 20:24   #13
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2d game engine

Citat:
Mislim generalno VB nije bash za programiranje igara.Mislim moze ono nesto ali nije to to.
A ti si napisao igru u VB-u, pa znaš ?
Elem, diskusije o tome šta od programskih jezika valja za gamedev, a šta ne su offtopic na ovoj temi, pa će ubuduće biti brisane. Čovek je pitao da li može da napravi 2D engine u VB-u, pa ako imate da kežete nešto o tome recite, a ako ne, nemojte se ni javljati na ovoj temi.
Inače, odgovor na temu je jednostavan, može ako imaš dovoljno znanja o programiranju game engine-a Šalu na stranu, postoji više načina da se napiše 2d game engine u VB-u. Neki prostiji engine bi se mogao napraviti korišćenjem ugrađenih VB funkcija za grafiku i postojećih kontrola kao što su Image, Picturebox i druge. Sa ovime se ne mogu postići ne znam ni ja kakvi rezultati, ali ne zahteva ni previše znanja. Drugi način je preko API-ja, korišćenjem različitih funkcija za blitovanje, rotaciju, skaliranje... gde je potrebno više znanja, ali se mogu postići mnogo bolji rezultati... doduše ovo baš i nije najbrže rešenje... ali radi. Ako baš želiš extra rezultate, baci se na directx programiranje, gde gotovo da nema ograničenja i možeš da postigneš sve što zamisliš.
Ako hoćeš da vidiš kako izgleda jedan dobar 2d engine za VB pogledan DXGame Engine na www.dxgame.com
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2006, 21:32   #14
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: 2d game engine

Odgovor je da. Moze da se napravi engine koji mozda ne bi bio brz kao neki u C++-u, ali ipak, i to je nesto. Moguce ga je uraditi na nekoliko nacina kao sto je rekao Marko_L.

1. API funkcije kao sto su BitBlt... Da bi radio sa njima ne treba ti neko znanje, nista previse ALI bi morao da imash solidno znanje VB-a. Recimo, ako imash neki sprite koji se nalazi na poziciji 10,10 (x,y) i dimenzija 128,128 (width, height). Sve je ok. Sta ako pravish 2D platformu, i tvoj lik se pomera udesno, pomera, pomera sve dok ne dodje do kraja ekrana i onda ekran se "skroluje" da bi se video i sledeci deo nivoa. Sprajt koji sam pomenuo je i dalje ostao na svojoj poziciji. Kako se mapa skroluje mora da ide levo i da ako se ne vidi, da se ne iscrta. Nadam se da si razumeo... Ja sam se vec zezao sa tim i mogao bih da ti pomognem..

2. DirectX7 - koriscenjem DirectDraw-a mozesh da uradish sasvim dobre igrice... Preporucio bih ti sajt koji je napravio Jack Hoxley(tako nesto) ali je sajt nestao... Imao je puno dobrih tutoriala.

3. DirectX8 - nema vise DirectDraw-a nego je Direct3D zaduzen za 2D grafiku koriscenjem TLVertexa(Transformed and Lit)...

Da bi poceo da pravis engine moras da znas da baratash sa klasama. Ako ne znash, mogu(mozemo) da ti objasnimo sve sto te zanima. Ja sam imao jedan 2D engine ali nemam vise source.

EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2006, 11:22   #15
Damjan
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: 2d game engine

ok. mislim da cu za sad ipak ostati na picture boxovima, ili cu mozda uzeti neki api(imate li predlog), jer mislim da mi je jos rano za directx. imam pocetnicko znanje o klasama, pa ako zaskripi javicu se.HVALA u svakom slucaju!
Damjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2006, 12:14   #16
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: 2d game engine

Citat:
Marko_L kaže:
Sa čime si radio kad je ispalo sporo ?
sa DX7, VB-ov shell je jednostavno previse komplikovan da bi se moglo nesto ozbiljnije uraditi, mada nije nemoguce ...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2006, 21:15   #17
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: 2d game engine

Citat:
Damjan kaže:
ok. mislim da cu za sad ipak ostati na picture boxovima, ili cu mozda uzeti neki api(imate li predlog), jer mislim da mi je jos rano za directx. imam pocetnicko znanje o klasama, pa ako zaskripi javicu se.HVALA u svakom slucaju!
Koristi BitBlt, uradicu par primera da ti pokazem...
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2006, 21:44   #18
Damjan
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: 2d game engine

a dje da nadjem to? da nema slucajno negdje tutorial na srpskom(ma moze i na engleskom)?
Damjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2006, 0:01   #19
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2d game engine

Skini Api Guide
http://www.allapi.net/agnet/appdown.shtml
U njemu imaš objašnjenje, sintaksu i primere svih api funkcija, a između ostalog Bitblt, StretchBlt, RotateBlt i ostale koje ti trebaju za rad sa grafikom...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2006, 17:38   #20
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: 2d game engine

Nisam pronasao RotateBlt nigde...
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Road Rush kodovi? Darth Ivan Stare igre 5 1.11.2006 22:41
TERMINI Nemesis Pravljenje igara 1 18.10.2006 12:33
Create Your Own Xbox 360 Games voodoo_ Programiranje 5 1.9.2006 18:21
Irrlicht i koji game engine? Andross Pravljenje igara 14 15.8.2006 21:26
Pridruzite se profesionalnom game dev timu Mirko Topalski Pravljenje igara 4 27.3.2006 20:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com