Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.2.2008, 13:16   #1
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom OpenSource model poslovanja

Pojam OpenSource se najčešće veže za software i njegovu distribuciju. Po definiciji OpenSource-a developeri su slobodni da naplaćuju svoj rad. Nekoliko velikih i poznatih firmi posluje na bazi otvorenog koda i to sa ne malim uspehom, a i dosta IT giganata ima svoje prste upletene u razvoj softvera otvorenog koda.

Da ne detaljišemo dalje, mene zanima poređenje OpenSource i proprietary tj. vlasničkih modela poslovanja i njegova primenjivost u praksi, ne striktno vezano za softver.

Primer 1: Napravio sam knjigovodstveni program koji je dobar i koji želim da komercijalizujem. Klasičan vlasnički model bi bio prodaja licenci i podrške za taj softver i implementacija mera protiv piraterije. Možda ću napraviti i neki demo kako bi ljudi znali šta kupuju, ali verovatno neću (bar ne u zemlji Srbiji) jer me mrzi. Moj program se prodaje, ali veliki postotak otpada na piratizovane verzije (iskopirao rođak od rođaka i dao komšijinom malom što "razbija računare" i ovaj ga krekuje). Vremenom ću više energije potrošiti na bolju zaštitu od krekovanja nego na razvijanje samog programa.
Ali recimo da primenim OpenSource model. Objavim kod i počinjem da prodajem podršku za njega. Ljudi skidaju i koriste program, a pošto će cena podrške biti neuporedivo manja od licence odlučuju i da plate. Zaposleni programeri rade na razvijanju samog softvera, a dobijaju i povratnu informaciju i pomoć od nezavisnih developera.

Primer 2: Ja imam muzičku grupu koja je na putu slave i uspeha. Klasičan model poslovanja bi bio izdavanje albuma i održavanje koncerata, kao i prodaja promotivnog materijala benda. Ali moja briga su i milioni ljudi koji moju muziku slobodno dele online od čega ja nemam nikakvu finansijsku korist. Ali šta ako svoju muziku ponudim svima for free? Moje pesme se brzo po izdavanju prošire u masama i veći broj ljudi će poželeti da nas čuje na koncertima koji će se i dalje naplaćivati...

Nadam se da nisam bio previše konfuzan i da ste razumeli šta je pisac hteo da kaže

Dakle, ima li, po vama, ovakav model poslovanja budućnost i u kojim granama bi mogao da se primeni?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2008, 13:23   #2
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

taj model ima uspeha samo ako taj program koriste široke mase i ako se popularizuje...tim i možeš da daješ podršku...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2008, 13:40   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

Objavljivanjem koda i slobodnom distribucijom omogućavamo da softver probaju svi oni koje interesuje, a podrazumeva se da program mora da bude kvalitetan.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2008, 13:48   #4
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

Mislim da open source ne mora da podrazumeva da proizvod bude "free of charge", vec da on ima "razumnu cenu" koja odgovara kako kupcima tako i proizvodjacima i da proizvod bude standardizovan. Mene najvise raduje sto svi FOSS proizvodi postuju zajednicki ISO standard na osnovu kog ja mogu da koristim odredjeni fajl format bez bojazni da ga program koji koristim u tu svrhu nece otvoriti. ISO standard postuju i giganti iz ostalih grana industrije (automobilska, prehrambena, tekstilna), osim softverskih giganata, koji, povrh svega, izigravaju policajce i proganjaju piratske vestice.
Mislim da je obracun sa piratima posao pravosudnih organa konkretnih drzava i da IT industrija ne treba da bude izuzetak u odnosu na automobilsku ili tekstilnu industriju. Da se ne lazemo, piratski Win je M$-u najbolja reklama...

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Dakle, ima li, po vama, ovakav model poslovanja budućnost i u kojim granama bi mogao da se primeni?
Open source je vec uzeo maha, u segmentu mobilnih uredjaja (PDA, smartphone, polako i notebook), zato sto daje pouzdane proizvode koje skoro svako moze da priusti.
Mislim da ce Microsoft/Apple model brzo da izumre jer je baziran na glomaznoj, sporoj, skupoj (OS je oko 300$-400$ kad se pojavi na trzistu!!=Nokia N70) i nefleksibilnoj poslovnoj strategiji. Takodje, ove kompanije zavise i od nikada slabije berze, i mogu da propadnu s njom, sto nema nikakve veze sa kvalitetom proizvoda (pogledajte pad NVIDIA akcija, a prodaja bolja nego ikad)...
Za kraj citat:
As the ISO states, "Organizations and individuals that store their data in the open format avoid being locked in to a single software vendor, leaving them free to switch software if their current vendor goes out-of-business, raises its prices, changes its software, or alters its licensing terms".
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku stesha na korisnoj poruci:
GoranSTX (17.2.2008)
Stara 17.2.2008, 17:10   #5
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

Microsoft/Apple da izumre ......
Malo verovatno.
Ima bili para.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2008, 17:15   #6
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

Nisi lepo procitao. Zasto li uopste pisem, kad niko nece/ne zna da cita?
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2008, 17:38   #7
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

Primer 2... pa pitaj ljude na www.jamendo.com da li se može poslovati i profitirati na taj način . Svakako se bolje osećaš nego da imaš iza sebe derikožu zvanu izdavačka kuća koja drži u vlasništvu sve što je tvoje (uključujući i tebe).

Uopšteno od Open Source software-a se može profitirati, međutim, profit je skroman ali svakako dovoljan da se opravda ovakva poslovna politika. Ko hoće da zgrće gomile para i ubira harač za svaku sitnicu za koju može, onda neka zaboravi na Open Source a za posledice takve politike znamo (M$ ).
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
GoranSTX (17.2.2008)
Stara 17.2.2008, 22:00   #8
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: OpenSource model poslovanja

Pa posledice te politike su da je Bil Gejts naj bogatiji covek na svetu.Kao sto kaze stesha nelegalan winxp je najveca reklama microsoft-u.Ljudi su navikli da koriste jedno i navike je tesko promeniti.Danas imamo masu ljudi koja kupuje legalan xp ili vistu za 20 puta vecu kintu od one za koju se moze kupiti neka potpuno legalna linux distribucija.Sto se tice formata doc i docx formati su mnogo popularniji od open office formata.Od open source-a se moze ziveti ali profit nije ni izbliza onoliki koliki je n.p.r kod microsoft-a i njima slicnih kompanija.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Model ploce? didi_sa Osnovne komponente 3 4.2.2008 21:52
Problem sa Kingston Data Travelerom I, 1 GB model mad_skillz Nosači podataka 5 5.12.2007 8:20
AMD Processor model unknown ??? prsic Osnovne komponente 12 26.9.2007 20:02
Laptop koji model? flamingos Šta da kupim? 5 8.2.2007 13:40
Novi model Interneta 3LANCER Zanimljive Web lokacije 5 5.7.2006 7:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com