Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2021, 14:06   #1
Rolle
Član
 
Član od: 20.4.2009.
Poruke: 98
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Određen forumom Gašenje računara bez vidnog razloga

Imam problem koji ne mogu da rešim a ne bih da nosim računar u servis dok ne iscrpim sve opcije.

Računar se gasi bez vidnog razloga, samo se ugasi u trenutku, bez BSoD-a, eventualno se ponekad prvo zakuca pa onda ugasi.

Prva pomisao bi mi bila da je možda napajanje problematično ali stvar je u tome da se gašenja događaju bez pravila, veoma često dok je sistem totalno rasterećen, pritom je napajanje staro manje od 1,5 godine.

Upravo to što se gasi kad je totalno rasterećen mi je najveća zagonetka.
Radio sam MemTest86 i Ram deluje ok, CPU je takođe prošao ok u Hot CPU Tester-u, Aida64 System Stability Test rađen nekih 10 minuta je isto prošao ok.

Temperature i u stalnom radu i prilikom testiranja nisu prelazile neke značajnije brojke. U normalnom radu, kad često dođe do gašenja, ništa od komponenata ne pređe 50C. Praktično ventilatori i ne podignu obrtaje(a što se uredno događa kad opteretim računar).

Matična ploča ne daje nikakve zvučne signale prilikom boot-ovanja(kao što je često slučaj prilikom kvara nekog hardwear-a). Nisam uspeo vizualno da nađem neki kondezator koji je iscureo na matićnoj ploči ili neki sl. kvar.

Jedina stvar koju sam primetio, a razlika je u odnosu na prethodni period, jeste to da računar zna skoro da se zamrzne u radu, kao da puni neku virtualnu memoriju ili bafer i prilikom toga pomera se kursor, mogu da se menjaju tabovi na browser-u, ali sem toga ništa konkretno ne može da se radi. To traje možda nekih 10-30 sekundi i ranije se događalo samo relativno brzo nakon bootovanja windowsa a sad se događa i relativno često u radu.
Virtualna memorija je nameštena na automatsko određivanje veličine, dok mesta na svim hardiskovima ima i više nego dovoljno. Takođe RAM memorija nije ni blizu popunjena prilikom gašenja.

Imam instaliran Win10 koji bi trebalo da je čist od virusa i sl. gamadi, a ovo su komponente:
AMD FX 8320E
Gigabyte GA-970A-DS3P
28 Gb DDR3 RAM-a (2xGeil 8Gb, 8Gb Patriot, 4Gb Adata)
GeForce GTX1060 6Gb
Patriot Burst SATA SSB na kom je i sistem
Hitachi HUA723020 2Tb HDD
Seagate ST1000DM003 1Tb HDD
LC Power 600W napajanje (mislim da je LC600H-12)

Da li imate ideju šta bih još mogao da uradim, koje testove da izvedem da probam da utvrdim uzrok gašenja? Radim trenutno od kuće pa ne bih ostajao bez desktop računara a nemam dodatni hardwear da bih mogao da menjam komponente i tako utvrdim uzrok kvara.

Svi predlozi su dobrodošli.
Rolle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2021, 14:22   #2
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.349
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.980 puta na 7.029 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

Probaj komp samo sa po jednim od te gomile RAM štapova koje imaš ili različitim kombinacijama da vidiš kako će da se ponaša, obrati pažnju da memorija lepo legne u slotove, izduvaj prašinu iz njih, kontakte na štapovima obriši gumicom

Proveri stanje SSDa, ako je OK, raskačiš ga (i strujni i SATA kabl) i opet lepo nakačiš da budeš siguran da je sve lepo leglo, po mogućstvu probaš sa drugim SATA kablom.

Možeš da baciš pogled i na event viewer da vidiš šta kaže zbog čega se gasi, mada je long-shot jer error koji prikazuje uglavnom može biti iz 100 razloga
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2021, 21:08   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

Definitivno smrdi na RAM u takvoj konfiguraciji koju ti imaš. Proveravaj jedan po jedan stick pa ako svi rade ispravno pa onda jedan po jedan slot na ploči. A potom i sve ovo sa kablovima što je DeCoy naveo, obavezno.

Drugo, ako nije RAM skini neki program i očitaj SMART parametre HDD i SSD diskova i vidi da neki nije počeo da crkava - mada oni generalno ne dovode do gašenja sistema.

Treće, a ono na šta bih prvo posumnjao da nije takvog RAM-a je napajanje ili matična ploča.

Na kraju - može da bude bukvalno bilo šta i moraćeš metodom eliminacije da probaš da utvrdiš do čega je... Kreni od jednostavnih stvari - pozajmi drugu tastaturu i miša i zakači ih na druge USB portove na ploči, raskači sve nepotrebne periferije i pozajmi šta god da možeš od komponenti za testiranje...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2021, 0:43   #4
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

RAM 99%. Sličan problem sam imao pre nekoliko godina.

Isporbavaj jedan po jedan modul, znači ne ono da kreneš od svih modula ubodenih u matičnu pa skidaš jedan po jedan, već suprotno, neka ti u sistemu bude uvek samo jedan ram modul, i onog momenta kad u matičnu ubodeš taj jedan neispravan modul i pokušaš da uključiš komp zapištaće ti onu grešku sigurno i neće se podići sistem pri paljenju.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2021, 12:13   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

Ne mora da znači da se neće upaliti, štaviše verovatno hoće. A i moguće je da je neki slot na matičnoj problematičan ili da kompatibilnost između modula pravi problem.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2021, 19:34   #6
Rolle
Član
 
Član od: 20.4.2009.
Poruke: 98
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

Hvala svima koji učestvuju u temi!

Ovakva je situacija:

Svi kablovi i konektori su dobro ubodeni, o tome inače dosta pazim.

RAM jeste malo šaren, ali je radio stabilno nekoliko meseci pre nego što su počeli problemi. Inicijalno su bila samo 2 modula Patriot-a koji su dobro radili godinama dok jedan modul nije postao problematičan pa je izbačen, dokupljena su 2 modula Gail-a, a na kraju sam ubacio i Adata modul(modul koji je trebao da ode u komp na poslu, ali nije zbog neprihvatanja Intelovih starijih procesora da rade sa dvostranom memorijom) čisto da ne skuplja prašinu. Svi moduli su testirani i za sada nemaju problem.

U Event Viewer-u nisam ništa pametno našao osim grešaka da je došlo do neočekivanog gašenja za koje ne postoji objašnjenje.

SSD i HDD su testirani i za sada nema ničeg problematičnog.

Na kraju sam počeo da skidam sve što bi moglo da bude problem i izgleda da sam potencijalno našao uzrok budući da nije dolazilo do gašenja u zadnjih 24h, a to bi moglo da bude nešto od ovo dvoje:
-PCI WiFi TP-Link kartica
-Grafička tabla/monitor
Obe komponente su ispravne koliko mi je poznato.
WiFi kartica je relativno stara ali nije korišćena već neko vreme i mislim da je manje verovatno da je ona uzrok.
Sa druge strane grafička tabla/monitor nema ni 3 meseca od kad je kupljena ali budući da se kači i na USB i na HDMI verovatno je ona ili je neki od portova uzrok. Inače zadnjih par dana jeste bila povezana na računar, ali nije paljena, a itekako je dolazilo do gašenja računara.
Rolle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2021, 19:37   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

pa dobro, kreni da raskačuješ periferiju pa posle ostavi samo ta 2 geila, onda raskačuj drajvove i tako sve dok ne nađeš uzrok
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2021, 15:25   #8
wario
Veteran
 
Član od: 17.4.2009.
Poruke: 652
Zahvalnice: 123
Zahvaljeno 28 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

da ne otvaram novu temu. imam problem gasi mi se PC ali samo posto se ugasi monitor (koji je namesten da se ugasi posle 5 minuta). znaci kad se ugasi monitor prodje jos jedno 10-tak minuta i onda se ugasi i PC. znaci samo tada i nikada drugacije (dok radim na njemu)
wario je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2021, 15:31   #9
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.349
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.980 puta na 7.029 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

Idi u power options pa vidi kad je kompjuter namešten da ide u sleep.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
wario (15.1.2021)
Stara 15.1.2021, 15:38   #10
wario
Veteran
 
Član od: 17.4.2009.
Poruke: 652
Zahvalnice: 123
Zahvaljeno 28 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Gašenje računara bez vidnog razloga

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Idi u power options pa vidi kad je kompjuter namešten da ide u sleep.
e da hvala proverio sam tu je bilo 30 minuta sad sam stavio na never
wario je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Al' se nekad dobro bajtovalo baš - Izložba retro računara zzarko Stare igre 0 20.7.2017 13:13
"Mreženje" dva računara, 10m udaljeni. Deusdies Komunikacioni uređaji i umrežavanje 20 4.7.2010 21:52
Umrežavanje viže računara! dzeno Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.5.2010 21:53
Gašenje (isključivanje) računara Jurivaka Kvarovi 1 8.2.2009 19:33
Dva računara na jedan štampač Tomas Srbija Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 7.10.2008 0:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com