Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2020, 16:08   #1
samba
Novi član
 
Član od: 27.12.2020.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Izbor novog laptopa - molim vas za pomoć

Pozdrav drugari,

nov sam na forumu, pa ne zamerite ukoliko postavim neka gluplja pitanja.

Naime, danima sam u dilemama, trilemama i multilemama oko izbora novog laptopa u cenovnom rangu do 70-80.000 din, koji bi supruzi služio za poslovne obaveze (Office, poslovni portali, MS Teams i slično), dok bih ga ja koristio za pohadanje IT kurseva i eventualno ako bih ponekad uspeo da se ogrebem da otpikam partiju PES-a ili basketa, mada mi to nije prioritet

E sad, što više gledam, to se više zapetljavam sa nekim vrlo verovatno nebitnim detaljima (tipa da li jedan procesor ima više cache memorije na L2 od drugog i slicno). Kažem nebitnim, jer verujem da za takve naše potrebe apsolutno ne bismo ni primetili razliku u takvim detaljima.

Uspeo sam da suzim izbor na par modela, pa bi mi veoma značilo da čujem i neku vašu preopruku, posebno jer verujem da ovde ima mnogo ljudi koji se itekako bolje razumeju u sve ovo nego ja.

Modeli su:

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...1w1006gya.html

https://www.ctshop.rs/asus-vivobook-...hics-crni.html

https://gigatron.rs/laptop-racunari/...vtex00a-395052

A dileme čak i za samo ova 3 modela su brojne, pa cu krenuti redom:

- Lenovo - koliko vidim iz opisa ne piše da ima prikljucak za LAN kabl, tako da cu morati da dokupim onaj gigabitni adapter LAN-USB, ali me brine da li je sama mrežna kartica na laptopu gigabitna, tj da li ću moći da koristim kablovski net po punoj brzini ili ću biti ograničen na 100Mbps. Takođe, ne mogu nikako da dokučim da li postoji mogućnost da se poveća RAM memorija u nekom trenutku. Kapiram da nema praznog slota (4GB je izliveno na kartici, a 4GB je u slotu valjda), pa me interesuje da li je moguće da u nekom trenutku bar izvadim taj jedan slot od 4GB i umesto njega stavim 8 ili 16GB.

- ASUS - ista priča kao kod Lenovo laptopa, gigabitna kartica, proširenje RAM

- ACER - e ovaj model dolazi sa 12GB RAM, ali je ona iz "jednog komada" i koliko razumem ona je kompletno izlivena na ploči. Čuo sam sa par strana da nije baš dobro da 12GB bude iz jednog dela, pa bi mi puno značilo mišljenje nekoga od vas ko se ipak bolje razume u ovakve stvari.

Uz ove pojedinosti koje sam naveo, naravno izuzetno bih cenio i ukupno mišljenje o ovim modelima, tj narodski rečeno, da li bre ovo vredi pazariti za te pare ili ne

Drugari, izvinite što se raspisah ovoliko, ali po tome možete da vidite u kolikoj sa nedoumici oko svega, a gledamo da iskoristimo ove novogodišnje popuste, pa sam zato prinuden da vas molim za pomoc.

Unapred hvala svakome ko bar pročita ovo, a naročito onim članovima koji pokušaju da pomognu svojim savetima.

Srdacan pozdrav
samba je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2020, 18:23   #2
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Izbor novog laptopa - molim vas za pomoć

Ja bih isao na ovaj...jeste skuplji za 1200din od predvidjenog budzeta, ali imas 16gb rama, odlican procesor, veliki ssd, odlican ekran.

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/l...1ym003sya.html

Ovi sto si ti nabrojao imaju poprilicno losije ekrane, imaju manje rama i osim drugog, ova dva imaju 2x losije procesore.
Drugi ima losiji ekran, manje rama, itd...
Samo ovaj nema Lan ulaz(to vecinom imaju samo gaming laptopovi u poslednje vreme)...i nisam siguran koja je brzina.
E da...i ne znam da li zeni odgovara laptop od 14", ako ne, neka ide na drugi, poprilicno je jaci od oba, a ram bi trebalo da moze sigurno na 12gb ili cak 20gb...(4+8 ili 4+16)
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2020, 20:37   #3
samba
Novi član
 
Član od: 27.12.2020.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Izbor novog laptopa - molim vas za pomoć

@unique93 Hvala puno na odgovorima. Nekako smo oboje više hteli 15,6'', jer smo naravno navikli na tu dijagonalu na prethodnim laptopovima. Taj Asus nam je bio prvi izbor, pa ako možeš samo molim te da mi kažeš u kom smislu je loš ekran? Da li je lošeg kvaliteta u smislu da bi se lakše kvario ili je pitanje uglova gledanja i slično? Da li bi te mane dolazile do izražaj u onakvoj svakodnovnoj upotrebi kakvu sam naveo? Jasno mi je da je kod ovog modela koji si naveo ekran IPS i da je to svakako bolje nego LED NT.
samba je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2020, 20:54   #4
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Izbor novog laptopa - molim vas za pomoć

Bolji uglovi gledanja i daleko kvalitetniji prikaz boja kod IPSa. Ja bih lično uzeo slabiji a veći ekran.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2020, 20:55   #5
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: Izbor novog laptopa - molim vas za pomoć

Los u smislu sto ima samo 220 nita i jos je TN panel, pa je cak i u kuci poprilicno taman, a ako se radi negde na otvorenom na njemu, nece se mnogo videti...plus su uglovi gledanja poprilicno losi, ovaj laptop sto sam stavio ima 300 nita i ips, uglovi gledanja su odlicni...

Sto se tice asusa, konfiguracija je skroz okej...samo eto, ekran bi mozda i bio dovoljan, ali dok se ne proba, ne bih da ga komentarisem, ali s obzirom da velika vecina tn panela nije bas najbolja, ne znam, ja bih ipak jurio ips.
Drugar ima 15.6" laptop, devojka 14"...ima razlike u velicini, ali za svakodnevno koriscenje 14" je skroz okej...cak i za te office programe...
Samo je problem sto 15" jeftiniji modeli nemaju ips ekrane, 14" imaju.
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2021, 13:53   #6
vozar.b
Starosedelac
 
Član od: 25.4.2011.
Lokacija: Kisač (21211) Srbija
Poruke: 1.771
Zahvalnice: 196
Zahvaljeno 430 puta na 407 poruka
Određen forumom Re: Izbor novog laptopa - molim vas za pomoć

Pozdrav ljudi, da ne otvaram novu temu iskoristicu postojecu
Doslo vreme da se menja Laptop, pa bi molio za neke preporuke..
Budzet je ~800€ a neke moje zelje su :


- minimum 8gb ram (pozeljno vise ili bar da ima slot za dodatnu memoriju)
- 512gb SSD

- grafika zasebna nije potrebna jer ne igram igrice
- pozeljno osvetljena tastatura (nije neophodno)
- windows nije potreban
- da lagano tera 4k video bezicno na tv
- povremeno video i audio editovanje


ja sam pronasao ovo i deluje mi da tesko moze bolje za tu cenu :

https://www.ekupi.rs/rs/Ra%C4%8Dunar.../p/EK000373292
Ali cuo sam da bas nije pouzdan sajt, tj da cesto nema onog sta nude
pa zbog toga su mi potrebne i alternative..
Hvala unapred!
vozar.b je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ne možete da se setite imena igre? (C64, Amiga, DOS, Arcades...) The Dark Gamer Stare igre 2224 11.11.2022 23:46
Molim pomoć Anaa Kvarovi 19 12.12.2014 0:37
Molim za pomoć oko kupovine The_Sashka ŠDK - Konfiguracije 28 18.7.2014 15:42
Molim za pomoć - SK 1/2003 Cupavi Zeka O SK-u uopšte 3 30.12.2005 12:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com