Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Mrežne igre

Mrežne igre Multi-player igre

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.3.2015, 20:17   #61
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

I ladno su mu dali Smart Pistol.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2015, 20:28   #62
cages
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Alterac Valley
Poruke: 1.534
Zahvalnice: 406
Zahvaljeno 181 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
I ladno su mu dali Smart Pistol.
Tebi se Blizzard nesto jako zamerio obzirom da si na svakoj od tema sa njihovim igrama dezurni pljuvac?
cages je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2015, 21:22   #63
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Video
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2015, 23:11   #64
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
U vidi, Heavy iz TF2 uradio promenu pola.
Crpe inspiraciju iz TF2 i to ne kriju (sasvim je moguce da im je valve dozvolio u onom dealu da zadrze DOTA naziv), cak su ubacili payload mapu
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2015, 1:48   #65
legionar012
Član
 
Član od: 19.2.2011.
Poruke: 231
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 45 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Sta reci, inovantni, originalne ideje, gameplay kakav nikad nije vidjen, savrseno Zalosno kada tako velika kompanija ostane bez ideja, poslednju dobru igru sto su izbacili je bila rnr racing, ali kada prolaze i CoD-ovi proci ce i ovo, napaljena masa je uvek tu.
legionar012 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2015, 11:52   #66
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Mislim da ovo nece privuci neku siru FPS populaciju. Naravno, imaces gomilu ljudi kojima ce ovo biti najbolja igra na svetu, samo zato sto je Blizzardova. Ali van toga, jok.

Ne mozes mesati Mobu i FPS na ovakav nacin, tj da onakve skillove ubacujes u jednu FPS igru. Obsmisljavas srz igre - napucavanje, time sto si ubacio gomilu gluposti koje anuliraju tvoju sposobnost da na bolji nacin koristis glavno oruzje.
Drugo, ovo nije Moba sa pticjom perspektivom i kompletnim pregledom nad blizom okolinom, pa da mozes da anticipiras i taktiziras sa protivnickim skillovima u vidu. Ovo je FPS, suzeno vidno polje. Dovoljno ce biti samo da ti pridje s ledja ili bokova, pritisne dugme, i cao zdravo.
Treci problem koji vidim je vizuelni picvajz koji svi oni skillovi proizvode. Opet, ovo nije pticja perspektiva, vec pogled iz prvog lica. Sva ona sljasteca *****a ce biti vizuelna smetnja, a ne eye candy. FPS efekti trebaju da budu skromni a informativni. Da te ne ometaju u opazanju okoline, a da ti opet pukim pogledom daju dovoljno informacija o stanju situacije. Kao sto npr. u Titanfallu ti na kilometar mozes da provalis koje oruzje igrac nosi, po silueti, nacinu na koji trci, skace... Ovde vlada potpuni vizuelni haos.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku High life na korisnoj poruci:
Sh0m1 (7.3.2015)
Stara 7.3.2015, 17:10   #67
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Sve ti se svodi da je fail zato sto je FPS MOBA a zapravo nema veze sa mobom osim sto se radi o herojima. Tipicni FPS arena šuter sa dosta razlicitih skilova.

Analiza ti je na osnovi sta si ti zamislio u glavi pa na osnovu toga, sta bi bilo kad' bi bilo. E jesi majstor.

Sve to sto si naveo nema smisla jer niti si vido gameplay niti si uopste igrao igru. Bravo.

I na kraju, SMITE je gotovo FPS pa je to meni najbolja verzija MOBA igre tako da ti "analiza" oko perspektive i tu fejla. Cuj ne mozes mijesati FPS i mobu.. da se tako razmišlja danas bi i dalje bili u kamenom dobu.

Ali si se osigurao popljuvati i ako bude igra radila jer jel'.. igrat ce samo oni Blizardovi fanovi.. ccc.

Mene mnogo ne privlaci jer je 90% FPS-a arena šuter poput ove. Zanimljivi skillovi mozda doprinesu osvježenju ali cisto sumnjam.
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2015, 19:05   #68
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
Sve ti se svodi da je fail zato sto je FPS MOBA a zapravo nema veze sa mobom osim sto se radi o herojima. Tipicni FPS arena šuter sa dosta razlicitih skilova.

Analiza ti je na osnovi sta si ti zamislio u glavi pa na osnovu toga, sta bi bilo kad' bi bilo. E jesi majstor.

Sve to sto si naveo nema smisla jer niti si vido gameplay niti si uopste igrao igru. Bravo.

I na kraju, SMITE je gotovo FPS pa je to meni najbolja verzija MOBA igre tako da ti "analiza" oko perspektive i tu fejla. Cuj ne mozes mijesati FPS i mobu.. da se tako razmišlja danas bi i dalje bili u kamenom dobu.

Ali si se osigurao popljuvati i ako bude igra radila jer jel'.. igrat ce samo oni Blizardovi fanovi.. ccc.

Mene mnogo ne privlaci jer je 90% FPS-a arena šuter poput ove. Zanimljivi skillovi mozda doprinesu osvježenju ali cisto sumnjam.


Cekaj, imas li ti neki argument, ili ces i ti ko Kidja gore da se kulovises? Ovo vam je forum, tekstualna komunikacija, a ne uzivo prepucavanje pa da se tako razbacujete postapalicama, onomatopejom i nabacanim polumislima bez ikakve argumentacije da ih podrzite.

Uostalom, moze li ista ovde da se kaze protiv Blizzardovih igara, a da ti se neki pacenik ne nakaci na vrat sa ad hominem napadima? Ja iskritikujem igru, oni napadnu mene licno. Gori ste od Vucicevih botova jedno pet puta. Pri cemu oni od toga barem imaju neke koristi, nadju posao, avanzuju u partiji. A vi ove em krvavo branite, em vam ovi izvlace pare iz dzepa.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2015, 20:38   #69
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

EDIT: Nevrmind. Vidi se ko je pačenik i ko piše gluposti. Koliko imas argimenata se vidi po tvojim uvredama. Zamislio si igru u glavi a onda popljuvao. Hajd ti pred ogledalo pa procitaj svoj post.

Argumentovano tvrdim da ova igra nije moba i da moba funkcionise iz FPS perspektive. Koji su tvoji argumenti osim snova ?

Ovo ti nije blog vec javna rasprava. Savjet: piši svoja mišljenja na papir i drzi ispod kauca, sigiran sam da ti nece niko odgovoriti.

I blizzard igre me nisu nikada privlacile niti sma ih ikada igrao osim probao. Ovo me privlaci kao FPS ali i dalje gajim slabe nade radi vec vidjenog.

A tebi savjet da se kanis foruma posto vidim da si se nasao uvrjedjen od ostalih korisnika. Octo ti ne ide u javnim raspravama tako da se ti drzi rasprave pred ogledalom ili pisi blogove.

Poslednja ispravka: jonathan (7.3.2015 u 20:52)
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2015, 20:56   #70
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.141
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.044 puta na 1.266 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
Gori ste od Vucicevih botova jedno pet puta. Pri cemu oni od toga barem imaju neke koristi, nadju posao, avanzuju u partiji. A vi ove em krvavo branite, em vam ovi izvlace pare iz dzepa.
Tisina tamo!


Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Exia na korisnoj poruci:
Ichigo222 (18.3.2015), LoshMeeBre (7.3.2015)
Stara 10.3.2015, 16:01   #71
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

http://www.reddit.com/r/Games/commen..._upcoming_fps/

FOV je fiksiran i izgledace kao 75 u TF2. Totalno mi je nejasno kako pc developeri mogu ovako lose odluke da donose radi neke unifikacije. Plus ce modeli oruzja biti ogromni, pola ekrana zauzmu. Nema brzog trcanja Kopiraju tf2, a izbacuju stvari zbog kojih je popularna igra na pc-ju..

gameplay
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2015, 23:31   #72
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Overwatch

Povecali su FOV.

Citam sada celu temu. Koliko vidim, od bete moze komotno nova tema da se otvori, posto u ovoj ima dosta pogresnih procena, pretencioznih komentara o propasti igre u nedostatku informacija.

Ko je umedjuvremenu pratio, video je da ce ova igra pre da premasi ocekivanja nego da dozivi fail, sa svakim sledecim gameplayom igra je sve zanimljivija. Sto se tice poredjenja sa TF, sve manje i manje ima smisla porediti ih, igra uvlaci u svoj univerzum. Overwatch ovaj zanr dize na visi nivo, daleko je to cak i od "kopije koja je bolja od originala". Ko ne veruje, neka saceka betu, da se pojave jos tih 6-7 ocekivanih heroja i nekoliko mapa da se upotpuni celina.



Lepo bi bilo da se sa svima njima udje u betu, da se igra sto bolje izbalansira. Dakle oko 25 heroja. Nece to tako brzo da dosadi.


Inace, skoro je predstavljen jos jedan heroj, Soldier 76:

Introducing Soldier: 76 | Overwatch


Soldier: 76 Ability Overview | Overwatch


Soldier: 76 Origin Story | Overwatch


Cak i ovaj Soldier 76, koliko god genericki bio, savrseno se uklapa u celu pricu, on je Captain America overwatch univerzuma

Poslednja ispravka: Echo (16.7.2015 u 0:44)
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2015, 17:44   #73
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Citat:
Echo kaže: Pregled poruke
Povecali su FOV.

Citam sada celu temu. Koliko vidim, od bete moze komotno nova tema da se otvori, posto u ovoj ima dosta pogresnih procena, pretencioznih komentara o propasti igre u nedostatku informacija.

Izvini, a sta smo to novo saznali od bete do danas sto bi drasticno izmenilo prvobitne utiske?

Uveli su opciju za namestanje FoVa. To je pozitivna stvar, ali kap u moru onoga sto je problematicno sa ovom igrom. Pri cemu bi, da je zavisilo od vas klimoglavaca, i taj FoV ostao na starom.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2015, 18:19   #74
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Overwatch

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
Izvini, a sta smo to novo saznali od bete do danas sto bi drasticno izmenilo prvobitne utiske?

Uveli su opciju za namestanje FoVa. To je pozitivna stvar, ali kap u moru onoga sto je problematicno sa ovom igrom.
A sta je to toliko problematicno? Previse se frljas teskim recima, ne znas ni ti vise sta tacno pljujes. Na pocetku, kada je igra tek bila najavljena, sam te jos i ozbiljno shvatao, a sada vidim da teras po inerciji samo.

Sta smo saznali? Pa imali smo prilike da se za ovih par meseci upoznamo sa gameplay-om, dublje analiziramo likove, pricu... Da shvatimo da zapravo nije sve tako problematicno kao sto nam se sve na prvi pogled ucinilo. Vidi se da je inspiracija TF2, ali isto tako sto duze gledas gameplay i likove sve vise ti ne lici na TF2. I sve vise posmatras ovo kao zanr, a ne kao kopiju jedne igre.
Nekima jednostavno Overwatch ima bolju atmosferu, muziku... Sta je tu toliko cudno?

Citat:
High life kaže: Pregled poruke
Pri cemu bi, da je zavisilo od vas klimoglavaca, i taj FoV ostao na starom.
Ovo te bas nisam razumeo, bas oni koji su se najvise nalozili na igru su bili i najglasniji da se taj FOV promeni.

Poslednja ispravka: Echo (16.7.2015 u 20:27)
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2015, 22:14   #75
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Overwatch ima isti problem koji imaju i sve kompetitivne Blizzardove igre u zadnjih pet godina, sa casnim izuzetkom Starcraft 2 koji ide u drugu krajnost. Radi se o "easy to learn, easy to master" filozofiji koju Blizzard vidi kao idealnu za privlacenje casual trzista.

Ono sto je ocigledno vec duzi niz godina jeste Blizzardovo okretanje ledja Core trzistu, orijentacija na casual trziste, i nastojanje da sebe pretvore u porodicni brend. Oni su pametno zakljucili da je takva politika daleko isplativija. Core igraci mnogo seru a malo kupuju. A i kad kupe, zele da im se svaki dolar isplati. Casual igraci mnogo trose, malo traze, a jos manje zanovetaju. I sto je najvaznije, casual igraci su lojalniji brendovima. Za razliku od Core igraca koji vecito vagaju izmedju brenda koji koriste i konkurencije.

Kljuc za ovu novu strategiju je vec postojeca, brojna, verna WoW zajednica. Ljudi koji su sada vec debelo u porodicnim godinama. Oni su Blizzardov poligon za nastupanje na casual trziste. Preko njih Blizzard zeli da dodje do njihovih supruga, dece, komsija itd. I tako postane kucni, porodicni, mikro brend, umesto samo jedan od mega takmaca u hiper konkurentnom gejming svetu. Kako izgleda idilicna slika koju Blizzard zarko zeli? Mladji brat igra HOTS, stariji igra Overwatch, tata u kancelariji igra Hearthstone. A kad se svi uvece skupe kod kuce, svi zajedno sa mamom rejduju u WoWu. I naravno, na jesen se obavezno, umesto u Diznilend, porodicno ide na izlet na Blizzcon. I sta se sada Blizzardu vise isplati? Da od cetiri gejmera izvuku po 60 dolara godisnje za neki core naslov, ili da od jedne cetvoroclane porodice kroz Blizzarove brend proizvode naplate jedno 2000 dolara? Mislim da je odgovor ocigledan.

E sad, problem je u tome sto okretanje casual trzistu za sobom povlaci i neke krupne dizajnerske promene, koje se pre svega odnose pristupacnost igre sirim masama. Promene vezane kako za gejmplej dizajn, tako i za onaj kreativni deo igara, kao sto su prica i vizuelni dizajn.

Sto se umetnickog dela igara tice, tu je Blizzardova transformacija ja mislim najociglednija. Sa mracnih, surovih svetova iz SC1, Diabla 2 i Warcrafta 3, preslo se na svetlije, jednostavne, family friendly teme. Price su na nivou porodicnih filmova. Zamorno proste, sa banalnim dijalozima i beskrajnim nizom holivudskih klisea i bezveznih referenci. Audiovizuelni dizajn im je postao dosadno konzervativan. Igre za casual trziste cak ni labavo ne smeju za sobom da vuku prideve satanistickih, previse naslinih, seksistickih itd. To odbija siru javnost iz koje dolaze casual igraci. Zato na ovom polju Blizzard igra jako pazljivo, vodeci racuna da im ne promakne bilo sta sto bi privuklo bilo kakav negativan publicitet. Krv i nasilje se smanjuju na minimum, izbacuju se problematicni motivi kao sto su krstovi i pentagrami, postojeci likovi se redizajniraju tako da izgledaju manje pretece ili sa manje izrazenim polnim atributima.

Medjutim, ono sto je na ovom polju izrazeno problematicno je Blizzardov nov pristup naraciji, gde igrac u svakom trenutku mora da bude heroj, da pobedjuje, i da radi ispravnu stvar. Blizzardov heroj nikada ne gresi, uvek je na poziciji moralne visine, i uvek je jedan korak ispred svih. I to svi vide i svi mu se cepe - od prosjaka do kraljeva.

"Thank you Champion/Raynor/Nephilim, if you didn't intervene, indeed all would have been lost!"

Najbizarniji primer ovoga je kampanja u WoL, gde igra na nekoliko mesta igraca stavi u zaista teske moralne dileme - da bi na kraju izmenila pricu tako da si ti uvek u pravu. Na primer onaj izbor izmedju Selendis i Dr. Ariel Hanson. Pa ako izaberes Selendis, ispadne da ste ona i ti bili u pravu, i da je kolonija bespovratno izgubljena. A ako izaberes Ariel, ispadne daste ona i ti bili bili u pravu i da ima leka za koloniju. I jos te, kao slag na tortu, porazena Selendis pohvali koliki si car i veliki strateg (!!?).
A da ne govorim o novom trejleru za WoW patch 6.2 gde Grom Helskrim dva minuta oralno masturbira nad time koliko si ti jak. Sve ovo deluje jos cudnije kada se uzme uvid da su najpoznatiji Blizzardovi likovi su uvek bili antiheroji ili negativci - Kerigan, Overmind, Arthas, Illidan, Diablo, Sylvanas.



Sada dolazimo do promena u gejmpleju koje Blizzard preduzima da bi svoje igre ucinio pristupacnijim casual trzistu. Kao sto sam ranije spomenuo, radi se o "easy to learn, easy to master" filozofiji. Prost gejmplej koji moze da nauci svako. Bljestavi efekti i animacije, i nizak skillcap - tako da svaki igrac, bez obzira na vestinu, moze da se oseti mocno. Blizzardove novije igre, sa izuzetkom Starcrafta 2, su zanrovski prica svaka za sebe, i svaka ovo postize na drugaciji nacin, i kada bih se bavio svakom ponaosob - za svaku bi treba po jedan ovoliki post. Pozabavicu se stoga samo Overwatchom, i onime sto ukazuje da Overwatch ide vec utabanom Blizzardovom stazom prostih naslova.

Problem koji ja vidim sa Overwatchom se najbolje oslikava u izjavi Dzefa Kaplana, glavnog dizajnera Overwatcha, gde je rekao da, parafraziram, "Overwatch nije igra u kojoj je bitno herojevo glavno oruzje, vec herojeve moci (abilitties)". Dakle, akacenat se prebacuje sa polja gde su potrebni vestina, ucenje i trud, na polje no skill, instawin moci koje ce skillkap drzati jako nisko. Poenta ovakvog dizajna je da svaki igrac, i sa nekim malim iskustvom i trudom, moze da ubira kilove i da se oseca kao pro. Sa druge strane, ovakav sistem potencijalno dobre igrace drzi dole, i ne da im da se vestinom i iskustvom izdignu previse iznad proseka.

Ovim se postizu dve stvari. Prvo, potencijalno dobrim igracima se ne da da se razviju u tolikoj meri da u igrama gaze casual igrace. Jer onda naravno casual igraci bacaju igru u ne trose pare. A drugo, i jos vaznije, tako nizak skillcap casual igracima daje iluziju da i oni igraju dobro. Jer ako pro igraci igraju tek malo bolje od njih, to onda znaci da su oni sami mnogo dobri, zar ne?
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku High life na korisnoj poruci:
Aelos03 (24.7.2015), Thuzar (19.3.2016)
Stara 17.7.2015, 0:57   #76
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Overwatch

Fino si ga ti povezao, ali je pitanje koliko je tako nesto karakteristicno samo za blizzard. I koliko je to zapravo karakteristika jedino Blizzarda.

Sto se tice ciljnih grupa... Iskreno, ja sam pre da igru daju F2P, pa nek im tamo neka glupa americka porodica daje hiljade evra kupujuci neke skinove i wallpapere i sta ti ja znam sta sve ne, sve dok ja dobijam igru u "full-u" i dok nisam u obavezi da P2W. Kad su vec skontali kako se od glupih ljudi muzu pare, zasto onda to i da ne rade, a igraci koji imaju mozga nek to okrenu u svoju korist. Dosta smo svi bili jednaki, dobro je da i ja osetim konacno da imam evolutivnu prednost u necemu

Sto se tice overwatcha:

Citat:
Zato na ovom polju Blizzard igra jako pazljivo, vodeci racuna da im ne promakne bilo sta sto bi privuklo bilo kakav negativan publicitet. Krv i nasilje se smanjuju na minimum, izbacuju se problematicni motivi kao sto su krstovi i pentagrami, postojeci likovi se redizajniraju tako da izgledaju manje pretece ili sa manje izrazenim polnim atributima.
Widowmaker? Symetra? Widowmaker fazon najbolje du*e na internetu. Ako joj propadne karijera snajperiste, moze da nastavi karijeru kao Mistress (18+).

Citat:
Kao sto sam ranije spomenuo, radi se o "easy to learn, easy to master" filozofiji.
Ozbiljno sada, ne znam na osnovu cega si zakljucio to "easy to master"?
Tracer je bas to sto ti pricas, pocetnik da sedne i da se oseca mocno, ali zamisli kako bi tracera igrao neki tamo koreanac za jedno 2-3 godine. Sigurno ne bi bilo 2 losa ubise milosa, verovatno bi pobio celu nasu ekipu dok mi skrolujemo misem u krug da ga lociramo uopste.
Hanzo sa lukom i strelom takodje, moze da bude masina, ali tek kada ovladas njim... On je tipicni hard to master.

Ne znam odakle ti to "easy to master" iako ne sporim da je overwatch napravljen tako da se i pocetnik oseca mocno. Konacno da i to nekome podje za rukom! To ne znaci da oni crpe maksimum od igre.
Zasto Overwatch mora da bude napravljen samo za profesionalne gejmere? Neka ga igra i lokalno drustvo popodne iako medju njima ima i onih koji su prvi put upalili tu igru.
Ali to ne znaci da se slazem sa:

Citat:
Ovim se postizu dve stvari. Prvo, potencijalno dobrim igracima se ne da da se razviju u tolikoj meri da u igrama gaze casual igrace. Jer onda naravno casual igraci bacaju igru u ne trose pare. A drugo, i jos vaznije, tako nizak skillcap casual igracima daje iluziju da i oni igraju dobro. Jer ako pro igraci igraju tek malo bolje od njih, to onda znaci da su oni sami mnogo dobri, zar ne?
Moze moj komsija da blinka sa tracerom ili da uzme snajpera, iskusni igraci Overwatcha bi ih pokosili nekom taktikom, a verovatno i bez nje, samo na skill. Jer:

Citat:
"Overwatch nije igra u kojoj je bitno herojevo glavno oruzje, vec herojeve moci (abilitties)". Dakle, akacenat se prebacuje sa polja gde su potrebni vestina, ucenje i trud, na polje no skill, instawin moci koje ce skillkap drzati jako nisko. Poenta ovakvog dizajna je da svaki igrac, i sa nekim malim iskustvom i trudom, moze da ubira kilove i da se oseca kao pro.
Po tebi ispada da je jedina vestina u FPS uzeti misa i dobro nanisaniti. Okej, mozda i jeste u nekim igrama, ali lepo kaze covek, ovde to nije jedini skil (koji treba da se nauci).
Slazem se sa tobom da je poenta ovakvog dizajna "da svaki igrac, i sa nekim malim iskustvom i trudom, moze da ubira kilove i da se oseca kao pro", medjutim tako ce da se oseca dok ne naleti na pravog pro igraca (odnosno pro ekipu).

Jer bice skila i u upotrebi tih moci, pre svega u taktici kada ih upotrebiti i na kome. Koliko god se pocetnik osecao mocno koristeci ih (i opet kazem dobro da je nekome poslo za rukom da neka igra bude ultra zanimljiva i pocetnicima), daleko od toga da je to sto radi taj pocetnik maksimalna upotrebna vrednost odredjene herojeve moci/abilityja.

Takodje, kod overwatcha je ako posmatramo ekipu kao celinu jos vise izrazeno "easy to learn, hard to master". A ovo je pre svega timska igra.

Sto se tice primarnog oruzja, nije ovo counter strike, ali opet ne mislim da je ono stavljeno na marginu.


Koja je poenta. Iako se za neke stvari slazem sa tobom, nekako u kljucnim trenucima cini mi se da izvodis pretenciozne zakljucke (naveo sam vec gde).

A mozda sam i ja previse omatorio, pa mi se svidja taj koncept da pokupim moju matoru ekipu posle 100 godina i pokidamo se kao da smo pro... mada mislim da kada bismo tako popaljeni napravili klan i izazvali neke likove na netu, oprasili bi nas samo tako. Ne bi bio neizvestan mec samo zato sto tapkamo po abilitima i koristimo ultimate.
Ipak mislim da ce biti potrebni neki skilovi za profesionalne okrsaje, mozda ne "kanteraski", ali neki sigurno da, takticki obavezno.

Citat:
Prvo, potencijalno dobrim igracima se ne da da se razviju u tolikoj meri da u igrama gaze casual igrace. Jer onda naravno casual igraci bacaju igru u ne trose pare. A drugo, i jos vaznije, tako nizak skillcap casual igracima daje iluziju da i oni igraju dobro. Jer ako pro igraci igraju tek malo bolje od njih, to onda znaci da su oni sami mnogo dobri, zar ne?
Zapravo mislim da ce biti skroz suprotno kada bi se sastale nubare i pro gejmeri - nubarama ne bi pomogao ni wallhack (widowmaker) i aimbot (solider 76) da pobede neku pro izvezbanu ekipu.

Iskreno, mislim da prostora za napredak ima itekako, a to sto je zabava zagarantovana od samog pocetka je samo ogroman plus. Ne mislim da je to nista lose po sam potencijal igre, naprotiv.

Koliko sam uspeo da zakljucim glavni problem po tebi je "easy to learn, easy to master." Hajde da sacekamo bar betu, da je bar neko odigra. Jedini argument ti je ta blizzardova filozofija - mislim da je to previse price napamet, neka izadje beta prvo.

I za kraj, mozda cu zvucati paradoksalno, ali ipak bih voleo da si upravu, i da konacno ne mora da budes japanac ili koreanac da bi ti igra bila zanimljiva - ili da iz rafala redovno mora da bijem 3 headshota da bih se uopste ulogovao na neki jaci CS server.
Mada, gotovo sam siguran da te ista situacija ceka i na Overwatchu ako udjes u neku jacu ekipu - osecaces se kao rupa, smorices se, deinstaliraces igru kad shvatis koliko si operisan i zauvek prestati da im placas

Poslednja ispravka: Echo (17.7.2015 u 1:40)
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2015, 10:06   #77
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Overwatch

I u TF2 se osećaš moćno sve dok ne uleti neki semi-pro igrač i pokaže ti par finesa. Igra veoma laka za naučiti, ali za master rad je potrebno mnooogo odigranih sati.

Citat:
Echo kaže: Pregled poruke
Iskreno, ja sam pre da igru daju F2P, pa nek im tamo neka glupa americka porodica daje hiljade evra kupujuci neke skinove i wallpapere i sta ti ja znam sta sve ne, sve dok ja dobijam igru u "full-u"
Ovde će po mom mišljenju i biti problem, oko same monetizacije. Ako je suditi po F2P modelu Heroes of the Storm onda nam se loše piše. Niko ne očekuje model primenjen u Doti 2 ili već navedenom TF2 jer je to nerealno, ali mogli bi malo da ublaže grind za osnovni sadržaj i veći akcenat stave na kozmetiku.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2015, 13:27   #78
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Overwatch

Sada bas razmisljam kako bi sve to moglo da izgleda i sta bi eventualno moglo da upropasti igru.

Mislim da je gotovo izvesno da ce igra biti F2P. Medjutim do sada nisam stekao utisak da razmisljaju o skinovima (mozda na kraju ipak prelome, ali mislim da im to nije prvobitna ideja). Dakle, ne deluje mi da ce mikrotransakcije biti "mikro" nego sustinske. Tako da ne racunam da ce im se sustina prihoda bazirati na nekim sitnicama koje nisu vezane za samu igru.

Posto su oruzja za svakog heroja jedinstvena i "konstantna", nema nista ni od kupovine boljeg oruzja ili sposobnosti - sto je dobro, jer bi u suprotnom igra bila P2W.

Pa gde je onda zarada? Sve mi se cini da ce to funkcionisati tako da kada skines igru dobijas (npr.) 5 besplatnih slotova da izaberes bilo kojih 5 heroja - mislim da ce svi heroji biti ravnopravni, gotovo sam siguran da nece biti "besplatnih" i "kupovnih" heroja ili da cemo za neke morati da cekamo da budu na akciji da bismo ih kupili - dakle, svi heroji su jednaki i uvek dostupni - samo su slotovi ograniceni.

Hoces jos heroja, kupi slotove. Sve mi mirise na to. To ce im obezbediti dugogodisnju zaradu stancovanjem novih heroja.

Cega se plasim? Bas toga, stancovanja heroja. Kao sto vidimo, 25 heroja ce se savrseno uklopiti, jer sa ovim potencijalnim sa gornje slike (iz mog prethodnog posta), toliko ce i da ih bude. Do 30 ce sigurno smisliti jos neke zanimljive, ne sumnjam, ima ideja (kao i mehanika koje jos nisu koriscene).

Brinem se sta posle? Gomila generickih heroja ili sa mocima koje su vec koriscene - tipa novi snajperista. Okej ce biti ako se taj snajperista bude koristio na potpuno drugaciji nacin nego widowmaker, ali posle 50+ novih heroja ko garantuje da ce neki tamo 3. snajperista jednostavno biti igriviji od Widowmakera, i automatski ona prestane da bude izbor! A slot je vec popunjen sa njom. Znaci kupi novu turu slotova. Ne mislim da ce vremenom izbacivati sve jace heroje (to bi bilo bas ljigavo i alavo od njih), ali se bojim da ce se mnoge osobine preklapati sa starim herojima, a zbog neke sitnice ce novi biti igriviji.
A sve mi lici da ce to biti njihov model naplate. U prevodu, nece biti odmah kesiranja 50 evra (jednokratno), nego udjes dzabe, a onda im kroz kupovinu slotova dugo godina obezbedjujes mnogostruko veci prihod. Cak mislim da ce i nove mape biti gratis - jedini izvor prihoda ce im biti ti slotovi.
E sada ako fanovi insistiraju na skinovima - ajoj, obezbedili su svoja pokolenja do 4. kolena.

Ne mislim da sada otkrivam toplu vodu, nego eto, od necega diskusija mora da krene. Sta vi mislite? Koliko je ovo realno?

Poslednja ispravka: Echo (17.7.2015 u 13:43)
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2015, 11:22   #79
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Overwatch

Ja bih rekao da će primeniti grindfest sistem iz HotS. Možeš besplatno da grindaš gold da bi kupio heroja/karaktera/kako-ih-već-zovu, a možeš i da iskeširaš $$ da odmah otključaš ono što ti se igra. Ne vidim zašto bi išta menjali.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2015, 13:06   #80
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Overwatch

Maladikt, ja ne igram HotS, reci mi samo jer su ti svi heroji uvek dostupni za kupovinu po istoj ceni u svakom trenutku, ili su neki heroji s vremena na vreme na "akciji"? I da li su neki skuplji od drugih?

Koliko heroja si dobio na pocetku besplatno i da li si mogao da ih biras (i da li ti kada si ih izabrao trajno ostaju, ili trajno imas pravo na nekog heroja tek kada ga kupis zlatom/parama)?

Videcu da nadjem odgovore na sva ova pitanja na netu, ali nekako bi voleo da mi to sve neko potvrdi umeduvremenu

Poslednja ispravka: Echo (18.7.2015 u 13:27)
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blizzard, multiplayer, overwatch, shooter

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com