Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.9.2011, 16:24   #1
grakic
Novi član
 
Član od: 7.9.2011.
Poruke: 9
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Uroš iz Ubuntu-RS zajednice skrenuo mi je pažnju na sledeću veselu vest

U nedeljnom izdanju Politike, u rubrici Digitalni svet objavljen je tekst Dušana Stojićevića, gl. odg. urednika Sveta Kompjutera, pod naslovom „Početak kraja dobu (i)legalnosti“. Ovaj kratak tekst pominje autorska prava, legalan softver i u nekom tom kontekstu tu je i udruženje Piratska partija.

Ono što je zanimljivo je isečak koji kaže: Linuks je besplatan samo za kućnu primenu. Ako imate firmu, morate da platite za softver.

Verujem da svi ovde znamo koliko je ovo jednostavno netačno.


Linuks je slobodan softver objavljen tako da se može koristiti bez navedenih ili bilo kakvih sličnih ograničenja. Tačno je da postoje neslobodne distribucije GNU/Linuksa koje uključuju dodatke ili podršku, o čemu se između proizvođača i kupca pravi poseban ugovor, međutim njih treba platiti nebitno koriste li se na poslu ili kod kuće.

Većina GNU/Linuks distribucija (Fedora, Ubuntu, OpenSUSE, CentOS, Slackware i mnoge mnoge druge) su slobodne. Softver se preuzima sa Interneta i bez ikakve kupovine legalno koristi bilo gde, na bilo kom broju računara, u bilo koje svrhe.

Kada je ove godine započela akcija kontrole legalnosti softvera Poreske uprave pojavio se problem gde je tražena faktura o kupovini softvera kao dokaz njegove legalnosti. Ubuntu-RS zajednica je tim povodom još u februaru uputila dopis Poreskoj upravi nakon čega su oni obezbedili dodatna uputstva inspektorima na terenu. Od tada nisam čuo ni za jedan slučaj gde je bilo ikakvih problema, a znam za više njih gde je inspekcija ispravno obavila kontrolu.

Dakle, izbor za firme možda nije „lak“, ali izbor postoji i nije uslovljen.

Postoji tržište i za komercijalne GNU/Linuks distribucije, ako ne grešim upravo Svet Kompjutera trenutno ima akcijsku ponudu za proizvod Novell SUSE Enteprise Linux Desktop sa lokalnim distributerom B-Direkt.

Ali oni koji žele da koriste GNU/Linuks kao slobodan operativni sistem koristeći neku od brojnih slobodnih distribucija, nisu u obavezi da bilo šta plaćaju, nebitno da li koriste softver kod kuće ili u poslovnom okruženju.

Odakle onda ovakav potpisani tekst? Namera, nepažnja ili neznanje?
grakic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 16:39   #2
MacGruber
Starosedelac
 
Član od: 16.9.2010.
Lokacija: Ispred dragstora
Poruke: 1.697
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 415 puta na 327 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Javna blamaza samo, ne verujem da ce se u Srbiji iko potresti oko ovoga.
MacGruber je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 17:08   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Mogu da se potresu neuki poreski inspektori kojima je neko natovario na grbaču posao za koji nisu osposobljeni, a i korisnici koji imaju instaliran linux i koje će neko da šikanira traženjem fakture za nešto što se ne plaća.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 17:53   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

U ovoj zemlji se ništa osim kaubojštine i ne može očekivati...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
$tef@n (11.9.2011)
Stara 7.9.2011, 18:13   #5
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Sve ove gluposti da su dosle od nekog drugog pa hajde, ali od gl. urednika sveta kompjutera, pa to je sramota. Jedini casopis koji redovno promovise upotrebu besplatnog softvera i cak su imali tekst o bezbolnom prelasku na FOSS aplikacije i sisteme. Ja se i dalje nadam da je ovo neka greska.
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku maxx10 na korisnoj poruci:
LoneWolf (7.9.2011), Marshall George (10.9.2011), milke (15.2.2012), uros-ubuntu (7.9.2011), ZoNi (7.9.2011)
Stara 7.9.2011, 18:27   #6
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Linux se u globalu ne plaća iako postoje određene distribucije koje se plaćaju ali to je za svaku distribuciju jasno navedeno. Mislim da se ipak radi o pogrešno napisanom tekstu, lošoj interpretaciji ili razmimoilaženju mišljenja, jer ne vjerujem da bi glavni i odgovorni urednik SK napravio propust kakav vidimo da je napravljen. Priča o oporezivanju nečega što je besplatno predstavlja besmislicu, ali znajući naše i vaše poreske radnike uskoro će nam i vazduh oporezovati sa 17% ili 24% jer disanje će postati privilegija odabranih...
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 18:31   #7
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Ne mogu da verujem da je ovo napisao neko ko odlučuje šta će se objaviti u SK !!
U najmanju ruku bi trebao da objavi da je pogrešio i izvine se korisnicima i čitaocima.
Ili je M$ našao novog saveznika,a u tom slučaju zbogom SK....
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dare023 na korisnoj poruci:
uros-ubuntu (7.9.2011)
Stara 7.9.2011, 18:51   #8
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Polako narode, ne trčite pred rudu, znate kako se kaže: ne obra se bostan dok šljive ne popadaju...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 18:55   #9
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Ne želim nikoga da branim ali čini me se da ovde neki komentarišu nešto što nisu u potpunosti pročitali. Pošto neke mrzi da kliknu link i pročitaju, staviću ovde i deo teksta koji dalje objašnjava:

Citat:
Zanimljivo zar ne? Ne bude mi teško pozovem Dušana u redakciju i saznam zanimljive činjenice, da ih pobrojim biće zabavno.
1. Zna Dušan da je FLOSS najčešće besplatan i legalan, ali u praksi u Srbiji stvar stoji drugačije. Poreznici traže fakturu, bez fakture neće ni da pričaju, pišu kazne. Ne mogu da smaraju, imaš fakturu? Nemaš? Aha, kazna.
2. Zna takođe Dušan da je Republika Srbija potpisala da prihvata GNU, CC i ostale licence, ali Dušan zna i da to priznanje nije inkorporirala u podzakonske akte. I tamo gde jeste tamo se primenjuje nešto što sa zakonom veze nema. Dakle Dušan prenosi realnu situaciju na terenu, ne onu u zakonima.
3. Dušan takođe ne želi da demantuje svoj tekst iako se kosi sa zdravim razumom, situacija je takva
4. Dušan hoće da pozove Poresku i od nje dobije zadovoljavajući odgovor, kao i ja uostalom. Ali ne piše kazne call centar nego poreznik.

Pa prijatelji moji, Dušan je u pravu. Polomismo se mi da FLOSS uđe u proceduru, da prosto bude priznat, polomismo se da ga promovišemo, ali tako stoje stvari. Šta nam je činiti? Da oživljavamo onu inicijativu i Draganovog bloga? Da, naravno, ali dokle? Zato i pitam vas, moje prijatelje, ima li neki put koji nisam probao.

p.s. Odlepiću od ove zemje, majkemi. Malopre mi operator u Poreskoj kaže da ako mi nešto nije jasno, mogu da pozovem Microsoft Srbija, i ako oni budu hteli da mi odgovore na pitanje, jer je ona ipak ekonomista i ne razume se u softver najbolje... Jer je i ova akcija u saradnji sa Microsoft Srbija, oni bi trebali da znaju... E do vraga, ako budu hteli!
Dalje, zaista ne želim da se rasprava pretvori u Linux vs Microsoft, okay, ako treba bolji je Microsoft, nije problem, ali i mi možemo valjda da postojimo, majkumu.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku SlobaL na korisnoj poruci:
$tef@n (11.9.2011), Beagle (12.9.2011), GoranSTX (7.9.2011), Marshall George (10.9.2011), Orvel (7.9.2011), uros-ubuntu (7.9.2011)
Stara 7.9.2011, 19:05   #10
Darky
Član
 
Član od: 10.1.2010.
Lokacija: Bos. Gradiska
Poruke: 143
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 32 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Citat:
..Malopre mi operator u Poreskoj kaže da ako mi nešto nije jasno, mogu da pozovem Microsoft Srbija, i ako oni budu hteli da mi odgovore na pitanje, jer je ona ipak ekonomista i ne razume se u softver najbolje...
Stono rekli i da places i da se smejes
Darky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:07   #11
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Ko nam je kriv što živimo u Banana republici gde stoka caruje a pametni ćute.

PS. Od kada je Poresko postalo ispostava za uterivanje pravde ala Microsoft?
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:12   #12
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Procitao sam to ali to nista ne menja, umesto da kaze tako i opomene javno da poreska sluzba pravi gluposti (a jesu gluposti jer niko na svetu ne trazi porez na besplatne programe).
On objasnjava kako nema nista od besplatnog softvera i da mora da se plati time podrzavajuci glupost umesto da zahteva sto brzu zakonsku regulaciju jer jbg ako neciji glas moze da se cuje to je njegov.

A inace ne znam koliko je to istina jer Uros iz ubuntu-rs zajednice kaze da do sad nije bilo problema sa FLOSS softverom na tim proverama inspekcije.
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:12   #13
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Ni od fejspalmovanja nema mnogo vajde, kao ni od konstatacije da je situacija loša.

Naša država je svesna FLOSS-a, čak, pojedini organi ga intenzivno i koriste (ironija je da je to upravo poreska inspekcija ), problem je što nema međusobne koordinacije i što na mnogim mestima sede nekompetentne individue koje (ne)namerno vrše opstrukciju. Postoje ljudi koji se trude da se stvari u IT sferi poprave, ali su u manjini i nadglasani "urgentnijim" problemima.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:17   #14
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Citat:
..Malopre mi operator u Poreskoj kaže da ako mi nešto nije jasno, mogu da pozovem Microsoft Srbija, i ako oni budu hteli da mi odgovore na pitanje, jer je ona ipak ekonomista i ne razume se u softver najbolje...
Ovo mi deluje neverovatno i za našu jadnu zemlju...

Edit: Sada pročitah ceo tekst iz Politike. Nije mi jasan ovaj izdvojeni deo članka gde se kaže da Linuks nije besplatan za firme. Namerna graška? Sad ću da zovem MS, odnosno poresku da proverim koje dopisivao...
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:24   #15
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Gorane,u potpunosti se slažem sa tobom oko "individua",ali mislim da je ovakav tekst zapravo pomoć njima.
Ima i previše inspektora koji jednostavno teraju svoje i gomila privatnika muku muči sa njima.
Sad samo treba da mi bane neka budala u radnju i traži fakturu za mint na laptopu...
Jooooj... pa i na telefonu imam cyanogen....
Na**b'o sam k'o žuti...
P.S : Ima da pozatvaramo mi lepo sve naše radnje pa eto im beko i miško.... E de baš u Srbistanu da se rodim,jbt...
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:32   #16
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

'Oćeš da ti napravim fakturu?
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:34   #17
grakic
Novi član
 
Član od: 7.9.2011.
Poruke: 9
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Kao što rekoh, znam nekoliko primera gde je kontrola ispravno odradila posao u situacijama gde je bio GNU/Linuks kao desktop, pa i LibreOffice/OpenOffice.org na (legalnom) Windowsu.

Uroš je na blogu (sarkastično) krenuo od ideje kako Stojićević sigurno zna nešto više pa da je zato napisao tekst, jer njemu se sigurno ne bi dogodilo da pogreši.

Činjenica je da kontrola naglašava Microsoft softver, i isto tako da ljudi kojima je to uvaljeno kao posao nisu dovoljno obučeni za razne varijante licenciranja softvera. Ali to nikako ne može da bude problem do slobodnog softvera.

Ponavljam, ne znam ni za jedan novi primer gde je neko zbog ovog imao problema. Ukoliko imate drugačiju informaciju, slobodno se javite, da pomognemo u rešavanju. Kontakt: http://sr.libreoffice.org/kontakt/
grakic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:46   #18
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Poslao sam mail uredniku da pojasni situaciju u ovoj temi. Znam da su male sanse da odgovori ali eto mozda nam izadje u susret.
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 19:48   #19
grakic
Novi član
 
Član od: 7.9.2011.
Poruke: 9
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Dobra ideja. Svet kompjutera redovno posvećuje pažnju slobodnom softveru, pa i dešavanjima u lokalnoj zajednici. Utoliko me je cela ova situacija više začudila.
grakic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2011, 21:21   #20
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Politika: Linuks besplatan samo za kućnu primenu??? ;)))

Dukes izgleda "drmnuo" koju pre pisanja teksta, čisto da dobije inspiraciju i radni elan pa eto malo se zaneo.Verujem da postoji racionalno objašnjenje ove rečenice, nije č'oek neki šalabajzer
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com