Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.9.2021, 9:45   #21
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Ko stari? Mi ili igre?

Da se i ja malo uključim u temu (btw. moje mišljenje je da je sve dobro u svoje vrijeme, i da nije baš za poređenje recimo Lode Runner i The Last of Us, bez obzira što sam beskonačno uživao u obje igre - mislim da sam imao sličan post na tu temu, samo tada nisam imao PS4 ).

Bio je, relativno skoro, jedan tekst u Politikinom Zabavniku, koji mi se mnogo dopao, na temu "sve starije je bolje." Poenta teksta je da čovjek ima tendenciju da iz prošlosti pamti (i vidi) samo ono dobro, jer je to potrajalo, vidi se i danas, a zaboravi se sve ostalo što je bilo smeće. Npr. hvali se staroegipatska gradnja jer su piramide izdržale toliko vremena, a šta je sa ostalim njihovim građevinama, zašto one nisu potrajale? Ista stvar sa rimskim putevima - ako su toliko kvalitetni, što nisu svi potrajali, nego samo njih nekoliko? Ili, recimo, mnogi smatraju da je najbolje doba muzike klasična muzika, da je sve poslije toga smeće. Ali, vjerovatno, ja kad bi dobro napregao vijuge, ne bih se mogao sjetiti više od 20 kompozitora, i možda sveukupno toliko (njihovih) djela. Ali, je li moguće da su to jedini kompozitori klasične muzike u istoriji? Je li moguće i da su čuveni kompozitori napisali samo djela po kojima su poznati, i ništa drugo? Naravno, nije. Bilo je smeća i od kompozitora, i od djela. Odnosno, svako doba ima i vrhunski kvalitet i smeće.

U tekstu je iznesen još jedan interesantan podatak, nije baš vezano za ovo "starije je bolje" nego više priča o opasnostima ove druge tendencije "pamti i gledaj samo dobro, zaboravi i ignoriši ono loše." U drugom svjetskom ratu Englezi su imali manjak aviona, trudili su se da sačuvaju svaki. Analizirali su avione koji su se vratili iz akcija, oni su bili izrešetani po rubovima krila i po repu. Konstruktori su na osnovu toga zaključili da treba ojačati rubove krila i rep, jer, ovo su avioni koji su preživjeli, vratili su se, oni su reper. Međutim, nakon tih ojačanja gubici se nisu smanjivali, čak i uvećali. Onda su uključili logiku (naučnike) koji su rekli tipa "ljudi, ovi avioni su se vratili, znači da ih ovi pogoci nisu oborili. Avioni koji se nisu vratili su bili pogađani, potencijalno, svugdje drugdje. Treba ojačavati sve drugo." Tako su postepeno dodatno ojačavali zone oko pilota, oko rezervoara, središnjih djelova krila itd. - tj. sve ostalo osim repa i rubova krila - i metodom eliminacije došli do optimalnih mjesta za ojačavanje.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku ezenkiel na korisnoj poruci:
Acanen (2.9.2021), ogisha (2.9.2021), Partybreaker (2.9.2021)
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Amiga 500 igre Nergal Stare igre 183 7.4.2022 13:06
Video igre - zavisnost, bolest ili treće? orome O igrama uopšte 143 7.6.2015 8:47
"Qzmizam" - Da li su igre umetnost? iurisvulgaris „Ja, igrač!” 590 7.12.2012 23:33
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08
Video igre - uticaj na mlade i još ponešto Nenad Stevanović O igrama uopšte 116 10.3.2009 0:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com