Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.6.2015, 10:46   #1
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Izbor alata u programiranju

Pročitah sad temu gde se pominje CodeBlocks pa mi pade na pamet da pitam šta, ko, gde, zašta i zašto koristi

Odnosno koji kompajler, koje okruženje, koji editor, koji os pri programiranju u nekom jeziku.

Npr. ja kada pišem u C++u dajem prednost GNU kompajleru u odnosu na Visual. Koristim DevCpp i Notepad++ na Winu (mada je retkost kada pišem na Winu) a KDevelop i Kate/Make (ftw) kombinaciju na Linuxu.

Za C# win i vs je za mene i dalje jedina kombinacija.

Dok za sve ostalo (Javu, php, js, python i sl) koristim JetBrains IntelliIDEA rešenja, smatram da su najbolja, i jedva čekam da se pojavi CLion
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2015, 13:58   #2
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Možda bi mogao malo drugačije da se formuliše naslov teme, tipa "Koji IDE/OS/... koristite?", biće upečatljivije i verujem da će ljudi više odgovora postavljati.

Ja koristim Eclipse i NetBeans za Javu. Eclipse mahom jer ima sjajne pluginove, pa ga je moguće u svašta transformisati (npr. Spring Tool Suite, Counterclockwise za Clojure...). NetBeans mi se pokazao kao dosta bolji za JSF/EJB/JPA projekte i desktop aplikacije. S obzirom da svi hvale IntelliJ, videću da dam i njemu šansu.

Što se tiče PHP-a (a sa njim i JavaScript/jQuery, HTML, CSS...) i dalje se držim Sublime Text 3 editora, iako kao pokušavam da se prešaltam na PhpStorm koji ima debugger i sve što odlikuje dobar IDE.

A, da, sve to na W7 x64, mada imam i Ubuntu 12.04, pa ponekad i na njemu kodiram.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2015, 17:55   #3
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Ako mi kazes u sta i kako rado cu ga promeniti :-D
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2015, 18:13   #4
dsl94
Član
 
Član od: 3.8.2010.
Lokacija: Nis
Poruke: 107
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku dsl94
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Koristim linux i na poslu i kod kuce, za Javu koristim Intellij Idea a za C(kad mi treba za fax) koristim CodeBlocks mada video sam CLion i hteo bih da ga probam
Takodje ako u Pythonu treba nesto da odradim koristim PyCharm
dsl94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2015, 19:36   #5
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Windows 8.1 na poslu i kod kuce. Visual Studio 2013 Ultimate za c#, vb. Webstorm za povremeni js i CLion za c, c++.
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2015, 17:53   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Na Linuxu (kući i na poslu) Gedit + make, na Windowsu Dev-C++ kući, Visual Studio i Android Studio na poslu.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2015, 14:33   #7
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Na poslu Ubuntu 14.04 i NetBeans posto se radi web developing, dok kod kuce imam Windows 7 i Ubuntu 14.04. Windows 7 uglavnom koristim samo za office, gaming i multimediju, dok ubuntu koristim za programiranje. Od okruzenja za linux koristim Eclipse i phpStorm (java, android, php..)
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2015, 4:13   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Za "quickie" C/C++ programčiće (demonstracije, kratki algoritmi, lične potrebe za malim programčićima) Dev-Cpp. Za veće projekte (čitaj: faks) Visual C++.

Glavni text editor (JS, PHP, HTML, CSS itd) mi je Sublime Text 2 (jer je evaluation neograničen lol a editor je bomba), sporedno Notepad++ za assembler i slično jer me mrzi da se bakćem sa podešavanjem podrške za asm u ST2.

Na Windowsu sam 99% vremena, barem dok ne budem uzeo SSD jer me ubija dual-boot a Windows mi je previše često neophodan jer se na Elfaku često oslanjamo na Windows-only alate a i lično koristim programe kojih nema na Linuxu (recimo, GameMaker Studio).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2015, 19:59   #9
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Programski jezik: Java
OS: Windows 8.1
Razvojno okruzenje: Eclipse sa masom plugina (STS, Eclemma, Thymeleaf, Jaspersoft Studio...)

IntellijIDEA Community edition je beskoristan u mom slucaju. Ultimate edition je preskup da bi nasli adekvatno opravdanje da ga kupimo. S druge strane, nisam fan piratizovanja softvera.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2015, 21:41   #10
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Java, Python: Eclipse (mozda je PyCharm bolji od Eclipse-a za python, ali na faksu su forisrali PyDev plugin pa sam navikao na Eclipse)
Android: Android Studio
Unity: Visual Studio Code (monodevelop ima losiji intellisense i nekako mi je ruzniji, a Visual Studio Ultimate mi se ne isplati instalirati )
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 10:37   #11
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Imaš free visual studio communiti edition 2013 i betu 2015 - the best. U kome imaš sve open source alate.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 10:54   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

To što su besplatni ne znači da su open-source.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2015, 20:33   #13
miroslav v
Novi član
 
Član od: 16.11.2013.
Poruke: 19
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Vim i Tmux najbolja kombinacija na Linuksu kada nije neophodno puno IDE okruzenje vec samo editor.
Python: PyCharm, PHP: PhpStorm, Java: NetBeans, R: RStudio. Takođe dobri ediori: Brackets i Sublime Text.

Poslednja ispravka: miroslav v (21.6.2015 u 20:42)
miroslav v je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2015, 11:34   #14
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Da napomenem za druge da su PyCharm, PhpStorm, CLion, Intellij IDEA vlasnički softveri od istih ljudi. Pošto se plaćaju jedino je realno da se koriste za posao kojim zarađuješ za život. Postoje besplatne varjante, tipa za univerzitete, i druge varjante obrazovanja, tako da si sa moralne strane čist ako nabaviš "izlečenu" verziju i koristiš je za svoje hobi projekte bez pitanja (dokle god niko ne zna u čemu si ih pravio, recimo prebaciš kod u projekat u drugom IDE-u ako treba nekom da ga pošalješ ili da postaviš na github i te stvari, bitno je da nema metadata fajlova koje ti softveri prave). Ali verujte kada koristite neki od tih duže vreme i uporedite sa iskustvom na Eclipsu, NetBeansu ili drugima, razmišljaćete da date pare ako počnete da zarađujete za život programiranjem. Što se tiče rad u firmama, tu se radi samo na free rešenjima, Eclipse ili NetBeans, i tu je pitanje jel može neko u timu da radi na nekom od pomenutih vlasničkih IDE-ova, i ako je dozvoljeno onda mora da se nađe repenje da se metadata fajlovi tih IDE-ova ne stavlaju pod verstion control.

Poslednja ispravka: ivan90BG (22.6.2015 u 11:44)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2015, 12:07   #15
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Metadata i ne treba da ide pod version control. Em što može ti napravi *****e oko licenci, em što može da napravi *****e generalno. Imao sam brda takvih problema, od pogrešnog buildovanja jer su custom menjane putanje do menjanja perspektiva u IDEu...

Inače JetBrains (odgovorni za pomenuta IDE rešenja) daju free licencu za OpenSource projekte
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2015, 16:03   #16
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Citat:
Ali verujte kada koristite neki od tih duže vreme i uporedite sa iskustvom na Eclipsu, NetBeansu ili drugima, razmišljaćete da date pare ako počnete da zarađujete za život programiranjem.
Licno, probao sam Intellij. Jeste, generalno je bolje razvojno okruzenje od Eclipse-a. Ali to je specificno po projektu. A ti se zapitaj zasto i kako.

Citat:
i ako je dozvoljeno onda mora da se nađe repenje da se metadata fajlovi tih IDE-ova ne stavlaju pod verstion control.
Niko normalan ne "commit-uje" fajlove koji su vezani za specificno razvojno okruzenje. Uostalom, sta oni imaju sa samim projektom? Ako se projektom upravlja uz pomoc alata kao sto je Maven ili Gradle, izbor razvojnog okruzenja je apsolutno nebitan. Svaki clan tima ima opciju da koristi razlicito razvojno okruzenje. Bez bojazni da ce da napravi problem drugim clanovima tima.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2015, 16:15   #17
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Citat:
brano88 kaže: Pregled poruke
Niko normalan ne "commit-uje" fajlove koji su vezani za specificno razvojno okruzenje.
Za IntelliJ platformu to nije ništa neobično. IDE čuva dva tipa podešavanja: globalna i "per project". Sva podešavanja se smeštaju u zaseban folder (od deployment podešavanja do auto-format opcija) i odatle se po potrebi veoma lako pull-uju za nove članove tima.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2015, 22:44   #18
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

PyCharm je potpuno besplatan, a postoji i verzija koja se plaća i donosi više mogućnosti naravno.

Neko reče da se po firmama koriste samo besplatne verzije...ali ja to kod mene nisam primetio. Svaki Visual Studio (koji nije došao uz Gold partnerstvo) je plaćen, kao i svaki PhpStorm/PyCharm/ReSharper/itd
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2015, 7:51   #19
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Ja sam ovo pričao iz iskustva u mojoj firmi, a to je da Eclipse .project i .classpath fajlovi idu i version control (iz raznih razloga), da kad neko novi krene da radi na projektu ne bi morao manuelno da podešava 10 Eclipse projekata (a ne zna ni kako). Još kada se na to doda činjenica da se sajt pravi na gotovoj platformi koja u sebe ima ugrađen koncept Eclipse projekta i da se radi u timovima sa ljudima iz drugih država, problem nije mali.

Ja konkretno da bih koristio IntelliJ za rad u takvom okruženju, morao bih sam da skontam kako da konfigurišem svoje dev okruženje tako da IDEA ne ostavi nikakve tragove. Ljudi koji rade na PHP-u mogu da koriste PhpStorm jer im se može, php je takav, a dobar deo ostalih rade samo u običnom text editoru
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2015, 11:08   #20
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Izbor alata u programiranju

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Ja konkretno da bih koristio IntelliJ za rad u takvom okruženju, morao bih sam da skontam kako da konfigurišem svoje dev okruženje tako da IDEA ne ostavi nikakve tragove. Ljudi koji rade na PHP-u mogu da koriste PhpStorm jer im se može, php je takav, a dobar deo ostalih rade samo u običnom text editoru
Pa zato na IntelliJ platformi možeš da definišeš nekoliko različitih tipova virtuelnih foldera kojima određuješ šta se gde smešta i kako se koji folder tretira (source folder, folder za unit testing itd.) U mom konkretnom slučaju, za svaki IDE ili projekat (zavisi od potrebe) držim poseban read-only remote konfiguracioni repozitorijum iz kojeg po potrebi za svakog novog člana pull-ujem podešavanja. U slučaju da se nešto bitno promeni u vezi projekta dovoljno je da ja, koji jedini imam write pristup tom repou, napravim odgovarajuće izmene i da svi ostali članovi tima odrade najobičniji pull da bi bili "up to date".



Na kraju krajeva ako ne želiš da ti nešto dospe pod source kontrol to nešto jednostavno ne "stejdžuješ" ili ga staviš na globalnu ignore listu (nema tragova ignore fajlovima u root folderu projekta).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Takmičenje u programiranju - Berkeley and Belgrade: Build the Future Nebojsa Petkovic Programiranje 2 25.3.2013 19:59
Malo više o programiranju <*archangel*> Tekstovi u SK 29 16.9.2008 15:03
Ultimate Coding Challenge - takmičenje u programiranju (3. jun 2008. ETF, Beograd) Chivan Dešavanja i događaji 0 28.5.2008 14:46
Polaznik u programiranju SINISA SARCEVIC Programiranje 12 30.12.2007 18:13
Tekstovi o programiranju Marko_L Programiranje 50 8.8.2006 2:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com