Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.7.2006, 2:10   #1
vlajche
Novi član
 
Član od: 28.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Sta li se desava?

Od skora mi je se javlja jedan prilicno iritirajuci problem. Rad sa CDom mi isuvise opterecuje procesor. Recimo, ako hocu da prekopiram nesto sa CDa na hard pocne cak i Winamp da secka, ne mogu normalno ni muziku da slusam. Jos je gore nad narezujem nesto. Moram da sacekam da se disk nareze jer je procesor toliko opterecen da je mucno bilo sta drugo raditi. Dosad mi se ovo nikada nije desavalo. Mogao sam da pustim da se disk reze a ja radim milion drugih stvari, i da pici muzika i cak mi je i TV sa tv katice gotovo stalno bio upaljen bez ikakvog kocenja i problema. Inace, sve ostalo radi normalno kad se ne radi sa CDom. Masina je Intelov P4 na 2.0 GHz, 256 RAM, Win XP sp2 a rezac neki TEAC star skoro tri godine. Ostalo valjda nije bitno za ovaj problem.

Da li neko zna u cemu je stvar?
vlajche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2006, 2:56   #2
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Sta li se desava?

CD ROM se prebacio u PIO transfer mod. Zato ti toliko opterećuje proc. Probaj da ga u device manageru deinstaliras pa pusti Win da ga ponovo nađe. Ili to ili reinstalacija. A možda je sam uređaj počeo da otkazuje poslušnost.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2006, 10:44   #3
vlajche
Novi član
 
Član od: 28.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta li se desava?

Pretpostavio sam da se prebacio neki mod u kome procesor kontrolise celu stvar ali nisam znao ni koji modovi kod CDova postoje niti kako to da promenim. Jel se to kontrolise iz biosa ili windowsa? Pokusao sam deinstalaciju i odmah nakon toga instalaciju, nije pomoglo.
Danas sam prikacio novi pioneer 111d i on radi normalno dok teac i dalje zeza.
vlajche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2006, 12:12   #4
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Sta li se desava?

Citat:
vlajche kaže:
Pretpostavio sam da se prebacio neki mod u kome procesor kontrolise celu stvar ali nisam znao ni koji modovi kod CDova postoje niti kako to da promenim. Jel se to kontrolise iz biosa ili windowsa? Pokusao sam deinstalaciju i odmah nakon toga instalaciju, nije pomoglo.
Danas sam prikacio novi pioneer 111d i on radi normalno dok teac i dalje zeza.
Pretpostavljam da je Teac 540E u pitanju. Deinstalacija ti neće pomoći. Ne znam koji Windows koristiš, ali je na svim verzijama procedura slična.
Pod XP-om ideš u Device Manager (properties na My Computer), izabereš stavku IDE ATA/ATAPI controllers i dvoklikneš na granu na kojoj je Teac. Pod Advanced Settings imaš Device 0 i Device 1, to su ti primarni i sekundarni disk na toj grani, i obe stavke bi trebalo da stoje na DMA if available. Mislim da treba restart, i to je to. Pod starijim Windowsima to podešavanje se nalazi pod DVD/CD ROM Drives i u njoj nađeš CD ROM koji ti pravi problem. Dvoklikneš na njega i ideš na stavku da podesiš DMA mod umesto PIO.
DMA modovi služe da uređaji pri kopiranju ne opterećuju procesor.
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2006, 23:47   #5
vlajche
Novi član
 
Član od: 28.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta li se desava?

E,ovako na primary grani mi je HDD sam kao master. Na secondary grani je TEAC kao master a PIONEER kao slave. Posto je je TEAC vec bio prikacen kao master mrzelo me je da menjam dzampere pa sam PIONEER-a samo prikacio kao slave i on radi odlicno. Proverio sam u IDE ATA/ATAPI controllers sta je kako namesteno i na oba stoje na DMA if avalible s tim da mi kod TEAC-a pod current transfer mode stoji PIO mode a kod PIONEER-a Ultra DMA Mode 4. Dakle, TEAC definitivno radi u PIO modu.
Inace, odlicno znam cemo sluzi i kako radi DMA kontroler samo nisam znao kako i gde da pogledam da li ga CD koristi. Sad znam, hvala Chivan
Jos samo neko da mi kaze kako da TEAC-a nateram da radi u DMA.
Posle restarta nece sam da se prebaci u DMA iako stoji DMA if avalible.
A da mu mozda nije otkazao DMA kontroler, ukoliko to uopste moze da se desi?
vlajche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2006, 0:02   #6
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Sta li se desava?

Ides ovako : Device Manager -> IDE ATA/ATAPI -> Secondary IDE , pa desni klik misem, pa na Uninstall. Time ces deinstalirati celu Secondary granu, pa je potrebno da restartujes komp.
Pri ponovnom podizanju, sam Windows ce ponovo konfigurisati secondary granu i oba uredjaja bi trebala da su u DMA modu.
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2006, 1:37   #7
vlajche
Novi član
 
Član od: 28.7.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta li se desava?

Citat:
bojongo kaže:
Ides ovako : Device Manager -> IDE ATA/ATAPI -> Secondary IDE , pa desni klik misem, pa na Uninstall. Time ces deinstalirati celu Secondary granu, pa je potrebno da restartujes komp.
Pri ponovnom podizanju, sam Windows ce ponovo konfigurisati secondary granu i oba uredjaja bi trebala da su u DMA modu.
E care hvala ti, proradilo je! Hvala puno
vlajche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ponovo problemi sa NOD32 alien Zaštita 13 6.10.2006 19:17
Sta se desava? (ADSL maxi od 20mb/s) Boris[FR] Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 12.6.2006 14:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com