Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.7.2018, 13:13   #1
Master Joda
Član
 
Član od: 4.4.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 60
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Upgrade mog desktop ljubimca

Pozdrav svima,
Htedoh da malo obnovim moju desktop masinu, pa vas cimam za savet.
Naime, klinci su izrazili zelju za novom konzolom ili da ulozimo na upgrade kompa. Da budem iskren jos nisam odlucio sta bih pre, ali ajd da vidim koje su mi mogucnosti.
Od starog kompa mogu zadrzati sve periferije, kuciste, napajanje, HDD i privremeno graficku dok ne nabavim bolju.
Kuciste je neko Cooler Master, napajanje neko nabudzeno, pretesko Cooler Master ili Chiftec mislim da je oko 600W, HDD Seagate SATA 500GB.
Graficka je ATI 4870, matora ali radi posao.

Dakle ono sto trebam kupiti je ploca, procesor, memorija. Budzet je oko 300e (znam da nije mnogo).

Ono sto je vecita dilema dal Intel ili AMD (ne zelim da zapocnem interni rat na forumu ).
Dok sam pratio desavanja na nasoj hardware sceni znao sam da je AMD uvek bio jeftiniji Intelov brat. Ko je imao para uzimao je Pentium, Core2Quad, i7, a alternativa je bila Athlon, Phenom, FX i sl.
Izgleda da je ovaj Ryzen drugaciji i mozda ga treba razmotriti cak i pre i5 ili i7.
Ukratko treba mi best buy ploca, procesor, memorija za navedeni novac.

i7 otpada, on sam kosta 300e. Neki jeftiniji procesor, dobra ploca (mozda full ATX) i 8GB rama za pocetak.
Zeleo bih 16 ili 32GB, ali za pocetak mislim da ce biti dovoljno jedan modul od 8, pa cemo prosiriti.
SSD je isto u planu, ali ne sada, zna se sta je bottleneck u svakoj konfiguraciji.

Iako cu graficku kupiti naknadno zbog budzeta ne bi bilo lose ako mozete i nju da predlozite, nesto sa cime cu biti miran u narednom periodu, nesto adekvatno ostatku konfiguracije.

Za kraj jos jedno pitanje/ideja, da li razmotriti polovne konfiguracije/komponente sa oglasa (mozda jos pod garancijom) u cilju da se dobije vise da ovu sumu.

Pozdrav i hvala.
Master Joda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2018, 13:30   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

i5-8400 (KP ili domaće radnje)
Asus PRIME H310M-K ili slična MSI ili Asrock
8GB DDR4 na 2400MHz, jedan štap

ili

R5 1600 (KP)
Asus PRIME A320M-K ili Biostar B350ET2 Ver. 6.x (ili slične MSI/Asrock, nebitno praktično)
Isti RAM

Grafička za kasnije - GTX 1060 6GB, a možda će se u međuvremenu pojaviti i nova generacija.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Master Joda (7.7.2018)
Stara 7.7.2018, 15:47   #3
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

+1 za predlog od Picard-a. Mada mozda bi neki od ta 2 CPU-a bio overkill za namene klinaca. R3 2200G, R5 1400 ili neki I3 8100 bi bili vise no dovoljni. Mogla bi da se uzme neka malo bolja ploca, pa cak i SSD uz to. AMD procesori sa sufiksom G bi bili isto oslican izbor, uz 2x4GB RAM-a, jer imaju graficku koja ja brzo od 4870 i podrzava novije standrade (DX 11, 12, Vulkan), pa mogu da igraju na tome i novije igre. Vredi razmisliti.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 9:50   #4
BigBadWolf
Član
 
Član od: 23.9.2015.
Lokacija: Beograd
Poruke: 143
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 52 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Procesor intel g4560 3,5ghz
ploca Gigabyte H110m-ds2 ili neka slicna.Mom bratancu sam sastavio ovakvu konfiguraciju sa 8gb memorije i grafickom Radeon rx560.Komp radi kao zmaj,ubi se dete od igrica

https://www.youtube.com/watch?v=Ts6BM0mbRnQ
BigBadWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 9:58   #5
Master Joda
Član
 
Član od: 4.4.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 60
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Narode hvala vam na savetima! Mislim da cu ici sa nesto skupljom kombinacijom, posto stariji klinac vec ima 12 i polako postaje tinejdzer , igre postaju sve zahtevnije i zahtevnije.
Drugi razlog je sto je taj komp i moj mezimac, a ne budzim ga tako cesto te kad vec to radim ulozicu trenutno najvise sto mogu.
Meni komp sluzi uglavnom za programiranje, iako to uglavnom radim na laptopu sigurno ce biti situacija da ce mi i komp nekad posluziti za to.
Zbog toga cu ici na neki jaci procesor, mozda R5 1600X, vidim da im se cena krece negde oko 20-22K.
Master Joda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 11:40   #6
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Za 1600X je potreban i kuler jer ide bez njega, da znaš. U tom slučaju razmisli i o R5 2600 koji dolazi sa kulerom.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 12:25   #7
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Fabrički kuleri su svakako ne baš sjajno rešenje. Koliko sam ispratio, jedan dobar "aftermarket" kuler dolazi sa adapterima za montiranje i na Intel i na AMD procesore, pa bi svakako bilo dobro razmotriti investiranje u isti. Jeste da AMD lemi procesore i da je, bez overclocka, kod njih kuler manje kritičan, ali opet - razlika je ogromna između fabričkog i aftermarket kulera.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 12:58   #8
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Ako nećeš da overklokuješ, a imaš normalno kućište koje nećeš da zavučeš u one debilne rupe u stolovima, box kuler odrađuje sasvim pristojan posao.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 13:04   #9
s[C]ream Zombi[E]
Veteran
 
Član od: 17.11.2011.
Poruke: 1.010
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 212 puta na 204 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

1. Ryzen 5 1600X - 19 953 dinara (Plutos Computers)
2. Ryzen 5 2600 - 21 790 dinara (Baito racunari).

Takodje prelistaj ponudu Emmi shopa, ali oni su vec tradicionalno skuplji.

Prelistaj i KP. Ryzen 5 2600 se kod preprodavaca moze pronaci za 19500 dinara.
s[C]ream Zombi[E] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku s[C]ream Zombi[E] na korisnoj poruci:
Master Joda (9.7.2018)
Stara 9.7.2018, 13:30   #10
Master Joda
Član
 
Član od: 4.4.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 60
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Mislim da cu definitivno ici sa R5 2600.
Sto se OC tice, volim da imam tu mogucnost ali iskreno retko je ili skoro nikad ne koristim.
Uglavnom sam to radio kod matorog hardwera da iscedim jos koji procenat vise pre nego ga zamenim novim.
Kad kupujem novo volim odmah da je kako treba bez OC (verovatno je ovo pogresno razmisljanje, ali sta cu takav sam ).

@DeCoy kuciste je dobro, ventilatori napred i nazad za bolju cirkulaciju vazduha, ali nazalost nalazi se u rupi u stolu i to su se ne moze nista
Master Joda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 13:38   #11
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Sa A320 pločama ionako ne može da se OC-uje.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2018, 13:44   #12
Mihael87
Član
 
Član od: 31.12.2010.
Poruke: 405
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 51 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Pošto kao i ja nisi neko ko je preterano zainteresovan za OC (Koristim R3 1300x), onda je možda ok da razmislis i o R5 2600x opciji. Malo je skuplji, ali ima bolji kuler, u startu veće brzine procesora i boost, pa, ako ne planiras OC, moze ipak mnogo da znaci. U toj opciji, moze i jeftinija ploca da se uzme i tu da nadoknadnis razliku u ceni. A cak i ako razmisljas o OC-u, kuler je bolji na R52600x, što isto može da znači.


Kad dodje vreme, moja želja je da sa R3 1300x skocim na R5 2600x.
Mihael87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mihael87 na korisnoj poruci:
Master Joda (9.7.2018)
Stara 9.7.2018, 15:10   #13
s[C]ream Zombi[E]
Veteran
 
Član od: 17.11.2011.
Poruke: 1.010
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 212 puta na 204 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Cjena 2600x u nasim radnjama je ekvivalent cjeni sa KP. Drugacije je sa 2600.

- Radnje - 21 790 dinara.
- KP 165 eura.


Razlika je 4 500 dinara.

Na sledecim linkovima mozes pronaci sve informacije vezane sa oba modela procesora i uz pomoc njih zakljuciti sta je za vas najbolje odnosno da li za X izvedbu vrijedi doplatiti cetiri i po hiljade dinara:
https://www.youtube.com/watch?v=GDggr3kt96Q
https://www.youtube.com/watch?v=xjNwAlT0RRw
s[C]ream Zombi[E] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku s[C]ream Zombi[E] na korisnoj poruci:
Master Joda (9.7.2018)
Stara 9.7.2018, 16:48   #14
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Ne bih se složio da box cooleri dobro rade posao. Moje iskustvo je drugačije. Čak i bez overclocka i uz dobro postavljeno & provetreno kućište. Pogotovo na letnjim vrućinama, kad je procesor opterećen - onda se pokažu nedostaci.

Ko gleda filmove i Net, box će odraditi posao, naravno. Opet, ogromna je razlika između box, i nekog prosečnog, ne prevelikog, "tower" vazdušnog kulera.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2018, 5:05   #15
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Box kuleri na Ryzen procesorima su i vise nego dobri. Narocito ove varijante sa bakarnim cevima. Naravno bez OC-a. Cak i sa R3 1200 moze da se izvuce par stotina MHz overkloka bez poteskoca.

Naravno ne moze da se mere sa nekim kvalitetnim aftermarket kulerom, kao sto su popularni LC Power LC-CC-120 ili CoolerMaster CM 212. Ali su i vise nego dobri. Bolji svakako od starih AMD-ovih ili Intel box varijanti.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2018, 7:56   #16
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Box kuleri na Ryzen procesorima su i vise nego dobri. Narocito ove varijante sa bakarnim cevima. Naravno bez OC-a. Cak i sa R3 1200 moze da se izvuce par stotina MHz overkloka bez poteskoca.

Naravno ne moze da se mere sa nekim kvalitetnim aftermarket kulerom, kao sto su popularni LC Power LC-CC-120 ili CoolerMaster CM 212. Ali su i vise nego dobri. Bolji svakako od starih AMD-ovih ili Intel box varijanti.

Verujem. I dalje, kuleri koji stoje uspravno šibaju topao vazduh odmah ka napolje iz kućišta - što je velika prednost. Ne ide na stranu oko procesora, da greje ostale komponente.



Ne pričam o nekom vodenom hlađenju i "iživljavanju", ovo je relativno povoljna varijanta. Velika većina ljudi iz mog iskustva teško izdvoje novce za dobro provetravanje (i procesora i kućišta), kao i za dobro napajanje. Time se skraćuje radni vek komponenata i povećava verovatnoća da bude "štucanja" u radu i dok su još uvek nove i ispravne.


Moja filozofija je: dobro hlađenje i napajanje prvo, pa onda vidiš za kakve komponente imaš novaca. Uzmeš slabije, ili (bolje, ako je moguće) sačekaš s kupovinom dok ne uštediš još malo novaca.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2018, 11:30   #17
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Stvarno sve zavisi od samog procesora, kućišta a i upotrebe na kraju krajeva. Ne bih pustio da mi npr. Ryzen 2600 ceo dan renderuje video na stock-u ali za surf, multimediju i povremeno igranje je njegov stock potpuno OK. Evo i nekih testova koga zanima. Zanimljivo je da VRM sve vreme ostaje lepo hladan a ovi jači Spire i Prism su već stvarno solidni kuleri.

Kod Intela je ludilo da u poslednje vreme daju isti cooler od Pentiuma do i7, kao da je svejedno da li teraš G4560 ili i7-7700. Meni npr. i3 sa stockom u prostranom kućištu radi vrlo tiho i hladno. Inicijalno sam planirao da dokupim LC CC-95 ali se ispostavilo da baš nema nikakve potrebe.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2018, 12:19   #18
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

@admin: Citat čas radi, čas ne radi. I eit opcija je ćudljiva - nestane ceo tekst pri editovanju. Mada, glupo je da računarski časopis ima ispravan forum.

Kvalitetno hlađenje i napajanje su veoma važni. U redovnoj upotrebi, za normalne ne-OCD ljude sigurno će pasta vremenom stariti, prašina iz kućišta se neće izduvavati svakih mesec-dva, tako da se nakarika. To sigurno ne uzimaju u obzir pri testu (iz objektinih razloga).

Na kraju krajeva, zašto bi procesor ikada otišao na 70+ stepeni ako ne mora - u slučaju da se pokrene neka igra, ili program koji više opterećuje sva jezgra? Zbog uštede od nekoliko hiljada dinara - koliko je to u procentima u odnosu na cenu procesora, memorije, ploče...

Delom (ne u potpunosti - neko nema mesta u kućištu za drugi i sl.), ti stock kuleri su marketinški alat, tipa "eto, s ovim procesorom dolazi i kuler, ne mora se kupovati, uštedi se... To proizvođača košta par evra da doda. Pa ako ih stavlja Intel, mora i AMD, upravo iz razloga obrazloženih u ovoj temi - "uštedećeš za kuler sa ovim..."

Što ne platiš na Drini... posle zna biti problema, i cimanja. Ne uvek. Sa dobrim napajanjem i hlađenjem, ako ništa drugo, u slučaju kasnijih eventualnih problema se dijagnostika istih olakšava isključivanjem nekoliko faktora, a u najvećoj meri se isti predupređuju.

Barem je takvo moje mišljenje & iskustvo, sa svim mogućim ogradama od svake odgovornosti - neka kupi svako sebi šta misli da je najbolje.

Inače dobijam 1% od svakog prodatog kulera i krštenog napajanja.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2018, 12:28   #19
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Ne bih se složio da box cooleri dobro rade posao. Moje iskustvo je drugačije. Čak i bez overclocka i uz dobro postavljeno & provetreno kućište. Pogotovo na letnjim vrućinama, kad je procesor opterećen - onda se pokažu nedostaci.

Ko gleda filmove i Net, box će odraditi posao, naravno. Opet, ogromna je razlika između box, i nekog prosečnog, ne prevelikog, "tower" vazdušnog kulera.
Nema nedostataka, pri igranju, re-enkodovanju videa, temperatura je 68-70 stepeni, jedino što očistim kuler od prašine pred letnju sezonu, a sve je staro već skoro pet godina. BTW, mislim na i3 i i5 serije...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2018, 12:31   #20
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Upgrade mog desktop ljubimca

Moja iskustva su drugačija. Ali, kažem - svako bira sebi i za sebe.



Mnogi (većina?) kupe jeftino napajanje i stok kuler, pa ako (kad?) se desi problem trljaju glavu, dok je malo više ulaganja u startu efikasna i dobra prevencija. Gram prevencije bolji od kile leka, da parafraziram Engleze.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
"Prazan" desktop Dule-DJ Kvarovi 7 26.5.2010 1:12
Gaming desktop kompjuter Lepi94 Šta da kupim? 5 10.5.2010 16:25
properties > desktop marko-bgd Kvarovi 2 12.2.2010 13:08
6-core za desktop na prolece (AMD Thuban, Intel Gulftown) Mickie Vesti 0 5.9.2009 22:52
Najbolje desktop kućište nightflier ŠDK - Ostale komponente 24 24.6.2009 19:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com