Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrikama Internet i WWW vodič

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.10.2009, 23:24   #1
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Exclamation Nevidljivi brat (SK 10/2009)

I have been potpuno izuven i pomeren sa mesta kada sam procitao ovaj tekst. Ni u najgorim snovima nisam mogao da pomislim da je Ujka Sem toliko daleko odmakao u spijuniranju privatnosti korisnika. Posebno je frapantno da je FBI sklopio ugovor sa antivirusnim kompanijama da antivirusni programi ne detektuju trojanac koji FBI moze da posalje na odredjen komp. U sustini niko ne moze da bude siguran da li ima u svom kompu tog FBI trojanca ili ne.

Voleo bih da cujem jos misljenja o ovoj temi i kolika je velika opasnost da se neki mozak kod nas seti da ovo primeni i u Srbiji.

Ako ipak ne deluje interesantno moze shift + delete.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 9:56   #2
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Ne treba ti antivirus da bi video u Task Manager-u da ti neki trojanac usporava komp.
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 12:51   #3
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Da, ali zato treba za ostalih 70% korisnika računara, koji većinom nemaju pojma da uključe tm...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 13:12   #4
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

S obzirom da su u pitanju bezbjednosne službe i da se ne bavim kriminalnim radnjama ( P2P se nigdje ne spominje ) to me ne zabrinjava sve dok ljudi zaduženi za miran san svoje zemlje svoj posao rade etički ispravno. Jedina stvar zbog koje bi trebalo da se brinemo je u tekstu iz broja 9/2009.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 18:38   #5
UniqueS
Član
 
Član od: 8.11.2006.
Poruke: 261
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 20 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Ivanza bez brige, morao bi prilicno da se 'potrudis' da bi privukao paznju FBI na sebe. Moras biti vredan resursa koji bi se eventualno potrosili na pracenje tvojih aktivnosti.
UniqueS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 22:26   #6
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Corak, ne moze meni ni CIA ni FBI nista. *nix rulez.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
Ketchua (2.10.2009)
Stara 2.10.2009, 22:47   #7
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Corak, ne moze meni ni CIA ni FBI nista. *nix rulez.
Nije Unix nikakava garancija sigurnosti s obzirom na solidan broj rootkitova namenjenih upravo Unixolikim sistemima
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2009, 23:27   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Nije Unix nikakava garancija sigurnosti s obzirom na solidan broj rootkitova namenjenih upravo Unixolikim sistemima
Sve jedno, ja cas koristim linux, cas OS X, tako da moraju mene da prate dvaput. I nekad se zeznem pa uidjem i u Windoz, pa moraju i triput. Znaci moraju za mene da trose troduple pare. A mozda i pomisle da me ima 3 komada.

Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 19:13   #9
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

mislim da nasim BIA-ovcima nece to pasti na pamet. samo mislim da tu nije u pitanju samo pracenje nekih qvazi terorista vec druge stvari... u "ameriki" ima mlogo velikih i jakih kompanija koje imaju jak uticaj na americku i svetsku ekonomiju a mozda i na vlast. a i mislim da se vise boje svojih gradjana nego nekih afganistanaca... oni u stvari svojim gradjanima prezentuju neku veliku slobodu, a spijuniraju ih tamo gde ovi ne znaju.
to je gore od komunisticke vladavine u SSSR-u...
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 19:26   #10
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Ne treba ti antivirus da bi video u Task Manager-u da ti neki trojanac usporava komp.
Ako vec imaju ugovor sa AV kompanijama, zasto onda ne bi imali i ugovor i sa Microsoftom, pa da TM ne prikazuje te trojance, ili zasto taj trojanac ne bi bio integrisan u svaku verziju windowsa (sto bi lepo objasnilo sporost windowsa ). Jedino bezbedno resenje je live linux distribucija koju bi korisnik napravio sam, samo, sta ako FBI stavlja male kamerice u monitore, onda smo ga nadrljali.

A sad ozbiljno - Razvoj enkripcije za Vistu je tekao prilicno sporo, a onda su odabrali algoritam koji je sporiji i manje bezbedan od postojecih open-source algoritama. Prilikom izrade tog novog algoritma Microsoft je dobio pomoc od NSA - http://tech.slashdot.org/article.pl?.../01/09/1356222, http://www.schneier.com/blog/archive...c_drbg_ad.html.

Ono sto je pisano u tekstu je realno moguce, a najbolji dokaz da se to stvarno radi je primer dvojice Ceha (o ovome sam verovatno pisao 10 puta, samo na ovom forumu) koji su nekoliko nedelja posle pocetka invazije na Avganistan uhapseni zato sto je jedan od njih poslao drugom SMS rekavsi mu da je Bin Laden kod njega. Naravno, policije je od velike pomoci bilo to sto su mobilni telefoni idealni uredjaji za pracenje, pozicija moze da se locira sa preciznoscu od nekoliko metara, a setite se kada ste poslednji put iskljucili mob. na duze od 5 minuta.

Nije toliko strasno sto nas raznorazne vladine organizacije spijuniraju do mile volje, mada bi trebalo neko i njih da kontrolise. Problem je sto uvek postoji sansa da ti podaci padnu u pogresne ruke. Najbolji primer za to je Engleska, svaki cas gube poverljive podatke, najveca glupost im je bila kad su postom poslali nekoliko DVD-a sa kompletnim zdravstvenim kartonima skoro cele zemlje, diskovi su izgubljeni u posti i ko zna gde su zavrsili. Naravno, postoji i mogucnost hakovanja servera tih agencija, iako su oni dobro zasticeni. U poslednjih nekoliko godina prilicno su cesti napadi Kineskih hakera na Americke servere (CIA, Pentagon...)
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 21:42   #11
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Ako vec imaju ugovor sa AV kompanijama, zasto onda ne bi imali i ugovor i sa Microsoftom, pa da TM ne prikazuje te trojance, ili zasto taj trojanac ne bi bio integrisan u svaku verziju windowsa.
Bokte, o tome nisam uopste razmisljao!
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2009, 0:06   #12
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

a ja budala josh razmisljam o povratku na windows sa linuxa
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2009, 8:38   #13
Ekiman
Starosedelac
 
Član od: 17.11.2006.
Lokacija: Sombor/Novi Sad
Poruke: 1.991
Zahvalnice: 676
Zahvaljeno 273 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

pa da me i spijuniraju ne dotice me uopste ovo je 2009 svako svakog gleda,spijunira,who cares!
Ekiman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ekiman na korisnoj poruci:
Game fever (11.10.2009)
Stara 11.10.2009, 13:14   #14
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Nevidljivi brat - SK 10/09

Mislim da paranoja od spijuniranja nije opravdana, barem ne kod nas obicnih korisnika, sta FBI moze pametno da nadje kod domacih korisnika internata a i kod stranih. Sta moze obican korisnika da ponudi vladi Amerike. Mene uopste ne brine sto NSA i FBI moze da nadgleda moje aktivnosti na internetu, rade svoj posao. Nije mi jasno zasto se ljudi boje povrede privatnosti, u kom obliku moze meni da naudi sto znaju na koji sajt idem, sta kucam, sta gledam, sta skidam. Industrijska, vojna i drzavna spijunaza je nesto drugo i to je ozbiljna tema ali ne nesto sto bi trebalo mene da dotice.
Suma sumarum, ne zanime me sto FBI zna sta zna, i sto nadgleda moje telefonske razgovore, ne moze da mi naudi sa time.
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2009, 21:09   #15
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Nevidjlivi brat - SK 10/09

Citat:
Ekiman kaže: Pregled poruke
pa da me i spijuniraju ne dotice me uopste ovo je 2009 svako svakog gleda,spijunira,who cares!
Vecina ljudi danas (pogotovo mladjih) ima ovakav stav. Zasto oni pristaju da budu nadzirani i zasto cak i dobrovoljno obelodanjuju dosta informacija o sebi celom svetu? Tema za razmisljanje.

FBI i njima slicni ne predstavljaju (veliki) problem za obicne mirne gradjanje koji vode normalne zivote, bar u zapadnim zemljama gde su na snazi (relativno) liberalni zakoni. Problem je u zemljama koje ogranicavaju slobode gradjana (Veliki kineski firewall, blokiranje googla i youtuba u vecini arapskih zemalja...). U Kini recimo nije dozvoljeno koriscenje cak ni enkripcije (programi poput tor-a koji gotovo potpuno maskiraju internet saobracaj). U takvim zemljama svako odstupanje od normiranog ponasanja moze skupo da kosta, a naravno sve se detaljno prati. Mi za sada mozemo bezbrizno da gledamo na ovo, ali ko moze da garantuje da se situacija nece promeniti. Medjutim, cak i u liberalnim zemljama obicni gradjani mogu da imaju probleme - da li biste bas lako mogli da unesete stotinak gigabajta piratizovane muzike i filmova u neku zemlju, recimo USA, na hardu laptopa. Na granici se skoro svaki laptop pretresa, a ko bi jos hteo da se odvoji od materijala koga godinama skida sa neta. Naravno, desava se da se laptopovi sa sifrovanim materijalom zaplene i da se od vlasnika trazi sifra, ali ne mogu da vas optuze za nesto cemu opste ne mogu da pristupe.

Drugi problem je sto u svim tim drzavnim organizacijama rade (obicni) ljudi. Ti ljudi imaju rodjake, prijatelje i neprijatelje medju gradjanima koje prate. Mogucnosti za zloupotrebu uvek ima, pogotovo u zemlji koja je sklona nepotizmu i korupciju kao sto je nasa sVrbija. Onda tu postoji i mogucnost da do tih podataka dodje neko sa strane - kako bi ste voleli da neko hakuje u drzavnu bazu podataka koja cuva podatke o bankovnim racunima svih gradjana.

Naravno obicni gradjani ne mogu nista da urade da bi ovo sprecili, a cak i kada bi nadzor potpuno prestao u jednoj zemlji problem ne bi bio resen jer se internet prati svuda. Ono sto treba raditi je informisati ljude. Neka svako bude svestan da se prati ono sto on/ona radi i neka zna da postoje nacini da se to pracenje bar delimicno onemoguci. Anonimni pristup internetu je gotovo nemoguc, tor ce verovatno zavarati provajdera i nasu drzavnu bezbednost, ali "veliki" mogu da udju u trag komunikaciji. Sifrovanje mailova 2048-bitnim kljucevima (pod uslovom da ste ih sami generisali - http://enigmail.mozdev.org/) potpuno onemogucuje pracenje (pod uslovom da obe strane cuvaju svoje privatne kljuceve), 1024-bitni kljucevi vise nisu sigurni kada su drzavne sluzbe u pitanju, ali razbijanje jednog 1024-bitnog kljuca kosta oko milijardu dolara. 128-bitna simetricna enkripcija (AES, blowfish) je takodje pod znakom pitanja (mada bi trebalo da je sigurnija od 1024-bitne RSA), ali sve preko 192 bita je sigurno (pod uslovom da je naravno sifra sigurna, min. 20 karaktera). Freenet je takodje jako bezbedan.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
Iris (11.10.2009), JohnnyNT (11.10.2009), Mobius (12.10.2009), Picard (12.10.2009)
Stara 11.10.2009, 23:17   #16
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Nevidljivi brat - SK 10/09

Kao sto kaze jedna baka iz mog komsiluka "Sinko,ako nisi radio nista lose,nemas cega da se bojis".Ali koliko god ovo bilo tacno tu su uvek: krsenje etickih principa,krsenje prava na privatnost (u Kini i slicnim drzavama i krsenje prava na slobodu licnosti) i trece i najgore,mogucnost kradje i zloupotrebe podataka od strane treceg faktora (teroristi,hakeri,zli ludi naucnici ).U nekim slucajevima mogu mozda cak i da kopiraju metode drzavnih agencija.Tako da njihovi postupci zarad povecanja bezbednosti mogu da proizvedu suprotan efekat.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2009, 20:27   #17
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Nevidljivi brat - SK 10/09

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Kao sto kaze jedna baka iz mog komsiluka "Sinko,ako nisi radio nista lose,nemas cega da se bojis".
Pa dobro bako, ako ja nisam uradio nista lose zasto me ti stalno spijuniras.

Citat:
Tako da njihovi postupci zarad povecanja bezbednosti mogu da proizvedu suprotan efekat.
Njihovi postupci uglavnom proizvode suprotan efekat. Tamnoputi klinac koji lici na arapina sa rancem na ledjima ce u zapadnim zemljama biti zaustavljen i pretresen na ulazu u svaku vecu zgradu, terorista u lepo ispeglanom odelu (naravno sa kravatom) ce uneti nekoliko kilograma plasticnog eksploziva u aktovki i uopste nece izazvati sumnju obezbedjenja. Obicnim ljudima se zaplenjuju laptopovi na granicama dok teroristi i pedofili razmenjuju informacije kriptovanom e-postom. Obicni gradjani se prisluskuju i prate, za teroriste to predstavlja manju smetnju...

Sve u svemu zadnjih nekoliko godina su jako uspesne za teroriste. Ubijajuci relativno mali broj ljudi (u odnosu recimo na broj ljudi koje umire od infarkta ili raka) zaplasili su ceo svet, i zahvaljujuci politicarima zeljnim kontrole otezali su i zakomplikovali zivote svima. Uz to vojna industrija i drzavna bezbednost u zapadnim zemljama sasvim lepo prosperira, a kada bi se samo deo tog novca ulozio u istrazivanje srcanih bolesti ili raka spaslo bi se mnogo vise zivota nego sto FBI, NSA i ostali ikada mogu da spase.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2009, 23:25   #18
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Nevidljivi brat (SK 10/2009)

Sinko,radi preventive....

Salu na stranu,primeri koje si naveo su najtransparentniji, ali takodje i veoma beskorisni.Koristeci ih, vlasti verovatno zele da stvore utisak da se nesto radi po pitanju bezbednosti,koristeci u isto vreme neke nekonvencionalne metode o kojim mi neznamo apsolutno nista.Ko zna, mozda su i sami antivirus programi u celini samo orudje za spijunazu (dobro,malo preterujem,ali ko zna?).Jos ocigledniji primer je zatvor Gvantanamo (koliko je obicnih ljudi znalo da on uopste postoji,pre one frke koja je izbila).Hocu da kazem da je sva paznja javnosti fokusirana na probleme spijunaze mejla i slicne gluposti,a da li iko zna za to sta se desava "iza kulisa" i sta sve veliki igraci rade u tajnosti, izvan ociju javnosti?
Zato mislim da nam je najmanji problem ono sto je uspelo da privuce paznju javnosti (bar sto se tice Srbije,mozda provale da 99% kompova ima nelegalan win,a 1% koristi Linux će se kaju sto nas nisu dokrajcili 99-te).

EDIT:sto se tice srcanih bolesnika,nece ni stici da se izlece ako ih raznese japi sa aktovkom punom eksploziva

Poslednja ispravka: JohnnyNT (13.10.2009 u 11:05) Razlog: Jos malo editovanja...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
novi broj, sadrzaj, sadržaj, svet kompjutera

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nevidljivi Language Bar... M1los Operativni sistemi 12 3.1.2010 18:54
Svet kompjutera 10/2009 (25 godina) oluja Sadržaj novog broja SK 252 9.11.2009 19:52
10/2009 „Jagodom u oko” oluja „Ja, igrač!” 16 21.10.2009 19:40
Nevidljivi Multimedia kontroler UniqueS Kvarovi 0 23.1.2008 20:43
Nevidljivi Virus Predrag Stankovic Operativni sistemi 8 22.3.2007 18:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com