Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.12.2020, 18:41   #1
Dušan Vićić
Član
 
Član od: 25.10.2020.
Lokacija: Orasje, Varvarin
Poruke: 161
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Određen forumom Matična ABit NF7-S se ne bootuje u BIOS

Nezvanično, ovo je drugi deo mog problema oko Sality virusa, ali o njemu nije reč.
Znači, ja sam 4 dana pre Nove godine, rešio da nadogradim malo svoj retro računar. Uzmem Nvidia GeForce FX 5200 (128mb vram) ,WD HD 80 GB, ali ram nisam uspeo da nadjem. Lik koji je radio tamo mi za živo čudo jos i da matičnu ABit NF7-S , sa NForce 2 čipom, procesor Athlon 64 2,5 GHZ. Sve ukupno jedna crvena novcanica.
Sav srećan dodjem kući i umesto nadrograđivanja rešim da promenim matičnu.
Povežem napajanje, koje nisam promenio, IDE, grafu, SB Live!, i najgori deo : LED indikatori, posto sam imao debelih problema nameštajući na prošloj matičnoj, jer nisam znao sta je sta.
E sad, evo manuala kao mapa uma: https://www.manualslib.com/manual/601858/Abit-Nf7.html
Prvog puta sam izmesao IDE1 i IDE2, 4 pina za napajanje, i LED indikatore i kao posledica mi se nije upalio, jedino mi crveni LED (na maticnoj) radi.
Sa obzirom da sam prvi put menjao maticnu, nije lose.
Ponovo, mnogo bolje, ali LED mi i dalje pravi problem(isto).
Treći put, ukljucim, LED na maticnoj mi pokaza i crveno i zeleno.
Ali, nece da mi pokaže niti bios na maticnoj, niti na grafičkoj, ali se HD čuje, pored svačega.
Na kućistu sam primetio da su zelena i crvena(HD) svetla svetlela na njemu bez prestanka, ali se crveno ugasilo, bez ponovnog ukljucivanja, dok je na zelenoj ostalo isto.
E sad, problem može da bude ili napajanje, što je verovatno, ili da sam pomešao LED, ali ne verujem u to, jer sam sve tamo lepo namestio. Ili u najgorem slučaju da je sama matična pokvarena.

Ovo sam uradio da bi instalirao XP i možda 7 na tom računaru, da bi pokrenuo Rescue disc i obrisao virus na drugom hard disku i uradio veliki backup.

Svejedno, molim za pomoć.

P.S. Pokušao sam preko USB da prebacim XP ISO, i da instaliram na WD ali nešto neće da instalira na retro računaru,iako sam to uradio preko Rufusa. Ako hoćete, nadjite odgovarajući medij i hiperlinkujte mi da bih posle prešao u "endgame" i uništio virus jednom za svagda.
Dušan Vićić je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2021, 13:08   #2
banertd
Član
 
Član od: 13.10.2011.
Lokacija: Popovic,Beograd,Srbija
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Matična ABit NF7-S se ne bootuje u BIOS

Prilicno konfuzan post.
Koliko sam shvatio.Komp nema nkakvu sliku na monitoru.
Ako je tako probati,to jest odraditi obavezno sledece:
-Rastaviti masinu na komponente i pregledati vizuelno maticnu plocu da li ima naduvenih elektro kondenzatora.
-Pogledati da ima potamnjenja ploce oko regulatorskih mos-fet komponenata
narocito pored Cpu i Ram memorijskih konektora,kao i samog Chipseta,Najlakse je pogledati sa zadnje strane ploce.
-Ukoliko ploca nema od nekih od navedenih problema,sledeci korak je pranje svih konektora ploce CPU,RAM,Pci-E,PCI i svega ostalog Electronica Detergentom.Ne koristiti WD-40 ako nemate mogucnost pranja ploce Iso propil alcoholom i izduvavanje iste kompresorom radi susenja.
-Isto vazi i za konektore kartica i ram modula.deterdzent za elektroniku se moze koristiti i za celokupne ploce,ali se nakom pranja mora osusiti ploca,kompresor veoma brzo,kalofifer sa blagom tempreraturom vazduha sporije najbolje preko noci,fenovi nikako.
-Pregledati napajanje na pregrevanje ploce,naduvene elkose i slicno,ako se nema chip level mogucnost reparacije najbolje zameniti drugim.
-I ukoliko su svi moduli ispravni komp mora da pokaze sliku.
-Naravno za pomoc oko postovanja obavezno zakaciti sistem zvucnik,beeper da se cuju na zvucnik tonski error kodovi.
banertd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku banertd na korisnoj poruci:
Dušan Vićić (1.1.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Main BIOS checksum error davidhaker26 Kvarovi 10 1.12.2010 13:01
Crni ekran, ponekad traži fajl za bios, pomoć Melody Kvarovi 7 5.11.2010 10:18
Grafika laguje na win7 ? Filip011001 Grafika 21 1.12.2009 14:08
Abit NF7 Milos Bozic Osnovne komponente 8 26.9.2006 23:33
BIOS pomoc!!!!! buyjoon Operativni sistemi 4 15.1.2006 14:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com