Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.3.2010, 23:31   #1
nameshakal
Član
 
Član od: 20.2.2010.
Poruke: 38
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nameshakal
Određen forumom Koliko moze da radi racunar?

Hteo bi da pitam koliko dugo moze da radi racunar jer mi je potrebno da radi skoro neprestano pa bih iz radoznalosti pitao koliko moze da radi dok ne crkne
nameshakal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2010, 23:37   #2
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

To cak ni baba Vanga ne moze da ti kaze.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivanza na korisnoj poruci:
godzilla (12.3.2010)
Stara 9.3.2010, 23:40   #3
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

U zavisnosti od kvaliteta komponenti, i pravilnog održavanja može da radi poprilično dugo, bez gašenja.naravno sve zavisi i od toga kakva je struja na mestu gde radi računar ) da li su padovi, skokovi, i drugi problemi sa naponom učestali tj, da li ih uopšte i ima), u kakvim uslovima radi veliki skokovi i padovi u temperaturi, prašina i ''prljav'' vazduh.Ali pošto čisto sumnjam da ćeš ti računar koristiti u nekom sibirskom gulagu, ili kamenolomu, ponavljam pod uslovom da staviš kvalitetne delove radiće veoma dugo (mada čes morati da ga restartuješ kad tad jer će se windows neminovno zaglupeti pa mu restart ne gine).
Ps: Uračunaj tu i gremline vole i oni ponekad da umešaju prste.

Poslednja ispravka: Nutsbre@ker (9.3.2010 u 23:42) Razlog: Dodavanje gremlina :)
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2010, 23:45   #4
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

A da se kupi nesto kvalitetno u ovim turbulentnim vremenima treba se dosta osamariti po dzep.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2010, 23:49   #5
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Citat:
ivanza kaže: Pregled poruke
A da se kupi nesto kvalitetno u ovim turbulentnim vremenima treba se dosta osamariti po dzep.
Znaš kako kažu koliko para toliko muzike u ovom slučaju rada
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2010, 23:55   #6
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Što ne mora da znači, znam za celerone sa kineskim napajanjima koji rade skoro po 24h u pojedinim firmama, a s druge strane imaš quad core mašine koje iz čista mira padaju....

Složio bih se uz teoriju gremlina.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
Howard1 (3.7.2013)
Stara 10.3.2010, 0:00   #7
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Znam imam ja ortak koji ima neku kršinu koja gura vec 9-u godinu (cini mi se da je neki celeron) uz maksimalno loše ( tj skor nikakvo održavanje i sa kineskim napajanjem. Doduše bilo je nekih problema sa hardom pa je to rešeno, mada mislim da je već počeo da posustaje pod teretom godina . Ipak tada je to pravljeno kudikamo kvalitetnije
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2010, 0:02   #8
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Moj komp generalno radi stalno već par godina, gasim ga sam kad moram, ili kada se to desi slučajno (nestanak struje i sl). Nije mu ništa
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2010, 8:20   #9
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Nekada bih rekao, pre ce da zastari, nego da crkne. Al danas nisam 100% siguran. Zavisi od komponenata.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2010, 10:42   #10
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Kompovi su, u principu, kao frižider, ne smeta im da rade stalno. Neki zastupaju i tezu da gašenje kompa oštećuje komponente usled toplotnog širenja i skupljanja, po njima je komp dugotrajniji ako se ne gasi.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2010, 10:49   #11
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Realno, ako npr. neki vent ima u specifikaciji toliko i toliko randih sati, logicno je da ce isti duze da traje ako racunar nije sve vreme ukljucen.

Licno, ako moj racunar nema sta da radi nocu (download i slicno), gasim ga, dok je preko dana upaljen cak i kad ga ne koristim (sem ako sam van kuce), jer prosto je bezveze da ga palim i gasim na svakih sat dva.

Takodje, koristim "Balanced" power opcije (Win7), tako da se procesor sam downclockuje kad nije uposlen (stedi struju i dovodi do manjeg grejanje komponenti). Monitor, standardno, se sam gasi posle 10 minuta neaktivnosti, a HDDove postavljam na always on (poslednja stvar sto mi treba je da se HDDovi gase i pale na po 20 minuta, to sigurno nije zdravo).

Poslednja ispravka: player1 (10.3.2010 u 10:58)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2010, 11:22   #12
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Kao sto rekose ljudi, zavisi od komponenata.Profesionalne masine serveri se rade da budu veoma stabilni i u njih se ugradjuje dosta dobra elektronika, oni rade non stop u garantovanom roku proizvodjaca, na poslu server star 11 god, dobro tek sad se menja ali radi non stop, svo vreme.
Kod nasih kucnih kompjutera, svoj radni vek imaju sve komponente, naravno to zna da bude relativno ali vek procesora ako nije radio na visokim temperaturama, dakle odrzavan,normalni uslovi rada u velikoj vecini slucajeva preko 99% prelazi 10 godina rada, mada ce opet velika vecina raditi i 20god. To je jedan od najpouzdanijih delova, bar sto se tice intel procesora(nemogu reci da AMD to sada nema pogotovo od kad je IBM umesao prste , cinimi se posle bartona , pojavom prvih Athlon x64 CPU-a), zivi sam svedok desetak 286-tica koji jos rade non stop.Inace poluprovodnicki elementi (cipovi) su solidno pouzdani u normalnim uslovima, ali za to je preduslov i da proizvodjaci maticnih ploca i ostalih delova se pridrzavaju specifikacija proizvodjaca cipa i stave ga u stabilan rad prilikom projektovanja ploce, tj. zadovolje potrebnim naponima ako je potrebno i hladjenje, da ga testiraju i vide kako se ponasa tj. da li ispunjava uslove proizvidjaca cipa kako bi stabilno i dugotrajno radio.Sto se tice cipova istina kako koji ali ne bi trebalo da prelaze 80 stepeni(bar ja nevolim vise ), a naravno postoje i oni koji imaju ekstremne deklaracije od preko 100 stepeni, dobro oni se neupotrebljavaju kod pc-a , samo kazem postoje. Kako su ti procesori tadasnji (u vreme 286 nadalje) mnogo manje trosili od danasnjih i ostali elementi poput elektrolita nisu bili izlagani ekstremno velikim strujama od ko zna koliko ampera kao danas, pa je danas evo gotovo obavezna upotreba boljih kondenzatora bar u napojnoj jedinici CPU-a ili napojnom delu RAM-a,mada imamo slucajeve i obicnih smanjuju cenu ploce i preporuceni su za slabije procesore tj. manje potrosace i nisu za klokovanje.Ako kompjuter forsiras za neko skidanje, sa neta sumnjam da ce vrteti godinama neki 3d materijal, naravno graficke su slabije tacke od CPU-a, verovatni losoj proizvodnji tsmc-a, ima koje traju dugo , no otkazivanje je cesce, i cipovi su kompleksniji.Uz dobro odabranu plocu, dobro napajanje, postoje sada i napajanja no kostaju, koja mogu da izdrze pikove od 90v do 260v, dobar CPU hladnjak , dobro provetreno kuciste obavezno odrzavanje, kompjuter bi trebao raditi bar 7 godina, no ako radi toliko jos par ce sigurno , kazem slabije tacke su hard disk tesko bih ti garantovao 10 god za ove na nasem trzistu, i grafika ako vrtis non stop 24h 3dgrafiku jedino tada neznam koliko bi radilo zbog grafike
starx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2010, 13:47   #13
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Realno, ako npr. neki vent ima u specifikaciji toliko i toliko randih sati, logicno je da ce isti duze da traje ako racunar nije sve vreme ukljucen.
Naravno. Ali ako sračunaš očekivano vreme trajanja većine komponenti u godinama, to je u praksi potpuno nevažno. Kakve ima veze što će neki vent trajati 7 umesto 10 godina? Koliko ljudi još koristi 6-7-8 godina stare kompove?
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2010, 14:06   #14
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Realno ventovi traju oko 30-40.000 sati (deklarisano). Sto je oko 3-4 godine za 24h rada. Tako da itekako znaci dal se kositi non-stop, il pak se gasi nocu. 8h neaktivnosti, bar 30% duzi vek. Sem ako menjas ceo racunar na svakih 2-3 godine.

Ja sam doskora 6 godina koristio AthlonXP, i ni jedan originalni vent u sistemu nije opstao sve vreme do kraja. Napajanje promenjeno, grafa takodje, vent na procesoru (i to 2 puta), jedino je chipset vent preziveo, al on je brujeo i drljao ko lud (i jedno vreme bio zamenjen, pa vracen kad je novi crkao, jel nisam imao sta drugo da stavim).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2010, 14:12   #15
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Sa opcijom Sleep u win 7 i visti cela stvar izgleda drugaciji ja sam namestio ako nisam tu 1 sat da kompjuter ode u Sleep stanje tada niti monitor niti ventilatori rade a vratis se nazad za 3 ili 4 sek tacno gde si stao.
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2010, 14:39   #16
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Ja sam doskora 6 godina koristio AthlonXP, i ni jedan originalni vent u sistemu nije opstao sve vreme do kraja. Napajanje promenjeno, grafa takodje, vent na procesoru (i to 2 puta), jedino je chipset vent preziveo, al on je brujeo i drljao ko lud (i jedno vreme bio zamenjen, pa vracen kad je novi crkao, jel nisam imao sta drugo da stavim).
Ne znam šta da ti kažem... Ja još uvek koristim skoro 6 godina star komp (ne, još nisam sastavio novi, lenj sam, priznajem ), radi skoro 24 sata, po 15 dana ili više ga ne isključujem. Promenjen je samo bočni vent, a originalni je bio nekakav no name shit. Promenjeno je i napajanje, ali originalno je bilo neki drljavi Frontier koji je godinama gurao 25% OC-ovani CPU. Promenjena je i memorija, kao i optički uređaji, ali ništa od toga ne verujem da ima veze s tim koliko je komp radio.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2010, 15:05   #17
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi Racunar

A da ventove nisam uopste ni uzimao u obzir , neracunam da je neki kvar, o jeste skace po zivcima ili ako stane ali...

Poslednja ispravka: starx (11.3.2010 u 15:57)
starx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2010, 10:46   #18
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi racunar?

Imam negde u kuchi PC iz 97g. sve komponente jos uvek ispravne, ali, upotrebljiv je samo za muzej
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2013, 22:58   #19
nikolavuk
Član
 
Član od: 10.8.2012.
Lokacija: U kuci
Poruke: 207
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koliko moze da radi racunar?

e nemojte da lupate vi sad struja pa ovo pa ono moze da radi koliko hoces ostavi ga upaljenog i uzivaj ja moj nisam ugasio od kad sam ga kupio gasi se samo kad nema struje ako se pregreje ugasice se sam tako da uzivaj
nikolavuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2013, 1:00   #20
Ch.e.d.a.
Član
 
Član od: 9.4.2013.
Poruke: 122
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Koliko moze da radi racunar?

Rece ti coveku koji je pitao pre tri godine
Ch.e.d.a. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procena računara alien Šta da kupim? 6942 17.12.2023 10:28
Racunar ne moze da nadje OS damson Kvarovi 4 30.8.2008 22:41
Radi fglrx, moze li i direc 3d? mr.marvin Slobodni softver 1 26.1.2008 1:01
Koliko jedan racunar trosi elektricnu energiju... Master Neo Osnovne komponente 19 27.1.2007 15:54
za koliko da prodam ovaj racunar... clicky Šta da kupim? 4 16.6.2006 20:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com