Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.9.2012, 16:34   #21
RaKuN_s_NeOnKoM
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Sombor
Poruke: 227
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 51 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RaKuN_s_NeOnKoM Slanje poruke preko Skypea korisniku RaKuN_s_NeOnKoM
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Ne slusaj ove cangrizave momke, boje se konkurencije.
Tebe ako to stvarno zanima, i ako se postavis u glavi da ti kucanje koda nije napor nego zabava, postici ces mnogo vise nego neko ko to npr. uci na faksu a nauci samo ono sto traze za ispit i u zivotu samoinicijativno ne sedne da napise neki program cisto zbog sebe.

Nikad nije kasno, covek se uci dok je ziv!
Zanimljiv video: link
RaKuN_s_NeOnKoM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2012, 17:16   #22
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Ljudi, da nekom kucanje koda ne predstavlja napor nego zabavu, taj bi počeo to da radi mnogo ranije, jer ako se ne varam, prvi dodir sa programiranjem đaci imaju već krajem osnovne škole, a osnovnu školu mora svako proći.

Na jednog koji je kasno počeo a na kraju ispao dobar programer dođe gomila njih koji su isto kasno počeli, a programiranje otaljavaju najstrašnije i prave rešenja koja samo drže vodu jer ih bolje ne zanima ili ne razumeju. Nemojte se hvatati za izuzetke.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2012, 17:59   #23
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Mnogi do fakulteta ne vide programiranje a neki ni tad. Sve zavisi od generacije i skole, moja generacija i starije u osnovnoj kompjuter nisu videle.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2012, 19:42   #24
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Ne znam stvarno kako je sada ili kako je bilo u nekim školama pre 8 godina, ali ja u osnovnoj nisam video ni P od programiranja, a sve što sam naučio u srednoj je u trećoj i četvrtoj godini, i to vrlo osnovni paskal (nisamo radili ni pointere ni rekorde, ni objektni pascal, bukvalno je najveći domet bio rešavanje onih sitnih matematičkih zadataka što se provlače po forumu) i delfi, ali opet nismo videli objektni pascal nego smo samo pravili interfejs grafički, kliktali na onMouseClick event nekog dugmeta i pisali kod u čistom editoru ko da je onaj isti klot pascal.

Ali to je bila moja gimnazija. Posle sam na faksu čuo od kolega da su neki radili isto pascal, neki C i C++, a jedan kolega je u srednjoj radio čak i prolog. Tako da je nastava programiranja u našem osnovnom i srednjem školstvu prilično neuređena. Zašto, pa to je očigledno, kao nastavnici informatike u osn. i srdnj. školama se zapošljavaju većinom osobe koje nisu bile dovoljno dobre ili zainteresovane (odnosno koje nisu mogle da se zaposle na univerzitetu ili u firmi, ili da naprave sopstveni IT posao). Oni koji su pravi predstavnici svoje profesije sigurno ne rade po školama, nego rade web dev, sysadmin, programiraju za život ili rade na fakultetu. Moguće da ima pravih informatičara i po školama, ali su to sporadični nesrećni slučajevi koji su verovatno u prolazu.

Da bi se ovo stanje promenilo, potrebne su velike promene u IT nastavi. Prvo plata (ali to povlači plate svih nastavnika), a sa tim i kvalitet nastave mora da se poveća da bi nastavnici zapravo uživali dok pred učenicima pokazuju IT sposobnosti koje za učenike izgledaju kao voodoo magija. Ako nastavnici informatike ne mogu ovako da se osećaju (jer predaju suviše prosto gradivo), ako ne mogu da vode IT sekcije (na koje će učenici dolaziti da bi naučili tu voodoo magiju), jer su učenici nezainteresovani (zbog gradiva koje ne privlači i ne intrigira), onda ni oni neće biti ispunjeni i neće smatrati posao u prosveti vredan svog obrazovanja.

Video sam ovakve slučajeve (prevelikog znanja za prosvetu) i među neinformatičarima (mada se to jako retko sreće). Moja profesorka fizike iz gimnazije je prosto bila iznad gradiva srednje škole i videlo se da bi bila presrećna kad bi radila u CERN-u, nego što se trudi da nauči nešto nas od kojih veliku većinu boli đ*** za fiziku, i razpoloženje joj se vidno popravljalo kad smo drugarica i ja počeli da se interesujemo za gradivo u četvrtoj godini (čestice, kvantna mehanika i takva teoretisanja, tad se gradio LHC). (Ako neko iz 15. gimnazije čita ovo, da, to je Dobrila. )

Mora se pozicija nastavnika informatike podići sa najnižeg nivoa među IT zanimanjima.

p.s. opet mi istekla sesija dok sam kucao pa sam morao da čupam tekst iz cache fajla browser-a
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
Neky (27.9.2012)
Stara 27.9.2012, 20:03   #25
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Ha kod mene u osnovnoj je fizicko bilo bitnije od informatike, dolazio je ko je hteo niko nije ni spomenuo programiranje, u srednjoj neke ocajne osnove iz paskala i to se ucilo napamet. Sad sam krenuo na fakultet i vidim da dosta njih nije cak ni u srednjoj programirala a oni koji jesu, bar vecina sa kojima sam pricao nemaju blage veze, jedino ljudi koji su na svoju ruku radili.

Gledao sam plan i program mog smera i deluje mi kao da cu za 4 godine steci solidno znanje iz sirokog spektara oblasti i nikako toliko ne bi radio sam.

Mislim da godine nisu bitne, samo je bitno koliko se to nekom svidja, a mozda nije poceo ranije jer nikad nije imao priliku.
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2012, 20:13   #26
Luka Filipovic
Starosedelac
 
Član od: 9.7.2010.
Lokacija: N/A
Poruke: 1.795
Zahvalnice: 750
Zahvaljeno 536 puta na 369 poruka
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ljudi, da nekom kucanje koda ne predstavlja napor nego zabavu, taj bi počeo to da radi mnogo ranije, jer ako se ne varam, prvi dodir sa programiranjem đaci imaju već krajem osnovne škole, a osnovnu školu mora svako proći.
Gresis, u osnovnoj nema nimalo programiranja, tamo je informatika sprdnja.
U mom novom odeljenju, prva godina sam, nema niko da je ista radio od programiranja (osim ako se neko sam zanimao).
Kompjutere smo dobili doduse tek u osmom razredu.
Luka Filipovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2012, 23:01   #27
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Pa voodoo znaš i sam da ima dosta ljudi na ETF-u na RTI (IR) smeru koji su tu došli bez ikakvog predznanja iz programiranja jer im se svideo p1 i p2.

Ne znam kako takvi završe, al znam da ih ima
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2012, 17:28   #28
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: savjet za mene mlađanog

Ma nisam ja rekao decku da batali i da ne pocinje uopste...

E ovako:

Da bi se mogao nazvati programerom-amaterom treba ti 2-3 godine kuckanja koda iliti godina dana ozbiljnog rada (4-5 sati dnevno) i da usvojish 50-60% predjenih oblasti.

Talenat,crte karaktera,pa i inteligencija su extremno bitne stavke.


I onda posle 2-3-4 godine shavtis da ces raditi u firmi za 40 hiljada i hendlovati smece od bolje placenih programera,iliti ne daj boze zaposliti se kao 'data miner' ili jos gore kao test programer(testiranje gotovog koda) i ode vid za pola godine.

JAKO JAKO tezak posao inace biti programer u firmi....

Microsoft ne zaposljava 30+ godina programere(vec im je mozdana motorika pojedena) pa im nisu dovoljno 'brzi'...

Naravno cast izuzecima,njih zaposljavaju i ne pitaju uopste koliku platu zele(koliko traze fazon)


Da zakljucim:

Delovao mi je 'veselkasto-opusteno' a to je diametralno suprostavljeno bilo cemu vezano za programiranje!

Programiranje je u vecini slucajeva 'smor' koji donosi pare!


A te price programer koji naucio programiranje u 50 godini,sa tim macku o rep slobodno!

To je paucina a od paucine se ne zivi
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
koju graficku da kupim, molim za savjet kuga_the_bot ŠDK - Grafika 7 21.9.2011 19:16
Plaćanje kreditnom karticom preko Neta zvucnjak Internet usluge 73 16.6.2011 22:27
Savjet za konfiguraciju moby777 ŠDK - Osnovne komponente 8 19.4.2011 14:09
molim hitno za savjet astri Kvarovi 9 6.11.2010 20:06
jel ovo normalno ili mene PTT malo za*ebava dodgeme Internet usluge 22 25.8.2006 14:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com