Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.8.2015, 23:56   #21
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
BeliTigar86 kaže: Pregled poruke
Koliko je tesko nauciti ove programe s obzirom da matematika igra kljucnu ulogu koliko sam ja cuo.
Matematika moze malo da ti pomogne, ali da je dobro poznavanje matematike kljucna uloga, to uopste nije tacno.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 1:55   #22
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Pazi, matematika može da bude i totalno irelevantna a može i da bude ključni aspekt tvog posla, zavisi na kakvim projektima budeš radio.

Kao početniku će ti trebati samo osnove a kasnije zavisi od branše u kojoj se nađeš.

Što se tiče toga šta učiti i odakle krenuti ja bih rekao ovako nešto:
Za početak "Kako rade računari" (knjiga se bukvalno tako zove, "How computers work") ima milion ilustracija i step-by-step objašnjenja šta i kako. Za početnika odlično i interesantno štivo.

Zatim stručnije stvari: kombo neke dobre knjige o arhitekturi računara i osnovnom načinu na koji funkcionišu hardver i softver a zatim obraditi C iz ove knjige:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:T...uage_cover.svg

Imaš je i na srpskom, potrudi se da pronađeš.

To bi ti bio moj savet. C je odličan jezik za početnike. Njegova sintaksa je u osnovnom obliku praktično svuda, naučiće te svim osnovnim konceptima, prisiliće te da naučiš da barataš resursima i memorijom i nateraće te da shvatiš da programiranje nije sastavljanje grafičkog interfejsa nego veoma dubok i naporan posao.
Bonus: između prve i druge knjige neka dobra o operativnim sistemima.
Kada budeš bio siguran sa C-om obradi neku knjigu o algoritmima i strukturama podataka.

Ako sve to prebrodiš nakon toga možeš da kreneš sa nekim OOP jezikom; recimo, C++ mada je on veliki zalogaj, lepše će ti leći C# na primer, a literature ima da utovaruješ lopatom.

Kad se malo udubiš u OOP koncepte onda možeš da okusiš i malo skripting jezika: HTML + CSS + JavaScript + PHP i posle Python (ili obrnutim redosledom).
Bonus: neka dobra knjiga o metodima softverskog inženjerstva i modelovanju softvera.

Kada budeš prošao sve to imaćeš zaokruženo iskustvo, znaćeš sa čime imaš posla, znaćeš šta ti se najviše dopalo i šta želiš da radiš i čime želiš da se baviš.

Koliko vremena treba za ovo? Pa, godinu do dve godine intenzivnog rada u zavisnosti od toga koliko temeljno radiš i koji su tvoji kapaciteti. Pozitivne strane? Košta 0 dinara (sem ako ne kupiš knjige). Negativne strane? Moraš da radiš, radiš, radiš, radiš i radiš. Krvavo ali se na kraju isplati ako zaista želiš da se baviš ovim. Na kraju ćeš moći da uvidiš i lošu stranu kurseva.

P.S. Ako želiš da roniš na dah na 100 metara sa kapacitetom pluća novorođenčeta uzmi Python, brzo ćeš ga proučiti ali ne očekuj ništa posebno. Tebi treba sistematizovan i metodičan način rada da bi brzo i kvalitetno naučio osnove, nikako crash course.

Poslednja ispravka: doctor (18.8.2015 u 2:10)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
ballerina72 (18.8.2015), player1 (18.8.2015)
Stara 18.8.2015, 9:28   #23
BeliTigar86
Član
 
Član od: 24.11.2014.
Poruke: 73
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Pazi, matematika može da bude i totalno irelevantna a može i da bude ključni aspekt tvog posla, zavisi na kakvim projektima budeš radio.

Kao početniku će ti trebati samo osnove a kasnije zavisi od branše u kojoj se nađeš.

Što se tiče toga šta učiti i odakle krenuti ja bih rekao ovako nešto:
Za početak "Kako rade računari" (knjiga se bukvalno tako zove, "How computers work") ima milion ilustracija i step-by-step objašnjenja šta i kako. Za početnika odlično i interesantno štivo.

Zatim stručnije stvari: kombo neke dobre knjige o arhitekturi računara i osnovnom načinu na koji funkcionišu hardver i softver a zatim obraditi C iz ove knjige:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:T...uage_cover.svg

Imaš je i na srpskom, potrudi se da pronađeš.

To bi ti bio moj savet. C je odličan jezik za početnike. Njegova sintaksa je u osnovnom obliku praktično svuda, naučiće te svim osnovnim konceptima, prisiliće te da naučiš da barataš resursima i memorijom i nateraće te da shvatiš da programiranje nije sastavljanje grafičkog interfejsa nego veoma dubok i naporan posao.
Bonus: između prve i druge knjige neka dobra o operativnim sistemima.
Kada budeš bio siguran sa C-om obradi neku knjigu o algoritmima i strukturama podataka.

Ako sve to prebrodiš nakon toga možeš da kreneš sa nekim OOP jezikom; recimo, C++ mada je on veliki zalogaj, lepše će ti leći C# na primer, a literature ima da utovaruješ lopatom.

Kad se malo udubiš u OOP koncepte onda možeš da okusiš i malo skripting jezika: HTML + CSS + JavaScript + PHP i posle Python (ili obrnutim redosledom).
Bonus: neka dobra knjiga o metodima softverskog inženjerstva i modelovanju softvera.

Kada budeš prošao sve to imaćeš zaokruženo iskustvo, znaćeš sa čime imaš posla, znaćeš šta ti se najviše dopalo i šta želiš da radiš i čime želiš da se baviš.

Koliko vremena treba za ovo? Pa, godinu do dve godine intenzivnog rada u zavisnosti od toga koliko temeljno radiš i koji su tvoji kapaciteti. Pozitivne strane? Košta 0 dinara (sem ako ne kupiš knjige). Negativne strane? Moraš da radiš, radiš, radiš, radiš i radiš. Krvavo ali se na kraju isplati ako zaista želiš da se baviš ovim. Na kraju ćeš moći da uvidiš i lošu stranu kurseva.

P.S. Ako želiš da roniš na dah na 100 metara sa kapacitetom pluća novorođenčeta uzmi Python, brzo ćeš ga proučiti ali ne očekuj ništa posebno. Tebi treba sistematizovan i metodičan način rada da bi brzo i kvalitetno naučio osnove, nikako crash course.
Hvala na odgovorima puno,nacicu i procitacu pa cu videti sta mi odgovara a sto se tice toga "kako racunari rade"verovatno si mislio da treba da poznajem ceo hardware kompa i softwere da bih presao na programiranje jesi to mislio ili ja gresim?nisam razumeo sta si ti time hteo da kazes?
BeliTigar86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 11:45   #24
JeSuis
Član
 
Član od: 18.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 288
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 274 puta na 76 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
P.S. Ako želiš da roniš na dah na 100 metara sa kapacitetom pluća novorođenčeta uzmi Python, brzo ćeš ga proučiti ali ne očekuj ništa posebno.
Zašto ovo misliš?

Zanima me jer sam skoro počeo da ga proučavam (prvenstveno kao alat server-side programiranje) - a da nisam upućen u baratanje resursima i memorijom, ne znam C itd...
JeSuis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 11:48   #25
korisnickoime
Član
 
Član od: 15.12.2011.
Poruke: 150
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 49 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Teach Yourself Programming in Ten Years
korisnickoime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 12:08   #26
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
JeSuis kaže: Pregled poruke
Zašto ovo misliš?

Zanima me jer sam skoro počeo da ga proučavam (prvenstveno kao alat server-side programiranje) - a da nisam upućen u baratanje resursima i memorijom, ne znam C itd...
Ako ne želiš da budeš prašinar celog života (čitaj: običan koder) onda ti je znanje o underlying konceptima zlata vredno.
Citat:
BeliTigar86 kaže: Pregled poruke
Hvala na odgovorima puno,nacicu i procitacu pa cu videti sta mi odgovara a sto se tice toga "kako racunari rade"verovatno si mislio da treba da poznajem ceo hardware kompa i softwere da bih presao na programiranje jesi to mislio ili ja gresim?nisam razumeo sta si ti time hteo da kazes?
Ne nego postoji knjiga koja se tako zove: "Kako rade racunari".. Ali generalno, da, poznavanje osnova rada hardvera i softvera su obavezna stavka iz razloga koje sam naveo iznad.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 12:11   #27
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Dve kljucne stvari.

Da li tebe zanima uopste programiranje?

Da li tebe zanima programiranje samo zbog para?

Sudeci po nacinu na koji si formulisao pitanje, zakljucujem da je odgovor na drugo pitanje - 'da'.

Problem sa plasiranjem informacija o, uslovno, velikim platama u "IT sektoru" jeste taj sto ti "mediji" i "novinari" zaboravljaju (ili,verovatnije, ne znaju) da napisu da te pare dolaze ako i samo ako te prethodno to programiranje toliko zanima da resavas probleme problema radi, bez bilo kakve materijalne nagrade, jer te to zanima, a ne novca radi.
I to treba razjasniti jednom i za svagda, jer mnogi ljudi sad vec misle da je to neki magicni stap koji ce im resiti sve egzistencijalne probleme, a ne struka u kojoj moras da se prilicno pomucis da bi dosao do nekog rezultata.

Poslednja ispravka: Flash91 (18.8.2015 u 14:05)
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Flash91 na korisnoj poruci:
NIx Car (18.8.2015), Teva (18.8.2015)
Stara 18.8.2015, 12:41   #28
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
Flash91 kaže: Pregled poruke
Da li tebe zanima programiranje samo zbog para?
Pola ljudi na Softverskom inzenjerstvu u NSu (bar moja generacija) je upisalo programiranje samo zato sto imaju potvrdan odgovor na ovo pitanje. I naravno ti ljudi tamo nista ne rade (mislim sto se programiranja tice, ove ostale predmete kud i kamo poloze), vec kada dodje neki projekat da se radi, lepo plate drugima da urade umesto njih, i svi srecni i zadovoljni. S tim sto takvi koje samo pare interesuju, nece daleko dogurati.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 13:42   #29
BeliTigar86
Član
 
Član od: 24.11.2014.
Poruke: 73
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
Flash91 kaže: Pregled poruke
Dve kljucne stvari.

Da li tebe zanima uopste programiranje?

Da li tebe zanima programiranje samo zbog para?

Sudeci po nacinu na koji si formulisao pitanje, zakljucujem da je odgovor na drugo pitanje - 'da'.

Problem sa plasiranjem informacija o, uslovno, velikim platama u "IT sektoru" jeste taj sto ti "mediji" i "novinari" zaboravljaju (ili,verovatnije, ne znaju) da napisu da te pare dolaze ako i samo ako te prethodno to programiranje toliko zanima da resavas probleme problema radi, bez bilo kakve materijalne nagrade, jer te to zanima, a ne novca radi.
I to treba razjasniti jednom i za svagda, jer se mnogi ljudi sad vec misle da je to neki magicni stap koji ce im resiti sve egzistencijalne probleme, a ne struka u kojoj moras da se prilicno pomucis da bi dosao do nekog rezultata.
Mislim da si dao pravi odgovor na ovo sto si napisao da je "problem" ali ne moras da budes toliko ljut jeste novinari pisu svasta i ljudi misle da je to tako ali ne treba se zato nervirati.Mene ne zanima programiranje zbog para vec zato sto zelim da naucim nesto novo ali iskreno od svega mene zanima Web dizajniranje da budem precizan.

Pozdrav
BeliTigar86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 14:09   #30
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
BeliTigar86 kaže: Pregled poruke
iskreno od svega mene zanima Web dizajniranje da budem precizan.
Počni onda od HTML ostalo će samo da se uklopi kako budeš napredovao sa znanjem
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 14:11   #31
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Trebao si odmah da kažeš šta te interesuje.

Kreni sa HTML+CSS, pređi na JavaScript posle, onda radi PHP i MySQL a onda recimo node.js, Ruby on Rails itd.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 14:23   #32
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

http://www.w3schools.com/

Kreni redom tutoriale da prelazis, za pocetak.
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 15:51   #33
NikolaTECH
Član
 
Član od: 9.2.2015.
Poruke: 67
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Vjerovao ili ne, ja imam 15 godina, još malo pa će 2 godine kako se bavim programiranjem.. Sad sam upisao srednju elektrotehničku školu, a u 8. OŠ sam krenuo da programiram u QBasicu (učili me nastavnici). U 9. sam krenuo da učim Python i C++, i evo me sada na državnom za par sedmica. Onda sam krenuo HTML, CSS, PHP i JavaScript, i dobio sam posao prije par dana.
-Kursevi ti ne trebaju, uči sa interneta ili iz neke knjige, moj savjet.
NikolaTECH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 17:53   #34
BeliTigar86
Član
 
Član od: 24.11.2014.
Poruke: 73
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Počni onda od HTML ostalo će samo da se uklopi kako budeš napredovao sa znanjem
Hvala na odgovoru.

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Trebao si odmah da kažeš šta te interesuje.

Kreni sa HTML+CSS, pređi na JavaScript posle, onda radi PHP i MySQL a onda recimo node.js, Ruby on Rails itd.

Hvala na odgovoru ne znam koliko je tesko da se uci sa neta ali potrudicu se sve u svemu hvala ti puno na odgovoru.

Citat:
Flash91 kaže: Pregled poruke
http://www.w3schools.com/

Kreni redom tutoriale da prelazis, za pocetak.
Bio sam tamo i taj sajt mi deluje bas tesko al ajd da pokusam pa da vidim sta dalje.

Puno pozdrava i hvala

Mnogi od vas su upravu ovo nije nimalo lako kad pogledam w3schools dot com,zadaci su ozbiljni bez obzira sto si pocetnik,sve u svemu hvala ljudima koji su mi dali korisne savete i linkove,hvala puno i puno pozdrava.

PS Necu vise nista da pisem do daljneg

Poslednja ispravka: DeCoy (18.8.2015 u 18:45) Razlog: multiquote
BeliTigar86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 18:06   #35
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Sto puta sam rekao da ne pominjete w3schools.com

https://developer.mozilla.org/en-US/
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 18:07   #36
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Nije da nije potreban kurs. Ali će više da ti odmogne nego što će da ti pomogne u ovom trenutku.

Drugar je uzeo kurs IT akademije na bum (PHP, SQL i te web tehnologije), i išao u dva termina (išao u obe grupe, faktički je sluišao svaki čas po dva puta) i stekao je nekakvo znanje, koje je kasnije trebao da nadogradi, međutim nije uspeo da nađe posao i batalio je sve.

Ideja je da stekneš neku osnovu sam i da naučiš nešto da radiš sam, pa kasnije da upišeš kurs koji želiš, ukoliko tad budeš video potrebu za tim. Naravno, ne mislim sve sam da naučiš već da neke osnovne stvari sam naučiš i onda da proceniš. Ne može da se poredi nijedan vid učenja sa onim kada imaš nekog da pitaš i da ti objasni uživo. Jer ideja je da zapravo imaš nešto da pitaš tog što ti predaje, a ne da ga slušaš pa da pratiš u hodu, jer si u grupi i pitanje je koliko će tempo grupe odgovarati tebi. Dal će ti biti previše sporo ili previše brzo, u oba od navedena dva slučaja si protraćio vreme/pare...


Inače, matematika nije neophodna za programiranje. Nije neobično da se programeri dobro služe matematikom jer je pristup rešavanju problema sličan kao i u matematici. Matematika je kritična za neko performance-critical programiranje gde moraš da izračunaš sumu brojeva od 1 do n u tri koraka umesto da ideš redom i sabiraš jedan po jedan...
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 18:09   #37
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Sto puta sam rekao da ne pominjete w3schools.com

https://developer.mozilla.org/en-US/
Što?
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 18:26   #38
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Inače, matematika nije neophodna za programiranje. Nije neobično da se programeri dobro služe matematikom jer je pristup rešavanju problema sličan kao i u matematici. Matematika je kritična za neko performance-critical programiranje gde moraš da izračunaš sumu brojeva od 1 do n u tri koraka umesto da ideš redom i sabiraš jedan po jedan...
Uf, čekaj da stekneš malo više iskustva pa ćeš videti koliko grešiš. Matematika ti treba svuda, bez obzira kojom granom programiranja se baviš. Kaže meni kolega, šta će meni matematika pa ja se bavim front-end web razvojem. A onda dođe klijent i kaže da neka animacija mora da ima zakasnelo kretanje u odnosu na miša (tzv. "easing") i uz to postavi uslov da parametri negativnog "ubrzanja" moraju da se menjaju. Da vidiš kako kolega brzo menja mišljenje u pogledu matematike

Citat:
Flash91 kaže: Pregled poruke
Što?
Zato što web profesionalci već godinama vode kampanju protiv w3schools.com kao veoma nepouzdanog i često pogrešnog izvora informacija za početnike. Jedini razlog zbog kojeg taj sajt opstaje na vrhu rezultata pretrage je izuzetno agresivan SEO marketing.

http://www.w3fools.com/
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 19:13   #39
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Mali off ali nije mi jasno cemu toliki hejt za taj w3 (vidim svuda po netu), bas sam i trazio po netu sto je toliko lose i sve je bilo pogledaj w3fools i nije bas dobro.
Sve sto tu kazu da nije bas najbolje i da je bolje da se nastavi ucenje na neko ozbiljnije mesto ali ono zato ljudi i koriste taj sajt.
Ja sam tamo prvi put citao o tim osnovnim web tehnologijama i bilo mi je kul ispratiti tut.
Kad smo ove godine imali web dev kao predmet tamo sam presao javascript kao neki uvod, naravno posle kad sam hteo dalje da naucim uzeo sam knjige (javascripts the good parts/eloquent js) ali bas mi fino legne w3 za takve stvari.

@Nix Car
Idemo na isti smer, samo sto sam ja primetio da mozda 20% su takvi koji samo gledaju da se provuku, znam dosta likova koje ne zanima bas programiranje ali su vredni i zele dobar posao pa se i trude da nauce. Kao sto je jedan stariji kolega (koji je upisao racunarstvo samo da bi imao dobar posao): "Ja dodjem odradim tih mojih 8 sati i posle toga me komp ne zanima".

I mislim da nije tu nista lose niti je on los programer samo mu nije to hoby ili nesto sto voli vec samo posao, a hoce dobre pare pa i dobro radi posao.
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2015, 20:52   #40
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Kurs za Programske Jezike

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Uf, čekaj da stekneš malo više iskustva pa ćeš videti koliko grešiš. Matematika ti treba svuda, bez obzira kojom granom programiranja se baviš. Kaže meni kolega, šta će meni matematika pa ja se bavim front-end web razvojem. A onda dođe klijent i kaže da neka animacija mora da ima zakasnelo kretanje u odnosu na miša (tzv. "easing") i uz to postavi uslov da parametri negativnog "ubrzanja" moraju da se menjaju. Da vidiš kako kolega brzo menja mišljenje u pogledu matematike
Pa dobro ako radiš custom animacije nekako mi je logično da moraš da znaš osnove geometrije, ali ako radiš neko štancovanje REST servisa ili tako neki bekend gde se mahom sve završava na iščupaj iz baze, pretumbaj, serviraj ne vidim neku potrebu za matom tu
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
player1 (18.8.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Gde ici na napredniji kurs jave? Dusan_BG Brbljaonica 1 2.2.2015 11:31
Besplatan online kurs za administratora Linux sistema? technikum Slobodni softver 5 7.10.2012 12:26
3D kurs SAE instituta: Da ili NE ? Extraterrestrial 3D radovi 2 8.10.2011 14:37
SAE Flash kurs? Extraterrestrial Pravljenje igara 1 14.7.2011 19:49
Letnji akademski kurs: Smart Houses of the Future (20-30. jul, Niš) Chivan Dešavanja i događaji 0 10.6.2010 13:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com