Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.10.2010, 13:40   #1
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Nasilje u crtanim filmovima za decu

Kada sam bio mali gledao sam Tom i Dzerija, pricu trkacicu, brzi gonzales, viteza koju, bananamen(LOL) itd.. ali kada se pogleda sve su to crtaci sa dosta nasilja! Ali posto je crtac onda se nasilje ne racuna? Sta danas pustiti malom detetu da gleda a ne plasiti se da se ne razvije u nasilnika?! Sigurno ne da mu se da daljinski i ostavi samog pored tva... Svi smo mi gledali takva i teze slike pa evo opet sta nam fali... Ali opet ovo je velika dilema.
Master_Touch je offline  
Stara 24.10.2010, 13:47   #2
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

I šta je tebi bilo od svih tih crtanih filmova sa nasiljem?
Kisr je offline  
Stara 24.10.2010, 14:50   #3
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Ovo nije tema o omiljenim crtanim filmovima...kao ta sto vec postoji. Vec o sadrzaju crtanih filmova i njihovom uticaju na sve nas, ali prvenstveno na decu. Vase misljenje kakvi bi crtani filmovi trebali biti, i kakve bi crtane filmove trebalo pustati deci.

@Kisr rekao sam u temi..."Svi smo mi gledali takva i teze slike pa evo opet sta nam fali".
Master_Touch je offline  
Stara 24.10.2010, 14:58   #4
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Bez nasilja, a da je opet zabavan. Linea, Nodi (Zvonko), Štrumfovi, Diznijeva stara škola,... Nasilje ima nešto manje u onima koje si spomenuo u prvom postu.
Sass Drake je offline  
Stara 24.10.2010, 17:05   #5
dušica
Član
 
Član od: 23.10.2010.
Lokacija: Bgd
Poruke: 31
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 21 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Za predškolsku decu tu su i Pepa prase, mala princeza, Pokojo, zatim, braća koale su veoma dobar crtać. Dalje, Dora istražuje, pingvini sa madagaskara, pa može da prodje i sundjer Bob. Nisam sigurna koliko je Dizni dobar, tu ima svega i svačega, ima dosta i psihičkog nasilja tipa "maltretiram te dok skroz ne poludiš", što je, po meni i gore od fizičkog nasilja kod Toma i Džerija... Od dugometražnih veoma su dobri oni što radi DreamWorks.

Mislim da nikako ne treba puštati deci da gledaju crtaće tipa Ben Ten. Ima previše izobličenih likova, diskutabilnih svetlosnih efekata i sl. Važno je i kako su nacrtane oči likova iz crtaća (na primer, stare i nove nindža kornjače, ove nove epizode ne bi puštala detetu da gleda).

Mislim da nisu loši ni stari transformersi (omiljeni crtać moje generacije ), pre svega zbog ideje transformisanja. Kod mog deteta je bilo crtać -> igračke -> pa je jedno jutro došao i objasnio mi kako da sklopim i rasklopim transformersa i to sve po crtežu (ljubi ga majka).
dušica je offline  
Stara 24.10.2010, 17:28   #6
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Bez nasilja, a da je opet zabavan. Linea, Nodi (Zvonko), Štrumfovi, Diznijeva stara škola,... Nasilje ima nešto manje u onima koje si spomenuo u prvom postu.
Mislim da su Štrumfovi u nekim zemljama zabranjeni. Sad koji je tačan razlog, ne znam.
todos je offline  
Stara 24.10.2010, 18:13   #7
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Mislim da su Štrumfovi u nekim zemljama zabranjeni. Sad koji je tačan razlog, ne znam.
Štrumfovi su bili "zabranjivani" od strane određenih religija, mislim prvenstveno u Americi. Razlog je što su ti religijski dušebrižnici smatrali da Štrumfovi promiču magiju, veštice i slično. Nisu nikada službeno bili zabranjeni u nekoj zemlji.
=FI=Ghost je offline  
Stara 24.10.2010, 18:23   #8
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.371
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Mislim da su Štrumfovi u nekim zemljama zabranjeni. Sad koji je tačan razlog, ne znam.
Štrumpfeta je bila suviše promiskuitetna
DeCoy je offline  
Stara 24.10.2010, 18:41   #9
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Mislim da su stvari sa crtanim filmovima malo izmakle kontroli. To sto je nesto nacrtano sa zivim bojama ne daje mu pravo da promovise uzasno nasilje sa osmehom na licu... ne znam koliko je bitno za dete da uopste i gleda crtane filmove? Mozda takve stvari razviaju mastu ali bih pre rekao da je iskustvo zaduzeno za mastovitost - pored urodjenih predispozicija, naravno. Mada kada pogledam ako su vecina crtanih filmova sa nasiljem ne treba ih ni gledati. Ali opet onda treba paziti sa cim je dete u kontaktu u svakodnevnom zivotu a opet mozda je i nasilje - preko crtanih filmova, sastavni deo gradje karaktera...

Recimo secate se crtanog filma teletabisi? Ja nisam gledao teletabise, nisam ni cuo za njih kada sam bio klinac ali kada sam pogleda ja sam se nasao u cudu. Rekao sam mora da je crtani gilm pravljen za mentalno zaoustalu decu. Ali to neka deca verovatno ne znaju pa i to gledaju. Ona nemaju razvijenu kriticnost pa upijaju ono sto im se da.

Toliko stvari koje mogu strasno da zaglupe dete a malo onih od kojih moze stvarno da nesto nauci. Dete kada je mlado najlakse i najbrze kapira stvari zato bi bilo logicnije da mu se tada puste dokumentarci koji su prilagodjeni njegovom uzrastu od kojih moze stvarno nesto da nauci i upotrebi kasnije. Tek sad vidim koliko je sistem poremecen...
Master_Touch je offline  
Stara 24.10.2010, 19:11   #10
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
dušica kaže: Pregled poruke
Za predškolsku decu tu su i Pepa prase, mala princeza, Pokojo, zatim, braća koale su veoma dobar crtać. Dalje, Dora istražuje, pingvini sa madagaskara, pa može da prodje i sundjer Bob. Nisam sigurna koliko je Dizni dobar, tu ima svega i svačega, ima dosta i psihičkog nasilja tipa "maltretiram te dok skroz ne poludiš", što je, po meni i gore od fizičkog nasilja kod Toma i Džerija... Od dugometražnih veoma su dobri oni što radi DreamWorks.

Mislim da nikako ne treba puštati deci da gledaju crtaće tipa Ben Ten. Ima previše izobličenih likova, diskutabilnih svetlosnih efekata i sl. Važno je i kako su nacrtane oči likova iz crtaća (na primer, stare i nove nindža kornjače, ove nove epizode ne bi puštala detetu da gleda).

Mislim da nisu loši ni stari transformersi (omiljeni crtać moje generacije ), pre svega zbog ideje transformisanja. Kod mog deteta je bilo crtać -> igračke -> pa je jedno jutro došao i objasnio mi kako da sklopim i rasklopim transformersa i to sve po crtežu (ljubi ga majka).
Pa ako cemo vec tako da gledamo ni Pingvini sa Madagaskara i Transformersi nisu bas bez nasilja i kao takvi nisu nista bolji za decu predskolskog uzrasta.

A da je sundjer Bob za decu predskolskog uzrasta to takodje ne bih rekao jer fazoni iz Sundjer Boba definitivno nisu namenjeni deci predskolskog uzrasta i sudeci po pojedinim fazonima (aluzijama etc.) pre bih ga svrstao u crtane filmove za odrasle nego za decu. Naravno ne u grupu South Parka ali ipak definitivno izvan grupe crtanih tipa Pepa Prase i slicno.
Marti Misterija je offline  
Stara 24.10.2010, 23:09   #11
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
Lich_king2 kaže: Pregled poruke
Pokemoni, Digimoni, Yugioh... Generalno mozda je i to dobro ali je bolesno za decu bez razvijenog karaktera. Samo Warner Bros crtaci, ovo ostalo ima previse sublimalnih poruka i nasilja. Za ljubitelje Diznija:
Digimoni su više za djecu stariju od petnaest godina, ako je u pitanju japanska verzija. Amerikanci su lijepo izbacili neke scene, izmjenili dijaloge i izbacili originalne pozadinske instrumentale() da bi ih mogli prikazivati mlađoj populaciji. Ovi vaši su promijenili i tekst pjesama u špicama (niko nije znao prevesti ili naći prevod istih). Uglavnom, većina anime sinhronizacija je morala biti cenzurisana jer je to ipak „crtani”. Možda je i to bolje rješenje od puštanja originalne japanske verzije Digimon Adventure-a i Dragon Ball-a sa srpskim, malčice cenzurisanim, sabtitlom koja je prikazivana u Bosni.
„Nema miška!” Ovakav je bio prevod Gokuovog čuđenja u čuvenoj sceni iz Dragon Ball-a.
DA 15+, DB 18+.

Čudno kako još nije bilo slučajeva gdje su djeca tjerala svoje kućne ljubimce da se tuku međusobno zbog Pokemona (možda i jeste). S obzirom da i nemaju nešto razvijenu psihološku predstavu likova, moglo bi proći.

Yu-Gi-Oh bi jedino mogao prazniti džepove zbog kupovine špilova za igranje, ali bi barem moglo malo razviti vijuge djeci koja bi se igrala sa dotičnim kartama.

Pored Toma i Džerija, Patka Dače i Duška Dugouška, Mikija Mausa i ostale kompanije koja je prikazivana kod nas i koji su takoreći krcati nasiljem jedino ostaju Štrumfovi, Linea i ekranizacije bajki (a možda ni oni).
Možda je ipak najbolje crtaće ne prikazivati djeci jer ko zna kako mogu loše uticati na njih. I za kraj:
"First, the sky will be concealed by flock of bats.
The people will chant the name of the Undead Digimon King.
When the hour strikes the number of the Beast,
The Undead Digimon King will reveal his true form as the beast.
Then, angels will let fly the arrows of hope and light
At the loved ones of whom they are to protect
And miracle will happen."

Pa vi to dajte djeci da gledaju.

Poslednja ispravka: Sass Drake (25.10.2010 u 2:25) Razlog: progutana i permutovana slova
Sass Drake je offline  
Stara 25.10.2010, 2:08   #12
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Sreca pa je danas svako ekspert i moze odrediti sta deca smeju a sta ne smeju da gledaju. Taman posla da se deci prikazuje seks, nasilje, predrasude ili nesto slicno, posto toga nema u pravom svetu i ne smeju se nikako uputiti u te stvari. Najbolje je da im pushtamo bland crtace bez stava, radnje, likova ili bilo kakve ideje jer je ta ideja mozda po necijem misljenju losha. A mozda je bolje pustiti ih da sami biraju sta im se svidja i da sama donose neke zakljucke i obrazuju svoju licnost? Worked for me.

Inace:
Citat:
Samo Warner Bros crtaci, ovo ostalo ima previse sublimalnih poruka i nasilja.
lol u WB crtaca imas najvise subliminalnih poruka i nasilja. Verovatno niste ni svesni koliko je rasistichkih ideja i stereotipa u nashoj svesti poteklo bas iz tih crtaca, posto su radjeni u vreme kada nije bilo tzv "politichke korektnosti". Doduse to je jedan od razloga zasto su ti crtaci tako dobri, jer nisu stvarno rasistichki nego je sve to shala, a razlika izmedju pravog i kobajagi rasizma danas nevidljiva. Ali necu o tome.

Citat:
Recimo secate se crtanog filma teletabisi? Ja nisam gledao teletabise, nisam ni cuo za njih kada sam bio klinac ali kada sam pogleda ja sam se nasao u cudu. Rekao sam mora da je crtani gilm pravljen za mentalno zaoustalu decu. Ali to neka deca verovatno ne znaju pa i to gledaju. Ona nemaju razvijenu kriticnost pa upijaju ono sto im se da.
Kao prvo to nije crtani nego igrani film (serija, whatever), drugo Teletabisi i JESU pravljeni za jako malu decu (do 3) i decu ometenu u razvoju. Takvoj deci odgovaraju prosti crtaci i serije, sa jarkim bojama i prostom radnjom, jer uz takvo okruzenje najlakshe uce nove rechi i pojmove. To shto nama izgledaju kao da ih je pravio chovek na esidu to je druga pricha

Citat:
Mislim da nikako ne treba puštati deci da gledaju crtaće tipa Ben Ten. Ima previše izobličenih likova, diskutabilnih svetlosnih efekata i sl.
WTF? Kako to mogu specijalni efekti da budu diskutabilni??

And last but not the least za Sass Drake i drugim forumashima koji chak i znaju o chemu prichaju
Nash Knight je offline  
Stara 25.10.2010, 11:42   #13
dušica
Član
 
Član od: 23.10.2010.
Lokacija: Bgd
Poruke: 31
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 21 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke

WTF? Kako to mogu specijalni efekti da budu diskutabilni??
O zaboga, podseti me na moju razrednu iz srednje.

Kada se kaže da je nešto diskutabilno to znači da se o tome može voditi rasprava. A o svetlosnim efektima u spomenutim crtanim filmovima se štošta može reći.
dušica je offline  
Stara 25.10.2010, 16:49   #14
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

They're awesome!
Nash Knight je offline  
Stara 25.10.2010, 20:30   #15
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi

Citat:
dušica kaže: Pregled poruke
O zaboga, podseti me na moju razrednu iz srednje.

Kada se kaže da je nešto diskutabilno to znači da se o tome može voditi rasprava. A o svetlosnim efektima u spomenutim crtanim filmovima se štošta može reći.
Objasni.
Sass Drake je offline  
Stara 26.10.2010, 12:11   #16
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi za decu

Diznijevi crtaći ipak imaju skrivene poruke.
Sass Drake je offline  
Stara 26.10.2010, 13:13   #17
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi za decu

Ma manite ovog Master_Toucha, ispadao je najpametniji i na drugim temama, nema tu rasprave

Diznijevi filmovi se chesto spominju u svakakvim negativnim kontekstima, te imaju subliminalne poruke, te imaju skrivene erotske sadrzaje, propagiraju satanizam... Koliko god bi zeleo da je to sve istina , mislim da nije, nego je samo zabavno kompaniju koja je poznata po decijim radostima optuzivati za neshto skroz suprotno.
Evo i ja malo da pustam teorije zavere i da drukam Dizni, mislim da su od Lepotice&Zveri negde Dizni crtaci postali mnogo komercijalniji i okrenuti lozenju klinaca da kupuju razne igrachke i sl tj da troshe pare. A od skoro su se bacili i na neshto stariju publiku, tinejdzere, pogledajte samo Hanu Montanu, ona serija izgleda kao reklama za odecu i "cool" proizvode. Ko je sumnjichav neka pusti samo Disney channel u bilo koje doba dana, razumece o chemu govorim
Nash Knight je offline  
Stara 26.10.2010, 13:22   #18
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi za decu

Kad je Volt preminuo, postali su kapitalisti koji samo hoće novac.
Sjeća li se neko Alfreda Džonatana Kvaka? Kad sam pogledao nekoliko epizoda nakon više od deset godina, iznenadio sam se koliko ima politike u njemu.
Sass Drake je offline  
Stara 26.10.2010, 13:31   #19
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: Crtani filmovi za decu

da se ne lazemo, dete koje je gledalo teletabise (crtani film bez :nasilja, skocilo je u bunar imitirajuci jednog od pomenutih i zigubilo zivot. Ja stvarno nisam cuo da je neko gledajuci viteza koju progutao telefon, ili gledajuci toma i dzerija jurio miseve cekicem po kuci... bezmalo je nas odraslo uz ovakve crtace (plus mornar popaj koji bi, jelte, trebao da bude neki akcioni diler spanaca u belom, i u svakoj mogucoj epizodi trebao da lomi delove badzinog prefinjenog tela). Ostavi se ti toga (ili Vi, ne znam koliko imas/imate godina, ali za sada cu bez persiranja), ja stvarno ne vidim nikakve posledice gledanja ovakvih crtaca, niti na sebi, niti na ostalim prijateljima... a ne verujem ni da tebi nesto fali
Krilce je offline  
Stara 27.10.2010, 17:29   #20
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.360
Zahvalnice: 4.519
Zahvaljeno 3.828 puta na 2.386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Nasilje u crtanim filmovima za decu

Ja sam gledao Transformerse, Tom i Dzerija, Evokse, Pticu Trkacicu i ostale...a pored toga i dosta ratnih filmova, Rambo pa onda i Terminator itd. Ali nikada mi na pamet nije palo da izadjem na ulici da pucam, koljem...
Sve zavisi od vaspitanja...ako dete zna sta je dobro a sta lose i to nauci od roditelja, nema bojazni da ce da zastrani....Opet tu treba i primeniti filozofiju "batina je iz raja izasla". Ne naravno tuci decu do krvi i modrica...ali povuci za usi, udariti po ruci, zadnjici itd je sasvim ok ukoliko dete nesto zgresi. Izjave tipa "Nemoj sine, ljubi ga majka, nemoj" itd ne pale kod dece.
pentraksil je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Za šta mi dajemo 500 dinara pretplate? freeminder Opšta kultura 470 8.9.2011 18:12
Sklopimo računar sa srcem Foruma - akcija članova kao poklon za decu bez roditelja Simke Forum o forumu 1244 28.8.2009 14:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com