Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.11.2012, 16:28   #41
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pa jesi probao neku od opcija npr. usb hdd? Meni se pojavi model fleške Kingston-nešto.

Edit: Po poziciji klizača bih rekao da se na fotki ne vide još neke prisutne opcije za boot.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 17:01   #42
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

@Flexyy
Nisi razumeo sta ti je predlozio GoranSTX. Prilikom paljenja kompa moze (bar vecina ploca mogu) da se pritiskom na odredjeni taster (verovatno pise negde prilikom paljenja kojim, obicno F8, F12, ESC, sigurno postoji u uputstvu za plocu) pozove meni za odabir uredjaja za boot. Znaci, ne iz BIOS-a vec umesto tastera za ulazak u BIOS, prilikom paljenja, stisnes taster za odabir uredjaja za boot. Tada se pojave svi uredjaji sa kojih moze da se boot-uje pa odaberes tad USB flash.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 18:17   #43
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Flexyy kaže: Pregled poruke
Da ne otvaram novu temu pitacu ovde.


Pokusao sam sinoc da instaliram linux skinuo sam linux mint sa linka koji je neko postavio na prethodnoj strani, koristio unebootin da prebacim fajlove na fles i kada bootujem sa fleske izbaci mi usb-fdd , usb-hdd , usb -zip i usb-(nzm nastavak).Na netu pise da bi usb-hdd trebalo da radi,ali kada sam izabrao tu opciju zavrsio sam u windowsu . Konfiguracija je sa profila, sta i kako da uradim?
Probaj svaku opciju sa USB prefiksom, jedna od njih će sigurno raditi, jer kao rekoše ljudi, zavisi od biosa, do biosa.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 20:19   #44
Flexyy
Veteran
 
Član od: 23.1.2010.
Lokacija: BGd
Poruke: 587
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 79 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Znam pokusavao sam i ovo za boot menu van biosa.


Resio sam problem hvala svima.
Flexyy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2012, 2:03   #45
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Uf, ljudi ipak nije ovo za mene. Ne mogu se ja sad navikavati na ovo. Jedino ako me neka muka natera
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2012, 11:52   #46
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Navika je čudo. Ljudi naviknu na loše i pogrešno i posle ih celog života ne možeš ispraviti...
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2012, 14:27   #47
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

I ja imam takav osećaj kad moram na windblows.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2012, 19:14   #48
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

слажем се :d
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 19:12   #49
Hypnotized
Član
 
Član od: 23.3.2008.
Lokacija: Loznica
Poruke: 135
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Hypnotized
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ovako,prvo pozdrav za sve Linuxase ovo je moja prva poruka u ovom podforumu jer koristim linux (Ubuntu 12.10) nesto manje od 7 dana i mogu reci da sam odusevljen cela ta filozofija besplatnog i dostupnog svima,customization prema svojoj volji,cela ta zajednica,kao jedna porodica samo sto vecina nije bas prijateljski nastrojena prema pocetnicima,kao da i oni nisu bili to . Sve vise koristim Ubuntu kao primarni OS,iako imam Win7 na dual-bootu.
E sad,imam par pitanja,sigurno dosta pocetnickih:
1. da li u Linuxu postoji nesto kao Task Manager,ili mora da se kuca neka komanda u terminalu?
2. svaki put kada upalim Ubuntu pise mi kako je sistem crashovao,i kao send report. Kako da vidim zasto se to desava,da li je neki program u pitanju,proces ili sta vec? ne pise nista vise.
3. trazeci neke programe preko neta,naletim recimo na skype i u instrukcijama za instalaciju pise : "sudo apt-get install skype. e sad u tim instrukcijama pise koji repository treba da instaliram i to je ok,ali nalazio sam programe koje isto kazu " sudo apt-get install nekiProgram " ali ne kazu koji repository treba da ubacim. Kako njega da nadjem na netu,jel ima neki software za to ili nesto drugo?
4. kako se neki program deinstalira u ubuntu? konkretno imam skype instaliran preko deb fajla,ali skroz baguje i krci,pa hocu da ga instaliram preko Software Managera ali kada ukucam skype u searchu nista ne iskace. Da li i u tom SM treba da se ubacuje repository ili sta?
5. Koji antivirus/firewall preporucujete da se instalira? Razumem da nema puno virusa i to,ali ja se bojim da nesto ne nakacim mojim pocetnickim nerazumevanjem celog ovog linuxa.
6. Na netu sam takodje video da ljudi izbegavaju da dodaju nove package i repository-se. Iz kog tog razloga? da li ima neke stete ako ubacujes mnogo njih?
7. Da li postoji neki program slican Folder lock-u?

Znam da sam vas smorio sa pitanjima,ali oprostite mi,ipak sam pocetnik u celom ovom svetu. Hvala svima koji procitaju ovo,uzdravlje
Hypnotized je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:03   #50
darkelf
Član
 
Član od: 2.10.2009.
Poruke: 376
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 165 puta na 112 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Koristim Arch, vec dugo nisam na Ubuntuu, ali cu probati da ti odgovorim na neka pitanja.

1. Postoji, najpoznatiji je gnome-system-monitor.

3. Ako se ne navodi nikakav repo, to vajda znaci da se paket nalazi u oficijalnim repozitorijumima.

4. sudo apt-get remove <IMEPAKETA>, a ako hoces da uklonis i sve konfiguracione fajlove, onda kucas sudo apt-get --purge remove <IMEPAKETA>.
Ako nece, kucaj sudo dpkg -r <.deb fajl>. Mada bi trebalo da moze i iz Software Center-a.
Takodje u Software Sources (System > Administration > Software Sources) omoguci multiverse i restricted repoe i promeni server na Main (ako ti stoji Serbia).

5. Ja nikada u zivotu nisam instalirao antivirus na Linux, tako da ne znam odgovor na ovo.
Jedino sto bih mogao da ti preporucim su ekstenzije za browsere koje blokiraju maliciozne sajtove. Npr AdblockPlus (sa Malware Domains i EasyPrivacy listama), Ghostery, WOT itd.

6. Jedini razlog za izbegavanje neoficijalnih repoa je bas zbog toga sto su neoficijalni.
Ako te repoe ne nalazis na sumnjivim sajtovima, vec nekim boljim (npr. webupd8 ili omgubuntu), neces imati nikakvih problema.
darkelf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku darkelf na korisnoj poruci:
Hypnotized (25.11.2012)
Stara 25.11.2012, 20:52   #51
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Hypnotized kaže: Pregled poruke
O
7. Da li postoji neki program slican Folder lock-u?
mislim da nema neki da stavlja samo sifru bez enkripcije, mada sa enkripcijom je jos sigurniji...
http://www.liberiangeek.net/2012/04/...u-11-10-12-04/
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 21:19   #52
Hypnotized
Član
 
Član od: 23.3.2008.
Lokacija: Loznica
Poruke: 135
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Hypnotized
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
maxx10 kaže: Pregled poruke
mislim da nema neki da stavlja samo sifru bez enkripcije, mada sa enkripcijom je jos sigurniji...
http://www.liberiangeek.net/2012/04/...u-11-10-12-04/
Folder Lock i radi enkripciju sa sifrom inace ovo je samo za 12.4 ubuntu :/ ne mogu da nadjem za 12.10,ima samo ovako nesto (nasao googlajuci) https://launchpad.net/ubuntu/quantal...ecryptfs-utils ali ne znam sta da radim tu :/
Hypnotized je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 22:37   #53
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ja bih preporučio da se vratiš na 12.04, jer je u pitanju stabilnije izdanje (Long Term Support).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 22:39   #54
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Hypnotized kaže: Pregled poruke
Folder Lock i radi enkripciju sa sifrom inace ovo je samo za 12.4 ubuntu :/ ne mogu da nadjem za 12.10,ima samo ovako nesto (nasao googlajuci) https://launchpad.net/ubuntu/quantal...ecryptfs-utils ali ne znam sta da radim tu :/
E pa super onda je to sto trazis
Trebalo bi da nema razlike u 12.04 i 12.10 radi sve kao u clanku...
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 22:42   #55
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Систем монитор имаш већ инсталиран наћи ћеш га у системским програмима.

Убунту у последњим верзијама нешто претерује са тим порукама о крахирању чак и кад дотични програм настави да ради несметано, разлог? немам појма... С тим да сам приметио да Кубунту 12.10 скоро па да и нема тих проблема.

Што се тиче Skype имаш га у званичним складиштима само треба да их додаш преко програмчета „Извори Пакета“ те преко Убунту софтверског центра нађеш Skype и инсталираш га. Такође, програме деинсталираш преко Убунту софтверског центра- само кликнеш на „уклони“ ...

Што се тиче закључавања фолдера истима можеш да ограничиш приступ тако да се само са твог налога истим може приступити или да се истима може баратати само са root привилегијама...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
Hypnotized (25.11.2012)
Stara 25.11.2012, 22:47   #56
Hypnotized
Član
 
Član od: 23.3.2008.
Lokacija: Loznica
Poruke: 135
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Hypnotized
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Sad i da hocu da vratim na 12.04 ne bih znao :/ ali nema veze,tek mi je ovo test period linuxa,da vidim sta sve moze i sta ja sve mogu sa njim.
Sad me zanima ovo :
ako instaliram neki program ili igru preko Wine-a,a to su aplikacije "ispod tezge",da li mogu biti inficiran nekom gamadi na linuxu? kako tu stoje stvari?
Da li mogu recimo da instaliram neki antivirus na linuxu i da skeniram foldere iz windowsa (imam dual-boot,tako da vidim fajlove iz win-a)? Koji uopste predlazete antivirus/firewall? (to mi niko jos ne rece).
I hvala vam na odgovorima,zaista,puno mi pomazete

Poslednja ispravka: Hypnotized (25.11.2012 u 22:49) Razlog: zahvalnost :)
Hypnotized je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 23:10   #57
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ako hoćeš, možeš instalirati Avast, imaš verziju za Linux koja skenira fajlove u potrazi za windows virusima. Za sam Linux nema potrebe imati antivirus.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2012, 19:11   #58
joca220464
Član
 
Član od: 13.11.2009.
Lokacija: Hrtkovci
Poruke: 90
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku joca220464
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Probaj Linux Mint KDE, podjednako dobar kao i Ubuntu i prijateljski nastrojen
joca220464 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 12:35   #59
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Citat:
Hypnotized kaže: Pregled poruke
Sad me zanima ovo :
ako instaliram neki program ili igru preko Wine-a,a to su aplikacije "ispod tezge",da li mogu biti inficiran nekom gamadi na linuxu? kako tu stoje stvari?
Da li mogu recimo da instaliram neki antivirus na linuxu i da skeniram foldere iz windowsa (imam dual-boot,tako da vidim fajlove iz win-a)? Koji uopste predlazete antivirus/firewall? (to mi niko jos ne rece).
I hvala vam na odgovorima,zaista,puno mi pomazete
Ono prvo odgovor je da možeš biti inficiran virusom ali taj virus ti neće funkcionisati u linux-u već će samo stajati u Wine-ovom folderu ili gde si ga već stavio.
Virusi za vindozu ne funkcionišu na linux-u.
Inače stvarno nemaš potrebu da stavljaš nikakav antivirus/firewall na linux.

Pročitaj malo po forumima kako funkcioniše linux i kako i zašto je zaštićeniji od vindoze pa ćeš shvatiti ovo što ti svi pričamo.
I ja sam isto ko ti davno još kad sam prvi put stavio linux hteo da probam i antivirus na njemu i fajervol ali sve je to nepotrebno.

Ako baš hoćeš ili avast ili clam stavi pa probaj.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 12:49   #60
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom

Ja bih da se nadovezem jednim pitanjem. Da li je bolje skenirati win particije antivirusom iz linuxa? Kao sto se ponekad skenira iz safe moda.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com