Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.7.2014, 12:11   #1
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Arrow Sony C5303 aka Xperia SP



Nakon devet meseci korišćenja smartfona odlučio sam da podelim sa vama prednosti i mane ovog uredjaja.

Specifikacija

Ono što ćete čitati u ovoj recenziji su moji utisci i ne znači da je korisničko iskustvo sa svakim SP-om isto.

Dizajn

Moja Xperia SP je crne boje, ali postoje i belo-srebrna i crno-crvena verzija. Lično mišljenje, a i mišljenje većine koje znam je crna verzija najadekvatnija.
Telefon je lepši uživo nego na slikama.
Dizajn je klasičan Sony, minimalistički sa izuzetkom led trake sa donje strane koja mu daje neku iskru i razlikuje ga od mase drugih bezličnih uredjaja. Trakica svetli prilikom svake notifikacije, gledanja slika u albumu(menja boju u skladu sa preovladavajućom bojom na slici) i zaista ekspiriji daje neki šarm.



Sve u svemu veoma atraktivan telefon.

Izrada

Telefon izgleda dosta skuplje nego što je koštao, a takav je i na dodir osim zadnje strane koja je izrađena od plastike pa ne ostavlja taj premijum osećaj iako nije lošeg kvaliteta.
Prednjom stranom preovladava ekran dijagonale 4,6 inča, Sony logo i LED trakica.
Strana telefona se reklamira kao da je izrađena od aluminijuma, ali to nije slučaj, već je to neka farba ispod koje je klasična plastika. Inače pre par dana ta farba sa strane se raspala na levoj strani kod microUSB ulaza tako da sam se malo razočarao time. Od prekidača sa desne strane se nalazi dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka, dvostepeno dugme za kameru(takozvani speed cam) i aluminijumski Power button.
Na poleđini se nalazi zvučnik, kamera, LED blic i NFC nalepnica.



Generalno, izrada je dobra. Telefon ostavlja kvalitetan i čvrst utisak. Naravno, ako vam padne bez zastitne futrole sa metar razbiće se kao i svi ostali, ali ako ga držite u futroli, poprilično je siguran. Meni je od Oktobra pao sa visina od 1.5m prilikom trčanja, do 10cm iz ruke više puta pod svim uglovima, i uglavnom je ostao čitav(sa silikonskom futrolom). Jedna stvar koja je naprsla je LED svetlo za notifikacije, ali i dalje radi.
Sve u svemu, klasičan Sony.

Ekran



C5303 dolazi sa 720p(720 x 1280 piksela) BRAVIA Engine 2 TFT ekranom što mu daje odličnih 319 piksela po inču, pristojnim uglovima vidljivosti(na nivou prosečnih IPS smartfon ekrana), Gorilla Glass zaštitom od grebanja, odličnim odzivom, odličnim kontrastom i poprilično realnim bojama iako malo vuku na bleđe. Uglavnom, dosta realnije izgledaju boje nego S3 recimo gde su prenaglašene.
Zaista je uživanje gledati film, seriju ili igrati igre na ovom displeju.

Zvuk

U okviru proseka klase..
Glasnoća zvučnika je ok, ništa posebno, iako solidnog kvaliteta.
Kvalitet poziva je na mom telefonu očajan, skoro ništa više ne mogu da čujem, i vremenom se pogoršava ovo stanje koje inače imam od početka, ali nikako da odem do servisa(izbegavam Begram dokle god mogu pošto sam čuo samo loše utiske). Poznanici koji imaju SP nemaju ovaj problem.
Kvalitet na sluškama je ok, ništa posebno(Isto kao i na Xperia P,Z2, Sony S4, S5, HTC One). Koristim Sennheiser CX150 uz telefon. Sluške iz bundle pakovanja su klasilčno lošeg kvaliteta.



Hardver

Xperia SP dolazi sa moćnim Qualcomm MSM8960T Snapdragon čipsetom koga krasi Krait Dual Core procesor na 1.7GHz, Adreno 320 grafikom i 1GB RAM memorije, što ovom telefonu daje izuzetno brz rad na nivou mnogo skupljih uređaja. Sve igre lete, odličan je i multitasking, odziv i generalan utisak.
Primer: Na Galaxy S5 igra Hungry Shark zbog prevelike rezolucije ekrana secka, dok kod mene leti.

Interna memorija je 8GB, od kojih je 5,37GB dostupno korisniku. Ovo znači da je kupovina MicroSD kartice neminovna, ja sam stavio Transcend 32GB UHS1 koja odlično radi posao. Ono što je loše, je činjenica da Sony telefoni nemaju opciju prebacivanja aplikacija na SD karticu. Postoje nagoveštaji da će sledećim update-om ovo biti rešeno.

Kamera

Ima maksimalnu rezoluciju od 3264 x 2448 piksela, odnosno 8MPx, FullHD snimanje, i solidan broj efekata.
Fotografije su ok, ništa posebno dobre, video snimci takodje. Voleo bih da je autofokus brzi i precizniji.
Postoji i pomoćna prednja kamera VGA rezolucije, ali nije vredna spomena. Slaba upotrebna vrednost.

A few samples..




Xperia SP low light
Xperia SP daylight


Sve u svemu, solidna kamera generalno. Ali mislim da je Samsung i dalje lider u tom području.

Poslednja ispravka: altec.gs (18.7.2014 u 12:25)
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku altec.gs na korisnoj poruci:
tref (3.8.2014)
Stara 18.7.2014, 12:22   #2
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Operativni sistem



SP dolazi po defaultu sa Androidom 4.1.2 Jelly Bean, u međuvremenu je dobio update na 4.3, i sada čeka KitKat odnosno 4.4.
Ovaj hardver je odlično uparen sa 4.3, ali msm da će procvetati tek sa 4.4.
Inače, msm da je Sony razočarao sa korisničkom podrškom, jer ovaj uređaj ima tek nešto više od godinu dana od premijere, a već su stavili KitKat pod istragu, odnosno premišljaju se dal da ga puste ili ne. Ukoliko SP ne dobije 4.4 i ostale update-te do Aprila 2015 koliko minimalno traje klasičan 24mesečni ugovor, ovo će biti moj poslednji telefon od Sonija.

Aplikacije

Telefon dolazi natrpan bloatware-om, većim brojem meni beskorisnih aplikacija(prvenstveno zbog drzave u kojoj zivimo, pa pola stvari ne funkcioniše). Sve u svemu nista posebno ne bih izdvojio, standard..

Zaključak



Prilikom kupovine sam se dosta premišljao izmedju ovog telefona, Galaksija S3 i HTC One mini, i siguran sam da nisam pogrešio pošto telefon duva oba ova u većini slučajeva.

Da nije tog problema sa telefoniranjem, lošeg softvera kamere i nemogućnosti prebacivanja aplikacija na eksternu karticu, ovo bi bio savršen smartfon. Ovako je samo jako dobar.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku altec.gs na korisnoj poruci:
ColdBoot (18.7.2014), tref (3.8.2014)
Stara 19.7.2014, 3:15   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Citat:
altec.gs kaže:
Strana telefona se reklamira kao da je izrađena od aluminijuma, ali to nije slučaj, već je to neka farba ispod koje je klasična plastika. Inače pre par dana ta farba sa strane se raspala na levoj strani kod microUSB ulaza tako da sam se malo razočarao time.
Bukvalno sve informacije na netu kažu da je to liveni aluminijumski okvir i ne verujem da bi smeli tako otvoreno da lažu. Možda je aluminijum naknadno farban pa se to ljušti, mada bi bilo jako glupo farbati aluminijum.

Okači sliku tog dela telefona ako te ne mrzi.

Inače, sećam se da me je izrada i osećaj kvaliteta u ruci oduševio.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2014, 19:42   #4
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Poprilicno sam siguran da ovo nije aluminijum..



^ Slikano sa Xperia M2.

Inace, ovde se takodje vidi naprsla LED traka..

PS: Jedva uploadovah, nesto ne radi dobro dodajrs..

Poslednja ispravka: altec.gs (19.7.2014 u 19:52)
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2014, 14:41   #5
Woofson
Član
 
Član od: 3.7.2014.
Poruke: 31
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Super si ovo napisao ja takodje imam XSP crni. Steta sto je zadnja strana od plastike, led bar je super stvar. Telefon mi je ispao sa visine odprilike 1.5m i to bas na stranu na ram(bez ikakve zastite). Prosao je bez ogrebotine, nema nikakvog traga od pada na ramu(doduse pao je na neku podnu podlogu, neki laminat tako nesto). Boje na ekranu, kazu da su isprane, meni su bas taman, one na samsung telefonima peku oci od boje koliko je prenaglaseno xD. Kamera mi je bas bezveze mislim da je moj stari arc s pravio mnogo bolje slike. Sto se software tice, kupio sam telefon u decembru, i tada je na sajtu pisalo da dobija kitkat a sad su promenili da ce mozda da dobije kitkat, tako da isto kao i ti. Ukoliko ne dobijem kitkat ovo mi je poslednji Sony telefon, kupujemo nexus nas dvojica jel dogovoreno ?
Woofson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2014, 19:14   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Malo sam istraživao vezano za okvir i našao ovo.

U principu je reč o livenom okviru kom su leva i desna strana od aluminijuma ali ulivenog u plastiku. To mu daje čvrstinu i težinu. Gornja i donja strana, kao i uglovi su skroz od plastike. Onda je sve to prefarbano da bi bilo jednolično i lepo. Poenta ovog linkovanog gore je da je kupac tužio Sony jer su naveli kupce da misle da je ceo okvir od aluminijuma i sud je presudio protiv Sonija i naredio da ne smeju više tako da reklamiraju telefon.

Mislim da apsolutno niko ne bi zamerio što ne sadrži potpuni aluminijumski okvir jer ga nemaju ni mnogi skuplji telefoni, ali ovo laganje i lažni marketing je baš slepačka varijanta. Samo kaljaju ime i ruše poverenje.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2014, 21:25   #7
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Oni su ovde napisali da je gornji i donji deo telefona izradjen od kombinacije plastike i aluminijuma, tj, da je aluminijum gore i dole u sredini, a preko njega plastika pa farba, a da je sa strane komplet aluminijum. Napisali su da ako neko ogrebe fon dole ili gore, da moze da se vidi ovo sto se meni desilo, ali ne i sa strane. Msm da moje slike jasno dokazuju da je ceo frame isto uradjen. Tj, neka farba, pa plastika, pa tek mozda ispod te plastike da postoji aluminijum, ali u to necu da ulazim posto nisam sekao ram.

Spoiler za Tekst na engleskom sa linka:
Sony Mobile Communications AB (Sony) said the exterior frame of the product was made from pieces of aluminium and plastic moulded together and then painted, so the aluminium parts would not be visible. They advised that if a consumer scratched the phone exterior on the top or bottom edge, or on the corners, then plastic would be exposed, but that the sides of the product featured solid aluminium parts. They therefore did not feel that the ad was misleading.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2014, 14:38   #8
tref
Veteran
 
Član od: 5.8.2013.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.159
Zahvalnice: 312
Zahvaljeno 368 puta na 275 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Dal da ga kupim ili ne? Pala je cena debelo, neki telefoni tipa xperia v i t, koji su sem kamere po specifikacijama daleko slabiji od sp, su skuplji 10%. Citam na nekim forumima da je veliki promasaj, da je kamera na nivou 5mpx, softver ocajan, bagovit, perfomanse u obicnom radu slabe, konstatno lagovanje, a hardver veoma jak! Svidja mi se na oko i drzanje u ruci, mislim da za te pare nema bolja android masina. Vidim oljustio se sloj aluminijuma oko usb ulaza. Imam neku dilemu uzeti nov sp ili polovnu lumiu 920, za iste pare, sta da radim?
tref je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2014, 15:42   #9
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Ne vidim sto da ne. Svaki android baguje, i S5 i Z2 i HTC One... Ukoliko ti ne treba kamera pro kvaliteta() ne vidim razlog zasto ne.. Hardverski je prejak telefon..
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2014, 15:46   #10
tref
Veteran
 
Član od: 5.8.2013.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.159
Zahvalnice: 312
Zahvaljeno 368 puta na 275 poruka
Određen forumom Re: Sony C5303 aka Xperia SP

Jeste, slazem se. Ali sam se definitivno odlucio za lg optimus g e975. Za iste pare star 2 meseca u garanciji jos 10 meseca. Tu u Nisu kod mene, kao nov. To je moj izbor, realizacija za par dana! Hvala u svakom slucaju!
tref je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
recenzija, review, test, xperia sp

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Android] Sony Xperia Tipo vs Samsung Galaxy Mini II Stefan programer Aparati i oprema 10 17.4.2013 13:10
Sony Xperia U (ST25i) vs Xperia J (ST26i/ST26a) Morandi Aparati i oprema 8 20.1.2013 18:14
Sony Xperia U Skype video call Aleksa123 Aparati i oprema 5 17.9.2012 15:16
sony ericsson xperia mini problem NIKOLA94s Aparati i oprema 4 20.6.2012 21:46
[Android] Sony Xperia S - prvi Sony smartfon ZoNi Aparati i oprema 5 27.2.2012 12:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com